ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5968

Datum vydání článku: 6.4. 2019


Dějiny čtení

"V Moskvě ve věku 88 let zemřel ruský režisér a scénárista gruzínského původu Georgij Danělija. Oznámila to ve čtvrtek ruská média odvoláním na režisérovu manželku. Příčinou smrti byla zástava srdce." Zprávu o smrti Georgije Daněliji přinesl server Aktuálně. Více tady.
"V dětství viděl ukázku Cesty do pravěku v BBC, od té doby John Stevenson sháněl díla Karla Zemana po celém světě a nyní se britský režisér Kung fu pandy stal kmotrem digitálně restaurované verze klukovské výpravy za mamuty, jíž vrcholí projekt Čistíme svět fantazie. ´Zeman je váš národní poklad, zíral jsem, jakou měl odvahu! Zkoumal jsem jeho filmy políčko po políčku a stejně jsem některé triky odhalil až v jeho pražském muzeu,´ přiznal nynější tvůrce animovaných příběhů, který se podílel i na Shrekovi nebo Madagaskaru." O restaurované verzi Cesty do pravěku (1955) napsala Mirka Spáčilová. Více tady.
"Svobodomyslná, ačkoliv tak na první pohled hned nepůsobila. Sebeironická, vtipná, tvořivě sebevědomá, i když neprávem ve stínu svých novovlnných kolegů. V osobních esejistických filmech i nostalgická, přesto vitální a otevřená." Na Agnes Vardaovou zavzpomínal Respekt. Více tady.
"Spatříme mnoho výmluvných dokladů Kučerova umu: slavný záběr z Touhy, kdy mezi bělostnými, ve větru vlajícími prostěradly poletují černí ptáci, trikově rozmnožení do většího počtu; podíváme se na pověstnou scénu útěku do strmého vrchu z Démantů noci; uvidíme výjev z moderní pohádky Až přijde kocour se zbarvováním postav podle jejich vlastností; nechybí umírání Menšíkova kradáka ze Všech dobrý rodáků, v poetickém změkčení pokrývaného poletujícím peřím." Celovečerní dokument o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi zrecenzoval Jan Jaroš. Více tady.


Copyright © 2002 - 2019, Zóna