ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6909

Datum vydání článku: 9.10. 2021


Dějiny čtení

"Jancsó nerad teoretizoval o formálních aspektech svých děl, ač byl tvůrcem jedinečného stylu, jehož analýzou se zabývá řada odborných studií. K používání dlouhých záběrů tvrdil, že neumí stříhat a změny ve své poetice vysvětloval vnějšími příčinami: když kameraman Tamás Somló nechěl točit třistašedesátistupňové panorámy, vystřídal ho János Kende; a když ten se nechtěl vzdát složitých sekvenčních záběrů, domluvil se režisér s Ferencem Grunwalským." Nedožité sté narozeniny maďarského samorosta připomněl čtvrtletník Film a doba zveřejním staršího textu Jaromíra Blažejovského ´Mechanika, erotika a ironie revolucí podle Miklóse Jancóa´. Více tady.
"U filmu ´Až přijde kocour´ je zcela zřejmé, že proti výsledku digitalizace tohoto filmu protestují jak dědicové umělců podílejících se na tomto filmu, tak profesní asociace (Asociace českých kameramanů, Asociace filmových střihačů, Asociace pracovníků se zvukem, Filmového a televizního svazu FITES, Herecké Asociace), tak i příslušní kolektivní správci (OOA-S, OAZA). Nositelé autorských práv (dědicové) i kolektivní správci se již oficiálně vyjádřili, že si nepřejí další šíření digitalizované kopie filmu." Kauza sporné kvality restaurování českých filmů byla popáté připomenuta z parlamentního pultíku. Více tady.
"Scénografka a kostýmní výtvarnice Krumbachová by se dala v nadsázce přirovnat k Járovi Cimrmanovi: také byla všude, kde vznikalo něco nového, zásluhy si však připisovali jiní. Vedle Chytilové, s níž vedle ´Sedmikrásek´ chystala i jejich nerealizované pokračování, a Němce, kterému pomáhala s filmy ´Mučedníci lásky´ či ´O slavnosti a hostech´, spolupracovala s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou nebo Otakarem Vávrou. Pro Vávrovo ´Kladivo na čarodějnice´ měla původně dodat jen dobové kostýmy, ale z vlastní iniciativy se nakonec podílela i na některých dialozích a scénách. Napsala také český text ve filmu použité německé písně ´Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják´." O knize 5 a půl scénáře Ester Krumbachové, vydané Nakladatelstvím AMU, napsala v iDNES Mirka Spáčilová. Více tady.
"V České republice a dalších zemích budou na ´HBO Max´ dostupné všechny nové filmy z produkce studia Warner Bros. už 45 dnů po jejich uvedení v kinech. A to bez jakéhokoliv dalšího příplatku. Aplikace bude dostupná k přímému stažení anebo přes distribuční partnery. Spustit půjde na mobilech, na webu, v chytrých televizorech i na herních konzolích. ´HBO Max´ nahradí stávající streamovací služby poskytované pod značkou ´HBO´ a bude k dispozici jak novým, tak stávajícím zákazníkům." Nové informace ohledně "českého" spuštění streamovací služby HBO MAX se objevily na Lupě. Více tady.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna