ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice

Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD

ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD

SHOPY Stránka nabízí informace o tom, jak (a proč!) nakupovat disky na zahraničních internetových shopech.asme code

 
 
NEPŘEHLÉDNĚTE!

Tento text má již jen archivní charakter a na Zóně je ponechán z pietních důvodů. Vznikl na jaře roku 2002, postupně jsem v něm provedl několik úprav, poslední aktualizace je z března 2003. Vzhledem k měnícím se kurzům koruny je třeba si částky uvedené v textu přepočítat, v závorce je vždy uvedeno, při jakém kurzu koruny k dolaru, euru či australskému dolaru konkrétní výpočet vznikal. Upozorňuji též na často se měnící částky za poštovné účtované jednotlivými e-shopy - protože některé z nich používám jen sporadicky, nemusí být zde uvedený údaj již aktuální. K podstatné změně ve způsobu vybírání cel a v problematice (níže popsané) tzv. vratky DPH pak došlo vstupem ČR do EU na jaře 2004 - v rámci EU se přestalo vybírat clo a úplně padla vratka DPH (některé evropské shopy dokonce automaticky dopočítají rozdíl mezi výší DPH v zemi, kde sídlí, a v ČR). Případné detailnější dotazy zodpovím mailem na adrese Zóny.


CO K NÁKUPU POTŘEBUJETE?

1. Platební kartu
     Důležité je, aby to byla platební karta s mezinárodní platností - nejlépe EUROCARD/MASTERCARD nebo VISA (ale musí to být opravdu plnohodnotná karta - ne VISA MAESTRO či jak se ty různé tuzemské klony jmenují). Tu vám většina bank vystaví k běžnému korunovému účtu (koruna už je dávno konvertibilní, takže nepotřebujete žádný valutový účet či devizové konto), mám dojem, že ji nabízí třeba i Česká spořitelna ke sporožiru, určitě to dělá Komerční banka k B-kontu... Samotná finanční transakce pak probíhá tak, že částka se přepočítá (z dolaru, libry či eura, podle toho, kde nakupujete) podle denního valutového kurzu, a vám ubyde na účtu příslušný počet korun...
     Pokud vám platební kartu nebudou chtít v některé bance vystavit, zkuste to v jiné - podmínky pro vystavení se často mění, někde po vás budou chtít jako podmínku vysoký vložený zůstatek na účtu, jinde vám ji vystaví bez problémů okamžitě a chtějí jen vložit tisíc korun na nově zřízený účet, prostě neřídí se to nějakými jasnými pravidly (já mám 3 roky Mastercard od E-banky, která po mně tenkrát nechtěla vůbec nic a okamžitě mi ji vystavila, před rokem na mou radu totéž v E-bance zkoušel kamarád a kartu nedostal...). Ale někde určitě uspějete.
     Jediné, co potřebujete při zřizování karty vědět, je, jestli onen konkrétní peněžní ústav povoluje nákupy přes internet (výslovně se zeptejte, zda když sdělíte zahraničnímu e-shopu číslo své karty, dovolí mu automaticky inkasovat platbu z vašeho účtu). Občas se totiž někde zblázní a v rámci "zpřísněných bezpečnostních pravidel" začnou po e-prodejcích vyžadovat důkladnější identifikaci, na což např. Amazon zvysoka kašle a stroze vám po objednání zboží napíše, že vaše karta je neplatná... Mluvím z vlastní zkušenosti, původně jsem měl VISU od Komerční banky, která zničehonic (bez upozornění klientům) zmíněné bezpečnostní opatření zavedla a bylo po nakupování (po čtrnáctidenní kafkovské komunikaci s různými činiteli KB jsem je i s jejich bankou poslal "někam", přešel k E-bance a od té doby vše funguje bez sebemenších potíží - ale abych nehaněl KB, stalo se to před třemi lety a dnes už je prý vše v pořádku).

2. Někoho, kdo umí dobře příslušný cizí jazyk (v případě, že cizím jazykem nevládnete sami)
     Tato podmínka se netýká samotného nakupování, ale jen vstupní registrace v e-shopu - a když si to tak přebírám ve vzpomínkách, tak vlastně jen sítě Amazon. U zbylých shopů registraci (to není žádné papírování, vše vyplňujete na monitoru) zvládne i jazykový analfabet (opravdu, mluvím sám o sobě a já to dokázal!), protože většinou jen chtějí vyplnit jméno, adresu pro zasílání a číslo platební karty.
     S Amazonem je to komplikovanější - tam si při registraci musíte zvolit vlastní přístupové heslo, oni si vás pak ověřují tím, že vám obratem pošlou mail s dalšími pokyny atd., takže bez dobré znalosti angličtiny (či němčiny nebo francouzštiny - podle toho, v kterém Amazonu se registrujete) nebudete chápat, co po vás chtějí a registrace se vám nepodaří.
     Na druhou stranu je na Amazonu skvělé, že jakmile se zaregistrujete v jedné jeho evropské pobočce (Británie, Německo, Francie), předají si o vás navzájem údaje, takže při nákupu v další pobočce se už nijak neregistrujete, použijete heslo z první registrace a rovnou nakupujete...

3. Trochu odvahy
     Chápu, že pod dojmem tisíců článků o počítačové kriminalitě a zneužívání platebních karet vám může být trochu žinantní sdělovat komusi internetem číslo vaši platební karty a nechat ho vybírat si z vašeho účtu bez dozoru peníze, ale ve skutečnosti se není čeho bát. Většina internetové komunikace s e-shopem se děje prostřednictvím zabezpečeného spojení (to se spustí vždy po zadání vašeho přístupového hesla) a taky předpokládám, že budete nakupovat jen v seriózních e-shopech (jejich seznam najdete dále), které dbají na svou pověst.
     Pokud by vaše obava z případného rizika byla opravdu nepřekonatelná, doporučuji následný postup - založte si speciální účet jen k internetovým nákupům, k němu si pořiďte platební kartu a na účtu mějte jen minimální zůstatek. Teprve těsně před tím, než budete na webu nakupovat, si na účet vložte částku, kterou hodláte utratit. I kdyby se vám pak někdo na váš účet "vloupal", neměl by z něj co vybrat... 
seznam článků
  Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2018, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil