ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=2468

Datum vydání článku: 13.10. 2009


Short Cuts

Jen neradostné zprávy přicházejí ze specializovaných diskuzních fór ohledně kvality na sklonku minulého týdne vydaných novinek společnosti Levné knihy. Nejotřesněji dopadl přepis snímku Sněhy Kilimandžára (The Snows of Kilimanjaro, 1952) Henryho Kinga, co do technické (ne)kvality hodnotiteli přirovnávaný k již pověstně příšerné Šarádě (Charade, 1963) Stanleyho Donena (přepis na úrovni "ohrané VHS", k tomu žluté titulky), o mnoho lépe na tom zřejmě není ani Temná hvězda (Dark Star, 1974) Johna Carpentera a co do kvality obrazu výrazně lepší snímek Podzemní pevnost (The Blockhouse, 1973) Clivea Reese pro změnu znehodnocuje stranový ořez z originálního cinemascopu 2,35:1 do cca o třetinu "užší" verze 1,66:1. Ze čtyř novinek tak standardně dopadla jen ta z "netuctového" pohledu nejzajímavější, vstupní snímek "komorní trilogie" Ingmara Bergmana Jako v zrcadle (Sasom i en spegel, 1961).
Kratičké rozestupy mezi "řádným" vydáním titulu v plastové krabičce do kamenných obchodů a následnou levnou "pošetkovou" variantou dosud masově praktikovala jen společnost Řitka video, na stejnou "vlnu" teď zdá se naskočila i společnost Filmexport. Po veselohře Přijdu hned (1942) Otakara Vávry bude Robinsonka (1956) Jaromíra Pleskota druhým filmem, který na stánky (20. listopadu) dorazí de facto jen pár týdnů po premiéře v obchodech. Pro pořádek připomínám, že jde o starší ze dvou zpracování "dívčí prózy" Marie Majerové, novější - a známější - Kachyňova verze z roku 1974 s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli, autorskoprávně "patřící" Bontonu, zatím na DVD nevyšla.
V lednu 2010 se s českými titulky na DVD v Evropě dostane do prodeje box s už sedmou sérií svého času veleslavného seriálu 24 hodin (v "počeštěné" verzi bude box ke koupi např. v Polsku). Tuzemský "distribuční" osud seriálu je značně nevyzpytatelný - boxy, připravené společností 20th Century Fox, v České republice Bonton od počátku vydával s patrnou nechutí a s čím dál narůstající prodlevou od evropské DVD-premiéry. V české distribuci se naposledy objevil (před více než rokem) box s teprve čtvrtou řadou seriálu, přičemž řady pátá i šestá jsou s českými titulky na různých místech Evropy v prodeji již od roku 2007.
Pro případné "vláčilovské opozdilce" zde vypichuji informaci, že v neděli 11. října se na stáncích už potřetí objevila "pošetka" se snímkem Údolí včel (1967) Františka Vláčila. Co do kvality na tuzemské poměry nebývale pečlivě připravený disk (více o tom např. v zóní recenzi tady) se dle zavedených způsobů "pošetkové" distribuce na stáncích zdrží ještě několik dní, nejpozději do konce tohoto týdne.
Mezi mnoha horory, chystanými k vydání společností Řitka video, je i film Pomsta netvora (Revenge of the Creature, 1955), režírovaný Jackem Arnoldem. Volné pokračování snímku Netvor z Černé laguny (Creature from the Black Lagoon, 1954), který s českou titulkovou podporou před lety vydala společnost Universal, určitě nepřehlédnou přinejmenším sběratelé filmů Clinta Eastwooda - ten zde ve své druhé filmové roli dostal příležitost pronést obligátních "několik vět". Nejzajímavější Arnoldovy snímky z daného období, Návštěva z vesmíru (It Came From Outer Space, 1953) a Skvělý zmenšující se muž (Incredible Shrinkin Man, 1957), jsou už řadu let s českými titulky ke koupi jen v zahraničí (např. v Británii) na discích připravených společností Universal.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna