ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=3262

Datum vydání článku: 30.11. 2011


Paradžanov pod stromeček

Zodpovědně prohlašuji, že žádný disk z ediční řady Netuctové filmy s logy Zóny a Aerofilms nedal tolik práce jako Barva granátového jablka (Cvět granata, 1969) Sergeje Paradžanova, což můžete brát i jako vysvětlení několikerého posunu data vydání. Konečně je ale vše hotové, master se zítra přesouvá do lisovny a v týdnu, který končí Štědrým večerem, Barva granátového jablka nastoupí cestu k těm, kdo o ní stojí. Bude to tedy do slova a do písmene dárek přímo pod stromeček...
Zbývá tedy už jen prozradit, co vlastně dalo při přípravě tolik práce a co jsem o podobě disku neuvedl v první informaci o jeho provedení (viz zpráva "Granátová jablka dozrávají v říjnu" z 5.9. tady). Barva granátového jablka vyjde ve dvojdiskové verzi, přičemž obsah disku s bonusovým materiálem jsem zde z většiny již minule představil. Startuje ho půlhodinový dokument Vzpomínky na Sajat Novu (Vospominanija o Sajat-Nove, 2006) Levona Grigorjana, rekonstruující prostřednictvím nepoužitých záběrů pravděpodobnou podobu filmu před zásahem cenzury a nabízející jeden ze způsobů jeho "čtení". Raritnost druhého dokumentu je v jeho původnosti - vznikl totiž zásluhou Tomáše Hály z NFA a Petra Gajdošíka z Nostalghia.cz přímo pro české DVD a jeho základem jsou vzpomínky výtvarníka Barvy granátového jablka Stěpana Andranikjana, v nichž se vrací jak k osobě Sergeje Paradžanova, tak k natáčení před čtyřiceti lety. Poslední položkou v menu bonusového disku je galerie fotografií, v níž jsou vedle mnoha snímků režiséra i jeho pozoruhodné koláže. Do výčtu "výbavy" patří ještě kompletní audiokomentář Doc. PhDr. Vladimíra Suchánka, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci, který se filmy Sergeje Paradžanova léta zabývá, ten je ale samozřejmě z logiky věci k nalezení ne na disku bonusovém, ale na disku s filmem.
Pokud jde o disk první, "filmový", pak dosud jsem o něm napsal jen to, že Barva granátového jablka dostala "definitivní" českou titulkovou sadu (Petr Gajdošík Arevik Chačatrjan), kdy na rozdíl od uvedení v kinech i od zahraničních DVD-edic je poprvé přeložena i většina pasáží mluvených (i zpívaných) arménsky a staroarménsky. Až dnes ale vyzradím tajemství, že Paradžanovův film si z disku půjde spustit s českými titulky ve dvojím technickém provedení ze dvou různých masterů. Pro vysvětlení je nutné připomenout neblahý osud, který film potkal. Negativ Barvy granátového jablka byl zničen a film se dochoval jen v opotřebených kopiích s různou mírou poškození "zubem času", a proto ultimativní transfer, který by film tlumočil v autentické podobě, neexistuje a ani nikdy existovat nebude. Naše DVD tak po zralé úvaze obsahuje dva nejkvalitnější ve světě vzniklé přepisy filmu, přičemž oba mají svá silná i sporná místa. První, master společnosti Ruscico, předkládá film v originální syté barevnosti, část scén má ale horší ostrost. Druhý master, letos restaurovaný z jiné filmové kopie britskou společností Second Sight, naopak nabízí ostrost i kresbu detailů přímo exemplární, má ale (oproti Ruscicu) vybledlejší barvy. Každopádně oba transfery "na hlavu" porážejí dosud existující přepisy filmu na starších zahraničních DVD (americké, francouzské, korejské a další edice) a naše řešení se společným umístěním obou masterů na DVD umožní divákům porovnat a vybrat si z nich ten, který jim více vyhovuje. Oba mastery jsou na DVD spustitelné s českými titulky a s restaurovaným originálním mono-zvukem, protože ale za hlavní kritérium autenticity přepisu přeci jen považujeme míru "barevnosti", nenápadně preferujeme master Ruscico tím, že právě on je navíc vybaven i alternativním remixem zvuku do DD 5.1 a jen k němu je "připojen" volitelný audiokomentář Vladimíra Suchánka.
K postupnému prozrazování podoby disku patří i dnešní zveřejnění přední strany obalu, který je tradičně prací dvorních designérů řady Netuctové filmy Luďka Kubíka a Karla Halouna (k vidění je v sekci E-SHOP tady). Předprodej dvojdisku s Barvou granátového jablka zde na Zóně bude zahájen za týden (pravděpodobně 7.12.), což budu samozřejmě avizovat formou samostatné zprávy. Nemění se ani obvyklé distribuční kanály, takže kromě zdejšího e-shopu bude Barva granátového jablka po dni vydání ke koupi už jen v pražských Terryho ponožkách a na Slovensku na e-shopu DVDBest.sk.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna