ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6920

Datum vydání článku: 20.10. 2021


Short Cuts

Původní verzi scénáře ke snímku Croodsovi (The Croods, 2013) Chrise Sanderse a Kirka De Miccoa napsal na objednávku společnosti Aardman už před sedmnácti lety John Cleese, a byť netuším, zda z něj po mnoha přepracováních ve výsledném filmu něco zůstalo (a zda je to tedy Cleeseovou zásluhou), patří i tak k mým oblíbeným animovaným celovečerákům. O sedm let později natočené pokračování Croodsovi: Nový věk (The Croods: A New Age, 2020) Joela Crawforda se do českých kin dostalo kvůli "pandemickému" zpoždění až letos v létě (ve většině světa mělo premiéru už před rokem) a na "počeštěné" nosiče Universal snímek přesune na konci listopadu. Prostřednictvím MagicBoxu se v ČR původně mělo prodávat čtveré provedení "dvojky" Croodsových (DVD, BD, BD 3D a UHD), edice na UHD byla ale na poslední chvíli zrušena.
Knihu americké filmové historičky Alice Lovejoyové Experimentální dílna: Československá armádní kinematografie 1920–1970 vydává tento týden Národní filmový archiv. Kniha, vzniklá na základě desetiletého výzkumu v českých archivech, bude autorkou a ředitelem NFA Michalem Bregantem "pokřtěna" ve čtvrtek 21. října ve 20.30 hodin v Ponrepu.
Dalším letošním blockbusterem, který je na BD s českou podporou v zahraničí získatelný v mnohatýdenním předstihu před jeho českou premiérou, je komedie Free Guy (2001) Shawna Levyho. Zatímco do tuzemských obchodů DVD a BD s logem společnosti Disney dorazí až v prosinci, budoucí "české" BD (vybavené českými titulky i dabingem) je od minulého týdne v prodeji na italských e-shopech.
Za měsíc, v úterý 23. listopadu, začíná v Domě umění města Brna monografická výstava Ester Krumbachová, představující pozůstalost výjimečné scenáristky, spisovatelky, režisérky, výtvarnice a návrhářky filmových a divadelních kostýmů. Výstava v anotaci slibuje "široké spektrum původního materiálu, fotografie i ukázky z filmů i performance, kurátorské projekce a intervence současných umělců a umělkyň, kteří se dílem Ester Krumbachové inspirují". Výstavní projekt je připravován společně s monografickou publikací a otevřeným online archivem, završujícím čtyřleté kritické zpracování tvorby Ester Krumbachové.
Před týdnem jsem v textu o chystaném tuzemském "modrém" vydání boxu s desetidílnou sitcomovou sérií Přátelé (Friends, 1994-2003) zapomněl upozornit na podstatnou technickou odlišnost DVD a BD-verze. Zatímco obě existující DVD-edice Přátel (první s titulky, druhá s titulky i dabingem) nabídly sitcom tak, jak byl mnoho let v televizích uváděn, tedy v obrazovém formátu 1,33:1 (aka 4:3), BD-edice je uzpůsobena širokoúhlým obrazovkám a používá formát 1,78:1 (aka 16:9). Blíže k "originálnímu formátu" (pokud lze u televizního sitcomu o něčem takovém vůbec mluvit) má BD-verze, protože seriál byl od počátku natáčen na 35mm a původní televizní verze 1,33:1 vznikla stranovým ořezem.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna