ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6569

Datum vydání článku: 14.11. 2020


Dějiny čtení

"Před dvěma lety, kdy skončil s filmovým ´Hmyzem´, vydal knižně ´Cesty spasení´. S vyloženě funerální, smuteční obálkou. Černá měla být obálka i jeho novinky, ´velkého dobrodružného románu´ s názvem ´Jednotný proud myšlení aneb Život se rodí v ústech´, nakonec je ale bílá. Je to příznačné: tahle kniha rozhodně není autorským odcházením. Švankmajer, ročník 1934, je ´živý jako nikdo z nás´." O nedávno nakladatelstvím Dybbuk vydané knize Jana Švankmajera Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech napsal v Lidovkách Radim Kopáč. Více tady.
"Netflix je něco jako Lidl. Většinu značek vůbec neznáte a vypadá to jako nezřízený bordel hlavně proto, že člověk pořádně neví, co hledat. Jakmile se ale zorientujete a začnete zkoušet nové, brzy zjistíte, že je tu hodně dobrot." V Kinoboxu porovnal Tomáš Chvála "českou nabídku" streamovacích služeb Amazon, Netflix, HBO a Apple. Více tady.
"V Lynchově hlavě jde o precizně promyšlené, dokonalé filmy. Na plátno se ale v několika případech dostala jen torza, pokusy, ne zcela souznící s tím, co si jejich tvůrce vysnil, než se pustil do natáčení. Kniha ale žádné pochybení z režisérovy strany nepřipouští. Refrénem mnoha řádků a kapitol je ujištění, že David Lynch je geniální, úžasný, citlivý a jemný člověk, při práci s herci empatický a celkově okouzlující. Pochyby se nepřipouštějí, dialog s problematickými aspekty jeho díla se nevede." Jindřich Göth napsal v iDNES o memoárech Davida Lynche Místo snění, vydaných nakladatelstvím Paseka. Více tady.
"Spolu s ´Nabarveným ptáčetem´ mají nominaci dánský ´Chlast´, který nedávno přišel do našich kin, německý ´Berlín, Alexander Platz´, polský snímek ´Corpus Christi´, jenž se u nás též promítal, italský ´Martin Eden´ či německo-francouzská ´Undine´." Snímek Nabarvené ptáče (2019) Václava Marhoula, před časem v ČR vydaný na DVD a BD, byl nominován v kategorii Nejlepší film na Evropskou filmovou cenu. Více tady.


Copyright © 2002 - 2020, Zóna