ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5308

Datum vydání článku: 17.6. 2017


Dějiny čtení

"Před deseti lety a před více než dvěma stovkami zpravidla analytických příspěvků jsem v posledních týdnech svého studia v italské Gorizii pojal jednoho úterního dopoledne nápad založit blog Douglasovy poznámky. Dnes na něj k vlastnímu roztrpčení nacházím méně času než jako student a zároveň je ještě daleko okamžik, kdy mu budu moci dávat přednost před standardními polo/odbornými publikačními cestami. Mám s ním každopádně své plány, které se mi snad podaří ´synergicky´ skloubit s akademickým psaním studií a knih. Ostatně v řadě ohledů mi napomohl na ně upozornit, a tak dostat můj přístup ke kinematografii a televizní serialitě do povědomí... Leckteré náhodné návštěvníky přitom dovedl k závěru, že jsem blázen s obskurními nápady a diváckými návyky. To je samozřejmě pravda, děkuji za připomenutí, hodlám z toho i nadále čerpat." Deset let "blogování" oslavil v tomto týdnu Radomír D. Kokeš. Coby věrný čtenář jeho blogu gratuluji a doporučuji! Více tady.
"Nezařaditelným specifikem je hlubokými myšlenkami a transcendentálními momenty protkaná filmová esej o lidské existenci Cesta času (Voyage of Time: Lifes Journey) v režii vizionáře Terrence Malicka. Od něj bude (v sekci Okolo světa) v programu uveden ještě jeden film, který potěší oko spíše ´komerčněji´ zaměřeného publika – mnohými očekávané (malickovsky experimentální) romantické hudební drama Song to Song, v němž se sejdou dva herecké idoly současnosti Ryan Gossling a Michael Fassbender." O programu letošního ročníku Art Film Festu v Košicích píše ve 25fps Jana Bébarová. Více tady.
"Ke zmíněným bonusům pak patří zhruba dvacetiminutový a nesmírně zajímavý film o seriálu, v němž se mimo jiné dozvíte, že klíčový vliv na finální podobu díla měli zahraniční producenti, a krátký trailer. Ano, přidaná hodnota nevypadá nic moc a vzhledem k tomu, že zabírá něco málo přes dvacet minut, není tím, kvůli čemu by si divák nosiče koupil, to by ale v tomto případě zásadně vadit nemělo. ´Pustina´ je totiž výtečná minisérie, která v tuzemsku zatím nemá obdoby, a i když si ji asi nebudete pouštět moc často, určitě ve vás zanechá silný dojem." Minirecenze DVD-boxu se seriálem Pustina (2016) Ivana Zachariáše a Alice Nellis, vydaného MagicBoxem, se objevila na webu Kultura21. Více tady.
"Nadčasovou zajímavost čerstvého pětasedmdesátníka (narozeného 19. 6. 1942 v Praze) zastínil v uplynulých letech obraz zahořklého skeptika, ke kterému Vít Olmer sám vydatně přispěl. Nepřítel bulváru bulvár opakovaně sytící, občan pokoušející se vstoupit do politiky skrz zdiskreditovanu stranu Věci veřejné, režisér urážející filmové kritiky, kteří se už skoro čtvrtstoletí cítí uráženi jeho filmy, spisovatel a bloger, v jehož textech vedle tepání nešvarů, nastavování zrcadel a popisování vlastních, úspěšně odoperovaných dvanáctikilových jater probleskuje kultivovanost, sečtělost, pozorovací talent a vtip." Portrét režiséra Víta Olmera napsala pro Revue Filmového přehledu Alena Prokopová. Více tady.
"Většina recenzentů ´Světů na pokračování´ se shoduje, že si zaslouží respekt už samotný záměr přijít s novým, inovativním teoretickým systémem zkoumání aktuální audiovizuální problematiky. Ačkoli Kokeš sepisuje mj. příručku, neomezuje se jen na kompilát již definovaných konceptů a teorií. Právě naopak, zřejmě z nespokojenosti s daným stavem zkoumání přichází s vlastní teorií seriality a metodologií umožňující zkoumat seriály v pohybu, jako ustrojení zakládající se na korelaci mezi rovinou neuzavřeného celku a rovinou postupujících epizod. To vše podkládá bohatou bibliografií a soupisem v textu zmiňovaných seriálů, čímž se jeho práce zase blíží odborné teoretické publikaci." Knihu Radomíra D. Kokeše Světy na pokračování s podtitulem "Rozbor možností seriálového vyprávění", vydanou nakladatelstvím Akropolis, recenzuje na webu Radia Wave Petr Pláteník. Více tady.


Copyright © 2002 - 2018, Zóna