ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6295

Datum vydání článku: 24.2. 2020


Short Cuts

V tomto týdnu stojí v programu kanálu ČT art za pozornost Tristana (1970) Luise Buňuela (v sobotu 29. února), legendární gangsterka Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1954) Julese Dassina (ve čtvrtek 27. února) a "crazyhorseovský" dokument Rok koně (Year of the Horse, 1997) Jima Jarmusche (v úterý 25. února). Z uvedené trojice vyšla na "počeštěném" DVD pouze Tristana (dvakrát - vydaly ji společnosti Levné knihy a HCE), zatímco Rok koně se svého času titulkovaný objevil na VHS.
Po pátečním podepsání "Memoranda o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Praha – Žižkov" je zdá se jisté, že Národní filmový archiv se časem bude stěhovat. Do čelní budovy bývalého nádraží plánuje (po její rekonstrukci) NFA přesunout administrativu, odborná pracoviště, knihovnu, badatelnu a také Kino Ponrepo.
Petr Gajdošík, letitý "správce" domény Nostalghia (a v jejím rámci i Vláčilových a Tarkovského stránek), z pracovních důvodů shání originální VHS-vydání Vláčilových filmů (s výjimkou Markety Lazarové). Jejich (případní ochotní) majitelé ho nejsnáze kontaktují na mailu nostalghia@nostalghia.cz.
Před čtyřmi lety jsem DVD-edici snímku Pat a Mat ve filmu (2016) ohlašoval větou, která dnes už bude pro leckoho zřejmě nesrozumitelná ("Pokud má legendární lemplovská dvojice Jean-Claude Juncker a Martin Schulz nějaké srovnatelné konkurenty, pak snad jen v osobách českých ´hodinových manželů´ Pata a Mata."), aniž by ovšem u těch, jimž srozumitelná je, pozbyla na platnosti. Zatímco snímek Pat a Mat ve filmu vznikl ke čtyřicátým narozeninám původně večerníčkového seriálu, následně se v kinech (i na DVD) objevily ještě kompilační "pásma" Pat a Mat: Zimní radovánky (2018) a Pat a Mat znovu v akci (2018). To nejnovější, čtvrté, nazvané Pat a Mat: Kutilské trampoty (2019), mělo v kinech premiéru loni v prosinci a na DVD ho pošle MagicBox v dubnu.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna