ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6916

Datum vydání článku: 16.10. 2021


Dějiny čtení

"Vorel ve scénách, které mohly být tím pravým materiálem pro sentimentální finále filmu, ukazuje (na začátek roku 1990 opravdu prorocky) ono rychlé převlékání kabátů, kterého jsme později byli svědky. Zatímco dosud mlčící většina v čele s oportunistickými totalitními funkcionáři provolává slávu rehabilitovanému disidentovi, inža si píská úvodní tóny filmového soundtracku a ví své. Právě tato drzost a schopnost ironicky reflektovat i ty nejuctívanější společenské a historické jevy zajišťuje ´Kouři´ pozici určitého solitéra v české kinematografii a přidává jeho kultovnímu vyznění." Text Jany Koutné ´Kult Kouře´ zveřejnil Filmový přehled. Více tady.
"Vloni dokončený, teprve nedávno oficiálně ´odpremiérovaný´ dokument přibližuje tvorbu produkční společnosti Athanor (v češtině alchymická pec), jejímiž zakladateli jsou producent Jaromír Kallista a výtvarník, spisovatel a režisér Jan Švankmajer. Oba pánové dávají nahlédnout do historie a podob své spolupráce: jak k ní vůbec došlo, v čem se jejich pohledy různí, jak se vzájemně ovlivňují. Větší prostor v dokumentu celkem pochopitelně dostává Švankmajer, který na kameru sděluje své úvahy o tvorbě, životě i světě, zařazeny jsou četné ukázky ze Švankmajerovy filmové tvorby, můžeme zde vidět unikátní záběry z pracných příprav autorových výstav. Je to mohutný dokument o imaginaci, ale také o stárnutí." Jan Jaroš upozornil na ArtZóně na sobotní (16. října) televizní premiéru dokumentu Alchymická pec (2020). Více tady.
"Na publikácii sa autorsky podieľalo jedenásť osobností predovšetkým z oblasti slovenskej kinematografie a audiovízie, no i zo širšieho prostredia slovenskej filmovej kultúry. Ústredným textom je štúdia nazvaná ´História filmu Jánošík´, ktorej autorkou je Renáta Šmatláková, faktografka a katalogizátorka z Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb SFÚ. V svojej rozsiahlej štúdii sa podrobne venuje pozadiu vzniku filmu, východiskom jej textu sa stali najmä archívne materiály, dobová tlač i publikácie zo zbierkových fondov SFÚ, tiež osobné fondy viacerých historikov, venujúcich sa téme Jánošíka, i zachovaná osobná a úradná korešpondencia, ktorá v knihe vďaka bohatým citáciám pravdivo dokumentuje udalosti späté so vznikom prvého slovenského celovečerného hraného filmu." Stostránkovou knihu Jánošík a 100 rokov slovenskej kinematografie vydal Slovenský filmový ústav. Více tady.
"Dnes se na ty filmy dívám, jako kdyby to nebylo moje nebo... dívám se na to jako na skutečnost. Jako kdybyste šla do galerie, tam viděla obraz a posuzovala ho. Snažím se při tom být velmi objektivní. Někdy se mi stává, že jsem mile překvapený, ani ne tak tím konkrétním dílem, ale tím, jak nasálo svoji dobu. Některé ty filmy mám vyloženě rád, třeba Evaldovy mám rád všechny. Ale i třeba ´Flirt se slečnou Stříbrnou´. Taky Vláčila, ´Údolí včel´. Když se jako stařec dívám na toho třicetiletého herce, někdy se mi stane, že si říkám – Hergot, nebyl to vůl. Určitá věc, která se v tom filmu ukázala jako dobrá, by mě teď už třeba nenapadla. Když mám být neskromnej, tak můžu říct, že jsem se svými filmy vesměs spokojenej." Jan Kačer v rozhovoru k jeho pětaosmdesátinám vzpomíná i na své účinkování ve filmech ze šedesátých let. Více tady.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna