Netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

zóna - hlavní strana

ZÓNARECENZETEXTYSHOPYKONTAKT

zóna - hlavní strana

úvodem

OVLÁDÁNÍ
Zpět na hlavní stránku se z této podstránky dostanete kliknutím na odkaz "zpět na hlavní stránku", který je umístěn úplně dole pod poslední zprávou, popřípadě tady:

zpět na hlavní stránku

 

 
Technická poznámka ke starším zprávám
Všechny starší zprávy jsou ponechány v původním znění, tedy v té podobě, ve které byly poprvé otištěny. Odstraněny byly pouze pravidelné týdenní "televizní tipy", pro jejichž archivaci není důvod.

   Jednou větou (tentokrát o "tuctovějších" filmech)
     S DVD-edicí Badhamovy Horečky sobotní noci (Saturday Night Fever, 1977) si Paramount doopravdy vyhrál. Mám tím na mysli nejen stylový obal (digipack v kartonovém pouzdře) a velmi slušný obraz (anamorfní widescreen 1,78:1), ale především přítomnost českých titulků jak u tří vystřižených scén, tak u zajímavého bonusového dokumentu o vzniku filmu. Mimochodem, Travolta v něm prozrazuje, ve kterém detailním záběru na jeho nohy byl použit "dabér". l O posledním Spielbergově opusu Minority Report (2002) mám zatím reference od očitých svědků zcela protichůdné (sám jsem film zatím neviděl), ale ty, kterým se líbil, by mohla zajímat informace, že nejdříve bude s českými titulky k mání z australských e-shopů, kde vychází 22. ledna 2003 (v ČR se vzhledem k datu kinopremiéry 26. září disk může objevit až v dubnu). Bonusy nabitý dvojdisk (v pre-orderu na australských e-shopech za cca 700 korun i s poštovným) nabídne u "klokanů" i zvukovou stopu DTS, jejíž přítomností na budoucím českém vydání si rozhodně nejsem jistý. l Čekání na proti zbytku Evropy nepochopitelně posunuté (v ČR vychází až 26.11.) vydání "dvojky" Lucasových Hvězdných válek (Star Wars Episode II: Attack of the Clones, 2002) si mohou ušetřit abonenti polských e-shopů. Dvojdisk s českými titulky je na nich už k dispozici, navíc vesměs s termínem odeslání do 24 hodin a za cenu (včetně poštovného) o dvě stokoruny nižší, než bude ta v tuzemských kamenných obchodech. l A ještě jeden film, stojící na pomezí mezi "tuctovým" a "netuctovým", se za "železnou oponou" dočkal nového vydání s vylepšenou výbavou - dvojdisková "deluxe edition" M. Night Shyamalanova snímku Šestý smysl (The Sixth Sense, 1999) nově nabízí DTS zvukovou stopu, vystřižené scény a řadu dalších bonusových materiálů. Dvojdisk s českými titulky (na holandské mutaci) je ke koupi na DVDZone2 za cca 650 korun i s poštovným. (otištěno 15.11. 2002)

   Kubrick ve slevě
     Opravdu pozoruhodná je nejčerstvější várka warnerských slev. Mezi tituly, nabízenými v kamenných obchodech za 499 korun (a na tuzemských e-shopech ještě o cca padesátikorunu levněji), se totiž ocitla hned pětice filmů Stanleyho Kubricka - Lolita (Lolita, 1961), Mechanický pomeranč (A Clockwork Orange, 1971), Barry Lyndon (Barry Lyndon, 1975), Shining (Shining, 1980) a Full Metal Jacket (Full Metal Jacket, 1987). K nepřehlédnutí jsou ve zlevněné sadě i výteční Mafiáni (GoodFellas, 1990) Martina Scorseseho a herecky skvěle obsazená detektivka Curtise Hansona L.A.: Přísně tajné (L.A. Confidental, 1997). Souběžně s touto slevou zlevnili Warneři i několik dalších disků na v tuzemsku bezkonkurenčních 399 korun (na e-shopech cca 350 Kč), mezi nimi i nestárnoucí "gangsterku" Arthura Penna Bonnie a Clyde (Bonnie And Clyde, 1968) a Bullittův případ (Bullitt, 1968) Petera Yatese. (otištěno 14.11. 2002)

   Sacrifice versus Sacrifice
     Podrobnou recenzi před několika dny v Británii vydaného DVD (více ve zprávě "Oběť už je k mání" z 5.11.) s Tarkovského labutí písní Oběť (Offret/The Sacrifice, 1986) slibuje na českém Tarkovského webu v dohledné době Petr Gajdošík, ušetřím si tedy práci (po zveřejnění jeho recenze na ni na Zóně najdete avízo) a nabízím jen stručné srovnání nového vydání s dva roky starým americkým. Důvod je jasný - usnadnit volbu případným zájemcům o koupi, protože oba disky jsou z "regionálního" hlediska stejně přístupné (britské vydání je zakódované pro region 2, americké je "all region") a ani jejich cena se příliš neliší. Z hlediska výbavy jsou obě edice téměř totožné - americké jednodiskové vydání u firmy Kino On Video nabízí film plus Lesczynského celovečerní dokument Directed by Andrei Tarkovsky (1988), britské vydání (u Artificial Eye) nabízí totéž, jen rozděleno na dva disky (film + dokument) plus bonus v podobě dvaceti fotografií z natáčení a filmografií čtyř členů štábu (zvuk je v obou případech reprodukován v originálním stereu). Osobně mě překvapilo, že mezi obrazovou kvalitou obou přepisů filmu není podstatný rozdíl, ač nový britský přepis je anamorfní (i když obal tvrdí opak), zatímco americký pouze letterboxový. Kdybych chtěl být puntičkář, dodal bych, že americká verze mi v černobílých sekvencích dokonce přišla o trochu "rozsvícenější" a v barevných sekvencích o fous ostřejší, ale to až po opravdu úporné snaze najít aspoň nějaký drobný kvalitativní rozdíl... Přesto ale pro koupi evropského vydání jednoznačný argument existuje - americký disk totiž nenabízí Oběť v originálním filmovém formátu 1,66:1, ale (byť to na obalu není uvedeno) v mírném stranovém ořezu 1,50:1, tedy s jemně "ukrojenými" okraji po stranách. Nejde sice o nijak zásadní obrazový "úbytek" (cca 10 %), ale je-li k mání vydání s kompletním obrazem, je volba jasná. A ještě upozornění na drobnou záludnost "britského" anamorfního přepisu, která ovšem hrozí jen majitelům televizorů se širokoúhlou obrazovkou - film se jim bohužel automaticky "natáhne" do plné obrazovky, tedy do formátu 1,78:1 (16:9), což znamená, že dojde k desetiprocentnímu ořezu obrazu (tentokrát nahoře a dole). Řešení ale naštěstí existuje - je jím pouhé přenastavení typu televizoru v menu přehrávače, a to z "televizoru 16:9" na "4:3 letterbox", po němž se už film zobrazí ve správném 1,66:1. (otištěno 13.11. 2002)

   Federico přichází...
     Včera jsem sumarizoval "netuctové" filmy chystané pro český trh v prvním pololetí příštího roku, a dnes mohu jen doplnit báječný dodatek. Firmě Vapet, která před dvěma měsíci ohlásila záměr vydat na DVD nový sestřih Coppolovy Apokalypsy (více ve zprávě "ANR: zpráva roku?" ze 17.9.), se totiž v "netuctovém" ranku díkybohu zalíbilo a výsledkem bude ryze české vydání Felliniho filmu Sladký život (La dolce vita, 1960), tříhodinové fresky o "zahálčivém a bezcílném životě římských boháčů" s Marcellem Mastroiannim, Anouk Aiméeovou a Anitou Ekbergovou (a s miniroličkou Nico), která dostala Zlatou palmu v Cannes i Oscara a dodnes myslím neztratila nic ze své "vyprázdněné" působivosti. O tuzemském vydání, chystaném na květen příštího roku, se mi zatím nepodařilo získat úplné technické specifikace - otázkou především zůstává, zda film vyjde v "plném" widescreenu 2,35:1 (jako na francouzském DVD-vydání u Columbie) či v mírně ořízlé verzi 1,77:1 (jako na nedávné britské edici u Monumentum Pictures). Současně Vapet potvrdil, že posun kinopremiéry Coppolovy Apokalypsy (Apocalypse Now Redux, 1979/2001) z letošního října na leden 2003 (Projekt 100) nebude mít vliv na termín DVD-vydání, takže disk by se na pultech mohl objevit už v březnu. (otištěno 12.11. 2002)

   Rok 2003 - první stručný "netuctový" výhled
     Mamutí vydavatelské i distribuční společnosti naštěstí pracují při svém plánování podobně jako kdysi státy Varšavské smlouvy, a tak není divu, že informace o jejich "pětiletých" plánech unikají na veřejnost... Co nás tedy s českými titulky v prvním pololetí roku 2003 na tuzemských pultech čeká? (O některých níže uvedených titulech jsem již na Zóně psal v souvislosti s první informací o jejich chystaném vydání, o jiných se dnes dočtete poprvé.) Jisté je vydání Hitchcockovy méně známé komedie Chyťte zloděje (To Catch a Thief, 1955) s Cary Grantem a Grace Kellyovou a výtečného debutu Ridleyho Scotta Soupeři (The Duellists, 1977) s Keithem Carradinem a Harveym Keitelem. Konečně dojde i na tři již několikrát ohlášená (a odložená) vydání - klasickou komedii Williama Wylera Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953) s Audrey Hepburnovou a Gregorym Peckem, výborný Zeffirelliho shakespearovský přepis Romeo a Julie (Romeo & Juliet, 1968) s Olivií Husseyovou a Leonardem Whitingem a slavné drama Billyho Wildera Sunset Boulevard (Sunset Boulevard, 1949) s Glorií Swansonovou a Erichem von Stroheimem. Skvělou zprávou je chystaná edice "mafiánského eposu" Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1980), který s Robertem De Nirem, Joem Pescim a Jamesem Woodsem natočil Sergio Leone (skvělá zpráva je to i proto, že film se nikdy nepromítal nejen v našich kinech, ale nebyl uveden ani žádnou televizí a nevyšel na videu) - připočteme-li si k tomu informaci, že na disk se dostane i neméně legendární režisérův opus Tenkrát na západě (Once upon the Time in the West, 1968) s Charlesem Bronsonem, Henrym Fondou a Claudií Cardinalovou, šlo by klidně rok 2003 označit za "leoneovský". Těšit se můžeme i na zajímavý přepis Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí (The Unbearable Lightness of Being, 1987), režírovaný Philipem Kaufmanem s Danielem Day-Lewisem a Juliette Binocheovou v titulních rolích (a s implantovanými dokumentárními záběry z příjezdu ruských tanků do Prahy, natočenými v srpnu 1968 Janem Němcem). Z filmů, o kterých jsem již na Zóně podrobněji referoval, dojde na Mulholland Drive (Mulholland Drive, 2001) Davida Lynche, Coppolovu Apokalypsu (Apocalypse Now Redux, 1978/2001), Mluv s ní (Hable con ella, 2002) Pedro Almodóvara a Hollywood v koncích (Hollywood Ending, 2001) Woodyho Allena. Na tuzemský trh se dostanou i tituly, které jsou již nějaký ten pátek s českými titulky ke koupi na zahraničních e-shopech - All That Jazz (All That Jazz, 1979) Boba Fosseho, Gilliamův Král rybář (The Fisher King, 1991), Kasdanův Grand Canyon (Grand Canyon, 1991), Legenda (Legend, 1983) Ridleyho Scotta či Americká noc (La nuit américaine, 1973) Francoise Truffauta. Speciální kategorii pak tvoří filmy, které byly původně ohlášeny s českými titulky už na letošní rok, ale jejich vydání bylo - většinou celoevropsky - termínově posunuto (jejich vydání v prvním pololetí příštího roku je tedy pouze "pravděpodobné" - i proto zatím nejsou uvedeny v Katalogu ve sloupci vpravo). Sem patří třeba Fargo (Fargo, 1995) bratří Coenových, Peckinpahův režijní sestřih Divoké bandy (The Wild Bunch: Director´s Cut, 1968), Lucasův debut THX-1138 (THX-1138, 1971) či Tarantinovy filmy Pulp Fiction (Pulp Fiction, 1994) a Jackie Brownová (Jackie Brown, 1997). Je to docela pěkné čtení, co říkáte? Ohlášené české termíny vydání u jednotlivých titulů najdete v Katalogu vpravo. (otištěno 11.11. 2002)

   "Definitivní" Metropolis
     Jeden z nejslavnějších (a nejinspirativnějších - viz např. exteriéry ve Scottově Blade Runnerovi) němých filmů, utopistická vize zmechanizovaného města budoucnosti Metropolis (1927) slavného režiséra Fritze Langa, se brzy dočká opravdu velkoryse pojaté dvojdiskové DVD-edice. Německá firma Transit Classics ve spolupráci s berlínským Filmmuseem film podrobila digitální obrazové rekonstrukci a nově nahrána byla i doprovodná hudba Gottfrieda Huppertze, takže výsledkem je plnohodnotné DD 5.1. Bonusy slibují nový čtyřicetiminutový dokument "Der Fall Metropolis", audiokomentář restaurátora Enno Patalase (alternativně v němčině a angličtině) a bohatou dobovou dokumentaci (fotografie z natáčení, architektonické a kostýmní návrhy, dobové plakáty apod.), ve výbavě budou i anglické, německé, francouzské, španělské a italské titulky. Avizovaná mimořádná péče o obrazovou kvalitu (a la Criterion) nechá zcela jistě zapomenout na dosavadní odbytá DVD-vydání filmu, z nichž to nejlevnější od americké firmy Madacy Entertainment (vydané už v roce 1998 a zakódované pro region 1) lze na Amazonu pořídit za pouhých 8 dolarů. (otištěno 10.11. 2002)

   Jednou větou
     Asi už jste zaregistrovali bontonské "trojpacky", nabízející tři plnohodnotné disky za slušnou cenu 1.499 Kč (na tuzemských e-shopech za 1.349 Kč). Ne, že by v nich nebylo poschováváno několik zajímavých filmů (mj. Taxikář, Spartakus, Gladiátor, Čelisti, Erin Brockovich, Podfu(c)k), bohužel jsou ale vždy do "trojičky" doplněny nějakou příšerností... Snad jediný pack, o jehož koupi bych uvažoval (kdybych už dva filmy z něj dávno neměl samostatně), je nazván "Jack Nicholson" a ukrývá Hopperovu Bezstarostnou jízdu (1969), Nicholsova Vlka (1994) a Brooksovu brilantní komedii Lepší už to nebude (1997). l Sběratelům zahraničních vydání českých filmů doporučuji obrátit pozornost na Austrálii, kde péčí firmy AV Channel právě vychází Hřebejkův film Musíme si pomáhat (Divided We Fall, 2000). Regionálně nezakódované vydání nabízí snímek s českým zvukem DD 5.1, anglickými titulky a ve widescreenu 1,75:1. l Můj odhad byl - bohužel - správný: box s první řadou Twin Peaks (s českými titulky) včera v Německu opravdu nevyšel. Druhý pokus německý Amazon hlásí na příští čtvrtek (14.11.). l Nový sestřih Amadea (Amadeus: Director´s Cut, 1984/2002) už více než měsíc v ČR neseženete, neb je díky mediální masáži a špatnému odhadu distributora beznadějně vyprodán. Nechce-li se vám čekat na dovoz další warnerské várky disků, můžete si bez problémů a čekání film s českými titulky objednat na libovolném polském e-shopu. Balíček vás i s poštovným vyjde na stejné peníze jako při koupi disku v českém kamenném obchodě. l A cenový tip na závěr - britský Amazon zlevnil paramountský box se čtyřmi klasickými filmy s Audrey Hepburnovou na 26 liber, což po automatické vratce DPH dává neuvěřitelných cca 1.100 korun (plus poštovné 1,50 libry). V boxu jsou tři filmy s českými titulky - Wilderova komedie Sabrina (1954), Donnenův muzikál Usměvavá tvář (Funny Face, 1956) a Quineova komedie Paříž v letním parnu (Paris When It Sizzles, 1963). Čtvrtý film - přepis novely Trumana Capoteho Snídaně u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany´s, 1961) v režii Blakea Edwardse - české titulky nemá, ale to jen proto, že s českými titulky v regionu 2 vůbec nevyšel. (otištěno 8.11. 2002)

   Ice Age pod stromeček?
     Chcete-li slyšet pádný důkaz toho, proč se (nejen ze "šetřivých" důvodů) vyplatí nakupovat na zahraničních e-shopech, máte ho mít. Vítězný snímek diváckého hlasování na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, vtipná animovaná komedie Doba ledová (Ice Age, 2002), měla pražskou kinopremiéru před necelými třemi týdny, takže její tuzemská distribuce (i příznivá kritická odezva v recenzních rubrikách tištěných periodik) se teprve rozbíhá. Chcete-li film vidět, ale ušetřit si cestu do kina a přitom nečekat obvyklých šest měsíců od kinopremiéry na české DVD-vydání, mám pro vás jednoduchou radu - disk připravený firmou 20th Century Fox ve widescreenu 1,85:1, s anglickým 5.1 zvukem, českými titulky i alternativní českou 2.0 stereo stopou se dá již dnes předobjednat v sousedním Polsku, kde vychází přesně za 3 týdny, ve středu 27. listopadu... Protože jde o stejnou mutaci disku, která se na český trh dostane až v březnu či dubnu 2003, nemají vážní zájemci o disk (především z řad rodičů, uvažujících o vhodném vánočním dárku, či z řad chovatelů veverek) důvod váhat - navíc když na spolehlivě fungujícím polském e-shopu Merlin (viz rubrika Shopy) disk pořídíte za cenu obdobnou budoucí české (95 zlotých, tedy cca 850 korun včetně poštovného do ČR). A ještě nezbytná bonusová informace - na disku je mimo jiné i "film o filmu", vystřižené scény a Oscarem oceněný (v kategorii krátkých animovaných filmů) snímek Bunny z roku 1988. (otištěno 7.11. 2002)

   Další ze "zapomenutých"
     Na rovinu přiznávám, že snímek, o kterém se chystám psát, jsem zatím neviděl - reference mých přátel ho ale do kategorie "netuctových" filmů řadí bez diskuse, a pokud by to nestačilo, pak Zlatý medvěd z berlínského festivalu a oscarová nominace za scénář též mají svou váhu... Řeč je o snímku Grand Canyon (Grand Canyon, 1991), který režíroval podle vlastního scénáře Lawrence Kasdan (u nás známý především díky filmu Náhodný turista z roku 1988) s Dannym Gloverem a Kevinem Klinem v titulních rolích. "Smutná komedie" o "stavu, v němž se zmítá Amerika, zachvácená násilím a bezohledností", se odehrává v Los Angeles a je "mozaikou všednodenních osudů několika obyvatel podivného velkoměsta, v němž těsně vedle sebe koexistují přepych a brutální násilí" (tolik nicneříkající citace z dobových recenzí). Podstatné je, že disk, který v Evropě vyšel v létě péčí společnosti 20th Century Fox, má na britské mutaci i české titulky a ty najdeme i na tradičně levném (cca 600 korun i s poštovným do ČR) australském vydání, které je ohlášené na 17. listopadu. Film je na disk přepsán v anamorfním widescreenu 2,35:1 a s málokdy "slýchaným" zvukem DD 4.0, jedinou bonusovou výbavou je trailer. Kasdan byl dosud na českém DVD-trhu zastoupen zajímavým filmem Velké rozčarování (The Big Chill, 1983), "pod čarou" je možné zmínit i nepříliš povedené opusy Žár těla (Body Heat, 1981) a Silverado (Silverado, 1983). Kdy se Grand Canyon objeví v ČR si netroufám tipnout, je totiž klidně možné, že disk jen rozšíří seznam "netuctových" filmů s českými titulky, které se dají pořídit pouze v zahraničí... (otištěno 6.11. 2002)

   Oběť už je k mání
     Od tohoto týdne je v Evropě (region 2) filmografie Andreje Tarkovského již téměř zkompletována - britské e-shopy včera začaly rozesílat mírně zpožděné vydání Oběti (The Sacrifice, 1986), jednoho ze dvou režisérových snímků, které zatím nebyly na DVD v regionu 2 k mání. Dvojdisk, vydaný britskou firmou Artificial Eye (na tamním Amazonu ho pořídíte za 22 liber), věrně kopíruje (včetně bonusů) podobu zámořského vydání, které před třemi lety (v regionálně nekódovaném provedení) připravila firma Kino On Video. Kromě filmu, reprodukovaného v originálním kinoformátu 1,66:1, s původním švédským zvukem ve stereu (v normě DD) a s anglickými titulky, je totiž na disku i výborný (97 minut dlouhý) dokument Directed by Andrei Tarkovsky, který v roce 1988 sestříhal Michal Leszczylowski. Protože mi nepřijde příliš pravděpodobné, že by britská vydavatelská firma použila totožný ("americký") master, je obrazová kvalita britského vydání zatím hádankou (jen doufám, že se "šťastnou" tajenkou). Na závěr pro pořádek uvádím, že po vydání Oběti v Evropě na DVD z Tarkovského sedmidílné filmografie schází už jen Nostalgie (Nostalghia, 1983), u které zřejmě přetrvávají dobře známé problémy ze zašmodrchanými vydavatelskými právy. Kompletní informaci o všech vydaných discích s Tarkovského filmy včetně raritních japonských vydání najdete v článku Petra Gajdošíka "Tarkovského DVD: zpráva o situaci" na tuzemském režisérově webu. (otištěno 5.11. 2002)

   Glosa optimistická
     Je opravdu zajímavé, jak moc se změnil evropský trh s DVD za jeden jediný rok. Zatímco ještě ten loňský byl ve znamení blockbusterových titulů a když jste zatoužili po nějakém tom "netuctovém" filmu, nezbylo vám než zabrousit na zámořské e-shopy, letos se evropský trh s komercí konečně zasytil a řada vydavatelů správně ucítila, že volná díra na trhu je právě v oblasti filmového "umění". Ne, že by slibované tržby v tomto ranku byly nějak ohromující, ale zato jsou "jisté" - těch 5 až 10 procent filmových diváků, kteří se o náročnější filmy zajímají, si je kupují pravidelně a spolehlivě, tituly "nestárnou" a navíc jejich vydání nemusí být doprovázeno drahou reklamní kampaní, protože "kluboví diváci" si svého Tarkovského, Jarmusche či Lynche koupí zcela automaticky. Z desítek příkladů bych mohl uvést například na Zóně podrobně popsanou letošní smršť Tarkovského titulů v Británii, z nejnovějších počinů pak například souborné vydání snímků Jima Jarmusche ve Francii (graficky sjednocené obaly titulů vydaných firmou Canal Plus si můžete prohlédnout na francouzském Amazonu) či tamtéž vydání Pasoliniho "trilogie". Potěšitelné je, že totéž se sice zatím v malém měřítku, ale přesto začíná dít i u nás - první vycítila příležitost firma HCE a jen od června se jí podařilo umístit na český trh tolik ryze "netuctových" titulů, kolik všechny ostatní firmy za celý loňský rok dohromady. Souběžně s tím jde i náhle probuzený zájem o českou filmovou klasiku - rozsáhlé plány v tomto směru má společnost FEX, obdobný záměr odstartoval i Bonton... A protože majitelů DVD-přehrávačů v ČR lavinovitě přibývá a stoupají i prodeje disků, nebudete se na mě doufám zlobit za závěrečný optimistický výkřik: Vítejte v lepších časech! (otištěno 4.11. 2002)

   Jednou větou
     Těšili-li jste se na slíbené podrobnosti o Americké noci (La Nuit américaine, 1973) Francoise Truffauta, vydané Warnery ve Francii s českými titulky (více ve zprávě "Bývalý anděl přichází" z 3.10.), není tentokrát na vině zpoždění lajdácká pošta ani má obvyklá psací lenost, nýbrž předvánoční zahlcení evropských lisoven DVD. U disku, původně ohlášeného na 16. října, bylo nejprve oznámeno týdenní zpoždění a až po jeho dvojnásobném "prošvihnutí" zveřejnili Warneři nové datum vydání, kterým má být středa 20. listopadu. l Zda něco podobného potká i box s osmi epizodami první řady seriálu Twin Peaks Davida Lynche (naposledy jsem o něm psal ve zprávě "Twin Peaks v ČR za 17 stokorun" z 23.10.), budeme najisto vědět tento čtvrtek (7.11.), kdy je mutace s českými titulky hlášena na německém Amazonu. Že jsou ale "ve vzduchu" problémy, lze dedukovat z informace na webu českého distributora, firmy HCE, kde je Lynch ze slibovaného listopadu přesunut až na prosinec. l Problémy by naopak snad neměly být se skvostným dvojdiskem s kompletní "klipografií" Davida Bowieho (viz zpráva "Sedmačtyřicetkrát David B." z 24.10.), kde pouze došlo ke sjednocení data vydání ve všech třech hlavních "podregionech" starého kontinentu na pondělí 11. listopadu. Ve Francii, Německu i Británii se dá disk pořídit za téměř totožnou cenu (cca 25 eur), zámořské vydání vyjde na ekvivalent této částky v dolarech a zaostane za Evropou o osm dnů. l Na českých pultech už je k mání Modrý samet Davida Lynche (více o disku ve zprávě "Na vlastní oči: Modrý samet" z 23.9.), "speciální edice" filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem (více ve zprávě "Na vlastní oči: speciální kukačka" ze 17.10) a s pětiměsíčním zpožděním od evropské premiéry i Zardoz Johna Boormana (více ve zprávě "Na vlastní oči: Zardoz" z 20.6.). (otištěno 3.11. 2002)

   Časopisové disky aneb opravdová láce
     V týdenním rozestupu se na stáncích objevily dva časopisy, nabízející plnohodnotné DVD s českým filmem za cenu vpravdě lidovou. Měsíčník Stereo & Video odstartoval svou čtyřdílnou kolekci (ve dvouměsíčních odstupech budou následovat filmy Saturnin, Amerika a Hanele), prodávanou za bezkonkurenčních 129 korun za jedno DVD (plus 70 Kč za časopis, tedy dohromady 199 Kč), snímkem Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo (1996). Kolekce je specifická tím, že vydavatelem DVD je sám časopis, to znamená, že disky si později na trhu nekoupíte a dají se získat opravdu jen coby příloha Sterea & Videa. Disk byl ovšem připraven překvapivě "plnohodnotně" - obal sice tvrdí, že film je ve formátu 4:3, autoři disku tím ovšem jen mystifikačně opisují, že jde o letterboxový přepis, takže film se vám na obrazovce díkybohu nezobrazí ořízlý, ale v originálním filmovém formátu 1,66:1. Na standardní televizi 4:3 je obraz slušný, při roztažení na širokoúhlé televizi je už ale bohužel kvalitativní úbytek zřetelný. Superlativy si ovšem zaslouží zvukový mix - 2.0 Surround zní lépe než lecjaké "rádoby" 5.1 a dává pochopit, proč za něj zvukař Radim Hladík jr. dostal Českého lva. Bonusy na disku nehledejte, jedinou nadstandardní výbavou jsou anglické, francouzské a německé titulky. S Lipského parodií Limonádový Joe (1964), přiloženou k části nákladu nového měsíčníku DiViDi, se to má zcela jinak. Disk je sice v tomto případě dvojnásobně dražší, neboť se prodává za 270 korun (plus 29 Kč za časopis, tedy dohromady 299 Kč), ale do ruky se vám dostane plnohodnotné DVD připravené společností FEX (Filmexport Home Video), které se později bude prodávat i samostatně za dvojnásobnou cenu (časopis DiViDi bude v prodeji vždy jen měsíc a neprodaná čísla s disky budou poté stažena). O disku a jeho bohaté bonusové výbavě jsem na Zóně již několikrát psal, nabízím tedy jen pár "diváckých" postřehů. Pro potřeby disku byla vyrobena úplně nová kopie z originálního negativu, a tak ti, kteří film znají jen z televize, vůbec poprvé uvidí snímek v celé jeho widescreenové "šíři" 2,35:1. Anamorfní přepis je více než vydařený, byť virážovaný obraz přece jen klade větší nároky na kvalitu vašeho televizoru (jas, kontrast) a tak si ho opravdu vychutnáte jen na kvalitní širokoúhlé obrazovce. Skvělé jsou vzpomínkové rozhovory s herci a pamětníky, nezapomenutelná je například historka Květy Fialové o uvedení filmu v NDR (pro mladší: Německá demokratická republika alias "en-dé-er"). Báječnou zábavu nabízí i možnost pustit si film v anglickém dabingu, lahůdková je i kdesi objevená pop-píseň o "lemonejd džouovi", která je k nalezení coby doprovod pod galerií fotografií. Šikovná je i možnost pouštět si jednotlivé písničky z Menu v podobě klipů, nemusíte tak například báječnou Arizónu složitě vyhledávat kdesi ve filmu. A závěrečná společná poznámka - k diskům naleznete uvnitř obou časopisů vytištěný přebal (v případě Zapomenutého světla dokonce ani nemusíte "stříhat"), takže stačí zakoupit prázdnou krabičku, zasunout a vystavit... (otištěno 1.11. 2002)

   Jednou větou
     Nový sestřih Coppolovy Apokalypsy (Apocalypse Now Redux, 1979/2001), který se od poloviny října měl ve dvou kopiích promítat v českých kinech, nabral neplánované zpoždění. Podle posledních informací se film na plátna tuzemských kin dostane až v lednu příštího roku v rámci osmé kolekce Projektu 100. Zda se v návaznosti na to opozdí i chystané tuzemské DVD a VHS vydání se rozhodne v nejbližších dnech - potvrzenou informaci samozřejmě obratem najdete na Zóně. l Trpí-li vaše oblíbená videopůjčovna aktuálním nedostatkem "netuctových" titulů a nevíte, co komerčního, ale vkus neurážejícího si vypůjčit na víkend, zkuste sáhnout po Banditech (Bandits, 2001) Barryho Levinsona. Zručně natočená "tarantinovka" je sice trochu rozvláčná, ale nabídne několik opravdu zábavných momentů a především mistrovskou hereckou kreaci Billyho Boba Thorntona v roli hypochondrického intelektuála, který při přepadeních banky volí převlek za Neila Younga či Jima Jarmusche. l A propos, Neil Young. Ve všech regionech právě na pulty vstupuje další z jeho již legendárních koncertních záznamů. Dvouhodinový koncert Rust Never Sleeps byl natočen v roce 1978 v San Franciscu, set-list obsahuje dvacítku skladeb a audio výbava disku je jako už tradičně na youngovských discích zcela vyčerpávající (od původního DD Stereo přes DD 5.1 až k hutnému DTS). Hudební DVD sice obecně patří mezi ta nejdražší na trhu, zaměříte-li ale svou pozornost ke "klokanům" na e-shop Atlantic, vyjde vás "indiánova" nahrávka na necelých šest stokorun i s poštovným. l A ještě jedná obecná nákupní rada. Naplánovali-li jste si dopředu nějakou "digitální radost" pod stromeček ze zámoří pro sebe či své blízké, máte na objednávku opravdu nejvyšší čas. Americký Amazon již zahájil každoroční předvánoční přesun termínů odeslání většiny své DVD-produkce z kategorie "do 24 hodin" do kategorie "za 5-7 dní" a myslete i na to, že balíček z Ameriky do Čech může v listopadu (a natož prosinci) klidně putovat 5 i 6 týdnů. (otištěno 31.10. 2002)

   RUSCICO/disky za polovic
     Již několikrát jsem psal o projektu rusko-belgického konsorcia RUSCICO, které se rozhodlo vydat na DVD 120 klíčových titulů z dějin "sovětské" kinematografie (nejpodrobněji o tom v dávné zprávě "RUSCICO: splněný sen" z 25.2.). Z mého pohledu nejdůležitější část tohoto plánu - totiž vydání pěti filmů Andreje Tarkovského (Ivanovo dětství, Andrej Rublev, Solaris, Zrcadlo, Stalker) - si již můžeme přesunout do kolonky "splněno", nechci tím ale samozřejmě říct, že by tím projekt jakkoliv ztrácel na zajímavosti (zatím vyšlo cca 50 titulů, na spadnutí je první Paradžanov, Bondarčukova Vojna a mír atd.). To, co českým zájemcům o disky RUSCICA vadilo nejvíc (samozřejmě kromě absence českých titulků), byl způsob jejich získání - dosud se totiž daly pořídit výhradně na firemním e-shopu sídlícím v Moskvě, navíc u těch nejzajímavějších disků povětšinou za silně předimenzovanou paušální cenu 35 dolarů (včetně poštovného). Přidáme-li k tomu dlouhé odesílací lhůty, nebyl jsem proto jistě sám, kdo si každou objednávku z "východu" dlouho rozmýšlel. Skvělou zprávou pro zájemce o disky z RUSCICA je tedy fakt, že se nedávno jejich první várka objevila v nabídce belgického e-shopu DVDZone2, jehož spolehlivé a levné služby na Zóně často doporučuji (více o něm v rubrice Shopy). Všechny disky z RUSCICA jsou zde k mání za totožnou cenu 23 eur, což je po automatické vratce DPH a s poštovným do ČR cca 600 korun, tedy cca polovina částky, za jakou se disky od RUSCICA daly pořídit dosud. Snad jen jedinou chybičkou je to, že DVDZone2 zatím nabízí jen třetinu vyšlých disků RUSCICA (přesně 15 titulů - ani jediný od Tarkovského, z těch zajímavějších např. Klimovovu Agónii, Daněljův Podzimní maratón či slavný film Michaila Kalatozova Jeřábi táhnou), dá se ale očekávat, že v dohledné době se zde objeví jejich kompletní sada. A důležitá informace na závěr - kromě originálního obrazového formátu v excelentní obrazové kvalitě a ruského DD 5.1 nabízejí disky standardně i 10-13 titulkových sad, počínaje anglickou, francouzskou a německou a konče exotickou japonskou či čínskou. (otištěno 30.10. 2002)

   Na vlastní oči: Strom na dřeváky
     Balíček s britským DVD-vydáním Stromu na dřeváky (L´Albero degli zoccoli/ The Tree of Wooden Clogs, 1978) Ermanna Olmiho jsem očekával s nejčernějšími obavami. Tříhodinová kronika věcně popisující všední život lombardského venkova v předminulém století (v první zmínce o DVD jsem ji na Zóně 6.10. popsal coby "jeden z nejnetuctovějších - a podle mě vůbec nejkrásnějších - filmů, které kdy byly natočeny") sice před čtvrtstoletím získala Zlatou palmu na MFF v Cannes, s masovějším diváckým přijetím se však logicky minula a z toho vyplynula i následná řídká a technicky odbytá vydání na videokazetách. I to nejsnáze dostupné z nich, dodnes distribuované americkou firmou Fox Lorber, je (ač v nádherném přebalu) poznamenané velmi špatnou obrazovou kvalitou. Na vině byl ale mimochodem i sám Olmi, který svým paradokumentárním způsobem natočení na materiál s hrubším zrnem a záměrnou redukcí barev při výrobě filmových kopií budoucím vydavatelům filmu jejich práci nijak neulehčil. A aby té předběžné skepse nebylo málo, disk vyprodukovala britská firma Nouveau Entertainment, jejíž DVD-produkce se až do letoška skládala z (na specifickou část mužského publika orientovaných) filmů Tinto Brasse a Waleriana Borowczyka (fakt, že v jejím katalogu najdeme i Ošimovu Koridu lásky, je v logice téhož). Očekávaje nejhorší, nemohl jsem logicky být než mile překvapen. Obrazový mastering byl evidentně připraven v režisérově domovině (pro velmi pravděpodobně kdesi existující italské DVD-vydání) a technikům se podařil opravdu husarský koutek - ne že by obraz filmu (v originálním formátu 4:3) snesl srovnání s dnešním hollywoodským standardem, ale svou ostrostí a světlostí (pokud mě paměť neklame) přinejmenším strčí do kapsy kopii snímku kdysi promítanou v našich kinech. Zvuk je ponechán v původním monu, proti čemu není třeba již jen z pietních důvodů vznášet výhrady, použitá Bachova hudba ale i tak zní jasně a plně a opět připomíná otázku, zda užití totožného motivu z Tarkovského Solaris - zde znějící ve scéně praní prádla v dešti - je jen intuitivním pozdravem dvou "andělů" či vědomým holdem tvůrci sobě rovnému... Hnidopišsky vytkněme snad jen fakt, že anglické titulky jsou zapnuté "natvrdo", na druhou stranu postavy mluví bergamským nářečím, takže i kopie v režisérově domovině byly vybaveny titulky italskými. A těm, kteří film neznají a nejsou mocni angličtiny, adresuji už jen zřetelné dodání odvahy - kromě Olmiho kroniky "čtvera ročních období" je jen málo filmů, kde je obrazové sdělení natolik silné, že je pochopíte zcela a beze zbytku i bez znalosti jazyka. A nakonec to nejchytřejší - ano, samozřejmě, citát. Nádherný text o filmu napsala kdysi do Filmu a doby Zdena Škapová a tady je jeho "gró": "Strom na dřeváky je tříhodinová kronika, v níž Ermanno Olmi v roli autora námětu, scénáristy, střihače, kameramana a režiséra skládá z nejnepatrnějších úlomků všedního života členů čtyř venkovských rodin mozaiku mytologizující epochu, která nenávratně zmizela právě tak, jako principy určující životy jejích příslušníků. Měřeno tradičními kánony výstavby syžetu, nemá Olmiho film žádného hrdinu - jeho postavy, ti nejchudší z chudých, bezzemci žijící pohromadě v pachtýřském dvoře - jsou utkány výhradně z pomíjivých, naprosto nedůležitých mikrodějů, které obvyklá dramaturgie jen sporadicky přivěšuje na dramatického hrdinu, spěchajícího k vytčenému cíli, aby tak dosáhla jeho zlidštění a individuálního ozvláštnění. (...) I kdyby Strom na dřeváky nebyl pro diváka ničím jiným než chvílí spočinutí, mystického a dík idealistickým představám o oporách v patriarchálním tradicionalismu ne docela uchopitelného, přesto v něm jakožto občan současného světa, nesoucí na svých bedrech kříž každodenních útrap plynoucích z chaosu moderní civilizace, může najít životodárný pramen, jenž obrodí jeho vyčerpanou humánnost, jeho víru ve velikost člověka, byť mnohdy živořící nebo krutě deformovanou." (otištěno 29.10. 2002)

   Filmy/obrazy aneb Reggio a spol.
     Včerejší zmínka o francouzském levném vydání Baraky mě inspirovala k zesumarizování údajů o nejznámějších "uměleckých dokumentech" dostupných na DVD. Oním podivným termínem v uvozovkách mám paušálně na mysli snímky, které spojuje vnějšková podoba - mají rozsah celovečerního filmu, obešly se zcela (či v některých případech téměř) beze slov a nemalý podíl na jejich sugestivním vyznění má i doprovodná hudba - aniž bych mezi nimi samozřejmě kladl hodnotící rovnítko (srovnávat např. originál s prvoplánovým plagiátem, jako v případě Koyaanisqatsi a Baraky, by bylo téma pro úplně jiný text). Výčet musí logicky začít třemi snímky Godfreyho Reggia - první z nich, středometrážní Anima Mundi (1992), šla běžně koupit naposledy před rokem a nyní uspějete už jen na e-aukcích (mohl bych si hýčkat "mamonářský" pocit, že disk, který jsem si pořídil na Amazonu za 13 dolarů, má nyní cenu desetinásobku). Technicky nijak zázračný přepis vyšel na DVD už v roce 1998, je regionálně nezakódovaný a doprovodná hudba Phila Glasse je přepsána ve stereu (více o disku v Recenzích). Dvojice slavných Reggiových celovečerních filmů s Glassovou hudbou - Koyaanisqatsi (1983) a Powaqqatsi (1988) - vyšla za oceánem vůbec poprvé před dvěma měsíci díky společnosti MGM. Obrazově slušné vydání (se zvukem DD 5.1) je zakódované pro region 1, disky lze pořídit jednotlivě za cenu kolem sedmnácti dolarů a pokud si na Amazonu objednáte oba současně ("pack"), zaplatíte neodolatelných 22 "babek". Protože vydavatelská firma operuje v Evropě i u nás, je šance na budoucí evropskou mutaci značná, tipnul bych si ale, že MGM počkají pár měsíců a připraví reggiovský "box" už i se závěrečnou částí trilogie Naqoyqatsi (2002), která do evropských kin (včetně našich) vstoupí po Novém roce (o obou "qatsi"-discích chystám v dohledné podrobnosti do Recenzí). Sice méně známý, ale neméně působivý je celovečerní dokument o životě pod mořskou hladinou, který pod názvem Atlantis (1991) natočil Luc Besson. S filmem je spojena jedna z mnoha absurdit "světa DVD" - disk totiž nevyšel v zemi natočení (Francie), ale jen v Německu (tamní Amazon ho nabízí za 18 eur). Obrazově povedený přepis se může pochlubit i zvukovým remixem do DTS, který nechá naplno vyniknout působivou hudbu dvorního Bessonova spolupracovníka Erica Serry. O Frickeho snímku Baraka (Baraka, 1992) jsem psal na Zóně už několikrát (nejpodrobněji ve zprávě "Baraka do kin. Že by i na disk?" z 8.9.), zopakuji tedy jen, že si můžete vybrat mezi dražším americkým (15 dolarů) vydáním zakódovaným pro region 1 a francouzskou mutací za 11 eur (viz včerejší zpráva), vezměte ovšem při rozhodování v potaz, že po technické stránce (obraz, zvuk, typ přepisu) je zámořské vydání o třídu lepší. Poslední dva srovnatelné filmy pocházejí z Francie a oba jsou spojeny se jménem producenta Jacquese Perrina. Snímku Ptačí svět (Le Peuple migrateur, 2001) jsem se věnoval už několikrát (nejpodrobněji ve zprávě "Na vlastní oči: Ptačí svět" ze 14.10.), zopakuji tedy jen to nejpodstatnější - francouzské (a pravděpodobně i holandské) DVD-vydání má referenční obraz a ohromující zvuk (DTS) a navíc není nijak drahé (22 eur na DVDZone2). Ze všech uvedených filmů je Ptačí svět jediný, se kterým se v dohledné době na DVD setkáme i u nás, byť ve značně ošizené podobě (viz včerejší zpráva). Jacques Perrin produkoval i další známý dokument Mikrokosmos (Microcosmos, 1996) o "broučím" světě, který je v Evropě k mání hned v několika DVD-vydáních (Francie, Benelux, Německo...). Sám jsem si pořídil novou francouzskou edici (označenou coby Edition Collector), která ve všech ohledech kopíruje vydání Ptačího světa - i jí je tedy vlastní luxusní digipack, dvojdisk nabitý bonusy, anamorfní přepis 16:9 a DTS-mix, to vše na francouzském Amazonu za 23 eur. (otištěno 28.10. 2002)

   Jednou větou
     Jen jsem se na Zóně vypsal ze svého nadšení nad francouzským vydáním Ptačího světa (Le Peuple migrateur, 2001) na luxusním dvojdisku (viz zpráva "Na vlastní oči: Ptačí svět" z 14.10.), a ejhle - listopadové české vydání filmu na DVD oznámila společnost Help Film (dříve SPI). Připravte se ale na podstatné změny - z dvojdisku bude singldisk, ze dvou zvukových stop zůstane jen DD 5.1 (zmizí úžasný mix do DTS), bonusy se smrsknou na třetinu a o digipacku ani neuvažujte. Mám jen trochu obavu, aby v rámci úsporných opatření na disku opravdu byl Ptačí svět a ne sovětská animovaná pohádka "O ošklivém kačátku". l Zda za pár měsíců čeká české DVD-vydání i Baraku (1992) Rona Frickeho, která se právě promítá v kinech, je těžké odhadnout - co ale vím jistě je, že čekat na něj se rozhodně nevyplatí. Na francouzském Amazonu je totiž disk momentálně k mání za 11 eur, což po automatické vratce DPH "dělá" 9,19 eur, tedy necelých 300 korun. Na rozdíl od mnou popisovaného amerického vydání (viz zpráva "Baraka do kin. Že by i na disk?" z 8.9.) nabízí "frantícká" mutace Baraku sice jen ve stereu a v letterboxovém přepisu (widescreen 2,35:1), na straně plusů ale kromě ceny stojí i "evropské" zakódovaní pro region 2. Vzhledem k tomu, že v celém filmu kromě hudby nezazní jediné slovo, může absence českých titulků vadit jen opravdovým hnidopichům. l Titulů se zvukovým mixem do DTS je na tuzemském trhu stále ještě minimum, proto nepřekvapí, že Bonton postavil reklamu na DVD s posledním filmem Davida Finchera Úkryt (Panic Room, 2002) i na faktu přítomnosti DTS-stopy. Když už si výrazné logo DTS můžeme prohlédnout na bontonských propagačních materiálech i na přední (!) straně českého přebalu disku, opravdu bych se nezlobil, kdyby slibovaná DTS stopa na disku opravdu byla. A to ještě nechávám stranou, že film je to opravdu špatný... l A na závěr zajímavý cenový tip pro ty, kteří vládnou jazykem Shakespearovým a nepřítomnost českých titulků jim nedělá potíže (to ze mě nemluví sebechvála, ale závist). Britský Amazon nabízí poctivý lynchovský trojpack Eraserhead + Lost Highway + Mulholland Drive za lidových 28 liber (24 liber po vratce DPH, tedy cca 1.200 korun), a pokud si "přihodíte" i Blue Velvet, garantují čtyři disky za 38 liber (32 liber alias 1.600 Kč). (otištěno 27.10. 2002)

   Do třetice zombíci
     Potřetí během několika dnů dochází na Zóně na klasické horrory - ano, tomu se říká stupňování napětí... Nejdřív zpráva o zaoceánském zlevnění horrorové klasiky (neděle 20.10.), pak informace o Frankensteinovi (1931), prvním klasickém horroru na DVD s českými titulky (pondělí 21.10.) a konečně dnes přiznání, že těch "počeštěných" horrorů je ve skutečnosti hned osm. V logice věci by tedy zítra mělo přijít finální odhalení, že Stanislav Gross a Petra Buzková jsou důkladně maskovaní zombie, ale ač podezření ve mně hlodá a hlodá, důkaz stále schází... Ale teď už vážně. Nová DVD-edice Frankensteina totiž opravdu není osamoceným projektem, nýbrž součástí osmidílné kolekce, kterou společnost Universal připravila pod společným názvem Classic Monster Collection. Ta nabízí (v jednotné "comicsové" grafické úpravě) poněkud nesourodě klasické i novější horrory, takže v ní vedle snímků, o kterých se dočtete v každých psaných dějinách kinematografie, najdete i několik "béček", známých jen sběratelům či fanouškům žánru. Hned třemi filmy je v "přehlídce monster" zastoupen objevitel Borise Karloffa, režisér James Whale - kromě již zmiňovaného Frankensteina (Frankenstein, 1931) kolekce nabízí i jeho Neviditelného muže (The Invisible Man, 1933) podle H.G. Wellse a Frankensteinovu nevěstu (Bride of Frankenstein, 1935). Další klasik žánru, Tod Browning, je představen legendárním snímkem Dracula (Dracula, 1931) s Belou Lugosim v titulní roli, nejen díky kasovně úspěšnému remaku je známý i horror Mumie (The Mummy, 1932) v režii Karla Freunda. Tři zbylé snímky jsou již jen onou v úvodu zmíněnou sběratelskou záležitostí - mám na mysli Příšeru z černé laguny (Creature From The Black Lagoon, 1954) Williama Allanda a dva filmy George Waggnera, Vlkodlaka (The Wolf Man, 1941) a Fantóma opery (Phantom of the Opera, 1943). Všech osm filmů má české titulky na australské mutaci, sympaticky zakódované nejen pro tamní region (4), ale současně i pro náš region 2 (Evropa). V případě zájmu o koupi ovšem určitě setrvejte v "oceánii" - za čtyři stokoruny včetně poštovného do ČR tyto disky opravdu nikde jinde nekoupíte. Nakonec se mi podařilo odhalit i hádanku (zmíněnou ve zprávě z 21.10) přítomnosti českých titulků na evropských mutacích - přinejmenším několik filmů z kolekce má českou podporu na britském vydání (Frankenstein, Frankensteinova nevěsta, Mumie). Jak to ale bude s případným budoucím dovozem do ČR si tipnout opravdu nezkusím... (otištěno 25.10. 2002)

   Sedmačtyřicetkrát David B.
     O hudebních DVD na Zóně píšu opravdu výjimečně, ale David Bowie si samostatnou zprávu více než zaslouží. Hudební vizionář proslul i coby propagátor nových technologií - mimo jiné před lety spustil jako jeden z prvních svou webovou stránku - a tak nejen mně řadu měsíců nešlo do hlavy, proč nikde na světě není k dispozici jediné DVD, které by nabídlo jeho plnohodnotný koncert či alespoň klipy z posledního desetiletí... Dvoj-DVD, které se přičiněním jeho mateřské firmy EMI objeví na evropských pultech už za několik dní, nabízí pádné vysvětlení - Bowie totiž provětral svou hudební kariéru opravdu zgruntu a nachystal dva disky, které kromě bonusů nabídnou kompletní souhrn všech jeho existujících klipů. Takže, posaďte se - klipů je na DVD nazvaném David Bowie - Best Of dohromady neskutečných čtyřicet sedm (jen pro ilustraci - výborná podobná kolekce na VHS z roku 1993 nazvaná "The Video Collection" jich nabízí jen 25), přičemž mezi nimi neschází ani dva klenoty z předposledního alba Hours, "vznášecí" Survive a geniální "zrcadlová" etuda k písni Thursday's Child. K dvojdisku zatím nejsou dostupné technické parametry, objevila se jen informace, že zvuk bude přemíchán do DD 5.1, obraz bude dodržovat originální formát jednotlivých klipů a kromě nich se v bonusech objeví i řada dalších rarit z Bowieho archivu (např. "mandarínská" verze skladby Seven Year in Tibet či koncertní provedení písně Survive z roku 1999). Disk odstartuje v Británii v pondělí 4. listopadu (na tamním Amazonu se dá předobjednat za báječných 16 liber, tedy za cca 850 korun po vratce DPH i s poštovným do ČR), ve středu 13. listopadu se objeví ve Francii (25 eur) a o dalších 6 dní později vychází v Americe (region 1). A tady je kompletní klipový set-list: 1. Oh! You Pretty Thing 2. Queen Bitch 3. Five Years 4. Starman 5. John, I'm Only Dancing 6. The Jean Genie 7. Space Oddity 8. Drive-In Saturday 9. Ziggy Stardust 10. Life On Mars 11. Rebel Rebel 12. Young Americans 13. Be My Wife 14. Heroes 15. Boys Keep Swinging 16. DJ 17. Look Back In Anger 18. Ashes To Ashes 19. Fashion 20. Wild Is The Wind 21. Let's Dance 22. China Girl 23. Modern Love 24. Cat People 25. Blue Jean 26. Loving The Alien 27. Dancing In The Street 28. Absolute Beginners 29. Underground 30. As The World Falls Down 31. Day-In Day 32. Time Will Crawl 33. Never Let Me Down 34. Fame '90 35. Jump They Say 36. Black Tie White Noise 37. Miracle Goodnight 38. Buddha Of Suburbia 39. The Heart's Filthy Lesson 40. Strangers When We Meet 41. Hallo Spaceboy 42. Little Wonder 43. Dead Man Walking 44. Seven Years in Tibet 45. I'm Afraid Of Americans 46. Thursday's Child 47. Survive. (otištěno 24.10. 2002)

   Twin Peaks v ČR za 17 stokorun
     První řada Lynchova seriálu Twin Peaks (1991) se na DVD měla původně objevit už na počátku října, předvánoční přetíženost výrobních kapacit v celé Evropě (všude se dolisovává Harry Potter a Pán prstenů) ovšem vydání o měsíc zpozdila a definitivní nejsou ani již jednou posunuté termíny. České titulky budou na německé mutaci disku, která je na tamních e-shopech momentálně hlášená na 7. listopadu, jiné evropské mutace už ale byly odsunuty na přelom listopadu a prosince a tak žádný, natož český distribuční termín ještě není jistý (každopádně ale platí, že pokud bude disk včas vylisován, půjde v ČR do prodeje v listopadu). Jasno už je ale kolem tuzemské prodejní ceny - společnost HCE (český distributor vydavatele, firmy Paramount) nasadila na čtyřdisk rozumnou doporučenou maloobchodní cenu 1.890 korun, která se na českých e-shopech samozřejmě ještě sníží (např. DVDExpress nabízí v předobjednávce box za 1.690 korun). Jen pro ilustraci - na německém Amazonu je čtyřdisk se seriálem k mání za 50 eur. O boxu jsem na Zóně již několikrát psal (viz zpráva "411 minut s Lynchem až v listopadu" z 6.9. či "Twin Peaks s českými titulky!" z 23.7.), a tak jen pro pořádek zopakuji, že na čtyřech discích bude k mání první "sezóna" seriálu, tedy pilotní film a 7 následujících epizod. Podle posledních informací se postupně na DVD objeví seriál celý, pro druhou "sezónu" zatím platí předběžný termín vydání v květnu příštího roku. (otištěno 23.10. 2002)

   HCE: Coenové, Lynch, Almodóvar, Altman, Allen...
     Přísun "netuctových" filmů na český trh zásluhou společnosti HCE neustává a bude pokračovat i po novém roce. V tom letošním nás čekají ještě dva DVD-tituly, jejichž vydání jsem již několikrát avizoval - snímek bratří Coenových Muž, který nebyl (The Man Who Wasn´t There, 2001) se na pultech podle čerstvých informací objeví zhruba za 14 dní a na konci listopadu se začne prodávat i Gosford Park (Gosford Park, 2001) Roberta Altmana. Na leden 2003 pak HCE plánují vydání snímku Mulholland Drive (Mulholland Drive, 2001) Davida Lynche, který se již několik měsíců promítá v tuzemských kinech, o měsíc později se na DVD objeví film Mluv s ní (Hable con ella, 2002) Pedro Almodóvara a v březnu komedie Hollywood v koncích (Hollywood Ending, 2001) Woodyho Allena (oba naposled jmenované snímky měly českou kinopremiéru před několika dny). Z "tuctovějších", ale zajímavých titulů chystají HCE na DVD Mexickou jízdu (Y tu mamá también, 2001) Alfonso Cuaróna (leden 2003) a komedii Welcome to Collinwood (2002), kterou natočili bratři Russoové v produkci Stevena Soderbergha s Georgem Clooneym v titulní roli (duben 2003). (otištěno 22.10. 2002)

   Klasický Frankenstein s českými titulky
     Včera jste si mohli přečíst o zlevněných horrorech v regionu 1, dnes vám mohu s potěšením nabídnout informaci o vůbec prvním klasickém americkém filmu ze třicátých let, který vychází na DVD s českými titulky. Tím snímkem je slavný Frankenstein, který natočil v roce 1931 James Whale s nezapomenutelným Borisem Karloffem v titulní roli. Film vydává na DVD společnost Universal v dobovém formátu 1,33:1 a s restaurovaným zvukem DD 2.0 Mono, v bonusové výbavě je kromě traileru i pětačtyřicetiminutový dokument The Frankenstein Files a audiokomentář filmového historika Rudyho Behlmera. V těchto dnech postupně vychází hned několik evropských mutací disku, bohužel se mi ale zatím nepodařilo věrohodně ověřit, na které z nich budou české titulky. Ty jsou ale stoprocentně na už vyšlém australském vydání, které je navíc zakódované pro dva regiony současně, 2 (Evropa) a 4 (Austrálie), takže disk od "klokanů" nebude dělat problémy ani majitelům neočipovaných přehrávačů. Pro australské vydání mluví i cena 18 tamních dolarů (tedy cca 400 Kč i s poštovným do ČR), protože na evropských e-shopech se cena disku pohybuje kolem 15 eur plus poštovné. Na závěr jsem si nechal informaci, která zní tak neuvěřitelně, že snad ani nemůže být pravdivá - ve výbavě australského vydání je totiž uveden i audiokomentář v češtině ("Czech Audio Commentary"). (otištěno 21.10. 2002)

   Jednou větou
     Opravdu nádherně restaurovaný obraz nabízí paramountské vydání Hlavy XXII (Catch-22, 1969) Mikea Nicholse, které právě dorazilo na české pulty. Výtečný přepis románu Josepha Hellera se kromě skvělého Alana Arkina v titulní roli může pochlubit i epizodní roličkou Orsona Wellese (generál Dreedle). l Minulý týden nabídl Reflex (č. 41) sice nijak zásadní, ale přesto původní rozhovor ("Nebe nad Havanou") s Wimem Wendersem. Jeho tématem je převážně snímek Buena Vista Social Club (1999). l Nový - napjatě očekávaný - časopis DiViDi nabral drobné zpoždění. Podle posledních informací by se první číslo mělo na stáncích objevit dnes, a to v nákladu 15.000 kusů. Vydání rozšířené o bonusové DVD, kterým je Lipského Limonádový Joe (za "revolučních" 299 korun), má na stánky dorazit v sobotu (v počtu 10.000 kusů). l Cenovým trhákem tohoto týdne je dvojdisk se Zemeckisovým Forrestem Gumpem, nabízený na německém Amazonu (s českými titulky) za 15 euro. K nepřehlédnutí je i Baraka Rona Frickeho za 11 euro na francouzském Amazonu. l Pozoruhodnou vzpomínku na Andreje Tarkovského z pera režiséra (a spoluscénáristy Andreje Rubleva) Andreje Končalovského najdete na českých Tarkovského stránkách. l V překvapivě krátkém odstupu od premiéry v kinech se na DVD dostane Rok ďábla (2002) Petra Zelenky. Disk by se na pultech měl objevit 25. listopadu. (otištěno 18.10. 2002)

   Na vlastní oči: speciální kukačka
     Od léta ohlašovaná warnerská "speciální edice" filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew over the Cuckoo´s Nest, 1975) se s českými titulky dá od minulého týdne objednat na německých e-shopech (momentálně za 25 euro). Že jde na rozdíl od prvního DVD-vydání (1999) o luxusní záležitost je jasné hned po rozbalení - do kartonového pouzdra je zasunut elegantní rozkládací trojdílný digipack s dvěma disky uvnitř. První disk nabízí film v novém zvukovém i obrazovém masteringu, a pokud jste viděli původní warnerské vydání, okamžitě si uvědomíte, jak se za pouhé tři roky posunul standard masteringových prací. Surroundový zvuk první edice je zdařile přemíchán do plnohodnotného DD 5.1, obraz je nabídnut opět v anamorfním přepisu originálního widescreenu 1,85:1, ovšem tentokrát je zbaven filmového hrubšího "zrna" a znatelně "rozsvícen". České titulky byly bohužel použity v totožné verzi jako u první edice, zůstaly tedy nesmyslnosti typu překladu jména hlavní představitelky coby "sestry Zoufalé". Novinkou je ovšem možnost pustit si celý film s komentářem, o který se podělili režisér a spoluproducenti Saul Zaentz a Michael Douglas (protože jde o warnerské vydání, jsou bohužel tradičně jak komentář, tak všechny další bonusové materiály nabízeny bez českých titulků). Druhý disk (s o něco více než hodinovou metráží) nabízí materiály připravené speciálně pro tuto DVD-edici. Kromě dobového traileru je zde úplně nový (2002) padesátiminutový dokument The Making of One Flew over the Cockoo´s Nest, ve kterém na okolnosti natáčení vzpomíná téměř dvacítka aktérů od producentů (M. Douglas, S. Zaentz) přes členy štábu (M. Forman, scénárista Bo Goldman) až k hercům (L. Fletcherová, D. De Vito). Zajímavý dokument, ve kterém je k vidění i několik záběrů z Prahy a černobílé sekvence z natáčení, má snad jen jednu vadu - mezi zpovídanými bohužel schází Jack Nicholson... Posledním - a nejočekávanějším - bonusem je pak třináctiminutová sekvence, složená z osmi z filmu vystřižených scén. Ty jsou nabídnuty ve stejném formátu jako film (1,85:1), žádné velké překvapení ale nepřinášejí - několik nicholsonovských hereckých etud je sice zábavných, ale žádnou z nich bych ve filmu nepostrádal... A nejdůležitější informace na závěr - na české pulty dvojdisk dorazí pravděpodobně ještě do konce října. (otištěno 17.10. 2002)

   Criterionský Solaris i s "odpadem"?
     "Tarkology" netrpělivě očekávané je blížící se americké vydání snímku Solaris (1972) u prestižní firmy Criterion. Co je na něm tak zvláštního? Dvojdisková edice sice má pocházet z totožného masteru jako "mateřská" evropská edice připravená konsorciem RUSCICO a s drobným zpožděním vydaná licenčně i v Británii firmou Artificial Eye (o disku jsem psal ve zprávě "Skvostný Solaris" z 29.1.), Criterion ji ovšem údajně doplní vlastní sadou bonusů, mezi kterými má být i devět vystřižených a alternativních scén. Pokud se tak skutečně stane, bude to vůbec první příležitost vidět na DVD "odpad" z Tarkovského střižny - disky od RUSCICA, které již zmapovaly kompletní tvorbu režiséra realizovanou v Rusku, jsou totiž sice bonusy doslova nabité, ale vesměs jde jen o rozhovory s Tarkovského spolupracovníky a dobové dokumenty. Firma Criterion podrobnosti o disku ještě oficiálně nezveřejnila (takže lze spekulovat, zda na něm kromě remixu do DD 5.1 opravdu bude i na v Evropě vydaných DVD scházející původní mono stopa), jisté ale je, že disk se na zaoceánských e-shopech objeví v úterý 26. listopadu. Tradičně vysokou criterionskou cenu 39,95 dolaru lze výrazně snížit předobjednávkou, například na Amazonu je tak možné "usmlouvat" až čtvrtinu (pre-order je zde nabízen za 29,96 dolaru). (otištěno 16.10. 2002)

   Poslední valčík už i v Evropě
     Na začátku letošního léta jsem informaci o zámořském vydání Posledního valčíku (The Last Waltz, 1978) Martina Scorseseho ukončil větou "o případném vydání filmu v regionu 2 zatím nejsou žádné relevantní informace". Uběhly přesně čtyři měsíce, a všechno je jinak - disk tento týden vychází souběžně v Británii a v Beneluxu, a to v prakticky nezměněné podobě (pokud nelžou informace na e-shopech, je jediným rozdílem od americké verze "zmizení" alternativní zvukové stopy 2.0 Stereo). Dvouhodinový dokument o báječném koncertu, na kterém se v roce 1976 rozloučila s fanoušky skupina The Band (na pódiu se kromě ní sólo či v příležitostných sestavách vystřídali mj. i Neil Young, Joni Mitchellová, Eric Clapton, Van Morrison či Bob Dylan), je na disk přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1 (Scorseseho oblíbený formát), se zvukem DD 5.1, komentářem Martina Scorseseho a Robbieho Robertsona (ex-Band), vystřiženými scénami a slušnou řádkou dalších bonusů. Vydavatelem je stejně jako za oceánem firma MGM, což je bohužel informace vyvolávající z hlediska případné české titulkové podpory spíše skepsi (o tom, jak MGM český trh podceňují, jsem na Zóně psal již několikrát, naposledy podrobněji ve zprávě "MGM: místo Woodyho James Bond" z 9.8.). Na definitivní verdikt je ale ještě příliš brzy - to, že na zatím známých mutacích disku české titulky nejsou, nemusí být směrodatné, protože další mutace jsou teprve ve stadiu příprav (například německá, která zatím nebyla ani ohlášena). (otištěno 15.10. 2002)

   Na vlastní oči: Ptačí svět
     Je to už více než čtvrt roku (více ve zprávě "Brouci, ptáci a frantíci" ze 4.7.), co jsem na Zóně avizoval chystané francouzské DVD-vydání filmu Ptačí svět (Le Peuple migrateur, 2001), realizovaného stejnými tvůrci jako proslulý snímek Mikrokosmos (Microcosmos, 1996). Fascinující dokument, který se od léta promítá i v českých kinech, nabízí dosud na plátně neviděné detailní pohledy na "létání", natočené speciální technologií a na základě několikaleté přepečlivé přípravy (natáčení ptáci byli od narození přivykáni na přítomnost lidí a hluk leteckých motorů, takže chápali rogallo s kameramanem jako součást hejna). Vzhledem k tomu, že během 92 minut dlouhého filmu zazní jen několik osamocených vět nedůležitého francouzského komentáře a zbytek "příběhu" je doprovozen jen citlivě vybranou hudbou (mj. Robert Wyatt), není důvod čekat na (stejně nepříliš pravděpodobné) české vydání a raději se porozhlédnout na e-shopech. Sám jsem si nedočkavě pořídil hned první edici, vypravenou francouzskou firmou Studio CANAL v nádherném rozkládacím digipacku, ukrývajícím bonusy nabitý dvojdisk. Hledáte-li referenční "stříbrný kotouček", kterým byste chtěli ohromovat přátele a známé a demonstrovat jim, co to znamená "technologie DVD", sáhněte jednoznačně po Ptačím světě. Obraz v anamorfním widescreenu 1.85:1 je totiž tak křišťálově čistý, že jsem úžasnější snad ještě neviděl, a navíc ve "zvukové" nabídce je kromě remixu do DD 5.1 i nádherný (a vpravdě pompézní) mix do šestikanálového DTS. Za dvacet osm euro (na francouzském Amazonu) si kromě skvělého filmu můžete vychutnat i dalších několik hodin bonusů včetně hodinového velezajímavého dokumentu o natáčení, komentářů tvůrců, vystřižených scén a ptačí fotogalerie. Měsíc říjen pak přinesl i levnější variantu získání disku - licenci k holandskému vydání totiž získala firma Avideo, která film vydala v dvojdiskové podobě, sice ošizené o papírový digipack (vydání je v klasické plastové krabičce), ale zachovávající zvukovou výbavu (DD 5.1, DTS 5.1) i většinu bonusů. Holandské vydání nabízí už tradičně levný e-shop DVDZone2 za 22 euro, což je cca šest stokorun včetně poštovného do ČR po automatické vratce DPH... (otištěno 14.10. 2002)

   Wallace & Gromit na dohled?
     K diskům s největším zpožděním od ohlášeného data české premiéry patří kolekce tří středometrážních filmů s Wallacem a Gromitem. Neskutečně zábavné animované grotesky Nicka Parka, v jednom případě na Oscara nominované (Cesta na Měsíc, 1992) a ve dvou případech už Oscarem oceněné (Nesprávné kalhoty, 1994 a O chloupek, 1996), se totiž měly na DVD u nás objevit už před loňskými Vánoci (v Katalogu na této stránce naleznete u disku poznámku "v ČR ohlášeno na 12/2001"). Předzvěstí toho, že po roce je záhodno rezervovat si pod stromečkem na tento disk místo, je říjnové vydání téže kolekce na bontonské videokazetě (pod názvem Wallace & Gromit: Neuvěřitelná dobrodružství) i fakt, že se v kategorii "připravujeme" znovuobjevil na některých českých e-shopech. Kromě přesného termínu vydání je další neznámou to, zda na disku budou kromě dabingu i české titulky - neblahou předzvěstí je loňské vydání Parkova celovečerního filmu Slepičí úlet (Chicken Run, 2000), které firma DreamWorks na český trh vyslala pouze v dabované verzi. (otištěno 13.10. 2002)

   Luxusní Zpívání v dešti
     V rámci současného trendu firmy Warner Bros plynule dodávat na trh "opravená" vydání raných disků brzy dojde i na slavný muzikál Genea Kellyho a Stanleyho Donena Zpívání v dešti (Singin´ in the Rain, 1952). Nová dvoudisková "speciální edice" by měla napravit všechny nedodělky prvního vydání, především špatný zvuk (muzikál vydaný v mono verzi byl kuriozitou i v digitálním "dávnověku") a řídkou bonusovou výbavu. Editoři nové edice přitom odolali lákavému pokušení v současnosti módního ořezu do 16:9 a ponechali obraz v původním filmovém fullscreenu (4:3 alias 1,33:1), zato rázně "zacvičili" se zvukovou stopou a přemíchali ji do prostorového DD 5.1. K filmu byl dotočen komentář "těch, kteří zůstali naživu" (několik herců a scénáristé), dva dokumenty svou celkovou metráží trumfnou samotný film, nechybí fotogalerie, trailery a čtyřminutová vystřižená scéna. Dvojdisk se v Evropě začne prodávat během listopadu, české titulky budou například na německé mutaci (vychází 29.11.) a s pravděpodobností hraničící s jistotou se disk objeví i na našem předvánočním trhu. (otištěno 11.10. 2002)

   Jednou větou
     Vynikající pohled Martina Scorseseho na dějiny americké kinematografie, který ve třech podvečerech nabídla ČT 2 v cyklu Století filmu, existuje i v podobě DVD. Téměř čtyřhodinový (224 min.) dokument, realizovaný v roce 1995, je pod názvem A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies dostupný jak za oceánem (vydal Miramax), tak na starém kontinentě (vydal BFI alias British Film Institute). l Konsorcium RUSCICO zareagovalo na kritiku své vydavatelské "tarkologické" politiky a připravilo pod označením Version 2.0 alternativní vydání Stalkera, na kterém je kromě zvukového remixu do DD 5.1 i původní mono stopa. Vydání je o chloupek dražší (35 vs. 37 dolarů) než původní disk, na firemním e-shopu je ještě k tomu zatím k dostání pouze verze v NTSC. l Dokud jsem nevyzkoušel na vlastní oči, nevěřil jsem. Hudební dokument Wima Wenderse Buena Vista Social Club (1999), vydaný u nás na videokazetě firmou SPI, totiž nemá titulky, ale je dabován... Jak jedovatě podotkl můj přítel Pavel Doucek, "můžeme být vlastně rádi, že songy nepřezpíval Richard Adam s Karlem Hálou a Yvettou Simonovou". l Nové "opravené" vydání Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem (více o něm ve zprávě "Kukačka v novém peří" z 20.8.) by se v ČR mělo začít prodávat ještě tento měsíc. Takové šílenství, jaké vyvolala nová verze Amadea (disk je všude beznadějně vyprodán), ale zřejmě Kukačku nečeká. Mimochodem, disk s českými titulky měl být k dispozici na německých e-shopech už od 19. září, jeho vydání ale bylo posunuto až na dnešek. l A na závěr pohled na filmové plátno. Ve čtyřech kopiích dnes do českých kin vstupuje nový (lepší!) sestřih geniální Apokalypsy (Apocalypse Now Redux, 1979/2001) Francise Forda Coppoly. (otištěno 10.10. 2002)

   Polská láce
     Přesně po měsíci od poslední změny (týkající se nakupování u "klokanů") jsem dnes rubriku Shopy rozšířil o podrobnosti o nakupování na e-shopech v sousedním Polsku. Věnujte jim prosím pozornost minimálně ze dvou dobrých důvodů. Za prvé - v Polsku seženete s českými titulky některá vydání filmů, která na žádné ze "západoevropských" mutací české titulky nemají. Mám na mysli například čím dál častější "východoevropské" mutace od Columbie či řadu disků z produkce Warnerů (typický příklad - některé Kubrickovy filmy, nový sestřih Amadea). A protože trend směřující k co největšímu množství lokálních mutací (s co nejmenším množstvím titulkových sad) je nepřehlédnutelný, bude brzy Polsko jednou z nejspolehlivějších lokalit, kde budou k sehnání v předstihu filmy s českými titulky. Druhý důvod je jasný - cena. Obecně se dá říct, že drtivá většina disků je v Polsku podstatně levnější než u nás. Ceny na e-shopech jsou v rozmezí 40 - 90 zlotých, což při současném kurzu (7,50 Kč/zlotý) znamená, že zde disky pořídíte za cenu od 300 do 700 korun, přičemž těch na dolní uvedené hranici je celá řada. Pokud by ve vás cena vzbuzovala nedůvěru (asociace s polskými burzami, kam pravidelně míří nakupovat část české populace, je pochopitelná), neztrácejte optimismus - v naprosté většině případů (disky od "majors" - Warner, Columbia, Foxové...) jde o stejné disky, jaké si koupíte u nás, tedy s anglickými přebaly a booklety. A jeden neopominutelný aktuální tip na závěr - v Polsku je s českými titulky k mání Scorseseho nádherné Poslední pokušení Krista (disk vydaný Columbií k nám Bonton stále ještě nedokázal dovézt, ač v zahraničí je v prodeji už téměř 2 roky) za 50 zlotých, což je i s poštovným do ČR cca 500 korun. (otištěno 9.10. 2002)

   Jednou větou (výhodné koupě)
     V cenově vděčné bontonské slevě (549 Kč) se v těchto dnech objevilo hned několik zajímavých titulů - Scottův Gladiátor (jednodisková verze), Hitchcockovo Vertigo, Scorseseho Taxikář, Zinnemannův Den šakala a Pollackův snímek Takoví jsme byli. l Nevadí-li vám absence českých titulků, nepřehlédněte v těchto dnech na zahraničních e-shopech přinejmenším tři cenové supernabídky - regionálně nezakódovaný Muž, který spadl na Zemi (The Man Who Fell to Earth, 1976) Nicolase Roega je na americkém Amazonu k mání za 9,98 dolarů, Gaunery (Reservoir Dogs, 1992) Quentina Tarantina nabízí belgický DVDZone2 za 8,99 euro a na francouzském Amazonu pořídíte dvoudiskového Smrtihlava (Dark City, 1997) Alexise Proyase za opravdu neuvěřitelných 6,99 euro. l U nás kdysi velmi oblíbená Misie (Mission, 1986) Rolanda Joffého se na DVD dá překvapivě koupit jedině v Polsku. Obrazově velmi slušné vydání (widescreen 2,35:1 v letterboxovém provedení) s anglickým zvukem a vypinatelnými polskými titulky slibuje na přebalu remix do DD 5.1, ve skutečnosti je ale na disku k nalezení i utajená DTS-stopa. A proč že "výhodná koupě"? Protože to vše je k mání bratru za 40 zlotých neboli tři stokoruny české. l Nejlepší tuzemské ceny - 299 korun za český film (či dokonce 230 Kč za disk v případě ročního předplatného) - brzy nabídne měsíčník DiViDi, jehož první číslo má vyjít ve čtvrtek 17. října. Součástí každého čísla bude disk z produkce společnosti FEX, tím prvním bude na Zóně již několikrát avizovaný Lipského Limonádový Joe, druhým Adéla ještě nevečeřela, v budoucnu by mělo dojít například i na Starce na chmelu (březen 2003) či Lásky jedné plavovlásky (říjen 2003). (otištěno 8.10. 2002)

   Formanova Panenka už i v regionu 2
     Co je platné obrazově překrásné vydání posledního Formanova "českého" filmu Hoří má panenko (1967) s českým mono zvukem a anglickými titulky u prestižní americké firmy Criterion těm, kteří nemají multiregionální (či "očipovaný") DVD-přehravač, když vyšlo zakódované pro region 1... Radost jim snad udělá zpráva, že před pár dny vyšel film na DVD v Polsku, tedy ve verzi (region 2), se kterou si bez problému poradí libovolný v tuzemsku koupený přehravač. I polské vydání nabízí film s českým mono zvukem (s polskými titulky), nepodařilo se mi ale zjistit, zda byl použit nový obrazový master připravený pod supervizí kameramana Miroslava Ondříčka pro americké vydání či zda si polská firma SP Records vyrobila master vlastní. Ve prospěch polského vydání kromě totožného regionálního kódu mluví i bezkonkurenční cena - zatímco americký disk je za oceánem momentálně k mání za cca 27 dolarů, což je spolu s poštovným do ČR cca tisíc korun, polské vydání - pod názvem Pali sie moja panno - stojí 40 zlotých, takže si ho i s poštovným do ČR na polských e-shopech pořídíte za necelé čtyři stokoruny (podrobnou informaci o nakupování na polských e-shopech jsem na Zóně sliboval na minulý týden, s tradičním mírným zpožděním si ji přečtete tuto středu). Situace, kdy si české filmy musíme pořizovat v zahraničí, je sice komická, ale Formanovým fandům nic jiného nezbývá - žádný tuzemský vydavatel jeho filmů ze šedesátých let se zatím nenašel... (otištěno 7.10. 2002)

   Strom na dřeváky konečně na DVD
     Jeden z "nejnetuctovějších" (a podle mě vůbec nejkrásnějších) filmů, které kdy byly natočeny, Strom na dřeváky (L´Albero degli zoccoli, 1978) Ermanna Olmiho, se konečně dostal na DVD. Ač je vydání vročené letošním únorem, na britských e-shopech se disk objevil až v těchto dnech (v regionu 1 disk překvapivě zatím nevyšel, takže dosud byl dostupný jen na obrazově hodně nekvalitní VHS vydané americkou firmou Fox Lorber). Tříhodinová kronika věcně popisující všední život lombardského venkova v předminulém století (s kongeniálně použitou Bachovou hudbou) získala v roce svého vzniku Zlatou palmu na MFF v Cannes, v osmdesátých letech byla k vidění na plátnech čs. kin (ve filmových klubech) a před deseti lety se jednou objevila i na veřejnoprávní obrazovce (byť nepochopitelně v dabované verzi). Disk pod anglickým názvem The Tree of Wooden Clogs vydala britská firma Nouveau Entertainment, technické údaje o něm nejsou k dispozici, ale je téměř jisté, že zvuk bude ponechán v italském monu (s anglickými titulky) a obraz v původním filmovém formátu 4:3. Další podrobnosti po doručení... (otištěno 6.10. 2002)

   Jednou větou
     K širokoúhlému vydání Tarkovského Stalkera v regionu 1 (více ve zprávě "Podivuhodné amícké vydání Stalkera" z 21.8.) nakonec nedojde. Firma Image Entertainment totiž film vydá (16. října) v masteru (4:3) převzatém od konsorcia RUSCICO, tedy v podobě shodné s evropským vydáním. Více na českém Tarkovského webu Petra Gajdošíka. l Kabelová televize HBO uvede na konci října přehlídku filmů Stanleyho Kubricka, a to ve správných obrazových formátech a s českými titulky. K vidění budou Mechanický pomeranč (21.10. ve 22 h.), Barry Lyndon (22.10. ve 22 h.), Shining (23.10. ve 22 h.), Full Metal Jacket (24.10. ve 22 h.) a Eyes Wide Shut (25.10. ve 22 h.). l Obdivovatelům Andreje Tarkovského opět trochu zatrnulo - "trumfovým esem" nové verze Solaris, kterou právě dokončil Steven Soderbergh (v českých kinech má film premiéru 20. února 2003), je podle zámořského filmového tisku fakt, že George Clooney se v něm poprvé ve své kariéře objeví úplně nahý. l Z mého pohledu mnohem lákavější úplně nahý objekt - Angelinu Jolieovou - si budeme moci dopřát v listopadu. Tuzemské vydání erotického thrilleru Sedmý hřích (Original Sin, 2001) Michaela Cristofera je už jisté. l Čtvrtým filmem klasika Johna Hustona na DVD s českými titulky (Columbia/Bonton) bude přepis Kiplingovy knihy Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King, 1975) se Seanem Connerym a Michaelem Cainem. Na tuzemských pultech by se měl objevit na přelomu října a listopadu. (otištěno 4.10. 2002)

   "Bývalý anděl" přichází
     Wim Wenders své Nebe nad Berlínem věnoval "bývalým andělům", režisérům Ozuovi, Truffautovi a Tarkovskému. Ani netušíte, jak rád na tomto místě prozrazuji, že jeden z nejkrásnějších filmů prostředního z nich si za pár dní budeme moci pustit s českými titulky... Že je to událost mimořádná, je jasné - zatímco reprezentativní výběr zásadních děl zámořské kinematografie se k nám dostává prostřednictvím českých zastoupení velkých amerických studií v neustávajícím pravidelném tempu, evropská produkce je odkázána na ojedinělé nákupy tuzemských vydavatelů (SPI, HCE, Intersonic...), a tak jsou významné filmy evropských režisérů na DVD s českými titulky spočitatelné doslova na prstech jedné ruky. V případě Oscarem oceněného Truffautova snímku Americká noc (La Nuit américaine, 1973) hraje zásadní roli fakt, že byl natočen za americké peníze (pro dnes již zaniklé studio United Artists), takže i na DVD ho v Evropě vydá jeden ze zámořských "majors", firma Warner. Disk odstartuje v předsunuté premiéře v režisérově rodné Francii ve středu 16. října, další evropské mutace zatím nejsou ani ohlášeny, ale soudě dle jazykové výbavy disku (vedle francouzského originálu je zde i anglický a německý dabing) určitě následovat budou. Shodou náhod ale právě na francouzské mutaci jsou umístěny i české titulky, takže nedočkavcům nic nebrání využít služeb francouzského Amazonu, který v předobjednávce disk nabízí za 22,63 euro (před vratkou DPH a bez poštovného). Protože Warneři s českými titulky nikdy "neplýtvají", je jisté, že disk se časem objeví i u nás, termín si ale v tomto případě (obzvlášť díky specifice právě se rozbíhajícího předvánočního trhu) netroufám ani tipnout. Více o disku si na Zóně samozřejmě přečtete hned "po doručení"... (otištěno 3.10. 2002)

   Bontonské novinky: Lynch, Boorman, Bond
     V předminulé zprávě jsem sliboval další říjnová DVD-překvapení, a tady je jejich soupis. Na sklonku měsíce (předběžným distribučním termínem je 30. říjen) by se i u nás měl objevit Lynchův Modrý samet (Blue Velvet, 1986), který je s českými titulky již dnes bezproblémově k objednání na e-shopech v Belgii či v Německu (více o disku ve zprávě "Na vlastní oči: Modrý samet" z 23.9.). Se čtyřměsíčním zpožděním od evropského vydání k nám doputuje Zardoz (Zardoz, 1974), originální postkatastrofická sci-fi (více o ní ve zprávě "Na vlastní oči: Zardoz" z 20.6.), kterou John Boorman režíroval hned po dokončení svého nejlepšího filmu Vysvobození. Necháme-li stranou "netuctové filmy", stojí za zaznamenání z disků ohlášených na přelom října a listopadu ještě klasická komedie Myš, která řvala (The Mouse That Roared, 1959) s Peterem Sellersem a "klasika klasik", pohádka Tři oříšky pro Popelku Václava Vorlíčka. Na tuzemské pulty by ve stejném termínu měly dorazit i první tři z chystané kompletní sady bondovek, tedy filmy Zlaté oko (Golden Eye), Zítřek nikdy neumírá (Tomorrow Never Dies) a Jeden svět nestačí (The World Is Not Enough). (otištěno 2.10. 2002)

   Úvaha bladerunnerovská
     Nejsem sám, kdo zaznamenal, že z nabídky tuzemských i zahraničních e-shopů začal nenápadně mizet disk s majstrštykem Ridleyho Scotta Blade Runner (Blade Runner: The Director´s Cut, 1982/92). Protože obdobný "stahovací" postup předvedl vydavatel disku, firma Warner Bros., v minulosti už několikrát (čerstvým příkladem je právě vydaná speciální edice Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem, které předcházelo stažení původního vydání z roku 1999), troufnul bych si tipnout, že tato akce by mohla být předzvěstí nového vydání filmu v reprezentativnější podobě. Nebylo by divu - disk patřil mezi raná warnerská vydání (za oceánem vyšel v roce 1997, v Evropě v roce 1999), charakteristická (z dnešního pohledu) nijak oslnivým technickým provedením (zatmavený obraz, zvuk pouze v surroundu) a nulovou bonusovou výbavou (na disku není dokonce ani trailer). Blade Runner přitom patří k nemnoha filmům, které si o prostorový remix (nejlépe do DTS) doslova říkají a i bohatá bonusová výbava by vzhledem k peripetiím, které vznik i distribuci filmu provázely (5 odlišných střihových verzí, použití Kubrickem pro film Shining natočených záběrů v "přilepené" finální scéně ve Scottem neautorizované producentské verzi atd. atd.), nebyla jen "ozdobou", ale cenným studijním materiálem. Protože Ridley Scott je proslulý svou aktivní spoluúčastí při přípravě edic filmů na DVD (naposledy výtečně vybavené DVD s filmem Thelma a Louisa), dočkali bychom se jistě konečně i "definitivní" podoby filmu - zatím je totiž například těžké rozlišit, které z obou DVD-vydání přináší ten "správný" obrazový formát (v regionu 1 film vyšel ve widescreenu 2,48:1, v Evropě ve verzi 2,35:1). A mimochodem, pro novou DVD-edici mluví i "magie čísel" - za několik měsíců tu bude krásně kulaté dvacáté výročí uvedení filmu do kin... (otištěno 1.10. 2002)

   Jednou větou (novinky v říjnu)
     Centrum českého videa pošle v říjnu na pulty DVD s kritikou vychváleným filmem Alice Nellis Výlet (2002) a kritikou poplivaným snímkem Milana Šteindlera Perníková věž (2002). Na digitální nosič se dostanou také Bob a Bobek, jiránkovští králíci z klobouku. l Ve stejném měsíci doveze Bonton columbijské vydání posledního filmu Davida Finchera Úkryt (Panic Room, 2002) s Jodií Fosterovou. l Warneři mají opravdu pěkně naplánováno, jak si důkladně "namastit kapsu". Po tolkienovském září přijde potterovský říjen - druhý pátek v měsíci startuje Harry Potter a kámen mudrců (Harry Potter and the Sorcerer´s Stone, 2001) v režii Chrise Columbuse. Z "vážnějších" titulů pak Warneři nabídnou nový sestřih Formanova Amadea (do prodeje jde dnes) a skvělého Seana Penna ve filmu Jessie Nelsona Jmenuji se Sam (I Am Sam, 2002). l O říjnových titulech HCE a Paramountu (Hlava XXII, Muž, který nebyl, Vše o mé matce, Horečka sobotní noci) jsem psal včera, takže zbývá doplnit, že na pulty se dostane i termínově opožděná Kusturicova burleska Černá kočka, bílej kocour (Crna macka, beli macor, 1998). l První říjnový den jde do prodeje (původně už na srpen avizovaná) Lipského parodie Limonádový Joe (1964), debutové DVD společnosti FEX. l Další říjnová překvapení nejsou vyloučena! (otištěno 30.9. 2002)

   Termínová upřesnění od HCE
     Vesměs příjemné "termínové" informace přicházejí z firmy HCE, která kromě své vlastní zajímavé DVD-produkce v ČR distribuuje i tituly Paramountu. Už tento týden, tedy ještě před evropskou DVD-premiérou, by se v půjčovnách měl objevit výtečný přepis knihy Josepha Hellera Hlava XXII (Catch - 22, 1969), který režíroval Mike Nichols. Do prodeje v ČR disk (podrobněji jsem o něm psal ve zprávě "Yossariana čekejte v říjnu" z 2.9.) půjde v pondělí 7. října, stejně jako další na Zóně nedávno ohlašovaný (viz "Glosa travoltovská" z 9.9.) paramountský titul Horečka sobotní noci (Saturday Night Fever, 1977) s mladým Johnem Travoltou. Z titulů vydaných přímo HCE se tento týden konečně na pulty dostane slavný film Vše o mé matce (Todo sobre mi madre, 1999), vůbec první tuzemské DVD-setkání s tvorbou Pedro Almodóvara. Termínový posun tím "správným" směrem zřejmě nastane i u snímku Muž, který nebyl (The Man Who Wasn´t There, 2001) Joela a Ethana Coenových - disk byl původně ohlášen až na 25. listopadu, ale pokud se vše podaří, měl by na pultech být už koncem října. (otištěno 29.9. 2002)

   Wajda: devět kousků
     Není to tak dlouho, co jsem zde vítězně oznamoval, že Andrzej Wajda má své první DVD (více ve zprávě "První film Andrzeje Wajdy na DVD" z 27.6.). Ve světle následujících informací se ale zpráva o v Americe vydaném filmu Lady Macbeth z Mcenského újezdu (Sibirska Ledi Magbet, 1961) ukázala být více než mystifikací - ano, opravdu šlo o první film polského klasika vydaný v regionu 1, ale v zemi jeho původu si takových můžete dopřát hned devět... Tady je tedy kompletní výčet vpravdě reprezentativní Wajdovy DVD-filmografie - Popel a démant (Popiól i diament, 1958), Vše na prodej (Wszystko na sprzedaz, 1969), Krajina po bitvě (Krajobraz po bitwie, 1970), Veselka (Wesele, 1972), Země zaslíbená (Zemia Obiecana, 1974), Muž z mramoru (Czlowiek z marmuru, 1976), Slečny z Vlčí (Panny z Wilka, 1979), Muž ze železa (Czlowiek z zelaza, 1981) a Pan Tadeáš (Pan Tadeasz, 1999). Všechny filmy jsou na disk přepsány ve správných obrazových formátech, v případě widescreenu jde o anamorfní přepisy, zvuk je většinou přemíchán do DD 5.1 a na některých discích neschází ani širší titulková výbava (anglické, francouzské, německé, ruské...). Ty disky, které jsem zatím měl v ruce, se mohly pochlubit i kvalitním obrazovým masteringem a bohatou bonusovou výbavou, takže není důvodu nevěřit, že totéž platí paušálně. Pořídit si "kompletního Wajdu" přitom není finančně nijak náročné - na polských e-shopech se ceny disků s jeho filmy pohybují kolem čtyřiceti zlotých, což je i s poštovným do ČR zhruba 350 korun. Některým wajdovským diskům se brzy budu věnovat podrobněji ("na vlastní oči"), o nakupování na polských e-shopech (výhodném nejen v případě wajdovských DVD) si budete moci přečíst na Zóně už příští týden. (otištěno 27.9. 2002)

   Jednou větou
     Od poloviny října se na e-shopech začnou postupně objevovat všemožná DVD-vydání Spielbergova nového sestřihu filmu E.T. Mimozemšťan (E.T. The Extra-Terrestrial, 1982). Universal nabídne vydání jedno i dvoudisková, se zvukovým remixem do DD 5.1 i do DTS a navíc ve značném počtu evropských mutací. Jaká podoba disku - a kdy (vypadá to na listopad) - se objeví na našem trhu zatím není jasné, ale existence mutace s českými titulky je stoprocentně potvrzená. l V neděli (29. září) oslaví devadesátiny Michelangelo Antonioni. U nás jsme si oslavu vybrali už před čtrnácti dny, kdy uvedla ČT 2 jeho film Za mraky (1995), Zóna nedávno "přispěla" zveřejněním informace o zařazení Zvětšeniny (1966) do lednového Projektu 100. Velkoryse k "oslavě" přistoupily i satelitní stanice, takže nastávající víkend bude vpravdě antonioniovský. K vidění na nezakódovaných stanicích budou např. snímky Výkřik (MDR), Povolání: reportér (Bayern 3, WDR, ORB) a Za mraky (WDR) a také tematické pořady věnované životě a tvorbě italského génia (WDR, MDR). l Na amerických DVD-vydáních Reggiových snímků Koyaanisqatsi (1983) a Powaqqatsi (1988), která spatřila světlo světa minulé pondělí (o obou obrazově excelentních discích chystám na Zónu v dohledné době podrobnou informaci) je k vidění i trailer na závěrečnou část trilogie Naqoyqatsi (2002), která právě vstupuje do amerických kin. Tématy snímku jsou "svět ve válce" a "svět technologií", původní hudbu opět zkomponoval Philip Glass, na cello hraje ("tygrodrakový") Yo-Yo Ma a na místě producenta F.F. Coppolu vystřídal Steven Soderbergh. Trailer mě ale spíš vyděsil, než potěšil, takže nezbývá než doufat, že režisér klame tělem... (otištěno 26.9. 2002)

   Na vlastní oči: Modrý samet
     Datum vydání české mutace DVD s filmem Davide Lynche Modrý samet (Blue Velvet, 1986) zatím nebylo ani oznámeno, vezměte tedy zavděk informacemi o mutaci určené pro Benelux, na které jsou (spolu se sedmi dalšími) umístěny i české titulky. Film byl na disk přepsán v anamorfním widescreenu 2,35:1 a po obrazové stránce nelze přepisu vytknout ani to nejmenší - protože jsem měl v ruce shodou náhod i americké vydání v NTSC, mohu zodpovědně prohlásit, že tentokrát nebyli "Evropané" opravdu o nic ochuzeni. Totéž platí i pro zvukový remix do DD 5.1 - Lynchovy filmy jsou proslulé bohatostí (a významotvorností) zvukové stopy a prostorový remix jim vysloveně svědčí (kromě originální anglické zvukové stopy je zde i francouzský dabing, též v DD 5.1). Na bohaté bonusové výbavě disku zamrzí jen to, že není lokalizovaná do češtiny, ale to je u vydavatele - společnosti MGM - obvyklá praxe (titulky si u bonusů můžete pustit jen anglické, francouzské či holandské). K vidění je zde původní americký trailer, dva (takřka totožné) televizní spoty a dvouminutová ukázka z pořadu "Siskel and Ebert", což byl (usuzuji) dobový americký televizní pořad specializující se na kritické zhodnocení filmů. V oddíle "Foto" je k vidění téměř padesátka snímků z natáčení (z toho polovina je publikována vůbec poprvé), prohlédnout si můžete i čtyři dobové plakáty (jeden krásnější než druhý). Kuriózně (vpravdě lynchovsky) je podáno deset "vystřižených scén" - všechny jsou totiž prezentovány ne v podobě filmové, ale coby sousled "fotografií" extrahovaných z filmových políček, a to tak, že jednotlivé fotografie zachycují podobu scény vždy v několikavteřinovém odstupu (pustíte-li si tedy tyto scény "zrychleně", rychloposunem, vznikne iluze téměř reálného filmového děje). Speciálně kvůli vydání filmu na DVD pak vznikl sedmdesátiminutový dokument Mysteries of Love (režie: Jeffrey Schwartz), který puntičkářsky shromáždil neskutečné množství faktických i obrazových informací o filmu - vzpomínají v něm jak všichni hlavní herečtí protagonisté, tak klíčoví členové štábu, jejich promluvy jsou vždy v obraze ilustrovány ukázkami z těch pasáží filmu, o kterých mluví, dokument nabízí i nespočet záběrů z natáčení i všemožných kuriozit (reprodukce Lynchových obrazů či srovnávací záběr z Buňuelova Andaluského psa, který inspiroval slavnou "ušní" jízdu kamery), to vše podmalováno hudbou Angela Badalamentiho. Suma sumárum: skvělý film, skvělý disk aneb spousta radosti za necelých sedm stokorun (včetně poštovného) z e-shopu DVDZone2. (otištěno 25.9. 2002)

   Valmont v regionu 1
     Září je formanovsky opravdu zaslíbené. Těžko říct, zda šlo o kalkul svézt se na vlně "amádeománie" (spojené s celosvětovou DVD-premiérou nového sestřihu Amadea) či o obyčejnou náhodu, ale přesně před týdnem se na zámořských e-shopech začal prodávat disk s Formanovým snímkem Valmont (Valmont, 1989). Přepis Laclosových "Nebezpečných známostí" měl v kinech smůlu - premiéru stihl až po souběžně natáčeném stejnojmenném přepisu knihy v režii Stephena Frearse (Dangerous Liaisons, 1988) a po chladné kritické i divácké odezvě byl téměř vzápětí stažen z amerických kin. Bezesporu nejnedoceněnější Formanův film se i na disk dostal ve velmi skromné (na současné zámořské poměry) podobě - jedinou bonusovou výbavou je totiž trailer. Film sám je přepsán v původním obrazovém formátu (widescreen 2,35:1, anamorfně), zvuk byl ponechán ve stereu (DD 2.0) a na disku zakódovaném pro region 1 je ještě francouzský dabing a tři titulkové sady (anglická, francouzská a španělská). Disk vydala "globální" společnost MGM, takže je pravděpodobné, že s odstupem se objeví i evropské vydání - protože ale ještě nebyl ohlášen ani jeho záměr, je zatím zbytečné spekulovat o případných českých titulcích... A ještě nezbytná cenová informace - na zámořských e-shopech osciluje cena disku kolem šestnácti dolarů. (otištěno 24.9. 2002)

   O Soderbergha asi přijdeme
     Naděje sice umírá poslední, ale podle všech indicií to vypadá, že jsme zase jednou přišli o možnost vidět zajímavý film na DVD s českými titulky... Před několika dny se na e-shopech začalo prodávat DVD s filmem Stevena Soderbergha Sex, lži a video (Sex, Lies And Videotape), který v roce 1989 získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes (a nedlouho poté se objevil i v českých kinech). Oslnivý debut, postavený na výtečném scénáři, sugestivní režii a výtečných hereckých výkonech Jamese Spadera, Petera Gallaghera a Andie MacDowellové, odstartoval Soderberghovu nepřehlédnutelnou režisérskou kariéru, jejíž poslední "produkty" (Erin Brockovich, Traffic, Dannyho parťáci) dobře známe jak z tuzemských kin, tak z DVD s českou jazykovou podporou. Disk (nabízející film v anamorfním widescreenu 2,35:1 a s anglickým zvukem ve stereu) vydala firma MGM, která je známá svým spartánským přístupem k českému DVD-trhu (podrobněji jsem o její "české" distribuční politice psal ve zprávě "Místo Woodyho James Bond" z 9.8.), takže zřejmě nikoho nepřekvapilo, že na zatím vyšlé britské a německé mutaci české titulky scházejí. A proč že "naděje umírá poslední"? Protože definitivně "umře" až ve chvíli, kdy české titulky nebudou ani na dalších mutacích (např. Benelux, Austrálie atd.), o nichž zatím nejsou žádné dostupné informace... (otištěno 23.9. 2002)

   Britové si dopřejí Evangelium
     V pondělí se v Británii díky firmě Tartan Video konečně objeví první evropské vydání nádherného filmu Piera Paola Pasoliniho Evangelium sv. Matouše (Il Vangelo secondo Matteo, 1964), dosud dostupné pouze v regionu 1 (vlastně nedostupné, protože disk je již dávno vyprodán a na e-aukcích se prodává za horentní sumy). O chystaném disku jsem již několikrát psal (naposledy ve zprávě "K radosti i vzteku" z 28.8.), s jeho blížícím se vydáním se o něm už ale objevily i konkrétní podrobnosti. Protože při psaní citované poslední zprávy mi mozek jako tradičně příliš nesloužil, zamystifikoval jsem si ohledně obrazového formátu - film totiž není natočen ve verzi 1,66:1, ale ve widescreenu 1,85:1, a právě v této originální podobě se samozřejmě dostává i na disk. Potěší i nový obrazový mastering a anamorfní přepis (americké vydání bylo v letterboxu), zvuk byl ponechán v původním italském monu (ovšem vyčištěném a upraveném do normy DD) a na disku budou jen anglické titulky (zda vypinatelné či "natvrdo" se z dostupných zdrojů zjistit nedá, takže tuto informaci upřesním až po doručení). Informace o tom, že disk nebude regionálně kódován (region 0), je mnohem víc zajímavá pro zájemce ze "světadílu Indiánů" než pro nás, zato informace, že na disku nebudou žádné obrazové bonusy, rozesmutní spolehlivě všechny. Na britských e-shopech film hledejte pod anglickým názvem The Gospel According To St. Matthew a pokud stihnete předobjednávku (se slevou) třeba na britském Amazonu (do neděle), vyjde vás disk i s poštovným na necelých osm stokorun. (otištěno 20.9. 2002)

ještě starší zprávy

nebo

zpět na hlavní stránku

Nemazat!

 
 

Nemazat