ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6453

Datum vydání článku: 25.7. 2020


Dějiny čtení

"V roce 2002 se Král účastnil ankety u příležitosti pětistého čísla časopisu Positif. Tentokrát měli respondenti zaslat své oblíbené filmy z posledního půlstoletí. Král svůj výběr seřadil chronologicky: Stíny (John Cassavetes), Sladký život (Federico Fellini), Zatmění (Michelangelo Antonioni), Intimní osvětlení (Ivan Passer), Playtime (Jacques Tati), Zrcadlo (Andrej Tarkovskij), V běhu času (Wim Wenders), Satanské tango (Béla Tarr), Chrustaljove, vůz! (Alexej German) a Stvořeni pro lásku (Wong Kar-wai)." O trojím "anketním" příspěvku nedávno zesnulého Petra Krále napsal ve Filmu a době Jan Křipač. Více tady.
"Nedokázal si zapamatovat text a věčně rozptyloval herce svými legráckami, i přesto natočil Josef Šebánek dva filmy s oscarovým režisérem Milošem Formanem. Do srdcí diváků se ale zapsal jako nesmrtelný děda Homolka ve slavné trilogii Jaroslava Papouška. Přitom chybělo málo a Šebánkův talent by zůstal zcela neobjeven. Patrně nejznámější český neherec se narodil 22. července 1915." Na jednoho z nezapomenutelných (ne)herců šedesátých let zavzpomínal v Reflexu Šimon Kadeřávek. Více tady.
"Když začala Milena vyučovat na Columbia University, setkala se tu se svým vlastním mentorem z FAMU, Frankem (dříve Františkem) Danielem a svým spolužákem Milošem Formanem, kteří tu začátkem osmdesátých let koncipovali nový studijní program zaměřený na film. Když pak Frank Daniel odešel na University of Southern California a Miloš Forman se stáhl z akademického prostředí, aby točil filmy, Milena se stala pro mnoho studentů na Columbii gravitačním bodem." Na scenáristku a filmovou pedagožku Milenu Jelinek zavzpomínal ve Filmovém přehledu Pavel Jech. Více tady.
"Připraveno máme celkem 35 titulů, které jsme rozdělili do osmi programových bloků. Po mnohaletém bezvýsledném snažení jsme zajistili náplň do mimořádně atraktivní sekce ´Milenci na útěku´. V miniretrospektivách představíme vizuálně opojnou spolupráci režiséra Anthonyho Manna a kameramana Johna Altona, podíváme se do svůdných i racionálně těžko uchopitelných světů Davida Lynche a odhalíme znepokojivou vizi zločinu podle spisovatelky Patricie Highsmith (a jejích adaptátorů). Několik klenotů nabídne i mimoběžný panel ´Zvláštní uvedení´. Tímto vás na Křivoklát srdečně zvu a současně přikládám osobní seznam deseti filmů pro případ nerozhodnosti, na co vlastně během čtyř nabitých dnů zajít (stejně jako loni jsem vybral jeden titul z každé sekce a k takto vytvořené osmičce přihodil dva filmy jako bonus)." Pozvánku na Noir Film Festival zveřejnil na svém blogu dramaturg akce Milan Hain. Více tady.


Copyright © 2002 - 2020, Zóna