ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=3176

Datum vydání článku: 5.9. 2011


Granátová jablka dozrávají v říjnu

Jak mě před pár dny "agronomicky" upozornil Petr Gajdošík, granátová jablka se sklízejí od září do listopadu, podle regionu, kde je pěstují. Těšíte-li se na ta česká, vězte, že dozrají letos v říjnu... Přiznávám, že zrání to bylo více než dlouhé, vždyť chystané vydání podivuhodného snímku Barva granátového jablka (Cvět granata, 1969) Sergeje Paradžanova, sledem statických kompozic zaznamenávajícího "koloběh života" i vnitřní svět arménského básníka Sajat Novy, jsem oznamoval na Zóně už bez pár týdnů před rokem (příslušný text i se známou godardovskou citací o "chrámu filmu" najdete tady). Snaha připravit co do výbavy (a to i v kontextu ediční řady Netuctové disky) výjimečný disk si prostě vybrala svou "časovou daň"...
Co tedy disk s logy Zóny a Aerofilms nabídne? Představí film ve známější ze dvou existujících verzí, v tzv. Jutkevičově sestřihu, kdysi uvedeném i v československých kinech. Důvod volby "Jutkevičova cutu" je ryze technický - pouze tato verze totiž existuje v důstojném provedení, tedy v restaurovaném masteru obrazu i originálního arménského zvuku, přítomného na disku jak v rekonstruovaném dobovém monu, tak v 5.1 remixu. (Jen pro pořádek poznámka k oněm dvěma existujícím, přičemž v ničem zásadním se od sebe nelišícím verzím - z autorského hlediska jsou bohužel stejně "neplnoprávné" obě, protože ani jednu nestříhal sám Paradžanov. Námi nepoužitý sestřih, tzv. "arménská" verze, je na DVD v technicky sporné kvalitě již léta dostupný na edicích americké společnosti Kino On Video a francouzské společnosti Films sans frontieres.)
Paradžanovův film byl, jak je u edice Netuctové filmy zvykem, vybaven "definitivní" českou titulkovou sadou - překlad je společnou prací Petra Gajdošíka z Nostalghia.cz a Arevik Chačatrjan, díky které je přeložena i většina pasáží mluvených arménsky a staroarménsky (jejich překlad chyběl nejen v dávných titulcích na kinokopii, ale tyto pasáže nebyly překládány ani na jiných zahraničních DVD-edicích filmu).
Bonusová výbava disku je dvojího typu. Ten obvyklejší typ, tedy dokument zakoupený ze zahraničí (a pouze vybavený českými titulky), je na disku přítomen zásadním snímkem Vzpomínky na Sajat Novu (Vospominanija o Sajat-Nove, 2006) Levona Grigorjana, který na půlhodinové ploše rekonstruuje, jak by vypadala Barva granátového jablka, kdyby ji směl Paradžanov sestříhat sám (dokument nabízí více než 20 minut po letech nalezených nepoužitých záběrů plus vysvětlující komentář o Paradžanovem původně zamýšlené struktuře filmu).
Druhý "typ" na disku přítomné bonusové výbavy nejen že je na v tuzemsku vydaných DVD něčím neobvyklým, on se totiž před námi o něco takového žádný český "lokální" vydavatel zahraničního filmu nikdy ani nepokusil. Rozhodli jsme se totiž v případě Barvy granátového jablka připravit dvojici bonusů vlastních, tedy takových, které se na disku z Netuctových filmů objeví de facto ve "světové premiéře".
Prvním z nich je dvacetiminutový dokument, jehož základem je ve zvukové stopě rozhovor s výtvarníkem Barvy granátového jablka Stěpanem Andranikjanem, který v Jerevanu pořídil Tomáš Hála z Národního filmového archivu. Rozhovor, celý věnovaný Paradžanovi a natáčení jeho životního opusu, je v obraze "podložen" Petrem Gajdošíkem vybranými ukázkami z Barvy granátového jablka, které "ilustrují" příslušné Andranikjanovy vzpomínky na natáčení i jeho výklad některých scén filmu.
Druhým stejně "průlomovým" bonusem, dosud nikdy na českém DVD-vydání zahraničního filmu neviděným (respektive neslyšeným), je zvuková stopa s kompletním komentářem snímku, umožňující si celý film synchronně pustit se zasvěceným "výkladem" odborníka. Komentář k Barvě granátového jablka namluvil k naší velké radosti Doc. PhDr. Vladimír Suchánek, Ph.D. z katedry Teorie dějin a dramatických umění Univerzity Palackého v Olomouci, který se filmy Sergeje Paradžanova léta zabývá a věnoval jim nepřehlédnutelný prostor i ve své knize "Topografie transcendentních souřadnic filmového obrazu".
Termín zahájení předprodeje Barvy granátového jablka bude na Zóně oznámen na začátku října, kdy bude zveřejněna i podoba obalu, graficky "včleněného" do ucelené grafické koncepce disků řady Netuctové filmy. A to je vlastně vše...


Copyright © 2002 - 2022, Zóna