Netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

zóna - hlavní strana

ZÓNARECENZETEXTYSHOPYKONTAKT

zóna - hlavní strana

úvodem

OVLÁDÁNÍ
Zpět na hlavní stránku se z této podstránky dostanete kliknutím na odkaz "zpět na hlavní stránku", který je umístěn úplně dole pod poslední zprávou, popřípadě tady:

zpět na hlavní stránku

 

 
Technická poznámka ke starším zprávám
Všechny starší zprávy jsou ponechány v původním znění, tedy v té podobě, ve které byly poprvé otištěny. Odstraněny byly pouze pravidelné týdenní "televizní tipy", pro jejichž archivaci není důvod.

     Filmové listy, číslo 2
     O "třítýdeníku o dobrém filmu" Filmové listy jsem zde psal již několikrát, dnes to bude v souvislosti s jeho druhým číslem, které se v prodeji objevilo včera (titulní stranu si můžete prohlédnout tady). Nosným tématem tohoto vydání dvanáctistránkových "novin" je digitalizace, propraná hned z několika úhlů pohledu - osobně mě nejvíc zaujal střízlivý text šéfa Cinemartu Jana Jíry na téma budoucích kinoprojekcí filmů nikoliv z celuloidových kopií, ale z digitálního nosiče a zamyšlení Zdeňka Holého nad tím, jak se vývoj filmařských technologií podepsal na filmové "estetice". Pokud jde o DVD, opět je jim ve Filmových listech věnována celá strana, tentokrát ovšem už v graficky dotažené definitivní podobě - se stejnou strukturou stránky (rozčlenění na stručné DVD-tipy a hlavní text) se totiž budete setkávat i v příštích číslech. Hlavní DVD-materiál se odpichuje od říjnové hitchcockovské kolekce Universalu, přičemž zaznamenává i kompletní historii všech Hitchcockových filmů v tuzemsku vyšlých, právě vycházejících i k vydání chystaných. Závěrem pak ještě pro jistotu připomínám, že několikatisícový náklad Filmových listů se k čtenářům dostává nikoliv obvyklou "stánkovou" cestou, ale v drtivé většině prostřednictvím pokladen kin (samozřejmě především těch, kde funguje filmový klub), v nichž se prodává za "směšnou" desetikorunu. (otištěno 24.9. 2004)

     Další "hypácký" zářez
     Časopis Hype sice vychází jen několikrát do roka (a "přílohové" DVD se objevilo pouze ve třech posledních číslech), přesto se už stačil nesmazatelně zapsat do paměti všech "přátel netuctových filmů". Nejprve v letošním dubnovém vydání nabídl Trierův Tanec v temnotách (Dancer in the Dark, 2000), na rozdíl od původní edice už s opravenými titulky (na vydání od Artcamu byly rozsynchronizované s obrazem), k červnovému číslu pak přibalil DVD s báječným filmem Nonstop párty (24 Hour Party People, 2002) Michaela Winterbottoma, velezábavně formou polofiktivního dokumentu mapujícím historii manchesterského hudebního vydavatelství Factory (pro ty, kdo - stejně jako já - "vyrostli" na Joy Division, jde o "životně důležitý" titul). Zářijové Hype slibuje další tuzemskou DVD-premiéru, tedy stejně jako v případě Nonstop párty film, který se sice hrál v kinech, ale na DVD s českými titulky dosud nevyšel. Snímek Než se setmí (Before Night Falls, 2000), volný přepis autobiografie Reinalda Arenase, kubánského spisovatele, zprvu režimem adorovaného a později uvězněného za homosexualitu, režíroval talentovaný Julian Schabel (debutoval o čtyři roky dříve skvělým filmem Basquiat) a titulní roli v něm vytvořil Javier Bardem (v nezapomenutelné "ženské" epizodce se mihne i Johnny Depp). Film se na disk dostane v anamorfním widescreenu 1,85:1 (originální kinoformát) a s anglickým zvukem 5.1, češtinu budou zastupovat titulky a 2.0 dabing (ze starší VHS-edice společnosti HCE). Jediný bonus s filmem nijak nesouvisí, bude jím totiž slavný "bollywoodský" kraťas Mulit Ivana Zachariáše, natočený pro firmu Absolut. Přesný termín vydání zářijového Hype se sice nedozvíte ani na webu časopisu, na pultech novinových stánků by se ale měl objevit v příštím týdnu, a to za standardní (bezkonkurenční) cenu 149 Kč (za časopis + DVD). (otištěno 23.9. 2004)

     Pižďucha pika a spol.
     Ti čtenáři, kteří nemají radi jen Viscontiho, ale také veverky, dobře vědí ze "sesterského" webu Veveřáci, že mi občas při psaní textů pro Zónu sedí na rameni přátelský hlodavec (mimochodem, dvě aktuální fotografie mé favoritky Kylči, připojené k textu, v němž jsem pravdivě představen coby hulvát, si můžete prohlédnout tady), nedivte se tedy, že chystaná bontonská DVD-edice seriálu BBC a Davida Attenborougha Život savců (The Life of Mammals) mě naplňuje skoro stejným nadšením jako hitchcockovská kolekce od Universalu. Ve své zdejší první zmínce (v dubnu) o plánech Bontonu seriál vydat jsem jeho výjimečnost opsal tím, že Život savců je pro mě něco jako "Tarantino mezi dokumenty" - Attenboroughova schopnost napsat (a odvyprávět) brilantní komentář je totiž příslovečná, nemluvě o doslova "hromadách" unikátních záběrů divokých zvířat, jež jsou během více než osmihodinové (498 minut) projekční porce seriálu z obrazovky k vidění. Kompletní Život savců u nás vyjde v pětidiskovém boxu a technicky bude kopírovat britskou edici - 10 cca padesátiminutových epizod bude přepsáno v anamorfním widescreenu 1,85:1 (obraz má vynikající kvalitu), na výběr bude český dabing (převzatý z TV-verze) a originální anglická stopa (bez titulků) a na každém z pěti disků najdete kromě dvou epizod seriálu i bonusový materiál, sestávající převážně z krátkých dokumentů (česky otitulkovaných) a fotogalerií. Mimochodem, pokud seriál neznáte a nejste si jisti, zda svou chválu nepřeháním, je "verifikace" jednoduchá - Život savců se totiž momentálně objevuje každý čtvrtek večer na obrazovce ČT 2, což je ta nejlepší reklama na tuzemské DVD-vydání, ohlášené na 4. října. Zajímavá náhoda, že? (otištěno 22.9. 2004)

     Jednou větou
     V říjnu se do tuzemské distribuce po několikaměsíční pauze vrátí Gladiátor (2000) Ridleyho Scotta. Jednodiskové provedení bude Universal nabízet za 400 Kč. l Na evropských e-shopech se již objevují předobjednávky na Kazanův skvělý film Třpyt v trávě (Splendor in the Grass, 1961) s Natalií Woodovou v titulní roli. Bohužel, disk bude patřit do menšiny warnerských klasických titulů, na nichž české titulky nenajdete. l Druhá polovina Tarantinova yakuza-opusu Kill Bill 2 (2004), připravená společností MagicBox, se začne prodávat ve středu 13. října. Na rozdíl od jarní edice (Volume 1) tentokrát ale půjde jen o singldisk. l Nenápadně se před pár dny v obchodech objevila britská komedie Dohola! (Blow Dry, 2001) Paddyho Breathnache se skvělými Alanem Rickmanem a Billem Nighym v titulních "kadeřnických" rolích. Disk, původně vyrobený pro jednu ze sítí multiplexů (rozdával se coby "příloha k lístku" zdarma), prodávají HCE za výprodejovou cenu 300 Kč. l Loňský předvánoční nejluxusnější box připravili Foxové (alias Bonton) v podobě Alien Quadrilogy, letos ale určitě nikdo netrumfne Warnery s jejich desetidiskovou The Ultimate Matrix Collection (reprodukce obalů si můžete prohlédnout tady). Kolekce se objeví ve dvojím provedení - sběratelském a dárkovém - a obě se u nás začnou prodávat současně 7. prosince. l Zítra se na stáncích objeví zářijové číslo měsíčníku DiViDi s nezapomenutelnou parodií Trhák (1980) Zdeňka Podskalského, plynule střídající záblesky geniality a stupidity. Ne, že by to asi někoho ze čtenářů zajímalo, ale nemůžu si pomoci - mou nejoblíbenější je scéna s plazícím se "zeleným hadem". l Odpočítávání pokračuje - do tisícího vydání tohoto webu schází devatenáct dní. Doufám, že zásadní změny, kterými od toho dne Zóna projde, přijmete s porozuměním. (otištěno 21.9. 2004)

     Barbaři před branami
     Po několikaměsíční pauze od vydání svého zatím posledního DVD-titulu, Tria z Belleville, se "probudí" společnost Artcam, která v minulosti vyslala na tuzemský trh několik nepřehlédnutelných titulů (Tanec v temnotách, Prolomit vlny, Mexická jízda, Amores perros, Mulholland Drive, Policajti, Sekretářka). Návrat to nebude jen tak ledajaký - Artcam totiž nabídne na DVD Invazi barbarů (Les Invasions barbares, 2003) Denyse Arcanda, kterou můžete znát z kin, kam se dostala v rámci letošního Projektu 100. Zatím poslední film režiséra, jehož proslavil Zlatou palmou v Cannes oceněný Ježíš z Montrealu (Jésus de Montréal, 1989), si ze stejného festivalu loni odvezl ceny za scénář a ženský herecký výkon (Marie-Josée Crozeová) a především tak dobrou pověst, že následnou triumfální festivalovou pouť nemohl zakončit jinak než Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film roku 2003. Tuzemská DVD-edice Invaze barbarů by v ničem neměla zaostat za srovnatelnými evropskými edicemi - film bude přepsán v anamorfním widescreenu 2,35:1 a s francouzským zvukem 5.1, české titulky budou převzaté z kinokopie, v bonusech by měly být k nalezení dvě vystřižené scény a interview s Arcandem. Tak jako všechny disky Artcamu, i tento se do prodeje dostane prostřednictvím distribuční sítě společnosti HCE, a to pravděpodobně v listopadu. (otištěno 20.9. 2004)

     Vyšlo/vyjde (pro týdny od 13.9. do 26.9.)
     V minulém týdnu se z titulů, jež naleznete v Katalogu ve sloupci vpravo, do DVD-půjčoven dostaly dva disky, distribuované společnosti HCE - první, komedii Kukuška (2002) Alexandra Rogožkina, vydal Cinemart, druhý, 21 gramů (21 Grams, 2003) Alejandra Inarritua, mají edičně "na svědomí" sami HCE. Pro oba disky přitom platí, že do prodeje vstoupí až v říjnu. Své těžce vydělané peníze jste v posledních sedmi dnech mohli utratit za dvojdiskovou verzi Jacksonova Návratu krále (The Return of the King, 2003) od Warnerů, dvojdisk s oběma verzemi Mysu hrůzy (Cape Fear, 1962/1991) J. Lee Thompsona a M. Scorseseho od Universalu či za komedii Dohola? (Blow Dry, 2001) Paddy Breathnache od HCE (ta odstartovala rovnou za výprodejovou cenu 300 Kč). Pokud jde o týden nastávající, naposledy jmenovaná společnost Universal by se měla pochlubit opožděným (mělo vyjít už minulý týden) Scorseseho Posledním pokušením Krista (Last Temptation of Christ, 1988) za 400 Kč a Bonton by (za 550 Kč) mohl vypustit Menzelovy Ostře sledované vlaky (1966). Jistý je prodejní start dvou disků distribuovaných HCE - Ponorka (Das Boot, 1981) Wolfanga Petersena, zabalená v exkluzivní plechové krabici, se bude od pondělí 20.9. prodávat za devět stokorun, o třetinu levnější bude disk s výbornou Italštinou pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000) Lone Scherfigové (vydává Cinemart). Pokud jde o Warnery, k původně na středu 22. září ohlášenému vydání Jména růže (Le nom de la rose, 1986) Jeana-Jacquese Annauda (za 500 Kč) zřejmě nedojde, protože výrobu zpozdily technické problémy. (otištěno 19.9. 2004)

     Josif Vissarionovič M. podruhé
     Přiznávám na rovinu, že film Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 (2004) jsem nejen neviděl, ale ani nikdy vidět nechci (z několika důvodů, jejichž vysvětlování je nad rámec tohoto webu) - už kdysi jsem zde ale vysvětloval, že občas do Katalogu netuctových filmů (viz sloupec vpravo) zařadím i titul, na jehož kvalitách se shodne nepřehlédnutelná část kritické obce, byť osobně si ho nevážím (z exemplárních příkladů - Život je krásný, Amores perros, Amélie z Montmartru či téměř všechny filmy Paula Thomase Andersona). Abych tedy učinil informační povinnosti zadost, prozradím, že i Fahrenheit 9/11 se dočká tuzemské DVD-edice, a to v nečekaně krátkém odstupu od premiéry v kinech - ta proběhla minulý týden a film chce přitom Bonton na DVD vydat ještě před Vánoci. Ač jsem o tom zde už kdysi podrobně psal, neustávající mailové dotazy dosvědčují, že stále "živé" je i téma tuzemského DVD-vydání Mooreova předchozího filmu Bowling for Columbine (2002). Film loni chtěla v ČR vydat společnost HCE, která se dohodla na společné edici s lokálním maďarským a polským distributorem, takže na disku měly být české, maďarské a polské dabingové i titulkové sady. Co se odehrálo v lisovně, netuším (zřejmě to souviselo s konzumací alkoholu či inteligenčním deficitem odpovědného pracovníka), fakt je ale ten, že na hotovém disku jsou pod dobře známým kódem 1097 uloženy titulky nikoliv české, nýbrž slovinské, což logicky vedlo k tomu, že společnost HCE disk do tuzemské distribuce nikdy neuvedla, byť je na něm i český dabing (no, on je to spíš voiceover). Takto provedené DVD s Bowling for Columbine (s českým dabingem) je bez problémů k sehnání v Maďarsku i Polsku, a pozor! - jak výše vysvětleno, s matoucím uvedením přítomnosti českých titulků na obalu. (otištěno 17.9. 2004)

     Jednou větou
     Velkorysé "vybavení" má disk s Inárrituovým filmem 21 gramů (21 Grams, 2003), který společnost HCE již uvedla do půjčoven. Vedle anglického 5.1 je k dispozici i anglické DTS, českou podporu zastupují titulky Heleny Rejžkové a 5.1 dabing, českými titulky je vybaven i jediný bonusový materiál - osmnáctiminutový "film o filmu". l Názornou demonstraci typického obrazového ořezu, který je k vidění nejen na televizních obrazovkách, ale i na některých DVD, si můžete prohlédnout tady (screenshoty se Scottova Vetřelce) a tady (screenshoty z Forresta Gumpa). V obou případech jde o ořez filmu, natočeného ve widescreenu 2,35:1, do "televizního" 4:3, při kterém po stranách "zmizí" polovina obrazu. l Na Nostalghii Petra Gajdošíka (tady) se objevila podrobná recenze criterionského vydání Deníku venkovského faráře (Journal d´un curé de campagne / Diary of a Country Priest, 1950) Roberta Bressona. l Čtyři roky poté, co byl zajímavý snímek Davida Cronenberga eXistenZ (1999) poprvé ke koupi na zahraničních e-shopech s českými titulky, snad konečně dorazí i do tuzemské distribuce. Stát by se tak mělo v říjnu a Bonton ho hodlá rovnou zařadit do slevové kategorie s pultovou cenou 400 Kč. Protože tuzemskou edici filmu v předchozích dvou letech Bonton avizoval již dvakrát, a dvakrát ji následně zrušil, skepticky jsem tuto ohlášku raději zatím nezaznamenal u anotace filmu v Katalogu ve sloupci vpravo. (otištěno 16.9. 2004)

     Aki? Už taky!
     Ještě letos se prvního DVD s českou jazykovou podporou dočká i další z "velkých outsiderů" světové kinematografie, finský svéráz Aki Kaurismäki. Stane se tak prostřednictvím snímku Muž bez minulosti (Mies vailla menneisyyttä, 2002), který do českých kin vstoupil díky společnosti Cinemart v lednu 2003. Excelentně zrežírovaná "romantická komedie" o muži, který ztratí paměť a začne nový život mezi bezdomovci, získala v roce 2002 od poroty canneského festivalu (vedené Davidem Lynchem) Velkou cenu a Cenu za ženský herecký výkon (pro Kati Outinenovou), nemluvě o řadě pozdějších mezinárodních ocenění včetně oscarové nominace. Film se ve světě dočkal již několika lokálních DVD-edic, z nichž některé bohužel nabídly film v problematické podobě (např. americká verze si "vystačila" z panscanovým obrazovým ořezem do 4:3), ryze tuzemskému vydání Kaurismäkiho snímku, připravovanému společností Cinemart (distribuce HCE), naštěstí nic takového nehrozí. Muž bez minulosti sice nebude uložen anamorfně, podstatné ovšem je, že letterboxový přepis bude respektovat originální formát obrazu (1,85:1) a že na disku bude i finská zvuková stopa, upmixovaná z 2.0 do 5.1. Jak je u disků HCE zvykem, nabídne i tento kromě titulků i alternativní český dabing, ryze symbolickými "bonusy" budou trailer a fotogalerie. A termín vydání? Disk by do videopůjčoven měl dorazit v říjnu a do prodeje se dostane v obvyklém několikatýdenním odstupu, zřejmě tedy na počátku listopadu. (otištěno 15.9. 2004)

     Katharine & Spencer
     Jedna z nejlegendárnějších hollywoodských hereckých dvojic, Katherine Hepburnová a Spencer Tracy, se společně na plátně objevila devětkrát, přičemž z těchto "setkání" dodnes neztratilo na jiskřivosti několik výtečných komedií s duchaplnými dialogy, postavených na protikladu jejich vzhledu i povah (tou zřejmě nejlepší je Adamovo žebro George Cukora z roku 1949). Na DVD s českými titulky (vydala Columbia, distribuce v ČR Bonton) byl dosud dostupný jediný film z této série, Hádej, kdo přijde na večeři (Guess Who´s Coming to Dinner, 1967) Stanleyho Kramera, který jejich spolupráci ukončil (po dotočení Spencer Tracy zemřel) - ten, jehož edice se chystá, ji naopak o dvacet pěl let dříve slavně odstartoval. Veselohra Nejprve stvořil ženu (Woman of the Year, 1942) George Stevense o dvou věčně se hašteřících novinářích, kteří nemohou skončit jinak, než u oltáře, získala Oscara za scénář, Katherine Hepburnová se protentokrát musela spokojit jen s nominací. Disk chystají v regionu 2 k vydání Warneři, film bude přepsán v původním fullscreenu 1,37:1 a s mono zvukem, kromě filmu na disku bude zřejmě už jen trailer. České titulky jsou potvrzené na polské mutaci, vycházející v prosinci, ve stejném či následujícím měsíci by se disk měl dostat do prodeje i u nás. (otištěno 14.9. 2004)

     Hitchcock: obaly, ořezy, bonusy
     Pokud jde o na říjen chystanou hitchcockovskou mega-edici společnosti Universal, několikrát zde v posledních týdnech probíranou, dlužím vám ještě nezbytné informace o obrazových formátech, bonusech a obalech všech čtrnácti disků. Pokud jde o obaly, všude v Evropě vyšly všechny filmy v jednotném grafickém "střihu", protože ale v některých zemích se objevily i v reedicích, jsou ve světě k dispozici minimálně tři ucelené obalové "řady". České provedení bude shodné například s německým vydáním z roku 2001, obaly ale budou včetně názvů filmů kompletně počeštěné (odmyslíte-li si němčinu, můžete si ukázku grafického řešení obalů české edice prohlédnout tady). Pokud jde o bonusové materiály, na drtivé většině disků jsou k dispozici jen trailery a dokumenty ("filmy o filmu"), jejichž délka osciluje od obvyklé půlhodiny až po 94 minut v případě Psycha. Velmi zajímavě zní oficiální sdělení Universalu, že na pěti discích ze čtrnácti by "filmy o filmu" měly mít české titulky - definitivně tomu ale uvěřím až ve chvíli, kdy to uvidím na vlastní oči (mělo by se jednat o dokumenty ke snímkům Marnie, Roztržená opona, Topaz, Běsnění a Rodinný úklad). Na několika discích jsou pak kromě "filmu o filmu" i další kratší rarity, např. Psycho nabízí možnost pustit si scénu ve sprše s hudbou i bez hudby, u Topazu jsou tři alternativní konce a u Ptáků záběry z kamerové zkoušky Tippi Hedrenové. Jedinou částečně nemilou informaci jsem si nechal až na konec. Protože 14 filmů kolekce je rozprostřeno do rozmezí let 1942 až 1976, dokumentují mimoděk i technický posun v podobě nástupu širokoúhlého obrazového formátu v padesátých letech minulého století. První tři filmy - Sabotér, Ani stín podezření a Provaz - byly natočeny ještě na klasický formát 1,37:1 (alias 4:3), mezistupeň tvoří Okno do dvora, v kinech promítané (a na DVD zaznamenané) ve formátu 1,66:1 a deset zbývajících snímků (počínaje komedií Potíže s Harrym z roku 1956) se již v promítacích sálech hrálo ve formátu 1,85:1. Bohužel, Universal před pěti lety při přípravě Hitchcock Collection pro region 2 použil u čtyř z těchto deseti filmů (konkrétně u snímků Ptáci, Marnie, Roztržená opona a Topaz) nikoliv originální mastery 1,85:1, ale stranově ořezané verze do formátu 4:3, známé z vydání na videokazetách či z televize. Pro laiky, kteří se v problematice obrazových formátů neorientují, nabízím link na specializovaný web, kde formou záběru z filmu a dvou barevných rámečků snadno pochopí, jak se film promítal v kinech a co z něj bylo po stranách "okrojeno" v televizi a na DVD (inkriminované ukázky naleznete na této webové stránce úplně dole). Je jen slabou útěchou, že ve stejném "ořezu" všechny čtyři filmy vyšly i jinde v Evropě, správný obrazový formát 1,85:1 je totiž k nalezení jen na americkém DVD-vydání v regionu 1. (otištěno 13.9. 2004)

     Vyšlo/vyjde (pro týdny od 6.9. do 19.9.)
     Pro občasnější čtenáře pro jistotu ještě jednou připomenu smysl této nové pravidelné "nedělní" rubriky (podrobně to bylo vysvětleno před týdnem). Nabízí prostý souhrn titulů, objevujících se v tuzemské distribuci ve "dvoutýdnu", jenž příslušná neděle "půlí" - zaznamenává tedy všechny "netuctové" tituly, které se v uplynulém týdnu fyzicky dostaly do prodeje (či videopůjčoven) v ČR, a současně nastíní výhled titulů, které by totéž mělo potkat v týdnu následujícím. V minulém týdnu zaznamenaly videopůjčovny jediný, zato "pořadníkový" přírůstek - Gibsonovo Umučení Krista (The Passion of the Christ, 2003) z produkce Bontonu. Větší frmol byl na pultech - začal se prodávat Samuraj (Zatôichi, 2003) Takešiho Kitana od Intersonicu (doporučená pultová cena 500 Kč), Bonton vypustil Levinsonova Rain Mana (1988) za 600 Kč a Warneři dodrželi slíbený ediční termín obou marxovských veseloher Sama Wooda, Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) a Kobylkáři (A Day at the Races, 1937), v obou případech za 500 Kč. A výhled na následující týden? Je docela stručný - Warneři si celý týden vyhradili jen pro distribuci jediného titulu, dvojdiskové verze Jacksonova Návratu krále (The Return of the King, 2003) za 800 Kč, druhým aktivním vydavatelem se zatím jeví Universal, který by měl dodat Scorseseho Poslední pokušení Krista (Last Temptation of Christ, 1988) za 400 Kč a o jednu stokorunu dražší dvojdisk s oběma verzemi Mysu hrůzy (Cape Fear, 1962/1991) J. Lee Thompsona a M. Scorseseho. (otištěno 12.9. 2004)

     Jednou větou
     Nepřehlédnutelnou slevu nachystala na září společnost HCE - za 300 Kč pultové ceny je nově k dispozici 17 filmů, mezi nimi i Lynchův Mulholland Drive (2001), Inárrituovo Amores perros (2000), Weirova Truman Show (1998), Sheinbergova Sekretářka (The Secretary, 2002) či Pakulův Pohled společnosti Parallax (The Parallax View, 1973). l Edice na DVD se konečně dočká záznam jedné z nejslavnějších hudebních akcí minulého století, koncertu Live Aid z roku 1985. Zatím je o podobě kompletu známo jen to, že půjde o box se čtyřmi DVD, vyjít by měl celosvětově na začátku října a podle předobjednávek na e-shopech se zřejmě vyplatí jeho nákup za oceánem (v USA se cena pohybuje kolem 30 dolarů, v Evropě kolem stejné číslice, ovšem v librách). l Společnost FEX chystá na třech discích souborné vydání dokumentů, které natočili před šedesáti lety cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Filmy Afrika 1, Afrika 2 a Z Argentiny do Mexika budou (kromě dobové dokumentace) doplněny novým komentářem (v podobě rozhovoru, který vedl s M. Zikmundem redaktor ČRo1 V. Kroc), doplňujícím vše to, co v původních dokumentech (díky "bolševikovi") řečeno být nemohlo. l Chápu, že to sem úplně nepatří, ale i část "abonentů" Zóny má děti, popřípadě zvolna senilní. :-) Všem takovým je určena informace, že po nedávných "četníkovských" edicích oživí na podzim Intersonic na DVD další dvě třídílné komediální série - první nabídne filmy Fantomas, Fantomas kontra Scotland Yard a Fantomas se zlobí, druhá, spojená "hereckým" účinkováním skupiny Les Charlots, filmy Bažanti jdou do boje, Velký bazar a Čtyři sluhové a čtyři mušketýři. l Nedávno jsem zde ohlašoval paramountskou edici původní série Star Treku (The Original Series, 1966) s českými titulky - jeden ze čtenářů Zóny mi mailoval, že viděl na vlastní oči české titulky i na německé mutaci, která je již v prodeji. U nás se disk v distribuci prostřednictvím HCE objeví pravděpodobně v říjnu. (otištěno 10.9. 2004)

     Takeši podruhé
     Ještě se na pultech ani nestačil ohřát film Takeshiho Kitana Samuraj (Zatôichi, 2003), vydaný Intersonicem, a už je na dohled tuzemská DVD-edice dalšího významného režisérova filmu. Snímek Brother (2001) je v českých Kitanových filmografiích k nalezení pod dvojím pojmenováním - ten logičtější, Bratr, je prostým překladem originálního názvu, ten druhý - Ve spárech yakuzy - "vymyslela" před třemi lety společnost Bonton, když ho u nás vydala na videokazetě. Až "obřadně" natočený thriller o japonském ex-mafiánovi, který se po vyvraždění své rodiny vydá do Ameriky za mladším bratrem, aby zde brzy "zapadl" do obdobné války gangů jako ve své domovině, se objeví v tuzemské distribuci díky měsíčníku DVDMAG, který ho "přibalí" ke svému říjnovému vydání. Edice by to měla být po všech stránkách mimořádná, srovnatelná například s výtečným britským vydáním. Film bude přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s originální anglickou zvukovou stopou 5.1 (pasáže mluvené japonsky jsou v ní anglicky titulkovány, to znamená, že v těchto pasážích "poběží" české titulky nad anglickými), kromě titulků bude na disku i bontonský 2.0 dabing z VHS (ten je upraven tak, že pasáže mluvené japonsky nejsou dabovány, ale titulkovány) a zatím není vyloučena ani přítomnost japonského 5.1 dabingu. Pokud jde o bonusovou výbavu, kromě 15 minut rozhovorů a záběrů z natáčení bude na disku také skvělý padesátiminutový dokument Scenes by the Sea - The Life & Cinema of "Beat" Takeshi Kitano, představující celou režisérovu tvorbu (i ten bude pravděpodobně vybaven českými titulky). Ostatně, není na tomto místě na škodu připomenout, že "přílohové" disky DVDMAGu v posledních měsících svou kvalitou zahanbují oficiální produkci "kamenných" vydavatelských domů - připomínám například famózně vybavený disk se Singhovou Celou (The Cell, 2000) ze srpnového čísla, kde byly českými titulky vybaveny nejen všechny bonusové dokumenty a materiály, ale také kompletní režisérův komentář a na disku byl kromě toho k dispozici i soundtrack. (otištěno 9.9. 2004)

     Na vlastní oči: Italština pro začátečníky
     Bez otálení přiznám, že marketingová strategie tuzemských vydavatelů je občas nad mé chápání. Prohlédněte si prosím obal tohoto DVD (tady) a řekněte sami, zda by na něm vaše oko za normálních okolností "spočinulo" s pocitem, že jde o film, který by vás měl zajímat... Společnost HCE totiž propaguje film Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000) obrázkem nahých ženských nohou v gondole na obalu a drtivým sloganem "Účast dobrovolná. Vášeň nutná", tedy způsobem, který by možná oslovil "náctileté" milovníky komedií s Paolem Villaggiem, ale těžko cílovou skupinu, pro níž je film určen (mimochodem, vydavatel před vámi dokonce tají i to, že jde o dánský film - tato informace není uvedena ani na zadní straně obalu). A přitom toho, co na obalu napsáno být mohlo, není málo. Za prvé - jde o v tuzemsku unikátní možnost vidět po dlouhé době z DVD film natočený (a "certifikovaný") podle zásad manifestu Dogma 95 (netřeba doufám vysvětlovat). Za druhé - Italština pro začátečníky byla na prestižním berlínském festivalu v roce 2001 vesměs reflektována coby největší překvapení soutěže a režisérka Lone Scherfigová za něj dostala Cenu poroty (alias Stříbrného medvěda). A za třetí - film právě na Berlinale uvedl přítomné šéfy Miramaxu do takového "vytržení", že okamžitě koupili jeho celosvětová práva a uvedli ho následně - úspěšně - i v americké distribuci. Jestliže tak neučinila společnost HCE, vezměte tedy zavděk alespoň doporučením mým (či se nechte ovlivnit slušnou recenzní odezvou z před dvou let, kdy byl snímek uveden v našich kinech - rozcestník recenzí je tady) - příběh skupinky "zoufale osamělých" třicátníků na dánském maloměstě, jejichž cesty se jednou týdně protínají na kurzu italštiny, je totiž vyprávěn s takovou mírou "lidskosti", že kdyby nevyvrcholil happy endem, cítil bych se snad i podveden... Pokud jde o technické provedení, film je přepsán ve formátu 4:3, což v tomto případě není znak žádného šlendriánu při shánění podkladů, nýbrž respektování originálního aspect ratia (film se ve formátu 4:3, neboli 1,37:1, promítal i v kinech). Na disku je původní dánská 2.0 stopa s kvalitně přeloženými českými titulky, výbavu doplňuje i český 2.0 dabing. Obrazovému ani zvukovému přepisu nelze nic vytknout. Doprovodnou výbavu tvoří otitulkovaný trailer, několik fotografií z filmu a textová informace o tom, co je podstatou Manifestu Dogma 95. Disk je momentálně již k dispozici ve videopůjčovnách, do prodeje by za pultovou cenu 600 Kč měl vstoupit 20. září. (otištěno 8.9. 2004)

     Alfrede, Alfrede...
     Omlouvám se všem, kteří nemají rádi Hitchcocka, ale v následujících týdnech se zde o jeho filmech dočtete ještě mnohokrát. Na vině je "distribuční" souhra, kdy u nás v krátkém intervalu vyjdou více než dvě desítky jeho filmů (a pokud se nemůžete na základě na Zóně dosud zveřejněných informací k tomuto číslu dopočítat, znamená to jen to, že se chystá další překvapení - o něm ale až jindy). Dnešní informace je sice svým způsobem očekavatelná, ale to nic nemění na její příjemnosti. Už před půl rokem jsem zde informoval o záměru Warnerů vydat na podzim v regionu 2 sadu čtyř Hitchcockových filmů z padesátých let a končil jsem tehdy větou "tuzemská pobočka Warnerů momentálně dělá vše pro to, aby na discích byla i česká titulková podpora". S radostí tedy mohu oznámit, že "dobrá věc se podařila" - české titulky se na všech čtyřech discích skutečně objeví a disky vstoupí do tuzemské distribuce v listopadové warnerské várce. Tuto mini-kolekci tvoří snímky Tréma (Stage Fright, 1950) s Marlene Dietrichovou a Jane Wymanovou, Zpovídám se (I Confess, 1952) s Montgomerym Cliftem a Anne Baxterovou, Vražda na objednávku (Dial M for Murder, 1954) s prvním hereckým "hitchcockovským" angažmá Grace Kellyové a konečně Nepravý muž (The Wrong Man, 1957), z pohledu oběti sugestivně vyprávěná rekonstrukce justičního omylu s Henrym Fondou. (otištěno 7.9. 2004)

     Zlevněný Sean
     Nenápadnou, ale zajímavou slevovou akci připravila na září společnost Bonton - mezi 26 disky, zlevněnými na pultovou cenu 400 Kč, je totiž i pět titulů, v nichž si hlavní roli vystřihl Sean Connery (což Bonton využil k jejich prezentaci pod velkolepým názvem "Sean Connery - jedinečná kolekce herecké legendy"). Nejkurióznější osud z pětice filmů má disk s filmem Špatné je dobré (Wrong is Right, 1982) Richarda Brookse - ten totiž v září do tuzemské distribuce teprve premiérově vstupuje, což je za výprodejovou cenu málokdy vídaná událost. Mainstream zastupují snímky Osudové setkání (Finding Forrester, 2000) a Robin a Mariana (Robin and Marian, 1976) - na prvním zaujme především jméno režiséra, jímž je Gus Van Sant (momentálně adorovaný díky Slonovi), druhý v režii Richarda Lestera pro změnu ozvláštňuje herecká "spoluúčast" Audrey Hepburnové. Nejlákavější z pětice jsou dva historické snímky, vzniklé ve stejném roce 1975 - v prvním, Vítr a lev (The Wind and the Lion, 1975) Johna Milliuse, si John Huston zahrál, ten druhý, Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King, 1975), režíroval. Posledně jmenovaný film je z celé pětice bezesporu nejzajímavější - kultivovaný přepis Kiplingovy povídky chtěl Huston natočit už před válkou s dvojicí Bogart/Gable, v Connerym a Michaelu Caineovi však našel jejich důstojné nástupce. A ještě závěrečné upozornění - podle původní představy Bontonu, zachycené i na některých propagačních materiálech, měla být Conneryho slevová kolekce bohatší ještě o film Andersonovy nahrávky (The Anderson Tapes, 1971) Sidneyho Lumeta, ten ale na poslední chvíli ze slevy vypadl a "podržel si" původní cenu 900 Kč. (otištěno 6.9. 2004)

     Vyšlo/vyjde (pro týdny od 30.8. do 12.9.)
     Letmým pohledem do levého sloupce si můžete ověřit, že na dohled se přiblížilo tisící - nepřetržité (myšleno co den, to zpráva - ta dnešní je 965. v pořadí) - vydání Zóny. Tato jubilejní číslice mě vedla k zamyšlení nad podobou i fungováním tohoto webu, a výsledkem bude několik "jemných" změn, postupně se objevujících tak, aby ve "výroční den" (neděle 10. října) dostala Zóna podobu, která ji doufám vydrží na dalších tisíc čísel. :-) První změna přichází dnes - vedle pravidelné sobotní rubriky "Televizní tip" se na Zóně nově setkáte i s druhou "jistotou", natrvalo zařazenou pro změnu vždy do nedělního vydání. Rubrika "Vyšlo/vyjde" nenabídne nic jiného, než prostý souhrn titulů, objevujících se v tuzemské distribuci ve "dvoutýdnu", jenž příslušná neděle "půlí" - zaznamená tedy všechny "netuctové" tituly, které se v uplynulém týdnu fyzicky dostaly do prodeje (či videopůjčoven) v ČR, a současně nastíní výhled titulů, které by totéž mělo potkat v týdnu následujícím. Důvod zařazení této rubriky je zřejmý - pro "běžného" konzumenta DVD (pokud náhodou nežije v Praze a nechodí obden do Bontonlandu) je totiž téměř nemožné se těchto informací dopátrat (stránky většiny tuzemských distributorů o termínech mlčí, některé zdejší e-shopy naopak úspěšně "mlží" a v rámci konkurenčního boje s oblibou předstírají, že disky již mají na skladě, byť ve skutečnosti ještě nevyšly, a k tomu je třeba přičíst i matoucí strategii některých vydavatelů, kteří uvolňují disky v několikatýdenním předstihu před zahájením prodeje pouze do videopůjčoven), a tak smyslem rubriky je ušetřit vás zbytečných cest do obchodů či předčasného těšení se na nějaký titul... Ale konkrétně k aktuálnímu "dvojtýdnu". V minulém týdnu se ve videopůjčovnách objevily filmy Ponorka (Das Boot: Director´s Cut, 1981) Wolfganga Petersena od společnosti HCE a Samuraj (Zatôichi, 2003) Takešiho Kitana od Intersonicu, v případě prvního je uvolnění disku do prodeje očekávatelné až ve druhé polovině září. Pokud jde o prodej, Bonton už na pulty vyslal Velkou rybu (Big Fish, 2003) Tima Burtona a oscarový dokument Errola Morrise Mlha války (The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara, 2003), oba od Columbie, první za 8 a druhý za 6 stokorun. Třetím zajímavým filmem, v jehož zakoupení vám již nic nebrání, je komedie Woodyho Allena Cokoliv (Anything Else, 2003), kterou si společnost HCE oceňuje na stokorun osm. A výhled na následující týden? S pravděpodobností blížící se téměř jistotě by na pulty Warneři měli poslat dvě "marxovské komedie Sama Wooda, Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) a Kobylkáři (A Day at the Races, 1937), a dle orientačního data premiéry (7.9.) není vyloučen ani distribuční start Levinsonova Rain Mana (1988), byť u toho s výhradou, že u disků MGM obvykle Bonton nabere kvůli české lokalizaci obalů ve skutečném datu vydání skluz. (otištěno 5.9. 2004)

     Vzpoura ve věznici Carandiru
     Ke klasické absurdní situaci došlo kolem filmu Hectora Babenca Vzpoura ve věznici Carandiru (Carandiru, 2003), který měl včera premiéru v tuzemských kinech. Jak jsem totiž již před dvěma měsíci na Zóně psal, film se už od poloviny července dá bez problému pořídit na DVD vybaveném českými titulky, stačí jen "zasurfovat" na libovolný britský e-shop... Na vině této kuriózní situace, kdy byl film k dispozici dříve na DVD než v kině, je zřejmě zmatek kolem videopráv - zatímco film na DVD celoevropsky vydala společnost Columbia (její produkci v ČR distribuuje Bonton), do českých kin ho zakoupila konkurenční společnost SPI... Že z čistě "spotřebitelského" hlediska jde o situaci radostnou je ovšem zřejmé - no řekněte sami, proč se na Vzpouru ve věznici Carandiru trmácet do kina, když je k dispozici na DVD? A navíc v rozhodně neodfláklém provedení, vždyť Columbia film vydala v anamorfním widescreenu 1,85:1, s originálním portugalským zvukem 5.1 a zajímavou doprovodnou výbavou včetně režisérova komentáře, dokumentu o natáčení a nepoužitých scén. (otištěno 3.9. 2004)

     Vlkodlaci a jiné slizky
     Po firemní tzv. monster-collection, která představila osm klasických hororů, se v říjnu Universal podrobněji vrátí ke třem nejoblíbenějším postavám žánru - Draculovi, Frankensteinovi a vlkodlakovi - a představí je hned ve třech dalších sběratelských kolekcích naráz. V nich budou - s českými titulky - k nalezení jak některé filmy z původní sestavy, tak nově jejich přímá či volná pokračování. "Nejtlustší" z kolekcí bude ta věnovaná Frankensteinovi, která na čtyřech discích představí pět filmů - kromě dvou známých již z původní edice, tedy Frankensteina (1931) a Frankensteinovy nevěsty (Bride of Frankenstein, 1935) Jamese Whalea, v ní budou snímky Frankensteinův syn (Son of Frankenstein, 1939) Rowlanda V. Leeho (v němž si spolu zahráli Lugosi i Karloff), Frankensteinův duch (The Ghost of Frankenstein, 1942) E.C. Kentona (zde Karloffovu roli převzal Lon Chaney Jr.) a Frankensteinův dům (House of Frankenstein, 1944), opět v Kentonově režii a s hereckou dvojicí Karloff/Chaney Jr. Další dvě kolekce budou trojdiskové - první, "draculovská", nabídne Draculu (1931) Toda Browninga z první edice a spolu s ním premiérově filmy Draculova dcera (Dracula's Daughter, 1936) Lamberta Hillyera, Draculův syn (Son of Dracula, 1943) Roberta Siodmaka a Draculův dům (House of Dracula, 1945) Erlea C. Kentona. Poslední box, věnovaný "vlkodlakům", zreedituje již dříve vydaného Vlkodlaka (The Wolf Man, 1941) George Waggnera a nově na DVD zpřístupní snímky Vlkodlak v Londýně (WereWolf of London, 1935) Stuarta Walkera, Vlčí žena v Londýně (She-Wolf of London, 1946) Jeana Yarbrougha a Frankenstein a vlkodlak (Frankenstein Meets the Wolf Man, 1943) Roye W. Neilla. Pokud vám nesedí počet filmů s počtem disků, není samozřejmě chyba ve vašich matematických znalostech - v několika případech totiž budou dva filmy umístěny na jediném disku, jinde bude naopak volná "disková" kapacita využita pro bonusový materiál. Cena jednotlivých kolekcí zatím nebyla zveřejněna, do tuzemské distribuce by měly vstoupit všechny současně 18. října. (otištěno 2.9. 2004)

     Filmové listy, číslo 1
     Téma dnešní zprávy sice s DVD souvisí jen okrajově, se Zónou ovšem podstatněji - na projektu Filmových listů se totiž drobným dílem podílím, a tak si zde nemohu odpustit jejich "nenápadnou" propagaci... Jak jsem zde již před čtyřmi měsíci avizoval, svět tuzemské filmové žurnalistiky je od dnešního dne oživen periodikem, které zde již léta citelně chybí - tedy pravidelně vycházejícím seriózním "listem pro náročnějšího diváka". Filmové listy, zaštítěné Asociací českých filmových klubů, se dočkaly propagačního nultého vydání v červenci (bylo k dostání na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a na karlovarském festivalu) a dnes vychází jejich oficiální první číslo (pokud si chcete prohlédnout jeho titulní stranu, je k dispozici na oficiálním webu Filmových listů - tady). Dvanáct stran čtení na klasickém novinovém formátu je určeno všem těm, "jejichž vkus se nezastavil u Van Helsinga" - vedle důkladné servisní části (seznam všech kinopremiér s důrazem na to z nich, co si diváckou pozornost zaslouží, podrobná informace o zajímavých filmech na televizní obrazovce i DVD-sekce) neschází kritická reflexe, rozhovory, reportáže z festivalů ani rubriky věnované filmové historii a teorii. Filmové listy budou vycházet v poněkud atypické periodicitě třítýdeníku, a jejich několikatisícový náklad se k čtenářům dostane nikoliv obvyklou "stánkovou" cestou, ale v drtivé většině prostřednictvím pokladen kin (samozřejmě především v těch kinech, v nichž funguje filmový klub). A abych nezapomněl - nemalý prostor (celé tiskové strany) by ve Filmových listech měl být věnován i hodnotným DVD, byť tato sekce se v "plné kráse" doladí až od druhého čísla. Mimochodem, pokud se vám první číslo dostane do ruky, budu zvědavý na každou mailovou odezvu ohledně jeho kvality... (otištěno 1.9. 2004)

     Warnerská sleva, čtvrtá runda
     Po březnové, květnové a aktuální srpnové slevové várce, připravené společností Warner (o všech jsem zde podrobně svého času referoval), je poslední, čtvrté letošní slevové "kolo" nachystáno na měsíc listopad. Opět přinese přesun cca šedesáti titulů do cenových kategorií 300 a 400 Kč doporučené prodejní ceny a stejně jako v srpnové várce se mezi zlevněnými tituly objeví i několik disků z produkce společnosti Buena Vista, kterou v ČR Warneři výhradně zastupují. Jako obvykle zde nebudu vypisovat celý seznam, ale soustředím se jen na ty filmy z něj, jež jsou k nalezení v Katalogu netuctových filmů (viz sloupec vpravo). Do kategorie 400 Kč pultové ceny se propadne mj. má veleoblíbená Soderberghova komedie Dannyho parťáci (Ocean´s Eleven, 2001), kultivované drama Petera Weira Společnost mrtvých básníků (Dead Poet´s Society, 1989) a svého času technologicky revoluční animák Falešná hra s králíkem Rogerem (Who Framed Roger Rabbit?, 1988) Roberta Zemeckise. Mezi disky, od listopadu prodávanými za 300 Kč, je k nepřehlédnutí "satira" Hala Ashbyho Byl jsem při tom (Being There, 1979) s fenomenálním Peterem Sellersem v titulní roli, jeden z vietnamských eposů Olivera Stonea Nebe a země (Heaven and Earth, 1993) a především skvělý Hawksův chandlerovský přepis Hluboký spánek (The Big Sleep, 1946) s nezapomenutelnou hereckou "spoluprácí" dua Bogart & Bacallová. A na závěr ještě stručný výběr z dalších zajímavějších zlevněných titulů (vše ve slevové kategorii 300 Kč) - Victor/Victorie, Princ a tanečnice, Město šílenců, Návrat Sommersbyho, Dokonalý svět a Gorily v mlze. (otištěno 31.8. 2004)

     Hitch: peníze atd.
     Před pár týdny jsem zde informoval o "mamutím" hitchcockovském projektu tuzemské pobočky společnosti Universal, v jehož rámci se k nám v říjnu dostane naráz hned 14 filmů z tzv. The Hitchcock Collection. Dnes k této původní informaci nabízím několik nikoliv nedůležitých dodatků, týkajících se jak prodejní ceny, tak způsobu tuzemské distribuce. Definitivně je už potvrzeno, že všech 14 filmů bude prodáváno nejen samostatně, ale i ve dvou sedmidiskových kolekcích. Způsob rozdělení filmů do dvou sad s jedinou výjimkou kopíruje chronologii jejich natočení - v prvním boxu budou filmy ze čtyřicátých a padesátých let, ve druhém závěrečná část Hitchcockovy tvorby z let šedesátých a sedmdesátých. Onou výjimkou je prohození filmů Vertigo a Psycho - Vertigo by chronologicky mělo "uzavírat" box první, bylo ale "prohozeno" do boxu druhého za Psycho (které by - v chronologicky správně variantě - mělo "otevírat" box druhý). Konkrétně to znamená, že v prvním boxu budou filmy Sabotér (Saboteur, 1942), Ani stín podezření (Shadow of a Doubt, 1943), Provaz (Rope, 1948), Okno do dvora (Rear Window, 1954), Potíže s Harrym (The Trouble With Harry, 1956), Muž, který věděl příliš mnoho (The Man Who Knew Too Much, 1956) a Psycho (1960), v boxu druhém snímky Vertigo (1958), Ptáci (The Birds, 1963), Marnie (1964), Roztržená opona (Torn Curtain, 1966), Topaz (1968), Běsnění (Frenzy, 1972) a Rodinný úklad (Family Plot, 1976). Pokud jde o cenu, je po všech stránkách báječná - jednotlivé filmy se budou prodávat za doporučenou "pultovku" 400 Kč, každá z kolekcí pak bude k mání za 2.000 Kč (jednoduchým výpočtem to znamená, že při zakoupení obou kolekcí vás kompletní hitchcockovská investice přijde na 4.000 Kč a "ušetříte" 1.600 Kč proti variantě nákupu všech 14 filmů jednotlivě, či ještě jinak - jeden film zakoupený v rámci boxu vychází na 285 Kč). K výbavě a technickému provedení všech čtrnácti disků se na Zóně brzy podrobně vrátím. (otištěno 30.8. 2004)

     Warnerské září
     Jako první z tuzemských distributorů zveřejnila svou kompletní zářijovou "sestavu" společnost Warner. Zatímco firemní kasu jistě bohatě naplní dvojdisková edice Návratu krále (The Return of the King, 2003), nejslabší části "páněprstenovské" trilogie Petera Jacksona (do prodeje i půjčoven se dostane ve středu 15. září), z pohledu tohoto webu to nejzajímavější určitě žádné prodejní rekordy netrhne - mám na mysli 8. září vycházející dvě skvělé komedie bratří Marxů Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) a Kobylkáři (A Day at the Races, 1937), obě režírované Samem Woodem (psal jsem o nich 8.8. ve zprávě Marxové: šťastná volba"). O týden později pak Warneři potěší i fandy Jeana-Jacquese Annauda, a to jeho výpravnou adaptací románu Umberta Eca Jméno růže (Le nom de la rose, 1986) se Seanem Connerym (DVD je vybaveno nejen titulky, ale i dobovým českým dabingem). Za alespoň stručnou zmínku pak jistě stojí i edice Marhoulova Mazaného Filipa (na rozdíl od té, která je již v půjčovnách, dvojdisková) a filmu Liliany Cavaniové Ripleyho hra (Ripley´s Game, 2001) s Johnem Malkovichem. A ještě závěrečné upozornění pro čtenáře/rodiče - na konci září budou na 5 let z trhu staženy disneyovky Pinocchio a Kniha džunglí 2, tento měsíc je tedy posledním, kdy se ještě dají koupit, a to za speciální "doprodejovou" cenu 400 Kč. (otištěno 29.8. 2004)

     Jen pro otrlé
     Není to ještě ani půl roku, co u nás Universal vydal film Toda Browninga Dracula (1931) s Belou Lugosim v titulní roli (v rámci osmidílné kolekce firemní hororové klasiky), a už se můžeme těšit na další režisérův snímek s českými titulky. A nepůjde o film ledajaký - ve speciální kolonce, kterou si velké hollywoodské společnosti vedou pod serióznějším ekvivalentem názvu "kontroverzní průsery", určitě stojí na jednom z čelných míst... Hned po dokončení Draculy si totiž Browning usmyslel natočit film o prazvláštním světě vystavovatelů "lidských zrůd", filmovým divákům dobře známém z Lynchova filmu Sloní muž. Browninga ovšem ani ve snu nenapadlo, že by do svého filmu angažoval herce, a obsadil skutečné "zrůdy", které vyhledal u vystavovatelů po celém světě - na plátně se tak objevila opravdová siamská dvojčata, liliputáni či živé lidské torzo Radion. Není tedy divu, že drama Freaks (1932), známé v tuzemské filmové literatuře i pod překladovým názvem Zrůdy, se po premiéře dočkalo nejen skandálu (soudní zákazy uvádění atd.), ale i následného "bezpečného uložení" do firemního archivu MGM na více než čtyřicet let. Film, který se v minulosti dostal na DVD jen coby ceněná kuriozita v lokálních sběratelských edicích (např. v Austrálii), se do celosvětové distribuce dostává až letos díky Warnerům, kteří mu věnovali slušnou vydavatelskou péči - na disku bude k nalezení (kromě samotného filmu v obrazovém formátu 1,37:1 a rekonstruovaném původním monu) i nový dokument o okolnostech vzniku i přijetí filmu, tři alternativní konce a také komentář filmového historika a browningovského znalce Davida J. Skala. Film se v Evropě objeví na začátku podzimu, české titulky jsou například na německé mutací, vycházející v říjnu a pravděpodobně v témže měsíci se disk objeví i v tuzemské distribuci. (otištěno 27.8. 2004)

     Špagety po serdžovsku
     Leoneovská "smršť" pokračuje - po letní nádherné dvojdiskové edici snímku Hodný, zlý a ošklivý (Il Buono, il brutto, il cattivo/The Good, the Bad & the Ugly, 1966) od MGM (distribuce v ČR Bonton) se v říjnu dočkáme tuzemského vydání dalšího Sergiova westernu, tentokrát přímo toho, jímž svou legendární spaghetti-sérii odstartoval. Ano, na mysli mám "kurosawovskou variaci" (scénář je volně inspirován snímkem Jodžimbo) Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari/A Fistful of Dollars, 1964), v níž se poprvé objevují typické leoneovské "špinavé" westernové reálie a na níž už spolupracuje většina pozdějších klíčových spolupracovníků, od herce Clinta Eastwooda po hudebního skladatele Ennia Morriconeho. Film se v Evropě objevil na DVD již před několika lety v několika lokálních edicích, vesměs po technické stránce značně odbytých - např. nejznámější britské vydání od MGM film nabídlo jen v nekvalitním letterboxovém přepisu, o pouze anglickém mono zvuku raději ani nemluvě (film je v originále namluvený v italštině, anglická zvuková stopa je až pozdější dabing). Dlouhé čekání na tuzemskou edici se v tomto případě vyplatilo - společnost Vapet, která zakoupila na film lokální práva, totiž zdejším leoneovským fandům nabídne Pro hrst dolarů v podobě, v jaké ho zatím z DVD viděli jen v režisérově rodné Itálii na tam letos vydané speciální edici filmu - tedy v remasterovaném anamorfním widescreenu 2,35:1 a hlavně s důkladně "opracovanou" původní italskou zvukovou stopou. Ta bude na českém vydání přítomná hned ve dvojí podobě - k dispozici bude jak rekonstruované původní mono, tak nový remix do DD 5.1, kromě titulků bude na disku i český 2.0 dabing (převzatý z vydání na VHS) a možná i zmíněná anglická mono stopa (v tomto případě rozhodne to, zda bude dostupná v použitelné kvalitě). Pokud jde o doprovodnou výbavu, kromě textových filmografií se na disk vešly i česky otitulkované rozhovory s Leonem a Eastwoodem a dobový americký trailer. A abych nezapomněl na to nejdůležitější - Pro hrst dolarů by se mělo do prodeje dostat na počátku října prostřednictvím distribuční sítě HCE. (otištěno 26.8. 2004)

     Jednou větou
     Minghellův oscarový velkofilm Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain, 2003) byl společností Buena Vista edičně uspíšen, a tak se u nás objeví (prostřednictvím Warnerů) zřejmě už v září. Na disku bude kromě českých titulků i 5.1 dabing. l K části nákladu nejbližšího čísla měsíčníku Stereo & Video bude přiloženo DVD s filmem Sametová extáze (Velvet Goldmine, 1998) Todda Haynese, který v ČR v minulosti vyšel jen na VHS. "Glam-rocková fantazie", pohrávající si s fragmenty životního příběhu Davida Bowieho a Iggyho Popa, se na stáncích objeví 3. září. l V srpnové DVD-nabídce společnosti MagicBox se nečekaně objevil i snímek Panství (1999), jehož produkování před pár lety téměř ožebračilo Martina Dejdara. Detektivka, zajímavá především hereckou účastí Petera O'Toolea, se na disk dostává v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s českým i anglickým zvukem DD 5.1. l Bonton definitivně potvrdil, že v jeho zářijové várce českých filmů budou i Menzelovy Ostře sledované vlaky (1966). Jen pro pořádek dodávám, že jde celosvětově už o třetí DVD-edici filmu - první, technicky excelentní, vydala americká společnost Criterion před třemi lety a loni se snímek dočkal i edice britské. l S hudebními filmy s českou podporou se letos "roztrhl pytel". Dalším v pořadí je Tina (What's Love Got To Do With It?, 1993), hraný životopis zpěvačky Tiny Turnerové v režii Briana Gibsona s Angelou Bassettovou v titulní roli. První mutace filmu se v Evropě objevily už před třemi lety, až letos se ale Buena Vista dopracovala k "východoevropské" mutaci, na které je kromě českých titulků i český dabing. Disk v tomto provedení je ke koupi například v Polsku, o datu tuzemského vydání zatím nejsou žádné zprávy. (otištěno 25.8. 2004)

     Oscarová sleva
     Podle zatím neoficiální (ale velmi pravděpodobné) informace chystá společnost Columbia - u nás prostřednictvím Bontonu - na listopad slevovou akci nazvanou Oscar za nejlepší film, díky níž se do cenové kategorie 400 Kč dostane sedm filmů, oceněných tím nejprestižnějším z Oscarů. V případě čtyř titulů z této várky jde o klasickou slevu, neboť se týká snímků, které jsou v ČR v distribuci (za cca dvojnásobnou cenu) již řadu měsíců - mám na mysli skvělý epos Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962) Davida Leana, drama V přístavu (On the Waterfront, 1954) Elii Kazana (s Marlonem Brandem), Zinnemanův válečný snímek Odtud až na věčnost (From Here to Eternity, 1953) a poněkud "profláklou" rozvodovou story Kramerová versus Kramer (Kramer vs Kramer, 1979) Roberta Bentona. Z jiného úhlu pohledu je mnohem zajímavější zbylá trojice - je totiž složená ze snímků, které se v ČR nikdy neprodávaly a s českými titulky se daly zakoupit jen na zahraničních e-shopech (ve všech třech případech např. v Británii). Tato trojice je poskládaná z výpravného muzikálu Oliver! (1968) Carola Reeda, historického dramatu Člověk pro každé počasí (A Man for All Seasons, 1966) Freda Zinnemanna a především z klasické pětioscarové veselohry Franka Capry Stalo se jedné noci (It Happened One Night, 1934) s Clarkem Gablem a Claudette Colbertovou. Je jasné, že metoda, kdy je film v tuzemsku premiérován rovnou ve slevové kategorii, je poněkud neortodoxní, nepředpokládám ale, že by se kvůli ní na Columbii (potažmo Bonton) někdo zlobil... (otištěno 24.8. 2004)

     Sbohem, Americká noci!
     Časy se mění - ještě nedávno jsem zde v souvislosti se soudním sporem dědiců Francoise Truffauta a francouzské pobočky společnosti Warner ohledně distribučních práv na režisérův snímek Americká noc (La Nuit américaine, 1973) psal o tom, že se daná situace nijak neprojevila na možnosti disk získat, a už je všechno jinak. Americká noc totiž ze zdůvodněním, že vypršela distribuční práva, ze dne na den (bez pro podobné případy obvyklého předchozího avíza) zmizela z tuzemské warnerské nabídky a nelze ji tedy již žádným způsobem od zdejšího distributora získat. Pro ty, kteří s koupí disku otáleli, to je dvojnásob nepříjemná zpráva - české titulky totiž byly jen na jediné evropské mutaci, prodávané ještě ve Francii a Německu, přičemž ve druhé jmenované lokalitě momentálně disk mizí z e-shopů podobně jako u nás. Bezproblémově tak lze Americkou noc s českými titulky získat už jen ve Francii - protože tamní mutace je ale dvojdisková a navíc poštovné z francouzských shopů je jedno z nejdražších na světě, vychází její objednání na málem dvojnásobek bývalé "české" ceny. (otištěno 23.8. 2004)

     Úkryt vpravdě speciální
     Nikoho "znalejšího" jistě nepřekvapí informace, že západně od našich hranic nevycházejí komerčně úspěšné filmy jen v jednom vydání, ale že se brzy objevují i jejich sběratelské či rozšířené edice, v luxusních obalech, ve vícediskovém provedení a s "hromadami" bonusů. Že se v drtivé většině případů u těchto "libůstkových" edic nepočítá s kupci žijícími "východně od Berlína" je sice smutný, ale holý fakt, takže české titulky byste na nich - až na řídké výjimky - hledali marně. Výše uvedené "prodejní pravidlo" právě v těchto dnech razantně narušila až společnost Columbia, která vybavila českou podporou ne jen tak ledajaké vydání "napínáku" Úkryt (Panic Room, 2002) Davida Finchera - vždyť "speciální edice" je hned trojdisková... Kameramansky místy až exhibiční snímek se dočkal nového transferu (anamorfní widescreen 2,40:1) i zvukového mixu (DD 5.1), bohužel schází dts stopa, která se na "českou" mutaci nevešla kvůli maďarskému a ruskému 5.1 dabingu. Film je spustitelný se třemi komentáři (první Fincher, druhý herci Fosterová, Yokam a Whitaker, třetí scénáristé Koepp a Goldman) a na dalších dvou discích je nepřeberné množství především "technických" bonusů, podrobně rozebírajících vznik komplikovaných vizuálních efektů. Zřejmě nejlákavějším bonusem je pak pět multi-anglových sekvencí a detailní "dekonstrukce" čtyř scén (britskou recenzi s podrobným soupisem bonusů najdete tady). Pokud jde o české titulky, Columbia je umístila na ryze "východoevropskou" mutaci (Rusko, Maďarsko, Bulharsko atd.), takže jejich hledání na provedeních pro "civilizovanější" země je ztrátou času (kýžená mutace bude poprvé ke koupi příští týden v Maďarsku). O případném termínu tuzemské distribuce Úkrytu zatím Bonton neposkytl žádnou informaci, ale protože zatím ještě ani nezlevnil "staré" jednodiskové vydání (chce za něj 900 Kč), zřejmě to s dovozem speciální edice nebude nijak horké... (otištěno 22.8. 2004)

     Telka na DVD
     Jako den a noc se liší přístup majors k vydávání televizních seriálů s českou titulkovou podporou. Obecně lze říct, že na české "televizní" fandy si alespoň občas vzpomene společnost Paramount a v trvalejší oblibě je mají jen marketingoví stratégové od Warnerů. Zatímco ale Paramount své česky otitulkované seriály (Twin Peaks, Shogun, nově i Star Trek) uvádí do tuzemské distribuce téměř souběžně s evropskou premiérou, kvantitativně iniciativnější Warneři (např. Přátelé, Bratrstvo neohrožených, Pohotovost, Mladý superman, Kung Fu) si s českým uvedením části své seriálové produkce dávají pěkně načas či ji před tuzemskými kupci úplně tají (viz seriál Pohotovost, zatím s českými titulky dostupný jen na německých a polských shopech či Kung Fu, s českými titulky na australské mutaci). Pokud jde o nejbližší budoucnost, předvedou se především Warneři, kteří v říjnu vyšlou na (ve všech případech německý) trh hned čtyři TV-seriály s českými titulky. Zatímco v případě Mladého supermana (Smallville) a Pohotovosti (E.R.) půjde o druhé "sezóny" seriálu (po 22 epizodách), v premiéře se objeví dvojdisk s osmidílným seriálem Ptáci v trní (Thornbirds, 1984) a především pětidiskový box s desetidílným seriálem The History of Rock'n Roll, nabízející na ploše deseti hodinových dílů "průlet" světovým hudebním děním od Chucka Berryho až po punk se zvukem DD 5.1. A aby byl výčet podzimního televizního DVD-šílenství úplný, nesmím zapomenout ani na druhou sezónu seriálu 24 hodin. Tu má na DVD na svědomí společnost 20th Century Fox, která - na rozdíl od první řady (s CZ titulky na německém vydání) - tentokrát českou podporu umístila výhradně na "východoevropskou" mutaci, takže fandům Jacka Bauera si nezbyde než počkat na říjen, kdy boxset uvede do tuzemské distribuce Bonton. (otištěno 19.8. 2004)

     Konečně: "temptejšn"
     Kuriózní fakt, totiž že existuje řada DVD, vybavených českými titulky, které se ale nikdy nedostaly do tuzemské distribuce a jdou zakoupit jen v zahraničí, jsem na Zóně zmiňoval již mnohokrát. Vše ale nasvědčuje tomu, že se na pultech našich obchodů brzy dočkáme čelného "reprezentanta" právě této skupiny disků - Universal totiž v září hodlá v ČR konečně představit Scorseseho snímek Poslední pokušení Krista (The Last Temptation of Christ, 1998). Nádherný film se skvělou hudbou Petera Gabriela a působivou kamerou Michaela Ballhause vyšel celoevropsky na DVD už v roce 2001, a to v technicky brilantní edici s "křišťálovým" obrazem (anamorfní widescreen 1,85:1) a bezchybným mixem do DD 5.1, a protože české titulky byly přítomny na drtivé většině mutací v regionech 2 a 4 (od francouzské přes britskou a německou až třeba k australské), patřil "individuální dovoz" Posledního pokušení Krista z některého e-shopu k prvním nákupům novopečených držitelů mezinárodních platebních karet s dobrým vkusem. Od loňského roku pak začal Universal na evropský trh postupně umísťovat lokální reedice disku, které se nijak nelišily od vydání z roku 2001, a právě jedna z nich by se měla od září začít prodávat i u nás. Jedinou hádankou tak zůstává, jakou podobu bude mít obal tuzemské edice - Poslední pokušení Krista se v Evropě totiž prodává hned v několika variantách přebalu, mezi nimiž je i jedna (německá edice z roku 2001) vskutku odpudivá. (otištěno 18.8. 2004)

     Klasický Star Trek česky
     Fandové seriálu Star Trek, nevládnoucí angličtinou, mohli až do letoška tak nanejvýš tiše závidět. Společnost HCE sice v tuzemsku distribuovala hned několik elegantních kovových boxů se soubornými edicemi vybraných "sezón" tohoto kultovního televizního seriálu (ST Voyager, ST Deep Space Nine, ST The Next Generation), vydaných Paramountem, česká jazyková podpora na nich ale scházela. Vše se ale radikálně změní letos na sklonku léta, kdy Paramount pod názvem The Original Series vydá "nejpravověrnější" Star Trek, tedy vůbec první televizní sérii (Season 1) z roku 1966, a to - posaďte se - s českými titulky. Na osmi discích, ukrytých ve žlutém kovovém boxu, bude zaznamenáno (ve formátu 1,33:1 a s anglickým zvukem DD 5.1) celkem 29 cca padesátiminutových epizod (celková metráž je 1.401 minut) a kromě nich i bohatý bonusový materiál včetně textového komentáře ke čtyřem dílům, několika dokumentů a rozhovorů (bonusy jsou bez české podpory). Nejasné tak zatím zůstává jediné - na kterých mutacích budou české titulky k nalezení. Stoprocentně potvrzené jsou dosud jen na zářijovém australském vydání, pro Paramount atypicky zakódovaném pro regiony 2+4 (Paramount u "klokanů" totiž na rozdíl od ostatních majors obvykle používá "čistý" region 4), zatímco v Evropě vše nasvědčuje tomu, že budou jen na lokální mutaci určené pro ČR, Maďarsko, Řecko a další menší země. Kdy se box dostane do tuzemské distribuce není zatím jasné, podle termínového kontextu dalších evropských edic by se tak ale klidně mohlo stát už v září. (otištěno 17.8. 2004)

     Jihosever par excellence
     Každá z velkých amerických vydavatelských firem má své "rodinné stříbro". Mám tím na mysli několik kmenových klasických titulů, jichž si váží natolik, že i jejich DVD-edice jsou v kontextu firemní produkce výjimečnou událostí. Pro společnost Warner je takovým snímkem především čtyřhodinová sága Jih proti Severu (Gone with the Wind, 1939) v režii Victora Fleminga s Vivien Leighovou a Clarkem Gablem v titulních rolích, oceněná 8 Oscary (z 13 nominací) a dodnes řazená mezi nejvýznamnější snímky v dějinách americké kinematografie (byť je takové hodnocení samozřejmě silně ošidné). Warneři film vydali poprvé na DVD před čtyřmi lety, a to v holé edici bez bonusů obrazově respektující původní formát (1,37:1, tedy fullscreen 4:3) a "vylepšené" o remix do DD 5.1 (disk měl i českou titulkovou podporu a dodnes se u nás prodává). Na letošní listopad ovšem Warneři chystají něco, pro co by termín "speciální edice" byl téměř urážkou - Jih proti Severu bude totiž vydán v luxusní čtyřdiskové "Collector's Edition", která svým provedením i výbavou bude patřit k nejpečlivějším DVD-projektům "všech dob". Dva disky zaplní samotný film, který prošel tím, co Warneři nazývají "Ultra-Resolution process" a pod čímž se skrývá remastering vskutku ohromujících kvalit (stejný proces absolvoval například i u nás prodávaný snímek Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938, a nemohu než konstatovat, že jeho obraz je excelentní). Na výběr přitom budou dvě zvukové stopy (restaurované původní mono a remix do DD 5.1) a celý film půjde spustit i s komentářem filmového historika Rudyho Behlmera. Na dalších dvou discích je "naskládáno" několik hodin dokumentárních materiálů, v řadě případů pořízených pro potřeby této DVD-edice, mj. dvouhodinový dokument The Making of a Legend: Gone with the Wind a 3 dokumenty o hlavních hereckých představitelích (Gable, Leighová, Havillandová), mezi řadou dalších "drobností" jsou např. i záběry z premiéry filmu či ukázky z několika dabingových verzí. Luxusnost edice pak korunuje dvaadvacetistránkový barevný booklet, byť v jeho případě si nejsem jistý, zda nebude součástí pouze amerického vydání. Na závěr jsem si nechal informaci o obrazovém formátu, která je hodně nečekaná - film se totiž tentokrát na DVD dostane v širokoúhlé verzi (pravděpodobně 2,20:1), vzniklé ořezem původního negativu "nahoře" a "dole", tedy tak, jak se hrál v amerických kinech při obnovené premiéře v roce 1961, kdy byl poprvé restaurován a při té příležitosti přepsán na 70mm kopie (tehdy také dostal "umělý" šestikanálový zvuk). Čtyřdisková edice Jihu proti Severu se v Americe začne prodávat 9. listopadu, v Evropě se objeví s jen několikadenním zpožděním a mutace vybavená českými titulky by se ve stejném měsíci měla dostat i do tuzemské distribuce. (otištěno 16.8. 2004)

     Tříska zabijákem
     Své nejlepší režisérské časy si John Frankenheimer odbyl před více než čtvrt stoletím, přesto je ale i v jeho novější filmografii snímek, který jsem si, pokud vím, oblíbil nejen já... Je to svým způsobem logické - vždyť Ronin (1998) nejen že vědomě odkazuje na režisérův klasický film Francouzská spojka 2 (The French Connection II, 1974), ale je to především až "starosvětsky" natočená kriminálka s výtečnými herci s De Nirem v čele a několika elegantně realizovanými akčními scénami (automobilová honička je skvělá!), dávajícími zapomenout na poněkud klopýtající scénář, o ryze českém "bonusu" v podobě roličky Jana Třísky ani nemluvě... Na prvním evropském DVD-vydání filmu se před několika lety na české titulky nedostalo, na letošní dvojdiskové speciální edici, chystané společností MGM, už ale chybět nebudou. Ronin dostane nový obrazový transfer (anamorfní widescreen 2,35:1) a až nečekanou zvukovou péči (kromě obligátního DD 5.1 bude ve výbavě všech evropských mutací i dts), druhý disk pak nabídne dvě hodiny bonusových materiálů včetně několika dokumentů a rozhovorů s herci (jak je u MGM zavedenou praxí, české titulky u bonusů nečekejme). Pokud jde o české titulky, MGM je umístili na jednu z okrajovějších mutací, určenou pro "východní Evropu a Balkán", což znamená, že zájemcům o disk zřejmě nezbyde než si počkat na oficiální české vydání, zatím Bontonem předběžně avizované na prosinec. (otištěno 15.8. 2004)

     Lynchovské jobovky
     Už několik dní sem "vrším" jednu radostnou zprávu za druhou, dozrál tedy čas i na tři zprávy špatné - všechny se týkají filmů Davida Lynche a bohužel se od sebe liší jen mírou své katastrofičnosti... Začnu od té nejhorší - kvůli problémům s autorskými právy "odpískal" měsíčník Stereo & Video bohulibý záměr vydat na podzim ve své "přílohové" kolekci Lynchův předposlední film Lost Highway (1997). Druhá informace sice není obdobně "likvidační", ale optimismu též nepřidá - edice (zdá se že prokleté) druhé sezóny seriálu Twin Peaks (1992) se opět odkládá, a to z letošního podzimu (jak zněl poslední termín z Paramountu) na neurčitý termín "v roce 2005" (jen připomenu, že box byl původně ohlášen na jaro 2003, poté odložen na podzim 2003 a následně slíben s ročním zpožděním na podzim letošní). A poslední lynchovská jobovka? Ani Zběsilost v srdci (Wild at Heart, 1990) se na pultech neobjeví v srpnu, jak původně oznámil Universal. V tomto případě jsou na vině nespecifikované komplikace s koordinací disku, který vyjde coby společná mutace pro několik zemí (mj. Polsko), takže termín vydání nezáleží na tuzemské pobočce, nýbrž na rozhodnutí firemní centrály (optimistická varianta hovoří o edici DVD na podzim). Jedinou dobrou zprávou (byť asi ne pro ty, kdo si disk koupili za původní, o 300 Kč vyšší cenu) z "lynchovské stáje" tak je rozhodnutí společnosti HCE zařadit DVD s filmem Mulholland Drive (2001) do slevové kategorie 500 Kč. (otištěno 11.8. 2004)

     Ruský filmový sirotek
     Budete-li hledat ruské filmy na DVD s českou titulkovou podporou, bohatě si při jejich počítání vystačíte s prsty jedné ruky, a to i v případě, že jste měli ošklivý úraz na cirkulárce s fatálními následky... Ať počítám, jak počítám, vím totiž jen o dvou - kromě Mrazíka, vydaného společností Bonton, už existuje jen českými titulky vybavená evropská (i americká!) edice Balabanova filmu Bratr (Brother, 1997), která se ale do tuzemské distribuce nikdy nedostala a ke koupi je jen na zahraničních e-shopech (pokud se nepletu, je to jediný disk nabízený na americkém Amazonu, který má české titulky). Blížící se vydavatelský počin společnosti HCE tak zvedne počet ruských filmů s českou podporou na tuzemském trhu o rovných 100 procent, přičemž k tomuto ohromujícímu nárůstu stačí edice jediného filmu, Kukušky (2002) Alexandra Rogožkina. Originální komedie o setkání "sovětského antifašisty, finského pacifisty a nadržené Laponky" v karelské tajze během rusko-finské války (1944) se od podzimu loňského roku promítá v českých kinech (rozcestník recenzí naleznete tady) a její tuzemskou DVD-edici zřejmě zpozdilo čekání na dostatečný odstup od kinopremiéry na Slovensku, k níž došlo až letos na sklonku jara. O podobě DVD-edice, hlášené předběžně na září, zatím není mnoho známo, Kukuška by se měla ale zřejmě objevit v anamorfním widescreenu 1,85:1 a se zvukem 5.1, přičemž "češtinu" na disku naleznete jak v podobě titulků, tak dabingu. (otištěno 10.8. 2004)

     Hitchovská euforie aneb otvírejte šampaňské!
     V posledním roce jsme zažili už několik mimořádných edičních projektů vybavených českými titulky (z těch koncepčnějších např. warnerská edice Chaplinových filmů či mini-kolekce italské "klasiky" od stejného vydavatele), z mého pohledu ovšem vše bledne před nejnovějším výkonem tuzemské pobočky společnosti Universal. Díky její iniciativě se totiž podařilo prosadit české vydání téměř kompletní tzv. The Hitchcock Collection, konkrétně čtrnácti titulů ze sedmnácti, k nimž vlastní Universal celosvětová distribuční práva. Nejde přitom o tituly ledajaké - kolekce zahrnuje většinu toho nejzajímavějšího, co Hitchcock natočil ve svém vrcholném tvůrčím období (od poloviny padesátých do poloviny šedesátých let) včetně jeho vůbec nejslavnějších filmů jako Okno do dvora, Psycho či Ptáci, přičemž v "tuzemské" čtrnáctce žádný ze zásadních titulů neschází (dosud jediným filmem z této sady, který vyšel s českou titulkovou podporou, bylo před několika lety Vertigo). Ale konkrétně - s českými titulky budou vydány Hitchcockovy snímky Sabotér (Saboteur, 1942), Ani stín podezření (Shadow of a Doubt, 1943), Provaz (Rope, 1948), Okno do dvora (Rear Window, 1954), Potíže s Harrym (The Trouble With Harry, 1956), Muž, který věděl příliš mnoho (The Man Who Knew Too Much, 1956), Vertigo (1958), Psycho (1960), Ptáci (The Birds, 1963), Marnie (1964), Roztržená opona (Torn Curtain, 1966), Topaz (1968), Běsnění (Frenzy, 1972) a Rodinný úklad (Family Plot, 1976). Tuzemská edice by měla být "technicky" shodná s dřívějším evropským vydáním (Hitchcockova kolekce vyšla v Evropě již dvakrát, obě vydání se odlišovala pouze obalem), tedy platí, že na discích je jen minimální bonusový materiál a většina filmů je přepsána v anamorfním widescreenu 1,85:1. Pokud jde o termín a cenu tuzemské edice, české zastoupení Universalu ještě definitivní verdikt nepřijalo - zatím je jisté, že všech 14 filmů půjde do prodeje samostatně, a to nejpravděpodobněji v říjnu, je ale zvažována i možnost, že se kromě toho filmy dostanou do distribuce i v podobě cenově zvýhodněného packu (či packů). Dnešní informaci proto prosím berte jen jako stručný "úvod do hitchovské problematiky" - v následujících týdnech se samozřejmě ke všem 14 filmům postupně na Zóně vrátím a nabídnu podrobnosti jak o nich samých, tak o jejich provedení na chystaných DVD. A aby byla "hitchovská" informace úplná - ani u třech filmů z universalské The Hitchcock Collection, které v říjnové "čtrnáctce" schází (jde o filmy Zahraniční dopisovatel, Pan Smith s chotí a Podezření z let 1940-41) není vyloučeno, že se jich v budoucnu s českou podporou dočkáme. Po pravdě ale řečeno - už jen za onu "čtrnáctku" si Universal zaslouží, aby si jeho firemní logo nechal každý pravověrný "hitcholog" vytetovat na zápěstí... (otištěno 9.8. 2004)

     Marxové: šťastná volba
     Po loňské chaplinovské kolekci přichází společnost Warner na evropský DVD-trh s další mimořádnou kolekcí "filmového humoru", tentokrát věnovanou tvorbě legendárních bratří Marxů - celkem sedm warnerských DVD představí všechny jejich veselohry natočené pro společnost MGM v desetiletí 1935-1946. Jen na první pohled depresivně vyznívá informace, že české titulky budou k nalezení pouze na dvou ze sedmi připravovaných disků, jde totiž právě o oba vrcholné snímky, které se v kolekci objevují. Napíšu-li, že oba inkriminované filmy režíroval Sam Wood, budou mít "marxologové" okamžitě jasno - samozřejmě, jde o veselohry Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) a Kobylkáři (A Day at the Races, 1937), nabité geniálními gagy i výtečnými dialogy (byť v případě druhého filmu se již plně objevuje nešvar retardujících hudebních vložek). Warneři k filmům, prezentovaným ve formátu 1,37:1 a s mono zvukem, "přibalili" i slušnou dávku bonusů včetně několika dokumentů a "filmověhistorických" komentářů (autorem komentáře u Noci v opeře je proslulý Leonard Maltin) a oba disky vybavené českými titulky chtějí do tuzemské distribuce vyslat už v září. A jen pro úplnost - pěti dalšími marxovskými veselohrami, souběžně vycházejícími bez české podpory, jsou snímky Obsluha na pokoj (Room Service, 1938) Williama A. Seitera, Jdi na Západ (Go West, 1940) a V cirkuse (At the Circus, 1939) Edwarda Buzzella, Noc v Casablance (A Night in Casablanca, 1946) Archie Maye a Obchodní dům (The Big Store, 1941) Charlese Reisnera. (otištěno 8.8. 2004)

     Jednou větou
     Vše bohužel nasvědčuje tomu, že reedice Polanského Čínské čtvrti (Chinatown, 1974), momentálně chystaná v regionu 2 v rámci paramountského projektu "Gold Edition", vyjde (stejně jako čtyři roky staré první vydání) bez české titulkové podpory. V tuzemské distribuci se zatím z této reediční řady, odlišující se od původních vydání jen novým obalem, objevily v červenci snímky Gallipoli (1981) Petera Weira a Hlava XXII (Catch-22, 1969) Mikea Nicholse, na srpen není hlášený žádný. l Trojpack Homolkovi je zdá se "prokletý". Ledva se - s měsíčním skluzem - dostal do prodeje, už je díky vadnému obalu (rozpadávající se úchytové "středy") stahován z obchodů k přebalení. Technické provedení disků je ale slušné a potěšující je i přepis "prostředního dílu" ve správném formátu - snímek Hogo fogo Homolka (1970) byl totiž na rozdíl od zbylých dvou (1,37:1) natočen ve widescreenu 2,35:1. l K letní slevové "mánii" se přidala i společnost HCE, která na pultovou cenu 300 Kč zlevnila 12 titulů (vlastních i Paramountu, jehož produkci v ČR distribuuje). Jediným "zásadnějším" snímkem z této várky je působivý Maratónec (Marathon Man, 1976) Johna Schlesingera, dále v ní najdete filmy Thornberryovi na cestách, Policajt z Beverly Hills 1+2, Jako pavouk, Hlubina, Duch, Sběratel polibků, Drsnej Shaft, Zabijte krále a Větrná hůrka. (otištěno 6.8. 2004)

     Klaustrofobická bible
     Až na samotný konec prázdnin si společnost HCE "schovala" tuzemskou DVD-edici jednoho z nejpůsobivějších (a nejlepších) válečných filmů, legendární Ponorky (Das Boot, 1981) Wolfganga Petersena. Téměř paradokumentaristicky natočený záznam každodenního života ponorky U-96 (a její posádky) za druhé světové války se kromě rekordních tržeb v Německu dočkal i nečekaného kasovního úspěchu za oceánem (tržby 500 mil. dolarů za prvních 7 měsíců promítání), což v souvislosti se sedmi oscarovými nominacemi katapultovalo Petersena do Hollywoodu a později mu umožnilo film přepracovat do "definitivní" podoby, úspěšně atakující dvěstěminutovou hranici (původní cut měl 149 minut). Právě v této prodloužené verzi (nese označení director´s cut) se film představí i na tuzemském DVD-vydání, nabízejícím Ponorku v anamorfním widescreenu 1,85:1 a vybaveném kromě německého zvuku 5.1 (s českými titulky) i českým 5.1 dabingem. Opravdovou lahůdku však činí z této edice bonusová výbava - nemám tím samozřejmě na mysli kraťoučký "film o filmu" (6 minut) či trailer, ale Petersenův audiokomentář, který bude celý (tedy v kompletním rozsahu 200 minut) česky otitulkován!!! A termín vydání? Disk by se měl objevit na přelomu srpna a září a jak bývá pro produkci HCE poslední dobou typické, nejprve vstoupí do videopůjčoven a do prodeje se dostane s cca dvou až třítýdenním zpožděním. (otištěno 5.8. 2004)

     Dustin autistou
     Nevím jak to "máte vy", ale vzbudili-li byste mě kopancem uprostřed noci, posvítili mi do očí baterkou a zařvali "Dustin Hoffman", pak bych - těsně před nástupem infarktu - stačil vyhrknout dva názvy - Absolvent a Rain Man... Zatímco prvního ze jmenovaných filmů se na DVD s českou podporou dočkáme zřejmě až za rok (v rámci tzv. balíku Carolco, o němž jsem zde nedávno psal), na ten druhý již můžete začít šetřit - blížící se druhá celoevropská edice snímku Rain Man (1988), připravovaná společností MGM, bude totiž vybavena i českými titulky. Protože Levinsonův film je díky uvedení ve zdejších kinech i na televizní obrazovce notoricky znám, nabídnu zde jen soupis jeho hlavních ocenění - Zlatý medvěd za scénář a režii na (tehdy ještě západo)berlínském festivalu, Zlatý glóbus za film/drama a mužský herecký výkon v dramatu a konečně i čtyři oscarové sošky za film, režii, scénář a právě Hoffmanův herecký výkon. Připravovaná speciální edice nabídne film v anamorfním widescreenu 1,85:1, s anglickým zvukem 5.1 a - na rozdíl od prvního vydání - se slušnou řádkou doprovodného materiálu (který, jak mají MGM ve zvyku, nebude česky otitulkován). Bonusům kralují hned tři audiokomentáře - prostor dostal jak režisér Levinson, tak samostatně i oba scénáristé, Barry Morrow a Ronald Bass. První z dokumentů nese název The Journey of Rain Man (21 minut) a rekonstruuje genezi filmu. Druhý - Lifting the Fog: A Look at the Mysteries of Autism (19 minut) - je ryze "lékařský" a věnuje se autismu jako takovému. Osmiminutový "film o filmu" nabízí rozhovory s Hoffmanem a Cruisem, zatímco pod vznešeným názvem "Deleted Scene" se skrývá jediná dvouminutová vystřižená epizoda odehrávající se v obchodě (a aby byl výčet úplný, na disku bude k nalezení i trailer a fotogalerie). První mutace Rain Mana se v R2 začínají objevovat již v těchto dnech, z "českého" pohledu je ovšem magickým datem 30. srpen, kdy se na ostrovních shopech začne prodávat britská edice, jako jediná z těch "hlavních" vybavená českými titulky. Uvedení na tuzemský trh zatím Bonton předběžně slibuje na září, vzhledem k obvyklým problémům spojeným s vybavováním disků MGM českými přebaly bych si ale tipnul jeho zařazení spíše až do říjnové bontonské distribuční várky. (otištěno 3.8. 2004)

     V srpnu kolem světa
     Po Bontonu zveřejnila přesnou podobu své srpnové distribuční nabídky i společnost Warner. Kromě více než stovky zlevněných titulů, podrobně na Zóně představených před několika dny, uvedou Warneři v srpnu postupně do prodeje 16 novinek. Nepřehlédnutelná mezi nimi je domnívám se jediná - tříhodinový přepis stejnojmenného románu Julese Vernea Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in Eighty Days, 1956) v režii Michaela Andersona s pozoruhodným hereckým obsazením (David Niven, John Gielgud, Fernandel, Charles Boyer, Ronald Colman, Shirley MacLaineová, Charles Coburn, Peter Lorre, Marlene Dietrichová, Frank Sinatra, Buster Keaton, Victor McLaglen, Ava Gardnerová aj.), připravený Warnery - coby jeden z jejich kmenových titulů - ve speciální dvojdiskové edici a reprezentativní technické kvalitě díky přepisu ze 70mm negativu (o disku jsem psal ve zprávě "David Niven aka Phileas Fogg" 30. června). Ze zbytku srpnové warnerské sestavy pak jistě leckomu udělá radost i "opravená" SE Brooksovy parodie Ohnivá sedla (Blazing Saddles), Tajemná řeka (Mystic River, 2003) Clinta Eastwooda, Veronica Guerin (2003) Joela Schumachera či Wyatt Earp (1994) Lawrence Kasdana. Většina ze jmenovaných disků by na pulty měla dorazit ve druhé polovině srpna. (otištěno 2.8. 2004)

     DiViDi: Jasný, Forman, Burian
     Velezajímavá zpráva bude k přečtení v letním (červenec/srpen) čísle měsíčníku DiViDi, které se začne prodávat v úterý 3. srpna. V edičním plánu jeho DVD-příloh na rok 2005 se totiž nově objevují hned dva výjimečné tituly - Černý Petr (1963) Miloše Formana a Až přijde kocour (1963) Vojtěcha Jasného, první ohlášený na září a druhý na říjen příštího roku. Není to ovšem jediná zajímavá novinka, kterou DiViDi chystá - na letošní říjen se připravuje i mimořádný DiViDi-speciál, připravený ve spolupráci se společností FEX, který za 249 Kč (pro předplatitele za 199 Kč) nabídne dva filmy Martina Friče s Vlastou Burianem v hlavní roli, Anton Špelec, ostrostřelec (1932) a Hrdina jedné noci (1935). A aby informace byla úplná - přílohou již v úvodu zmíněného nejbližšího DiViDi (3. srpna) bude komedie Václava Vorlíčka Pane, vy jste vdova (1970), přepsaná anamorfně v originálním widescreenu 2,35:1 a s dvěma zvukovými mixy, původním 2.0 a "softwarovým" 5.1. (otištěno 30.7. 2004)

     Warnerská sleva, třetí runda
     Jak jsem zde již v polovině června avizoval, po březnové a květnové masivní slevové várce společnosti Warner odstartuje její třetí "kolo" (z letošních čtyř plánovaných) ve čtvrtek 12. srpna. Oproti v červnu zvažované "porci" sedmdesáti přeceněných disků se jejich počet ovšem zvedl na úctyhodných 111, z nichž 47 se přesunuje do kategorie 300 a 64 do kategorie 400 Kč doporučené prodejní ceny. Nejzajímavější disky najdeme v kategorii 300 Kč - famózní Malickův debut Badlands, Altmanův anti-western McCabe a paní Millerová, Lelouchovu "romanci" Muž a žena či Kaufmanův kunderovský přepis Nesnesitelná lehkost bytí, k nepřehlédnutí jsou ale i snímky Američan v Paříži, JFK, Volný pád, Operace Burma, Operace Pacifik či Sláva Alana Parkera. A kategorie 400 Kč? Do té se od 12. srpna "propadá" mj. nový sestřih Vymítače ďábla (2000), Rio Bravo, Insider, Šestý smysl či Doktor Živago, a kromě toho i několik desítek titulů společnosti Buena Vista, které se u nás dosud prodávaly za 800 Kč (mezi nimi i blockbustery jako Con Air, Armageddon, Air Force One, Tváří v tvář, Pearl Harbor či má oblíbená Verhoevenova Hvězdná pěchota). A aby byla tato informace zcela úplná, nabízím zde kompletní seznam všech 111 nově zlevněných titulů (filmy jsou srovnány abecedně). Disky za 300 Kč - Absolutní moc, Ace Ventura: Volání divočiny, Aljaška v plamenech, Američan v Paříži, Anděl smrti, Badlands, Dave, Den otců, Demolition Man, Denis, postrach okolí, Denis znovu zasahuje, Ďáblův advokát, Glimmer Man, Gremlins, Jako štvaná zvěř, JFK, Kontakt, Koule, Kouzelný meč, Magická posedlost, Město andělů, McCabe a paní Millerová, Mladé pušky 2, Muž a žena, Nesnesitelná lehkost bytí, Operace Burma, Operace Pacifik, Power Puff Girls: Film, Scooby Doo a bratři Boo, Scooby Doo a upíří legenda, Scooby Doo za arabských nocí, Selena, Skleněné peklo, Sláva, Smrtonosná zbraň 1+2+3+4, Šílený Max 1+2+3, Válečný pláč, Volný pád, Vraždy podle předlohy, Vyšší zájem, Zachraňte Willyho 2+3 a Zlo neznámého původu. Disky za 400 Kč - 60 sekund, Agent WC40, Air Force One, Armageddon, Bílé písky, Bruce Lee: Cesta bojovníka, Bubliňák, Con Air, Dead Pool, Deník princezny, Divoké kočky, Dobré ráno, Vietname, Dokonalá bouře, Doktor Živago, Ďábelská lest, Elvis, Enforcer, Flek, Freejack, Hurikán, Hvězdná pěchota, Inspektor Gadget, Insider, Instinkt, Jak jsem balil učitelku, Jason X, Jiná láska, Jů, vona je chlap, Kid, Konec světa, Krvavý příliv, Led Zeppelin, Lovec policajtů, Magnum Force, Mlhy Avalonu, Mise na Mars, Náhlý úder, Nekonečný příběh 2, Operace Bílý slon, Pearl Harbor, Pretty Woman, Rabín, kněz a krásná blondýna, Rio Bravo, Rošťáci, Se slovníkem v posteli, Sestra v akci 2, Skála, Slečna drsňák, Smoochy, Spolek machrů, Super finta, Svatý muž, Šestý smysl, Šílená, krásný, Taková zvláštní rodinka, Tenkrát na východě, Tři muži a nemluvně, Tváří v tvář, Vymítač ďábla 2000, Vyvolený, Vzpomínky na Titány, Zaříkávač koní, Zloději a vyděrači a Znamení. (otištěno 29.7. 2004)

     Titulková euforie
     Vzato ortodoxně, neměl bych na webu věnovanému "netuctovým" filmům Spy Game (2003) Tonyho Scotta raději ani zmiňovat, přesto se ale myslím najde hned několik důvodů, proč tento disk stojí za pozornost. Za prvé - ve svém, tedy "špiónském" žánru je to excelentní kousek. Za druhé - sledovat zaujaté herectví Roberta Redforda a Brada Pitta je opravdovým požitkem. Za třetí - Redford kdysi natočil Tři dny Kondora a máte-li tenhle film rádi, můžete brát Spy Game jako "Tři dny Kondora po třiceti letech". Za čtvrté - Tony Scott je skvělý řemeslník a tento film ho zastihl ve vrcholné režisérské formě. Za páté - technicky je Spy Game skvost s referenčním obrazem (anamorfní widescreen 2,35:1) i zvukem (vedle obligátního DD 5.1 též působivé dts). A za šesté (a především) - těžko hledat vzorovější disk ohledně české titulkové podpory. Společnost Universal se totiž pořádně "rozšoupla" a vybavila českou podporou téměř vše v bohaté doprovodné výbavě disku - s českými titulky si tak můžete pustit nejen několik krátkých dokumentů, vystřižené scény a Scottův výklad, proč je z konečného sestřihu vyřadil, ale především kompletní komentáře. Ano, nepřeklepl jsem se, ne komentář, ale komentáře - na disku jsou totiž dva, a oba s českými titulky. První, Scottův, je hodně věcný a "technicistní" a nabízí řadu zajímavých detailů o formálním řešení některých scén, druhý, producentů Douglase Wicka a Marka Abrahama, je spíše "drbařský", ale o to víc zábavný. A to nejdůležitější nakonec - takto "nabitý" disk "spadl" do termínově limitované červencové slevy Universalu (od 1. do 31.7.), takže se ještě několik posledních dní bude prodávat za (vzhledem k výbavě vskutku směšných) 400 Kč. (otištěno 28.7. 2004)

     Warneři v maskáčích
     Nedávno jsem se zde věnoval sérii válečných filmů, jejichž letošní edice "vyprovokovalo" červnové šedesáté výročí invaze v Normandii. Přinejmenším Warneři se ovšem něco podobného chystají zopakovat a na jednom ze svých diskusních fór dokonce již oznámili i plánovanou sestavu "bojových" filmů pro rok 2005 - jsou v ní jak tituly, které už v Evropě kdysi vyšly bez české podpory, tak filmy na DVD dosud neexistující. Podle této informace by se tedy v létě 2005 s českými titulky měly objevit snímky (řazeno chronologicky podle roku premiéry) Dive Bomber (1941) Michaela Curtize s Errolem Flynnem, Perutě pomsty (Air Force, 1943) Howarda Hawkse s Johnem Garfieldem, Třicet vteřin nad Tokiem (Thirty Seconds over Tokyo, 1944) Mervyna Le Roye se Spencerem Tracym, God is My Co-Pilot (1945) Roberta Floreyho, Bitva v Ardenách (The Battle of the Bulge, 1965) Kena Annakina s Henrym Fondou a Robertem Shawem, Kellyho hrdinové (Kelly´s Heroes, 1970) Briana G. Huttona s Clintem Eastwoodem a Velká červená jednička (The Big Red One, 1980) Samuela Fullera s Lee Marvinem. Jako datum českého vydání je uveden srpen 2005, vzhledem k "nedohlednosti" tohoto termínu je ale jasné, že je čistě orientační... (otištěno 27.7. 2004)

     Ztracená Sofia
     Jsou filmy, o kterých psát by bylo nošením dříví do lesa, protože vyjádřit se k nim cítil potřebu snad opravdu každý, kdo v tuzemsku píše o filmu. Typickým příkladem je druhý celovečerní snímek Sofie Coppolové Ztraceno v překladu (Lost in Translation, 2003), premiérovaný v českých kinech letos v březnu (rozcestník recenzí najdete tady), za nějž dvaatřicetiletá dcera Francise Forda C. (a manželka Spikea Jonzeho) sklidila celosvětový obdiv recenzentů a též získala řadu cen v čele se čtyřmi ("neproměněnými") oscarovými nominacemi (film, režie, scénář, herec v hlavní roli). Hledat české titulky na některém zahraničním DVD-vydání je v tomto případě zbytečné - Ztraceno v překladu totiž vydá v ryze české edici společnost HCE, která snímek distribuovala i v kinech. Přesná podoba vydání ještě není stoprocentně potvrzená, disk by se ale neměl nijak výrazně lišit od dalších evropských edic - nabídne tedy film v anamorfním widescreenu 1,85:1, se zvukem DD 5.1 a skvělými titulky Dany Hábové (stejnými jako na kopiích pro kina), s ohledem na videopůjčovny (a gentlemany - viz tady) též český dabing a slušnou várku bonusů v čele s vystřiženými scénami, rozhovorem se Sofií Coppolovou a Billem Murrayem či hudebním klipem Kevina Shielda. A na závěr to nejdůležitější - disk by se měl v ČR objevit na přelomu září a října. (otištěno 26.7. 2004)

     Bonton v srpnu
     Dva nejzajímavější tituly v bontonské srpnové sestavě nejsou určeny pro prodej, ale jen pro videopůjčovny - Velká ryba (Big Fish, 2003) Tima Burtona a Mlha války (The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara, 2003) Errolla Morrise se na pultech objeví až v zatím nespecifikovaném termínu, každopádně ne dříve než v září. Z filmů, o kterých jsem na Zóně již podrobněji psal, se v srpnu díky Bontonu do prodeje dostává komedie Jak jsem vyhrál válku (How I Won the War, 1967) Richarda Lestera (s epizodní rolí Johna Lennona) z produkce MGM a dokument televize BBC Den D (D-Day, 2004), za zmínku zde stojí ještě film Mike Newella Úsměv Mony Lisy (Mona Lisa Smile, 2004), dokument Stevea Lichtaga Carcharias: Velký bílý (2001) a "časocestovatelský" thriller Osudový dotek (Butterfly Effect, 2003) Erica Bresse, vycházející nepochopitelně v ořezu do 4:3. Ani v srpnu pak nechybí slevová akce s přeceněním sedmi titulů na pultovou cenu 400 Kč - k nepřehlédnutí jsou v ní Friedkinův Štvanec (Hunted, 2003), Soderberghova Erin Brockovich (2000) a DePalmova Femme Fatale (2002). (otištěno 25.7. 2004)

ještě starší zprávy

nebo

zpět na hlavní stránku

Nemazat!

 
 

Nemazat