ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6506

Datum vydání článku: 14.9. 2020


Short Cuts

Česká televize uvede v tomto týdnu dva filmy, natočené podle scénářů Vladimíra Körnera. Dnes, tedy v pondělí 14. září, zařadil kanál ČT2 do večerního programu snímek Adelheid (1969) Františka Vláčila a v neděli 20. září přijde na řadu Svědek umírajícího času (1990) Miloslava Luthera, vzniklý sestřihem stejnojmenného pětidílného televizního seriálu.
"Modrou" premiéru si v Německu v listopadu odbyde seriál Pan Tau (1971), režírovaný Jindřichem Polákem. Tamní společnost Leonine ho na BD vydá ve čtyřdiskovém boxu, obsahujícím všech 33 existujících epizod čtyř sérií, natočených v letech 1971, 1972, 1975 a 1978. Na případné české zájemce vydavatel nemyslel, všechna BD totiž nabídnou pouze německý dabing.
Společností Aerofilms zřizovaná "videotéka" Aerovod aktuálně rozšířila své portfolio o šestici filmů před týdnem zesnulého Jiřího Menzela (Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Na samotě u lesa, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková). Dva ze zařazených titulů jsou nabízeny v restaurované verzi (Na samotě u lesa, Postřižiny), přičemž sekci "Restaurovaná česká klasika" nedávno Aerovod rozšířil i o filmy Daleká cesta (1949) Alfréda Radoka a Extase (1932) Gustava Machatého, takže restaurovaných titulů si na Aerovodu lze spustit už sedmnáct (kromě čtyř výše jmenovaných jsou v ní i snímky Adelheid, Černý Petr, Démanty noci, Hoří, má panenko, Ikarie XB1, Intimní osvětlení, Lásky jedné plavovlásky, Marketa Lazarová, Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Případ pro začínajícího kata, Spalovač mrtvol a Starci na chmelu).
Snímek Rošťáci (Goonies, 1985) Richarda Donnera, o jehož "počeštěné" edici na UHD jsem před časem psal, se na amerických e-shopech prodává i ve stylové dárkové verzi, zabalené do pirátské "truhly", obsahující kromě disku i repliku mapy Jednookého Willieho (prohlédnout si ji lze např. tady). UHD s Rošťáky, vložené do této dárkové sady, obsahuje i české titulky.
Petr Gajdošík na Nostalghia.cz upozornil na web (tady), věnující se záchraně prázdninového domu Michelangela Antonioniho na Sardinii. Na několika z přiložených snímků futuristické stavby architekta Dante Biniho je zachycen i Andrej Tarkovskij, který dům společně s Toninem Guerrou navštívil v létě roku 1982.


Copyright © 2002 - 2020, Zóna