ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6627

Datum vydání článku: 9.1. 2021


Dějiny čtení

"Zatímco v lednu 2016 dosahovala nabídka za oceánem více než 6.000 filmů a seriálů, u nás jich byla sotva desetina. Chyběla také tehdejší vlajková loď – seriál ´Domek z karet´, na který měla dočasná práva Česká televize. To se však postupem let změnilo, nejen ´Domek z karet´, ale od té doby všechny původní filmy a seriály jsou v Česku ve stejnou dobu jako jinde a knihovna se nafoukla až na dnešních více než 6.500 titulů. Tedy více než desetinásobek! V USA mezitím mírně klesla, na cca 5.800. Ano, mám dnes na Netflixu více titulů než v USA a patříme do první pětky hlavních trhů s největším počtem titulů." Pět let působení Netflixu v ČR zhodnotil šéfredaktor Filmtoro Tomáš Vyskočil. Více tady.
"O vánočních svátcích jsem docenil Rážovu televizní pohádku Sedmero krkavců (1993) a objevil Weissovu pohádkovou baladu Zlaté kapradí (1963). Co se týká mých kinematografických záchvatů, na jaře jsem si krátil karanténu dosud neviděnými groteskami Bustera Keatona (sólo i ve spolupráci s Fattym Arbucklem), nizozemskými filmy Paula Verhoevena, pak jsem na podzim přešel plynule na japonské yakuza řezničiny (především série V.I.P. Gangster) a konečně si doplnil vzdělání ranými filmy Karla Kachyni, z nichž bych vyzdvihl zejména Trápení (1961)." Mezi odpovídajícími, bilancujícími filmový rok 2020 v tradiční anketě 25fps, byl i Jaroslav Stuchlý. Více tady.
"Při aktivaci služby zákazník ´dostane´ deset (modely Z9J, A90J) nebo pět (nižší modely řady Bravia XR) filmových kreditů. Ty může postupně uplatnit výměnou za streamování deseti, respektive pěti nejnovějších ´box office films´, tedy filmových trháků, které zatím běží v kinech a ještě se nedostaly do jiné distribuce. Takto ´objednané´ filmy zůstanou ve vaší knihovně televizoru ke zhlédnutí do února roku 2026. Dalším obsahem bude několik desítek filmů z produkce IMAXu, podle výrobce bude vše v nejvyšší dostupné kvalitě ve formátu Imax Enhanced a s DTS zvukem. Tato nabídka bude časově omezená." Společnost Sony chystá vlastní streamovací službu Bravia CORE s přednostní nabídkou filmových novinek, do níž lze automaticky "vstoupit" zakoupením prémiového televizoru. Více tady.
"Východiskem monografie je původní archivní výzkum, přičemž klíčovým zdrojem byl osobní archiv Vojtěcha Jasného, obsahující historicky neobyčejně cenné dokumenty, především souvislou řadu Diářů začínající rokem 1964, které sloužily jako osobní i pracovní deník, dále nepravidelný soubor pracovních a projektových Filmových zápisníků počínající rokem 1960 a konečně rukopisné Paměti z konce osmdesátých let. (Paměti mají bezmála 1000 stran, Diáře přes 20 000 stran a Filmové notesy čítají 587 nestránkovaných svazků každý s desítkami listů). Dalším zásadním zdrojem byla série rozhovorů s Vojtěchem Jasným vzniklá v letech 1999 až 2012 v Praze, New Yorku, Brně a Bystrém)." Jiří Voráč popsal pro DOK Revue vznik monografie Vojtěch Jasný: Filmový básník v exilu, právě vydané nakladatelstvím Host. Více tady.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna