ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=3129

Datum vydání článku: 21.7. 2011


Short Cuts

"Vzhledem k čiré kráse a filosofickým ambicím Tarkovského filmů není přitažené za vlasy tvrzení, že jeho opravdovým dědicem je Terrence Malick - tvůrce, jehož přístup k prostoru a času je sice roztříštěný tam, kde je u Tarkovského sjednocující, ale který sdílí s ruským režisérem mystické spojení s přírodou a jejími prvky a nutkání klást nezodpověditelné otázky s naprostou vážností a upřímností... Více než většina ostatních filmařů přetvářejí oba dva filmový jazyk pro své vlastním cíle... Oba patří k stále vzácnějšímu druhu umělců, kteří se odvažují přemýšlet o umění jako o duchovním úkolu, a jimž při jejich hledání vznešenosti hrozí riziko výsměchu," napsal v Los Angeles Times Dennis Lim (pro Nostalghii.cz úryvek přeložil Petr Gajdošík). Tato citace na tomto místě není samoúčelná - podivuhodnou shodou náhod se totiž v tomtéž týdnu v Terryho ponožkách začala prodávat reedice knihy Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Krása je symbolem pravdy a do kin vstoupil Strom života (The Tree of Life, 2011) Terrence Malicka. Život je krásný!
Dalším snímkem Martina Friče, který dostane přičiněním společnosti FEX DVD-podobu, bude Poslední muž (1934) s Hugem Haasem v hlavní roli. Stejnojmennou divadelní hru F.X. Svobody zfilmoval o 13 let později i Vladimír Slavínský pod názvem Poslední mohykán (1947), v tomto případě v hlavní roli s Jaroslavem Marvanem. Zatímco Slavínského snímek vydal FEX na DVD už před pěti lety, Fričova verze se v DVD-premiéře objeví letos na podzim (pravděpodobně v září).
Postupná "ozonovská invaze" pokračuje - zdejší DVD-trh nebude ochuzen ani o nejnovější Ozonův snímek Profesionální manželka (Potiche, 2010). "Feministické retro" s Catherine Deneuveovou a Gérardem Depardieuem, před časem promítané i ve zdejších kinech, pošle 12. srpna rovnou na stánky společnost HCE.
V roce 2009 uvedla Česká televize projekt Zlatá šedesátá, sestavený z půl třetí desítky cca hodinových portrétů žijících osobností spojených s Československou novou vlnou. Loni v květnu se na DVD nejprve dostal Martinem Šulíkem sestřižený dvojdílný dokument 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna (2010), který na ploše dvou celovečerních filmů představil "novou vlnu" v širším kontextu a samozřejmě využil i materiálů z televizních portrétů. V tomto týdnu pak do prodeje konečně vstoupila i (původně už na loňský rok ohlášená) kolekce 26 DVD se všemi v projektu uvedenými portréty - jednotlivé disky lze koupit jak samostatně (za 120 Kč/kus), tak ve sběratelském boxu za 2.500 Kč např. v pražských Terryho ponožkách (v kamenném obchodě i na e-shopu), na jejichž webu naleznete i jejich přesný soupis a náhled obalu boxu (tady).Copyright © 2002 - 2022, Zóna