ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6024

Datum vydání článku: 1.6. 2019


Dějiny čtení

"Podle Filimonova sovětský systém odmítal umělce jako individualitu. Osobnost s mezinárodním věhlasem se požadavku anonymity, podřízení se mase, která se zříká schopnosti o něčem rozhodovat a nést za své rozhodnutí zodpovědnost, logicky vzpírala. Nebylo tudíž ani třeba, aby se Tarkovskij vyjadřoval k politickým záležitostem (což vyjma podpory svého přítele Sergeje Paradžanova, nesmyslně pronásledovaného režimem, ani neučinil). Stačilo, aby natáčel výrazně subjektivní filmy, promlouvající originálním filmovým jazykem." Knihu Viktora Filimonova Andrej Tarkovskij - skutečnost a sny o domově zrecenzoval na webu Indiefilm Martin Šrajer. Více tady.
"Nemám rád gore, useknuté ruce a kaluže krve. Čím je film hororovější, tím je víc zcizující. Divák si uvědomuje, že sleduje skvěle odvedené speciální efekty a nebude věřit, že to, co sleduje, je ´opravdové´. Nebude tedy film prožívat tak, jak chci, aby ho prožíval. Skvělým příkladem je v tomhle ohledu Alfred Hitchcock, kterým jsem se inspiroval: k napětí nepotřebuje krev." Původní rozhovor s letošním držitelem Zlaté palmy nabídl Respekt. Více tady.
"V letech 1939 a 1940 zavítalo na velkolepý biják odehrávající se v kulisách Občanské války 25 milionů platících diváků. Samozřejmě, mnozí opakovaně. Rád bych tu s jistotou napsal, že ono výše zmíněné číslo je jenom z Ameriky, ale zdroje se různí. Studio MGM podle všeho na konci roku 1940 opravdu (na chvíli) ukončilo promítání filmu v kinech. Jenom aby mu došlo, že lidé romantikou s Clarkem Gablem a Viviene Leigh pořád nejsou nasyceni. V letech 1941 a 1942 tak proběhla první obnovená premiéra v kinech. Výsledek? Naprosto neskutečných 34,5 milionu prodaných lístků!" Na Moviezone Jiří Pospíšil srovnal návštěvnost dnešních blockbusterů s érou klasického Hollywoodu. Více tady.
"Och uvedl, že v hlavní soutěži není žádný film českého režiséra. Posuzovali jsme několik kandidátů, žádný však neprošel přísnými kritérii, která máme nastavená na zahraniční i domácí snímky, řekl. Žádný ze snímků českých režisérů nedosahoval letos podle něj takových kvalit, aby mohl českou kinematografii reprezentovat i na mezinárodní scéně, jako byly loni filmy Olma Omerzua nebo Adama Sedláka." Letošní karlovarský festival má za sebou první tiskovou konferenci. Více tady.


Copyright © 2002 - 2019, Zóna