ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.517
(21. sezóna)
229 / 2022
středa
17. srpna 2022


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Říše slunce
     Spielbergova Říše slunce (Empire of the Sun, 1987) patřila před dvaceti lety mezi proslulé "prokleté disky", tedy tituly, jejichž vydání bylo avizováno - a poté odloženo - tolikrát, že i největší optimisté nakonec ztratili naději, že vůbec kdy vyjdou... Poprvé bylo vydání disku tehdejší tuzemskou pobočkou Warnerů ohlášeno již v roce 2001, a protože se DVD objevilo (včetně reprodukce obalu) v několika dobových warnerských katalozích, zmátlo to leckteré tuzemské e-shopy natolik, že ještě řadu měsíců (a některé i let) poté vesele na disk přijímaly objednávky. Vydání filmu ale bylo ve skutečnosti Warnery už v roce 2001 zrušeno, a po sérii dalších falešných poplachů během následujících čtyř let se disk v Evropě objevil až v roce 2005. Mnohými oceňovaný Spielbergův snímek, natočený podle knihy J.G. Ballarda a líčící osudy třináctiletého britského kluka (famózní herecký debut Christiana Balea) za 2. světové války, se na DVD tehdy dostal pod označením "speciální edice" ve dvojdiskovém provedení (bonusový disk obsahoval padesátiminutový dokument China Odyssey: The Making of Empire of the Sun) a s českou podporou v podobě titulků na jedné z několika pro Evropu určených mutací (kromě ČR se prodávala i v Německu a ve Skandinávii). Podruhé se Říše slunce v ČR objevila o pět let později, kdy nový distributor warnerské produkce v ČR, MagicBox, domluvil vylisování nového provedení disku, na nějž byl k českým titulkům doplněn i český dabing (a k tomu i dabing maďarský, protože toto provedení disku bylo určeno pro ČR a Maďarsko). Dolis dávno vyprodané Říše slunce se letos v říjnu do tuzemských obchodů vrátí, opět prostřednictvím MagicBoxu, se stejnou jazykovou výbavou jako před dvanácti lety (tedy tři - anglická, maďarská a česká - zvukové stopy i titulkové sady), jen s upraveným obalem a na rozdíl od předchozích dvou vydání tentokrát už jen v jednodiskovém provedení.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.8. 2022/

MagicBox v září
     Titulům, nalezitelným v zářijové sestavě DVD, BD a UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox, vévodí DVD a BD-premiéra snímku Belfast (2021) Kennetha Branagha. Ve starších zprávách na Zóně jsem psal i o filmech Seveřan (The Northman, 2022) Roberta Eggerse, Panství Downton: Nová éra (Downton Abbey: A New Era, 2022) Simona Curtise, Elvis (2022) Baze Luhrmanna, Ex Machina (2015) Alexe Garlanda, Rakeťák (Lightyear, 2022) Anguse MacLanea a o boxu se seriálem Městečko Twin Peaks (Twin Peaks, 1989/90) Davida Lynche.
     Heslovitý soupis všech zářijových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
7.9. - Belfast, Harry Potter - 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic, Údolí lucerniček, Panství Downton: Nová éra, Zlouni, Tajemství staré bambitky 2, Seveřan.
14.9. - Městečko Twin Peaks (1. a 2. série, 9DVD), Rakeťák, Betlémské světlo, Žhářka, Haftaňan a tři mušteriéři.
21.9. - Elvis.
Tituly na BD:
7.9. - Belfast, Harry Potter - 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic, Panství Downton: Nová éra, Zlouni, Seveřan.
21.9. - Elvis.
Tituly na UHD:
14.9. - Ex Machina (UHD+BD).
21.9. - Elvis (UHD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.8. 2022/

Short Cuts
     ♣   V pořadí už devátým letos Národním filmovým archivem restaurovaným českým filmem bude Václavem Klausem nenáviděná komedie „Marečku, podejte mi pero!“ (1976) Oldřicha Lipského, jejíž premiéra v kinech je plánována na 6. října. Připomínám, že v roce 2022 se v kinech dosud postupně objevily restaurované snímky Skřivánci na niti (1969) Jiřího Menzela, Siréna (1947) Karla Steklého, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) Václava Vorlíčka, Atentát (1964) Jiřího Sequense, Ať žijí duchové (1977) Oldřicha Lipského, Sedmikrásky (1966) Věry Chytilové a Žert (1968) Jaromila Jireše a tři týdny před Marečkem (15. září) bude mít (těsně po uvedení v Benátkách) tuzemskou premiéru Ucho (1970) Karla Kachyni.
     ♣   Nedávno se v knihkupectvích objevil dotisk už několik let beznadějně vyprodané knihy Příliš pozdě zemřít mladý, v níž na svůj život i kariéru vzpomíná zakladatel kapely Garáž Ivo Pospíšil. Báječnou knihu zde zmiňuji i proto, že její hrdina byl kromě mnoha jiných aktivit též majitelem legendární pražské DVD-půjčovny Radost, která nabízela nemálo z disků nalezitelných ve zdejším Katalogu a coby zákulisní "spiritus agens" stál před patnácti lety i za vydáním některých DVD-titulů společnosti Levné knihy. Hodinový rozhovor s ním nedávno odvysílala stanice Vltava (přehrát si ho lze tady).
     ♣   Ze tří zajímavých titulů, které v právě začínajícím týdnu nabízí veřejnoprávní kanály, je českými titulky vybavena pouze v sobotu 20. srpna vysílaná Swannova láska (Un amour de Swann, 1984) Volkera Schlöndorffa, kterou v roce 2009 v ČR na DVD vydala společnost North video. Další dva snímky, Slepička Rjaba (Kuročka Rjaba, 1994) Andreje Končalovského (18. srpna na ČT art) a Soukromý život Sherlocka Holmese (The Private Life of Sherlock Holmes, 1970) Billyho Wildera (19. srpna na ČT2), bohužel Česká televize uvede v dabované verzi.
     ♣   O předchozím celovečerním animáku studia Sony, snímku Rodina na baterky (The Mitchells vs. the Machines, 2021) Michaela Riandy a Jeffa Rowea, jsem psal na Zóně před rokem, kdy vyšel v Maďarsku na "počeštěných" DVD a BD. Následující animovaný počin téhož studia, muzikál Vivo (2021), který režírovali Kirk DeMicco a Brandon Jeffords, se s kompletní českou podporou před týdnem objevil na Netflixu a na konci srpna ho společnost Sony pošle i na nosiče domácího kina. Českými titulky vybavené DVD se tentokrát bude prodávat v Itálii, zatímco BD pro změnu ve Španělsku.
     ♣   Před týdnem zemřela zpěvačka Olivia Newton-Johnová, "na plátně" proslavená rolí Sandy v muzikálu Pomáda (Grease, 1978) Randala Kleisera (hereckým partnerem jí v něm byl John Travolta). Pomáda na DVD v tuzemsku před lety vyšla dvakrát, pokaždé s logem Paramountu, nejprve pouze v provedení s českými titulky a podruhé s doplněným dabingem. Na restaurovanou edici Pomády, vydanou před čtyřmi lety ve většině světa na DVD, BD i UHD, už ale Paramount českou podporu nezařadil.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.8. 2022/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 8.8 do 21.8. 2022)
     Tentokrát to bude stručné - jak v týdnu právě končícím, tak v týdnu příštím se v obchodech neobjevil, a ani není ohlášen, žádný ze "Zónou sledovaných titulů" na DVD, BD ani UHD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.8. 2022/

Dějiny čtení
     ♣   "Tarantino nestudoval filmovou školu, nýbrž pracoval ve videopůjčovně, kde sledoval jeden snímek za druhým. A viděl jich tolik, od těch pokleslých exploatačních béček až po vrcholné kinematografické milníky, že by mohl sepisovat učebnice. Je známo, že v úctě chová dílo Sergia Leoneho (Tenkrát na západě), žánrově nepoddajné japonské snímky jako Konkurs a Battle Royale nebo Social Network Davida Finchera, které vybral jako nejlepší film uplynulé dekády. Tarantino ví, že sledovat cizí výtvory a nacházet inspiraci je pro něj jakožto pro režiséra nezbytné, ovšem současně se netají tím, že je zkrátka obrovský fanoušek. Právě tuto druhou stránku své kinematografické vášně vyjevil v podcastu ReelBlend, kde společně s Rogerem Avarym, spoluscenáristou Pulp Fiction, probral několik filmových témat. A mimo jiné zmínil, jaký snímek považuje za ten nejlepší – konkrétně užil termín ´movie´, který odkazuje spíše k zábavním a konzumním titulům, jež nemusí mít až takové umělecké ambice jako ´film´." Quentin Tarantino prozradil, který snímek je podle něj tím nejskvělejším v historii. Více tady.
     ♣   "U Warnerů došlo letos na jaře k završení transakce a spojení s Discovery, do vedení nastoupil David Zaslav a jak ukázal naposledy při prezentaci kvartálních výsledků, spoustu věcí nyní hodlá dělat jinak. Sice potvrdil, že velké filmy budou dále chodit do kin, ale vůbec se nebude spěchat s jejich přidáváním na HBO Max. Zaslav uvažuje hodně číselně a podle všeho by si velké filmy přál zúročit ještě v digitálních prodejích (Amazon, iTunes, Google Play a další) než filmy pošle na HBO Max, kde už z nich nemá přímé peníze. Novou strategii si poprvé vyzkouší u životopisného filmu ´Elvis´, kterému právě 9. srpna uplyne lhůta 45 dní od kinopremiéry. Dnes se ovšem objevuje pouze v prodejích v USA a jeho datum pro HBO Max podle všeho nebylo vůbec stanoveno." Pětačtyřicetidenní lhůta mezi uvedením filmů v kinech a na streamovacích službách zřejmě nebude samozřejmostí. Více tady.
     ♣   "V televizi vždycky dávají víc westerny, když jsou prázdniny a léto, jako by někoho napadlo, že to souvisí. Vysílají je do našich očí a uší, ale většinou ne srdcí, protože to není většinově vyhledávaný žánr, ale mrtvý žánr. Aspoň většina občanů této země westerny cíleně nevyhledává, i když se mu vysloveně nebrání. Už se to asi nezmění. Oproti tomu Proměny westernu (332 stran) je překvapivě čtivá kniha editovaná historiky Janem Švábenickým a Lubošem Ptáčkem. Seskupili sem osm studií různých autorů a tři rozhovory s režiséry. Kapitoly se věnují aspektům westernu, filmového i literárního, což je v Česku dost unikát." O sborníku Proměny westernu, vydaném před devíti lety Univerzitou Palackého v Olomouci, napsal na webu Neviditelný pes Ivo Fencl. Více tady.
     ♣   "Jako každý rok, i letos dramaturgové festivalu Jana Bébarová a Milan Hain zařadili do programu sekci věnovanou mimo americké podobě filmu noir. Po loňské exkurzi do Bollywoodu se letos vrací znovu do Evropy a v pětici vybraných snímků představí podoby noiru ve španělské filmografii. Vedle slavné Smrti cyklisty budou promítány v Česku méně známé filmy jako Ditirambo, Červená ryba, Andaluský expres a Skleněné oko, které je adaptací románu amerického spisovatele hard-boiled literatury Cornela Woolriche." Pozvánka na blížící se Noir Film Festival na ČSFD je zajímavá tím, že jsou v ní všechny zmíněné filmy i tvůrci "nalinkováni". Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.8. 2022/

Columbia Classics 4K Ultra HD Collection: Volume 3
     Hádanka, jakou šestici filmů nabídne letos na říjen společností Sony připravovaný třetí UHD-box Columbia Classics 4K Ultra HD Collection, je po včerejšku rozřešena, s jeho českou podporou to ale ještě není úplně jasné. Zatímco v boxu Columbia Classics 4K Ultra HD Collection: Volume 1, vydaném před dvěma lety, nabízely "češtinu" čtyři ze šesti zařazených titulů (Lawrence z Arábie, Velké vítězství, Jerry Maguire, Dr. Divnoláska) a box s pořadovým číslem dva, vydaný před rokem, se chlubil českými titulky u kompletní šestice filmů (Taxikář, Oliver!, Rozum a cit, Sociální síť, Anatomie vraždy, Lampasy), na 25. říjen chystaný box Columbia Classics 4K Ultra HD Collection: Volume 3 podle dosud zveřejněných specifikací slibuje české titulky u pouhé poloviny filmů. Tuto šťastnou trojici tvoří snímky Odtud až na věčnost (From Here to Eternity, 1953) Freda Zinnemana, Annie (1982) Johna Hustona a Lepší už to nebude (As Good as It Gets, 1997) Jamese L. Brookse, zatímco bez české podpory bohužel určitě bude Poslední filmové představení (Last Picture Show, 1971) Petera Bogdanoviche a u dalších dvou filmů, Stalo se jedné noci (It Happened One Night, 1934) Franka Capry a Panu učiteli s láskou (To Sir, with Love, 1967) Jamese Clavella, zatím nebyly zveřejněny detailní titulkové specifikace. Při této příležitosti považuji za důležité dodat i několik údajů k předchozím DVD a BD-edicím všech šesti titulů, protože ne všechny s českou podporou na obou starších typech nosičů vyšly. Pokud jde o DVD, objevilo se na něm s českou podporou všech šest výše uvedených filmů, byť některé z nich se v ČR prodávaly už na počátku století a jen krátce (takže o jejich existenci vědí jen pamětníci), zatímco na BD vyšly (a v ČR se prodávaly) v "počeštěné" verzi pouhé tři snímky (Odtud až na věčnost, Stalo se jedné noci, Lepší už to nebude).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.8. 2022/

Shy People
     Kdysi dávno, v jednom ze dvou "zóních" textů o snímku Kočičí lidé (Cat People, 1982) Paula Schradera, jsem napsal i tuto větu: "Zapomenout samozřejmě nemohu ani na úžasnou Nastassju Kinskou v titulní roli, v té době sice ještě ne na samém vrcholu slávy, ale na vrcholu krásy určitě (a neodpustím si osobní poznámku - v Kočičích lidech je sice hned několik úžasných Nastassjiných záběrů, ale chcete-li ji vidět opravdu ´nadzemsky krásnou´, sežeňte si Mariiny milence Andreje Končalovského, konkrétně scénu jejího dialogu s Robertem Mitchumem)." K citované větě bych z odstupu téměř dvaceti let doplnil vlastně už jen jediné, zato kategoričtější tvrzení - inkriminovanou "kuchyňskou scénu" Nastassji Kinské z Mariiných milenců (Maria´s Lovers, 1984) už dlouho považuji za jeden z nejnádhernějších "ženských záběrů" v celých dějinách kinematografie... Jak přinejmenším pamětníci vědí, Andrej Končalovskij, starší bratr režiséra Nikity Michalkova, byl spoluautorem scénáře Tarkovského Andreje Rubleva (Andrej Rubljov, 1966), v SSSR poté natočil několik pozoruhodných filmů (např. První učitel, Asjino štěstí, Šlechtické hnízdo, Strýček Váňa, Sibiriáda) a v roce 1980 emigroval do USA. Zatímco z jeho "ruské" filmografie není na v ČR distribuovaných nosičích dostupný žádný titul, "hollywoodská" éra je na tom výrazně lépe - na "počeštěných" DVD vyšel pozoruhodný Splašený vlak (Runaway Train, 1985) a dva další mainstreamovější tituly, krimikomedie Tango a Cash (Tango & Cash, 1989) a roadmovie Homer a Eddie (Homer & Eddie, 1989). Nejen nevydané, ale bohužel i téměř neznámé jsou v ČR dva Končalovského výtečné komorní filmy, v nichž si i v hollywoodských mantinelech zachoval svůj těžko definovatelný "ruský" melancholický vyprávěcí styl - výše zmínění Mariini milenci (v roce 2010 jejich chystanou DVD-edici ohlásila společnost Levné knihy, ale disk nikdy nevyšel) a do zapadlého koutu Louisiany situované drama Nesmělí lidé (Shy People, 1987). Vzácnou příležitost zhlédnout Nesmělé lidi, odměněné v Cannes hereckou cenou pro Barbaru Hersheyovou, dnes večer nabídne kanál ČT art, který snímek odvysílá v česky titulkované verzi ve "veřejnoprávní" premiéře.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.8. 2022/

Zpoždění po pythonsku
     Disků s českou podporou, které se nikdy (z nejrůznějších důvodů) nedostaly do tuzemské distribuce, jsou stovky (o těch zajímavějších jsem v minulosti vesměs psal), o dva řády méně početný je ale seznam disků, které byly do tuzemské distribuce sice ohlášeny (včetně přesného termínu vydání), ale do obchodů dorazily s obrovským zpožděním či dokonce nedorazily vůbec. Hezkým reprezentantem druhé varianty je BD Monty Python: Copak je to za Mesiáše... (Monty Python´s Not the Messiah, 2009) Aubreyho Powella, zaznamenávající kuriózní "oratorium", jednorázově předvedené v londýnské Royal Albert Hall (kromě Idlea, orchestru, tří ovcí, skotských dudáků, obřího sboru a pěveckých sólistů se na forbíně objevili i "speciální hosté" Michael Palin, Terry Jones a Terry Gilliam) a následně promítané i ve vybraných kinech. V roce 2010 záznam přenesla na DVD a BD společnost Sony a tehdejší tuzemský distributor "soňáckých" disků, společnost Bonton, ohlásil v témže roce jejich vydání v ČR v posledním květnovém týdnu. Zatímco DVD do českých obchodů bezproblémově dorazilo, BD nikoliv, což bylo dlouho vysvětlováno výrobním zpožděním (před dvanácti lety, kdy v ČR vycházelo často i více než sto titulů na discích měsíčně, byla zpoždění častá a týkala se nemalé části vycházejících titulů). Zpožděný disk v bontonském katalogu tehdy figuroval několik měsíců a ještě delší dobu ho mezi ohlášenými tituly vedly i tuzemské e-shopy, nikdy ale do ČR nedorazil a tak by se značnou mírou nadsázky šlo napsat, že jeho výrobní zpoždění už přesáhlo dvanáct let... Celou tu dobu přitom bylo toto BD bezproblémově ke koupi na e-shopech v řadě zemí Evropy (Británie, Německo, Francie, Itálie, Skandinávie aj.) a protože Sony pro celý starý kontinent vylisovalo jedinou mutaci s 26 titulkovými sadami (včetně české), byl nákup disku pro případné tuzemské zájemce nebývale jednoduchý. Pokud jde o DVD verzi Mesiáše, setrvala v nabídce tuzemských obchodů řadu let a i dnes, kdy Sony svého tuzemského distributora nemá, lze na některých z nich na zbylé disky občas narazit.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.8. 2022/

Made in Hungary
     Maďarských filmů na "počeštěných" DVD je tak mizivý počet, že by si zdejší zmínku - už jen coby rarita - zasloužil každý, který se objeví. Pokud mě paměť neklame, k jediné "početnější" (uvozovky jsou zcela na místě) edici novějších maďarských filmů s českými titulky došlo před osmnácti lety, kdy maďarská společnost ADS Service vydala na DVD filmy Meseautó (2000) Barny Kabaye, Csocsó, avagy Éljen május elseje! (2001) Róberta Koltaie, Valami Amerika (2002) Gábora Herendiho a Koltai díszdoboz (2001) Róberta Koltaie a vybavila je několika titulkovými sadami včetně české. Zda byla důvodem tohoto rozhodnutí nějaká tehdejší spekulace o možné zahraniční distribuci disků netuším, každopádně se tak ale nestalo a tak byly čtyři výše jmenované (a "počeštěné") tituly v prodeji pouze v Maďarsku. V posledních dvou letech se v maďarských obchodech objevily tři podobně "internacionalizované" disky, byť každý trochu jiným způsobem. Prvním byl noir Báchorky (Apró mesék, 2019) Attily Szásze, který byl uveden ve slovenských kinech (pod názvem ´Drobné bájky´) a zřejmě i proto ho jeho maďarský vydavatel na DVD vybavil i slovenskými titulky. Nejen slovenské, ale i české titulky jsou na DVD s dalším filmem téhož režiséra, adaptací knihy Jánose Havasiho Věčná zima (Örök tél, 2018) o maďarských ženách odvlečených za 2. světové války do sovětských gulagů. Nejnovějším DVD s maďarským filmem nabízejícím české titulky je nedávno vydané rodinné drama Jiná smečka (Külön falka, 2021) Hajniho Kise, loni soutěžící na festivalu v Karlových Varech - to je mimochodem s kompletní českou výbavou (české titulky i dabing) nalezitelné i v nabídce streamovací služby HBO Max (najdete ho tam pod anglickým názvem ´Wild Roots´).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.8. 2022/

Short Cuts
     ♣   Tři ze čtyř samostatně režírovaných celovečerních filmů Hynka Bočana ze šedesátých let (Nikdo se nebude smát, Čest a sláva, Pasťák) jsou dostupné na DVD, u čtvrtého si bohužel zájemci musí vystačit jen s řídkým uváděním na veřejnoprávních kanálech. Právě ten, černobílou adaptaci knihy Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967) s Pavlem Landovským v hlavní roli, odvysílá dnes večer kanál ČT2.
     ♣   Dnes vstupuje v Británii do prodeje ve světové "modré" premiéře snímek Touha (Desire, 1958) Vojtěcha Jasného, na jednom disku "doprovozený" restaurovanou verzi režisérova nejslavnějšího filmu Všichni dobří rodáci (All My Good Countrymen, 1968). V bonusové sekci BD, připraveného společností Second Run,  je i hodinový dokument Není stále zamračeno (It´s Not Always Cloudy, 1950), který jako svůj absolventský film na FAMU společně režírovali Karel Kachyňa s Vojtěchem Jasným a sedmnáctiminutová Česká rapsodie (Bohemian Rhapsody, 1969) s kamerou Jaroslava Kučery a hudbou Svatopluka Havelky, kterou Jasný natočil pro výstavu Expo v Ósace coby rozloučení s vlastí před odchodem do emigrace.
     ♣   "Mysleli jsme si, že jsme talentovanější než ostatní, zdálo se nám, že umíme něco, co ostatní ne – jak udělat dobrý film, protože jsme koukali na filmy, kterým jiní režiséři moc nerozuměli. Shlédli jsme všechny Kurosawy, všechny Bressony, Bergmana, Felliniho a Bunuela. Michail Iljič Romm nás neučil režii, ale profesi. Umělecky jsme se učili od těchto pěti géniů. Tarkovskij měl punc geniality, ale nemůžu říct, že byl génius. Jeho jedničkami byli Bergman a Bresson. Myslím, že jeho nejlepší filmy vznikly v době, když ještě nebyl ´Tarkovskij´. Jak začal hledat svůj vlastní styl, a našel ho, styl podobný snu, stal se jedinečným, ale ztratil upřímnost, začal být uměřený a točil ´Tarkovského filmy´. Pak Bergman někde řekl, že se Tarkovskij opakuje. Podle mě je potřeba pálit mosty: skutečný talent se neopakuje." Petr Gajdošík zveřejnil na Nostalghia.cz (tady) překlad 15 let starého monotematického "tarkologického" rozhovoru s Andrejem Končalovským.
     ♣   Slovenská pobočka MagicBoxu poslala do tamních obchodů DVD s dětským snímkem Letní rebeli (2020) Martiny Sakové, který byl před dvěma lety uveden i v českých kinech pod názvem ´Léto patří rebelům´. Na disku je kromě slovenské zvukové stopy i český dabing, jímž byl film opatřen při uvádění v tuzemské kinodistribuci (a s nímž ho nabízí i Netflix).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.8. 2022/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Zhang Yimou
Nikdo nesmí chybět (Ye ge dou bu neng shao / Not One Less, 1999) - Columbia - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na německém vydání
Cesta domů (Wo de fu qin mu qin / Road Home, 2000) - Columbia - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na britském vydání
Hrdina (Ying xiong / Hero, 2002) - HCE (též vyšlo jako příloha časopisu DVDMovie č. 7/2006, deníku Sport ze dne 31.1. 2008 a 19.12. 2009 a 15.5. 2011 ve "stánkové" řadě HCE)
Klan létajících dýk (Shi mian mai fu, 2004) - HCE (též vyšlo jako příloha časopisu DVDMovie č. 9/2006 a jako příloha deníku Blesk ze dne 20.8. 2008)
Ujet sám tisíc mil (Qian li zou dan ji / Riding Alone for Thousands of Miles, 2005) - Sony - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na polském vydání
Kletba zlatého květu (Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower, 2006) - HCE (též vyšlo jako příloha deníku Blesk ze dne 2.1. 2009)
Zbytečná krutost (San qiang pai an jing qi, 2009) - HCE - vyšlo 3.11. 2011 ve "stánkové" řadě FilmX
Květy války (Jinling Shisan Chai, 2011) - HCE - vyšlo 20.3. 2013 ve "stánkové" řadě společnosti HCE
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Velká čínská zeď (2016), Velká čínská zeď /BD/ (2016), Velká čínská zeď /UHD/ (2016)


Zhaová Chloé
Země nomádů (Nomadland, 2020) - Disney/MagicBox


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2022, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil