ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5490

Datum vydání článku: 16.12. 2017


Dějiny čtení

"Miloval jsem československý film, jeho nová vlna byla úžasná. Obdivoval jsem tu nádhernou ironii a sarkasmus ve Formanových filmech, třeba v Láskách jedné plavovlásky. To vše jsem pak objevoval v Kunderových románech, ale tenkrát jsem si myslel, jaké skvělé podmínky tam musí mít filmaři, když tam vznikají takové filmy. Roman Polanski mi říkal vzpamatujte se, já přicházím z východu a vím dobře, co jsou zač, vy nemáte ani ponětí. Moc jsme mu to nevěřili." V Lidovkách vyšel rozhovor Jany Machalické se Sergem Toubianem, svého času šéfredaktorem Cahiers du cinéma a ředitelem Francouzské cinematéky. Více tady.
"Letitý zájem o reálné příběhy pistolnických legend Brdečku dokonce v roce 1971 dovedl k tomu, že dopisem kontaktoval amerického režiséra George Roye Hilla, který v Čechách natáčel vonnegutovské drama ´Jatka č. 5´. Autora ´Butche Cassidyho a Sundance Kida´ nápad realizovat film o skutečných osudech Divokého Billa Hickoka zaujal, z příslušných barrandovských míst však bylo Brdečkovi doporučeno na domluvenou schůzku nedorazit. Filmem ´Limonádový Joe´ tak Brdečkova westernová fascinace vrcholí - a na filmovém plátně i končí." O parodiích Jiřího Brdečky napsala do Filmového přehledu Alena Prokopová. Více tady.
"Studenti UMPRUM připravili o Krumbachové projekt ´Zamotávat archiv´. Setkali se s několika jejími přáteli a spolupracovníky, díky kterým získali adresu dřívějšího bytu Krumbachové a jejího poslední partnera. Postupně se tak dostali k deníkům, zápiskům, dopisům, návrhům kostýmů, šperkům, ale i kusům nábytku nebo původním Esteřiným receptům, podle kterých vařila Jiřina Bohdalová Vladimíru Menšíkovi ve filmu ´Vražda ing. Čerta´. Ve čtvrtek 14. prosince začne v galerii Tranzitdisplay konferencí o Ester Krumbachové postupné prozkoumávání a znovuobjevování osobnosti, jejíž odkaz dnes žije víc než kdy předtím." O krumbachovském projektu pedagogů a studentů z pražské UMPRUM píše na webu Radia Wave Hana Kuncová. Více tady.
"Skrze ucelený výběr zhruba osmdesáti plakátů se návštěvník seznámí s klasickou formou filmového plakátu, tzv. nudle, jejíž rozměr byl v průměru 30 cm na šířku a 100 cm na výšku. Masově se rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku třicátých let 20. století. Jejich charakteristickým rysem byla skládanka z několika obrazů či postav, doplňovaná velkými plochami výrazných barev. Tyto dobové filmové plakáty, které tehdejší odborná veřejnost nepřijala po umělecké stránce, byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a jistou naivitu těchto plakátů obdivujeme teprve v dnešní době." O výstavě "Český filmový plakát 1931–1948" v Muzeu hlavního města Prahy píše Filmový přehled. Více tady.


Copyright © 2002 - 2018, Zóna