ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5567

Datum vydání článku: 3.3. 2018


Dějiny čtení

"´Blade Runner 2049´ na blůčku vypadá a zní naprosto fenomenálně. Moc velkou radost ale nebudete mít z bonusů, které jsou bolestivě nedostačující. Chápu, že Villeneuve vlastně točil nejdražší nezávislák všech dob, takže se na doplňcích muselo šetřit. Zrovna původní ´Blade Runner´ má ale slavný tříapůlhodinový dokument ´Nebezpečné dny´, který tu ani zdaleka nemá ekvivalent. Co tedy dostanete? Jeden dvaceminutový featurette o designu nového světa (jeho stejně dlouhý bráška o castingu na českém disku bohužel chybí), trojici prequelů, které vyšly na internetu (´2022: Black Out´, ´2036: Nexus Dawn´, ´2048: Nowhere to Run´), a pětici featurettů o všem možném, které mají dohromady zhruba 10 minut. Třešnička na konec? Bonusy nemají české titulky." Nedávno vydaný blu-ray se snímek Blade Runner 2049 (2017) Denise Villeneuvea recenzuje na Moviezone Karel Ryška. Více tady.
"Při výběru a sestavování textů jsem samozřejmě uvažoval, koho by to mohlo oslovit. Kdo by knihu mohl a měl číst? Jednak ti, kteří si Galinu Kopaněvu ještě osobně pamatují, ať už jako pedagožku nebo jako filmovou lektorku. Jednak současní studenti filmových věd a členové filmových klubů. A pak samozřejmě všichni zájemci o film, zejména o jeho dějiny. Domnívám se, že ti, kteří Kopaněvu zažili osobně, si dobový kontext dokážou vybavit a že právě pro ně může mít kniha výjimečnou hodnotu." Alena Prokopová vyzpovídala pro Filmový přehled Tomáše Hálu, editora knihy Galina Kopaněva. Spatřit a napsat. Filmové kritiky, statě a rozhovory, vydané Národním filmovým archivem. Více tady.
"Kdybych si v průběhu festivalu na někoho vsadila, že 100% cenu dostane, byl by to zrovna Wes Anderson. ´Isle of Dogs´ byl rozhodně komplexně nejvřeleji přijatý film celé soutěže a jako zahajovací vlaštovka nasadil laťku hodně vysoko. Na Andersona je to nezvykle temný film, byť je vlastně o zvířátkách! Respektive v tom spočívá jeho síla a vyváženost – na příběhu typických Andersonových outsiderů, nemocných psů, kteří jsou vykázáni na opuštěný ostrov-smetiště, režisér vypráví pro něj tolik příznačný příběh o rodinné sounáležitosti a síle přátelského pouta. Jeho přidanou hodnotou je v druhé rovině mrazivý komentář o negativních aspektech lidské společnosti – nebezpečných rysech lidské rasy, která chce totalitně vládnout světu." O letošním Berlinale vedli ve 25fps dialog dva jeho přímí účastníci, Jana Bébarová a Marek Čermák. Více tady.
"Po dvanácti letech od nástupu YouTube tu máme celou generaci, která si kupuje televize, ale neladí na nich televizní programy. Pevné vysílací schéma tradičních televizí je nezajímá, mají své odběry a playlisty, kupují si filmy na iTunes, nebo mají předplacený Netflix, Amazon Prime či Hulu. I televize v USA to pochopily a nabízí za poplatek online přístup i těm, kdo nemají smlouvu s obdobou české UPC, případně stávajícím klientům co nejvíc usnadňují přístup k obsahu odkudkoliv. Tak trochu jim ale ujel vlak, takže poslední baštu tradičních TV stanic drží už jen zpravodajství a sporty. Té nastupující generaci se říká cord cutters." Zajímavý článek nazvaný "10 věcí, které na Netflixu milujeme i nesnášíme" napsal na Moviezone Václav Rybář. Více tady.


Copyright © 2002 - 2018, Zóna