ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6673

Datum vydání článku: 22.2. 2021


Short Cuts

"Máte svou osobní představu pekla? Moje je docela jednoduchá - sedím v kině, pevně připoutaný k židli, víčka mám (stejně jako Alex v Kubrickově ´Mechanickém pomeranči´) roztažená svorkami, abych nemohl zavřít oči a na obří plátno mi kolem dokola promítají jen samé nové české filmy. To byla ta optimističtější varianta pekla - v té horší mi z nich pouští jen smyčku vybraných scén, v nichž ´hraje´ Aňa Geislerová," napsal jsem před 13 lety v jednom ze sloupků pro Reflex a považuji za více než vhodné právě tímto textem doprovodit informaci, že v březnu Česká televize ve své ediční řadě Seriál vydá na 2DVD čtyřdílnou minisérii Božena (2021) Lenky Wimmerové.
Dalším v ČR dlouhodobě na BD vyprodaným titulem, který se v dolisu (s cenovkou 300 korun) právě objevil na e-shopech, je před 11 lety společností Warner vydaný Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973) Williama Friedkina. Při této příležitosti je nutné připomenout, že na BD je uložena prodloužená verze filmu z roku 2001, sporně označovaná jako "režisérská" (ve skutečnosti jde o verzi popsatelnou spíše přídomkem "producentská"). Friedkinova původní kinoverze Vymítače ďábla z roku 1973 je s českou podporou k dispozici pouze na původním DVD, vydaném v ČR Warnery na sklonku dvacátého století, v roce 1999.
Ke stému výročí jednoho z průkopníků české kinematografie Jana Kříženeckého odvysílala stanice Vltava pětidílný cyklus, sestavený Tomášem Pilátem a filmovým historikem Jiřím Angerem. Přijde v něm samozřejmě "řeč" i na Kolekci filmů Jana Kříženeckého, restaurovanou (a před rokem na DVD a BD vydanou) Národním filmovým archivem. Cyklus je spustitelný tady.
"Sledovat pupkatého Russella Crowea, který měl na začátku filmu značný problém vůbec se vyhrabat z auta, bylo pro mě podobným utrpením, jako se v ´Bílém jaguárovi´ dívat na necitlivým zásahem znetvořený obličej Femke Janssenové." Soudě dle diváckých ohlasů na ČSFD nebude thriller Vyšinutý (Unhinged, 2020) Derricka Borteho žádné terno, zmiňuji ho zde ale proto, že ho do (na Zóně už před týdnem zveřejněné) sestavy svých březnových distribučních premiér ex post doplnila společnost MagicBox. Lokálně, tedy čistě jen pro český a slovenský trh připravená DVD a BD, vyjdou v předposledním březnovém týdnu.
V programu veřejnoprávního kanálu ČT art zaujmou v nejbližších dnech filmy Cabiriiny noci (Le Notti di Cabiria, 1957) Federica Felliniho (úterý 23. března) a Směšný pán (1969) Karla Kachyni (středa 24. března). Zatímco ten první vydala před 14 lety na DVD v řadě FilmX společnost HCE, Kachyňův snímek na DVD nikdy nevyšel.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna