ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice

Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD

ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD

SHOPY Stránka nabízí informace o tom, jak (a proč!) nakupovat disky na zahraničních internetových shopech.asme code

 
 
NEPŘEHLÉDNĚTE!

Tento text má již jen archivní charakter a na Zóně je ponechán z pietních důvodů. Vznikl na jaře roku 2002, postupně jsem v něm provedl několik úprav, poslední aktualizace je z března 2003. Vzhledem k měnícím se kurzům koruny je třeba si částky uvedené v textu přepočítat, v závorce je vždy uvedeno, při jakém kurzu koruny k dolaru, euru či australskému dolaru konkrétní výpočet vznikal. Upozorňuji též na často se měnící částky za poštovné účtované jednotlivými e-shopy - protože některé z nich používám jen sporadicky, nemusí být zde uvedený údaj již aktuální. K podstatné změně ve způsobu vybírání cel a v problematice (níže popsané) tzv. vratky DPH pak došlo vstupem ČR do EU na jaře 2004 - v rámci EU se přestalo vybírat clo a úplně padla vratka DPH (některé evropské shopy dokonce automaticky dopočítají rozdíl mezi výší DPH v zemi, kde sídlí, a v ČR). Případné detailnější dotazy zodpovím mailem na adrese Zóny.


JEDNOTLIVÉ E-SHOPY

Americký Amazon
     Co k němu dodat? "Matka" mezi e-shopy. Najdete zde vše, co na DVD vyšlo za oceánem, a že toho není málo... Bohužel, pokud nemáte "očipovaný" či multiregionální přístroj, většina z nabízených titulů (především amerických filmů) není pro vás, protože jsou zakódovány pro region 1 (USA a Kanada). Zajímají-li vás ale v Americe vydané filmy z Evropy, pak minimálně polovina z nich je regionálně nezakódovaná (poznáte je podle označení ALL REGION), takže si s nimi váš přehravač poradí (pokud zvládá normu NTSC, což musí umět i váš televizor). Amazon většinou poctivě vypisuje informace o obrazových a zvukových formátech, seznamy bonusů, často přidává i hodnocení kvality obrazu a zvuku disku. Vyhledává se zde snadno, nejsnazší je zatrhnout volbu "DVD" a vepsat příjmení režiséra a vypadne vám seznam jeho filmů, které za oceánem vyšly. Při hledání je výtečná i podrubrika "Browse genre", kde lze nalézt např. kompletní seznamy filmů v cizích jazycích či přímo z konkrétních zemí. V nabídce je i téměř 30 (březen 2003) českých filmů (v češtině s anglickými titulky).
     Amíci termín "vratka DPH" neznají, takže jaká cena je napsaná u DVD, takovou zaplatíte. Dobré je využívat možnosti předobjednání (tzv. pre-order), tedy objednat si film ještě před tím, než vůbec vyjde - ušetříte tak obvykle až 20 % z jeho ceny (pozor: ne z toho, co je u DVD jako pre-order cena uvedeno, protože toto už je cena se slevou - teprve až film vyjde, cena se o oněch 20 % zvedne). Poštovné do ČR stojí za jedno DVD 6,98 dolaru (cca 210 Kč při kurzu koruny 30 Kč/dolar), za dvě DVD 9,47 dolaru, tedy 300 Kč (čili když si ho rozpočtete na oba disky, vyjde vám cca 150 korun za jeden disk), z čehož plyne, že se disky vyplatí objednávat po dvou. A jak jsem již výše varoval, nepřekročte kvůli clu ekvivalent 1.500 Kč ceny zásilky bez poštovného - na zásilky ze zámoří mají celníci obzvláštní pifku.
     Po objednávce vám obratem přijde potvrzující mail, dalším mailem vám dají vědět, že objednávku odeslali. Jakmile jste jednou v jejich databázi, budou vás pravidelně zásobovat informačními maily o týdenních novinkách, slevách atd. Zásilka do Čech putuje obvykle 14 dní, ale může se jí to podařit za jediný týden stejně jako za týdny tři...
     Hledejte: www.amazon.com

Britský Amazon
     Najdete na něm výhradně DVD vydané ve Velké Británii, žádné dovozy z jiných evropských zemí nenabízejí (vše nabízené zde i v jiných evropských e-shopech je kódováno shodně jako české disky pro region 2, takže s přehráváním vás nečekají žádné problémy). Britský Amazon je informačně bohužel chudý, protože u jednotlivých disků zásadně nevypisuje titulkové mutace (nepoužívejte ho tedy jako zdroj informací, ale jen pro nakupování). Jinak je to ale typický Amazon - korektně dodržuje uvedené lhůty k odeslání, mailem vás informuje o přijetí objednávky a poté i o jejím odeslání.
     V Británii bývají české titulky nejčastěji na discích z produkce Foxů (20th Century Fox), MGM, Columbie a Universalu, naopak od Warnerů jsou zde disky s CZ naprostou výjimkou.
     Vzhledem ke kurzu libry je nakupování v Británii relativně drahé, takže se i s poštovným většinou dostanete na cenu, jakou byste za disk zaplatili v obchodě v ČR. Na druhou stranu většina DVD vychází v Británii nejdříve z celé Evropy, většinou s mnohatýdenním předstihem před ČR, takže sice neušetříte, ale zato můžete mít disk okamžitě po evropské premiéře (časté jsou tu ale slevy, takže řada disků lze pořídit za cca 10 liber, a v takovém případě se už pod tuzemskou pultovou cenu spolehlivě dostanete). Automaticky si zde strhávají DPH ve výši 17,5 %, takže pokud chcete zjistit částku, jakou za disk zaplatíte, vydělte uvedenou cenu koeficientem 1,175.
     A poštovné? Za jeden disk 3,58 libry (179 korun při kurzu 50 Kč/libra), za dva disky 5,07 libry (255 Kč). Opět tedy objednávkou dvou disků současně na poštovném výrazně ušetříte.
     Hledejte: www.amazon.co.uk

Britský DVDWorld
     Informačně nabitý britský shop, který většinou poctivě vypisuje všechny titulkové verze obsažené na disku. Nabízí pouze disky vydané v Británii, žádné dovozy. Je levnější než britský Amazon, má ale dražší poštovné, takže ve výsledku je finančně srovnatelný. Nedělá si těžkou hlavu s termíny odeslání, takže tomu, co uvádí (většinou odeslání do 48 hodin), raději nevěřte. Jako jeden z mála e-shopů zasílá disky doporučeně. Stejně jako britský Amazon automaticky vrací DPH 17,5 %, takže nabízenou cenu dělte koeficientem 1,175. Často nabízí různé slevy, zejména u starších titulů. Objednávku vám mailem většinou nepotvrdí, zato když se dobře vyspí, dají vědět, že zásilku odeslali (z několika nákupů u nich se takhle dobře vyspali jen jednou). Jakmile jednou využijete jejich služby, začnou vám mailem posílat jejich týdenní bulletin s podrobným soupisem všeho, co v Británii na DVD vychází. Poštovné se u nich občas mění a je docela drahé - naposledy chtěli za zásilku s dvěma DVD 7,99 libry, ale když natrefíte na některý z jejich hodně zlevněných disků (často i pod deset liber), dostanete se pod českou pultovou cenu i tak. Zajímavý tip: najděte si u nich některý disk, který ma české titulky (např. Moulin Rouge či Tenká červená linie/The Thin Red Line) a klikněte v rubrice "subtitles" na termín "czech" - zobrazí se vám seznam disků, které mají v Británii české titulky.
     Hledejte: http://dvdworld.co.uk

Belgický DVDZone2
     Největší terno mezi evropskými e-shopy. Sídlí v Belgii a je bezkonkurenčně nejlevnější. Ovládání má v angličtině a poctivě vypisuje titulkové mutace. Automaticky vrací DPH ve výši 21 %, takže si cenu vždy vydělte koeficientem 1,21. Skvělé poštovné činí (psáno na podzim 2002) pouhých 2,50 euro za každý disk (tedy za 2 disky 5 euro), a protože i z poštovného si strhávají DPH, je ve skutečnosti jen 2,07 euro za disk. Registrace je nesmírně jednoduchá a zvládne ji kdokoli bez potíží, nákup potvrzují mailem a další mail pošlou i po odeslání zásilky. Pozor - mají trochu delší lhůty k odeslání, obvykle 4-5 dnů, leckdy i 5-9 dnů, ale zato je obvykle dodrží. Cenově se i s poštovným u většiny titulů dostanete na 600 korun, běžné jsou ale i případy disků za 400 korun i levnější (v rámci slev se tady dají pořídit i disky za neskutečných 200 Kč včetně poštovného)! Ty nejdražší disky pak vycházejí i s poštovným na 800 korun.
Obchod nabízí většinou mutace pro Benelux, z dovozu pak většinu disků vydaných ve Francii. Bohužel, nenajdeme tu tolik disků s českými titulky jako třeba v Británii - české titulky zde mívají filmy od MGM, Buena Visty, Foxů... Nejčastěji lze české titulky nalézt na mutacích pro Nizozemí, označených jako "Dutch Edition" (lze si přímo z nabídky na hlavní stránce vpravo nahoře zobrazit i jejich kompletní seznam).
     Hledejte: www.dvdzone2.com

Německý Amazon
     Není nad pečlivé Němce. Opravdu, tady vše zařezává a termíny se plní na vteřinu. Ja, ja, gut... A jsou dokonce i milí - k většině zásilek je přibalená pozornost v podobě minibalení bonbónů Haribo a knižní záložky. Ale bez legrace, na Němce se prostě s termíny dodání můžete spolehnout (a to většinu disků nabízejí s termínem odeslání do 24 hodin od objednávky). Jedinou vadou je obsah stránek kompletně v němčině, ale protože grafika, způsob objednání a ovládání je totožný s britským a americkým Amazonem, intuitivně si určitě poradíte.
     Nabízejí zde kompletní sortiment DVD vydaných v Německu a taky většinu toho, co vyšlo v Británii (tyto disky jsou označeny jako UK IMPORT a jsou o něco dražší - většinou tak o 5 euro). A hlavně - v technických specifikacích podrobně vypisují, jaké titulky na disku najdete... (Ale pozor - jen u disků vydaných v Německu, u importů z GB žádné informace nejsou a musíte si tak jejich titulkovou výbavu ověřit třeba na DVDWorld.)
     Finančně to není až takové terno jako třeba v Belgii, hlavně proto, že v Německu je DPH, které vám strhnou z ceny, 15,5% (cenu dělte koeficientem 1,155) a i poštovné je podstatně vyšší, na druhou stranu je tady mnohem větší výběr titulů a zásilce se někdy povede dorazit i za 2 dny od odeslání. Poštovné po přechodu na Euro výrazně zdražili - dělá 13 euro za jeden disk a 15 euro za disky dva, takže je jasné, že se vyplatí objednávat vždy po dvou.
     S českými titulky tady obvykle počítejte u titulů od Warnerů, Universalu a Paramountu, naopak u Foxů budete mít smůlu téměř ve všech případech. Jen se musíte obrnit hroší kůží, protože Němci své disky obdařují přebaly v němčině, takže se u filmů dočkáte netušených názvů jako Uhrwerk Orange (Mechanický pomeranč), In der Glut des Sudens (Nebeské dny) či zcela neodolatelný Ein Mann sucht sich selbst (Malé životní etudy).
     Hledejte: www.amazon.de

Francouzský Amazon
     Stránky jsou ve francouzštině, na české titulky na discích tady narazíte jen opravdu výjimečně (u Warnerů a Columbie, obvykle u starších titulů) a Frantíci si účtují stejné poštovné jako Němci (za jeden disk 13 euro, což je prosím pěkně skoro 400 korun)... Jinak typický Amazon, tedy automaticky vracejí DPH, většina disků je k odeslání do 24 hodin a podrobně vypisují, jaké titulky na disku najdete. Kámen úrazu je ale v tom, že francouzská mutace libovolného titulu obvykle vypadá tak, že kromě anglického originálu je na disku francouzský dabing a francouzské titulky - a toť vše. A pokud byste po nějakém titulu opravdu zatoužili, určitě tentýž nabízí i belgický DVD Zone2, a to za nižší cenu a s pětinovým poštovným...
     Hledejte: www.amazon.fr

Australský AtlanticDVD
     Vím, že myšlenka objednávat si disky s českými titulky z Austrálie vám může přijít na první pohled šílená, ale nakupování u protinožců je tak levné a rychlé, že se mu cenovou lácí z evropských e-shopů vyrovná snad jen belgický DVDZone2. V Austrálii totiž vycházejí v případě titulů některých velkých distributorů (nejčastěji Foxové, MGM, Columbia, Universal) britské mutace disků, pouze jinak potištěné a v jiných obalech, takže je zde k mání kolem pěti set filmů s českými titulky. Jedinou loterií je tak regionální kódování - Austrálie je samostatný region (4), takže teoreticky byste na "nenabouraném" přehrávači koupeném u nás (region 2) tyto disky neměli dokázat přehrát. Realita je ovšem jiná - velcí distributoři si nekomplikují život výrobou dvojí sady disků, a naprostou většinu svých DVD kódují současně pro regiony 2 + 4 (Evropa + Austrálie), aniž by to na nich uvedli (u evropských mutací pak uvádějí logo regionu 2, na australských je logo regionu 4). Znamená to jediné - máte-li klasický přehrávač zakódovaný pro region 2, v drtivé většině případů na něm přehrajete i disk z Austrálie, byť je na něm uvedeno logo regionu 4. (Pozor! Mám na mysli pouze disky s českými titulky z produkce velkých distributorů, kteří vydávají jak v Evropě, tak v Austrálii - viz výše! Disky vydané lokálními australskými firmami jsou samozřejmě zakódované ryze pro region 4!) Píšu v "drtivé většině případů" - spolehlivě se to dá ověřit na australské fandovské Michaelově stránce, kde recenzenti uvádějí u každého v Austrálii vydaného disku způsob regionálního zakódování. Ale konkrétně k e-shopu AtlanticDVD. V Austrálii sice není nijak vysoké DPH, ale i těch 10% z ceny, které vám automaticky strhnou, se hodí (chcete-li tedy zjistit cenu, vydělte uváděnou částku u disku koeficientem 1,1 - nebo, ještě snadněji, když si spustíte stránku s podrobnostmi o disku, najdete cenu bez DPH přímo vypsanou vpravo pod označením "International Users"). Navíc obchod Atlantic nabízí báječné poštovné, 5,50 australských dolarů za jeden disk (cca 100 korun při kurzu 18 Kč/australský dolar) či o fous výhodnějších 9,50 australských dolarů za disky dva (s jedinou výjimkou - pokud jde o dvoudiskové vydání filmu, činí poštovné nikoliv 5,50, ale 9 australských dolarů). No a protože kurs koruny k australskému dolaru je stabilně příznivý (v posledních letech 18 až 20 korun) a navíc jsou disky v Austrálii samy o sobě levné, zjistíte, že naprostá většina disků s českými titulky vychází i s poštovným na sumu v rozmezí 450 - 550 korun, přičemž výjimkou nejsou i disky za stokoruny čtyři či méně. A to nejdůležitější - zásilku spolehlivě odešlou do 24 hodin po objednání a cesta do ČR až k vám domů jí obvykle trvá - a teď se posaďte - 5 dní. Poprvé jsem si myslel, že šlo o náhodu, ale ve stejné lhůtě mi od té doby přišly všechny disky, které jsem si v Austrálii kupoval. Dokonce se mi stalo, že jsem si disk objednával v pondělí večer, v úterý přišel mail potvrzující odeslání a v pátek jsem si už film užíval z obrazovky. Shop Atlantic je navíc i uživatelsky příjemný - poctivě vypisuje titulkovou výbavu disků (přičemž se opět vyplatí si ji pro jistotu ověřit na stoprocentně spolehlivé již jednou citované Michaelově stránce), lze si snadno vyhledat přesný rozpis čerstvě vyšlých ("Latest Release") i chystaných ("Coming Soon") titulů a zamrzí snad jen fakt, že v úvodním vyhledávání nelze zadat jméno režiséra, ale jen anglický titul filmu.
     Hledejte: www.atlanticdvd.com.au

Polský Merlin
     Nakupování v Polsku je zajímavé a levné. Seženete zde s českými titulky některá vydání filmů, která na žádné ze "západoevropských" mutací české titulky nemají (např. "východoevropské" mutace od Columbie či Warnerů), takže chcete-li si je objednat z ciziny, uspějete jedině tady. Přitom jde v naprosté většině případů (disky z produkce "majors" - Warner, Columbia, MGM, Foxové, DreamWorks) o stejné disky, jaké si koupíte u nás, tedy s anglickými přebaly a booklety (a i občasné přebaly v polštině mají svůj půvab). Druhým důvodem je cena - ta se pohybuje v rozmezí 40 - 90 zlotých, což znamená (při kurzu 7,50 Kč/zlotý, platném v březnu 2003), že zde disky pořídíte za cenu od 300 do 700 korun, přičemž těch na dolní uvedené hranici je celá řada a horní hranice se týká jen horkých novinek, blockbusterů a luxusních dvojdiskových vydání. Ale konkrétně k e-shopu Merlin. Drobným problémem může být, že na rozdíl od západoevropských e-shopů, kde je komunikačním jazykem obvykle angličtina, v Polsku používají polštinu, a to včetně názvů filmů... Anglický název najdete až při "otevření" stránky s každým konkrétním filmem, proto je nejsnazší vyhledávat tituly podle příjmení režiséra. K tomu je třeba ve vyhledávání na hlavní stránce po vypsání příjmení režiséra zatrhnout volbu "wszedzie" (čímž se automaticky vypne volba "filmy"), vybrat si u volby "nosnik" možnost "DVD" a zvolit dobře možnost "tylko offerta" (pokud ji zatrhnete, vyběhnou vám jen tituly, které má e-shop momentálně na skladě, pokud ji vypnete, vyběhne vám seznam všech titulů dostupných v Polsku a u těch, které jsou na e-shopu momentálně vyprodané, se objeví hláška "towar niedostepny"). Poté stiskněte "szukaj" a vyběhne vám seznam režisérových filmů, klikáním na jednotlivé filmy se dostanete k podrobnostem o nich. Shop Merlin většinou vypisuje i titulkovou výbavu jednotlivých titulů, najdete ji u každého filmu pod termínem "napisy" a ty, které vás zajímají, jsou "czeskie" (údaje o titulcích je možné ověřit například na e-shopu Falco, který je při vypisovaní detailů o výbavě disku ještě pečlivější). Cenu najdete pod označením "nasza cena" ("cena rynkowa" je pro srovnání maloobchodní cena v polských kamenných obchodech), "realizacja" uvádí, za kolik dní disk e-shop odešle (obvykle 3 - 5). Volbou "dodaj do koszyka" se dostanete k placení (VISA, MasterCard), další postup je obdobný a intuitivní jako na západoevropských e-shopech. Objednávku vám potvrdí mailem, další mail oznámí odeslání. DPH v Polsku (VAT) je 22 %, tento údaj je ale na rozdíl od západoevropských e-shopů nepodstatný, protože Poláci DPH automaticky nevracejí - znamená to, že disk kupujete za stejnou cenu ("nasza cena") jako Poláci. Obyčejná zásilka k nám putuje cca 7 dní, poštovné zaplatíte paušální 20 zlotých plus 2 zloté za každý disk (2 disky - 24 zl., 3 disky - 26 zl., 4 disky - 28 zl. atd.). Zásilka přijde doporučeně. A ještě jedna polská specialita - u řady filmů najdete 2 mutace, levnější a dražší (s označením "licencja", popř. "bez licencji") - dražší mutace je "s licencí" k půjčování v polských videopůjčovnách.
     Merlin hledejte: tady

ZÁVĚREM

     Nakupovat se dá samozřejmě i na desítkách menších lokálních e-shopů, ale smyslem tohoto textu bylo uvést jen jejich reprezentativní vzorek v hlavních nákupních lokalitách.
     Takže: ať je vám tento text k užitku a přeji levný, rychlý a úspěšný nákup! 
seznam článků
  Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2018, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil