ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=2465

Datum vydání článku: 10.10. 2009


Short Cuts

Po několikatýdenní pauze se s novou várkou titulů přihlásila společnost Levné knihy. K již dříve ohlášeným snímkům Jako v zrcadle (Sasom i en spegel, 1961) Ingmara Bergmana a Temná hvězda (Dark Star, 1974) Johna Carpentera přidala i "klaustrofobické" drama Podzemní pevnost (The Blockhouse, 1973) Clivea Reese (mj. s Peterem Sellersem a Charlesem Aznavourem) a hemingwayovský přepis Sněhy Kilimandžára (The Snows of Kilimanjaro, 1952) Henryho Kinga s Gregorym Peckem a Avou Gardnerovou. Tři ze jmenovaných titulů se ve firemních prodejnách i na e-shopu LK prodávají za 49 Kč, jen parodická sci-fi Temná hvězda je o dvacetikorunu dražší.
Sebrané filmové recenze a texty vycházejí v knižní podobě jen zřídka, a už jen proto si třísetstránková kniha Český film 1990 - 2007 s podtitulem Sborník kritik, recenzí a úvah, vydaná pod hlavičkou nakladatelství Nová forma (objednat se dá tady), zaslouží pozornost. Její autor Jan Lipšanský psal dlouhá léta mj. i do měsíčníku DiViDi, a tak je řada recenzí zaměřená nejen na filmy, ale i na jejich prezentaci na DVD, včetně technického provedení i podrobností o bonusové výbavě. Mimochodem, v posledních měsících se lze s DVD-recenzemi Jana Lipšanského několikrát týdně "potkat" na webu DVDextra (tady).
V průběhu října se do tuzemské distribuce dostane další z "opomenutých" warnerských disků, snímek Dobrodružství v Panamě (Across the Pacific, 1942) Johna Hustona s Humphreym Bogartem v hlavní roli. Jak je ve starších zóních zprávách k nalezení, disk před rokem vyšel s dvěma titulkovými sadami - anglickou a českou - kuriózně jen v Austrálii se společným zakódováním pro regiony 4 (Austrálie) plus 2 (Evropa). Dobrodružství v Panamě se v opožděné české premiéře bude (prostřednictvím MagicBoxu) prodávat za 300 Kč.
Dalším oznámeným titulem páteční "pošetkové" řady společnosti Filmexport je méně známá veselohra Otakara Vávry Přijdu hned (1942) se Sašou Rašilovem v hlavní roli. Film vyšel v "řádné" edici FEXu letos v létě a na stáncích bude za obvyklou padesátikorunu k mání od pátku 13. listopadu.
Když jsem na Zóně na sklonku loňského roku poprvé psal o záměru společnosti MIDO vydat proslulý historický snímek Becket (1964), režírovaný Peterem Glenvillem, zakončil jsem text následovně: "Trochu bolestnou otázkou ovšem zůstává, co z Becketa vlastně uvidíme - vydavatelská společnost MIDO má totiž na svém kontě v minulosti hned několik prohřešků proti ´cinefilským standardům´ (originální obrazový formát, kvalitní přepis a přítomnost nejen dabingu, ale i českých titulků), přičemž působivost Becketa je právě na stavu ´provedení´ životně závislá (mám na mysli kvalitu a jazykovou úroveň překladu dialogů a samozřejmě originální obraz nikoliv v televizním ořezu). Vydání v podobě přepisu ze 70mm kopie je sice již předem prakticky vyloučeno (zahraniční DVD-edice i americký blu-ray byly vždy přepsány z kopie pro standardní kina), na to, zda se ale film i na českém DVD objeví v nezmrzačeném cinemascopu 2,35:1, bych si ale raději nevsadil." Nijak mě netěší, že moje skepse byla více než oprávněná - nemám teď ani tak na mysli podprůměrnou kvalitu přepisu (evokující VHS) před třemi dny v "pošetce" vydaného DVD, ale zkažený authoring, kdy se film, na disku uložený v poměru stran 2,35:1, po spuštění na výšku automaticky "roztáhne" do plného formátu širokoúhlé TV-obrazovky 16:9 (tedy do formátu 1,85:1), takže veškerý obraz je nekoukatelně deformován (je "protažený" na výšku). Šanci uvést obraz do nedeformované podoby mají jen ti, kdo jsou buď schopni práce s přehravacím softwarem v PC nebo majitelé širokoúhlých televizorů, kde si přepnutím DVD-přehrávače (v ovládacím menu) na mod "4:3" a následnou volbou formátu obrazovky "16:9" (dálkovým ovladačem) lze "vynutit" jakžtakž korektní zobrazení formátu 2,35:1 (zato majitelé televizí s formátem obrazovky 4:3 mají bohužel smůlu). Zda MIDO v budoucnu připraví opravenou edici Becketa se zatím lze jen dohadovat.
Protože včerejší udělení Nobelovy ceny za mír Baracku Obamovi nese mnohé rysy filmového humoru v nejryzejších montypynovských tradicích (opravdu vřele doufám, že Roland Emmerich o tom natočí film), dovoluji si přispět návrhem na udělení dvojí "divoké karty", díky níž by Barack Obama dostal možnost vyhrát (nejlépe aklamací) i soutěže Miss World a Miss Universe.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna