ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5609

Datum vydání článku: 14.4. 2018


Dějiny čtení

"Při pohledu na zatím zveřejněné tituly je zjevné, že svých oblíbených auteurů se ani tentokrát v Cannes nemíní vzdát. Tím patrně největším jménem je ikona francouzské kinematografie Jean-Luc Godard, který v hlavní soutěžní sekci představí svoji novou filmovou esej ´Le livre d’image´. Na rozdíl od minulého filmu ´Sbohem jazyku´ sice Godard už neexperimentuje s formátem 3D, ale jak potvrzují první obrázky z filmu i jeho anotace, znovu půjde o experimentální a provokativní záležitost." První informace o programu letošního "festivalu festivalů" v Cannes přinesl Cinepur. Více tady.
"Možnost sledovat filmy on-line v čase, který si sám vyberu, nejprve výrazně omezil prodej přenosných záznamů a prakticky zlikvidoval videopůjčovny. Vývoj se však nezastavil a to, co se v minulém století odehrávalo mezi kinem, televizí a následně videodistribucí, se dnes odehrává mezi lineárním televizním vysíláním a streamingem programů z internetu a zároveň mezi legální nabídkou a šířením zcizeného audiovizuálního obsahu. To vše má samozřejmě vliv i na projekce filmů v kinech, ale již zdaleka ne tak výrazný, jako tomu bylo dříve. Paradoxně tak současný stav on-line služeb zvyšuje význam kinodistribuce pro výrobce českých filmů. U standardního mainstreamového filmu je totiž dnešní výnos producenta z on-line služeb a videodistribuce menší než z videodistribuce v dobách jejího vrcholu na přelomu milénia." A ještě jednou Cinepur. Programový ředitel společnosti Cinemart Aleš Danielis pro něj napsal bilanci tuzemské filmové distribuce v roce 2017. Více tady.
"Anifilm tradičně bilancuje animovanou tvorbu, která prošla českou distribucí za předchozí rok a přináší na plátna zajímavé současné celovečerní animované filmy. V letošním programu tak bude mít své místo například ´Hmyz´ Jana Švankmajera, ´Pračlověk´ režiséra Nicka Parka ze studia Aardman, pixarovská novinka ´Coco´ nebo populární hit loňského léta ´Já, padouch 3´. Doplní je další, u nás zatím neuvedené pozoruhodné filmy ´Mutafukaz´ z Francie, nezávislý čínský snímek ´Have a Nice Day´, který na popud čínské vlády nesměl být promítán na festivalu v Annecy a nejnovější japonské sci-fi anime ´Kado: Beyond Information´. Ve dvou dokumentech, ´Universum Brdečka´ a ´Hermína Týrlová´ připomene Anifilm tyto významné české tvůrce." Kompletní tiskovou zprávu o programu i hostech letošního festivalu Anifilm, který začíná 1. května v Třeboni, přetiskla Kultura21. Více tady.
"V ´Moravské Hellas´ jsem poprvé objevil to, čemu říkám vnitřní smích. Vy prostě milujete ty lidi, co máte v tom filmu, protože jsou strašidla, ale oni za to nemůžou. A oni jsou vám vděční, že se můžou odhalit, protože je ty jejich pláště taky štvou, nemají je rádi. Takže to byl pro mě neuvěřitelný zážitek a od té doby vím, co mám dělat." Rozhovor Johany Švarcové s Karlem Vachkem nazvaný "Chci, aby se lidi smáli od začátku do konce" vyšel ve Filmovém přehledu. Více tady.


Copyright © 2002 - 2018, Zóna