ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.692
(22. sezóna)
39 / 2023
středa
8. února 2023


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Paskvil desetiletí
     Když jsem před měsícem psal ve zprávě nazvané ´Reedice disku z digitálního pravěku´ (tady) o kuriózním nápadu společnosti MagicBox vydat reedici DVD, jehož technické parametry byly zastaralé už v dobách jeho prvního vydání, tedy před 22 lety, nenapadlo mě, jak absurdním způsobem se otřesné technické provedení disku MagicBox pokusí zamaskovat. Jak je v odkazované zprávě uvedeno, dobový vydavatel disku, společnost 20th Century Fox, při uložení originálního cinemascopu 2,35:1 použil (dnes již dávno zapomenutý a i před čtvrtstoletím jen výjimečně používaný) neanamorfní přepis, který je o řád nekvalitnější než přepis anamorfní a navíc už tehdy (a natož dnes) znesnadňuje přehrání DVD na televizích s obrazovkou formátu 16:9. Zatímco původní vydání disku tento fakt nijak neskrývalo a nekamuflovalo (na obalech všech tehdejších vydání DVD byl obraz označen standardním logem neanamorfního přepisu, tedy ´Widescreen Version 4:3 / 2,35:1´), MagicBox jak na svém webu, tak přímo na obalu letošní reeedice disku, klamavě uvádí, že jde o přepis anamorfní (´Obrazový formát: 16:9 / 2,35:1´). Abych měl úplnou jistotu, že nedošlo ke zcela nepravděpodobné možnosti, totiž že na disku je nový anamorfní přepis (v ČR vydaná reedice by totiž v takovém případě byla jediným v celém světě existujícím DVD s anamorfním přepisem Propasti), jsem si disk objednal a "otestoval" ho, a mohu tedy potvrdit, že skutečně jde o dolis 22 let starého DVD s neanamorfním přepisem. Po vložení DVD do přehravače a "poslání" signálu do širokoúhlé televize (16:9) tak kupce čeká podívaná, s jakou se pravděpodobně ještě nikdy nesetkali - Propast se totiž zobrazí neanamorfně, tedy v maličkém "okénku" uprostřed obrazovky, obklopeném masivními černými pruhy nejen nahoře a dole (což se děje u všech filmů natočených v cinemascopu 2,35:1), ale i vlevo a vpravo. Pokud byste si chtěli Propast přehrát tak, aby zmizely černé pruhy po stranách a film zabral celou šíři obrazovky, musíte si ho skrz menu televizoru "vyzoomovat" (upozorňuji, že některé televize to nemusí umět), což ovšem výrazně zhorší kvalitu obrazu, která je mimochodem mizerná už před zoomováním a při použití zoomu je doslova a do písmene tak příšerná, že film činí nesledovatelným.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.2. 2023/

Short Cuts
     ♣   Další luxusní zahraniční edice se dočkal snímek Nabarvené ptáče (2019) Václava Marhoula. Francouzská společnost Spectrum Films ho letos v lednu vydala v boxu, obsahujícím BD, DVD a knihu (francouzský překlad knižní předlohy), přičemž v bohaté bonusové výbavě disků je i dvouhodinový dokument 11 barev ptáčete (2020) Vojtěcha Kopeckého a devadesátiminutový rozhovor s Václavem Marhoulem.
     ♣   Extrémně rychlý přesun z televizní obrazovky na DVD naplánovala Česká televize pro trojdílnou kriminálku Docent (2023) Jiřího Stracha, jejíž první díl byl na ČT1 odvysílán v neděli 5. února. V polovině příštího týdne, tedy ještě před premiérovým odvysíláním závěrečné epizody (stane se tak v neděli 19. února), se totiž Docent objeví v obchodech na dvojdisku, vydaném Českou televizí v DVD-edici ´Seriál´.
     ♣   V březnové slevové akci na e-shopu DVDpremiéry (tady) se objevila cca polovina titulů z DVD-řad ´Festival 12´ a ´Be2Can´, do nichž společnost Film Europe zařazovala převážně filmy uvedené na festivalech v Cannes, Benátkách a Berlíně. Zatímco dosud byly snímky Život Adele (La Vie d´Adele, 2013) Abdellatifa Kechicheho, Zimní spánek (Kiş Uykusu, 2014) Nuriho Bilge Ceylana, Pardon, nezastihli jsme vás (Sorry We Missed You, 2019) Kena Loache, Dva dny, jedna noc (Deux jours, une nuit, 2014) bratří Dardennových či Faust (2011) Alexandra Sokurova ke koupi vždy jen za 250 korun, v akci jsou k dispozici za stokorunu.
     ♣   Dalším klasickým českým (resp. československým) snímkem, který se objeví na ČT art v novém letošním cyklu, uváděném vždy v nedělním večerním programu, bude 12. února oscarový Obchod na korze (1965), doprovozený hodinovým portrétem jeho režisérů Jána Kadára a Elmara Klose z cyklu Zlatá šedesátá II (2014).
     ♣   Pěti Zlatými glóby oceněný seriál televize HBO Andělé v Americe (Angels in America, 2003), režírovaný Mikem Nicholsem a vystavěný na hereckých výkonech Al Pacina, Meryl Streepové a Emmy Thompsonové, vydala v ČR na DVD společnost Warner už před osmnácti lety. Mnoho let vyprodaný dvojdisk se šesti seriálovými epizodami se do tuzemské distribuce vrátí letos v březnu v podobě reedice, lišící se od původního vydání jen novým obalem.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.2. 2023/

Babylonský fofr
     Přejete-li si, aby se nějaký konkrétní film dostal na "nosiče" v co nejkratší době od premiéry v kinech, musíte doufat v jediné - že v kinech totálně propadne a prodělá desetimilióny dolarů. V takové situaci se totiž producenti snaží prodělek snížit co nejrychlejším přesunem snímku do "domácích kin", dokud je ještě v čerstvé paměti diváků reklamní kampaň k jeho uvedení v kinech, která tak nepřijde úplně vniveč... Dokonalým příkladem je mnohými napjatě očekávaný (a nemalým počtem recenzentů nadšeně přijatý) tříhodinový Babylon (2022) Damiena Chazellea, který s rozpočtem 80 miliónů dolarů a celosvětovými tržbami pod 30 miliónů patří k největším kasovním propadákům posledních let (při započtení masivních nákladů na reklamu prodělal více než 100 miliónů dolarů). Režisérova v démonickém tempu natočená vize Hollywoodu před sto lety (na sklonku němé éry kinematografie) šla do amerických kin před Vánoci a do evropských v lednu (v ČR před pouhými dvěma týdny) a protože Paramount na tržební katastrofu zareagoval v úvodu popsaným způsobem, dočkáme se Babylonu na nosičích ani ne čtvrt roku od kinopremiéry. V Americe Babylon vyjde na všech typech disků 21. března a okamžitě poté se postupně (od dubna do června) objeví v prodeji i v jednotlivých evropských zemích. Tuzemské "chazelleovce" jistě potěší, že ČR patří k zemím, v nichž se Babylon na discích objeví (prostřednictvím MagicBoxu) hned v dubnu a "počeštění" se dočká na všech nosičích, tedy na DVD, BD i UHD. U Chazelleových filmů je to ostatně dobrým zvykem - všechny tři předchozí, tedy Whiplash (2014), La La Land (2016) a První člověk (First Man, 2018), se v tuzemsku prodávaly na DVD a BD a dva jsou s českou podporou k dispozici i na UHD (První člověk přičiněním MagicBoxu i v ČR, zatímco Whiplash jen v zahraničí).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 6.2. 2023/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 30.1. do 12.2. 2023)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat filmy Propast (The Abyss, 1989) Jamese Camerona (Disney/MagicBox), Moucha (The Fly, 1986) Davida Cronenberga (Disney/MagicBox) a Mravenec Z (AntZ, 1998) Erica Darnella a Tima Johnsona (Universal/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevily snímky Sunshine (2007) Dannyho Boylea (Disney/MagicBox), Snídaňový klub (The Breakfast Club, 1985) Johna Hughese (Universal/MagicBox) a Exodus: Bohové a králové (Exodus: Gods and Kings, 2014) Ridleyho Scotta (Disney/MagicBox) a na UHD čtveřice Dunkerk (Dunkirk, 2017), Dokonalý trik (The Prestige, 2006), Počátek (Inception, 2010) a Interstellar (2014) Christophera Nolana (vše Warner/MagicBox), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 5.2. 2023/

Dějiny čtení
     ♣   "Podobně jako ve filmu ´Naše malá sestra´ z roku 2015, též adaptaci mangy, japonský režisér vyobrazuje převážně ženský svět. Ukazuje hierarchii v domě, kde se odehrává většina příběhu, klade důraz na obřadnost činností, ale přitom nechává veškeré vztahy v uvolněné, přímé, přátelské rovině. Jsou tu cítit ozvuky mistra všednodennosti a klasika tamní kinematografie Jasudžiróa Ozua, který též uměl říci vše podstatné pomocí záběrů na lidi, kteří vysedávají na zápraží, a skrze vhodně zvolené detaily na předměty běžného života včetně hrnců, v nichž zrovna bublá oběd." O báječném netflixovském seriálu Makanai: Jak se vaří pro Maiko (Maiko-san chi no Makanai-san, 2023) Hirokazu Koreedy napsal pro Aktuálně Tomáš Stejskal. Více tady.
     ♣   "Podle našich průzkumů jsme zatím napočítali cca 600 pořadů, zhruba polovina má český dabing, zbytek povětšinou titulky, stoprocentní to ale zatím není. Opět čekáme na finální spuštění, už si ale můžete hrát s hledáním či vidět v detailech pořadů parametry. Důležitou informací je video kvalita, SkyShowtime bohužel nenabízí větší než Full HD (1080), nejvyšší kvalita ve 4K zatím nemá plán nasazení. Zvuk je v drtivé většině pouze stereo, na rozdíl od iTunes, kde mnoho filmů z dílny Universal a Paramount najdete v nejvyšší možné video i audio kvalitě (Dolby Atmos, Dolby Vision, 4K). Dostupnost pro přehrávání je relativně široká - samozřejmě prohlížeč, mobilní telefony a tablety a vybrané televize jako je LG či Android TV. Bohužel chybí Samsung TV, kde stejně jako ve zbytku Evropy čekáme a zatím se neví termín. To samé zatím platí o chybějící podpoře pro herní konzole Xbox a PlayStation." Další podrobnosti o chystané nové streamovací službě SkyShowtime zveřejnil web Filmtoro. Více tady.
     ♣   "Je to kniha-polemika, kniha-parodie, kniha-alternativa. Polemika s vědou, parodie na slovníky a encyklopedie, alternativa ke všemu tomu monumentálnímu snažení, co chce pro jednou zbádat kvanta lidského vědění a poznání. Autor svůj projekt zahájil v roce 1972 a po nejrůznějším pauzírování dotáhl věc loni do finále; tedy půlstoletí práce. Víc než tři stovky stránek: napravo výtvarná realizace, nejčastěji provedená oblíbenou metodou koláže, nalevo pak vesměs stručná, ale pádná textová charakteristika. Na sto padesát různých kreatur, často zábavné a někdy trochu strašidelné vizáže, namíchané ze součástek živé i mrtvé přírody, asi nejčastěji posbíraných z anatomických atlasů. Hodně kostí, hodně lebek, sem tam křídlo, ploutev – a častokrát taky penis; vždyť nejvíc textu si vysloužily reprezentanti druhů ohoník cudný a félanka oidipská." O knize Jana Švankmajera Švank-mayers Bilderlexikon, vydané nakladatelstvím Dybbuk, napsal v Lidovkách Radim Kopáč. Více tady.
     ♣   "Bertolucci ´Poslední tango´ napsal společně s Francem Arcallim podle svého snu, v němž se potkal a následně miloval se zcela neznámou ženou. Sám Brando později popisoval film jako Bertolucciho psychoanalýzu a kombinace snového surrealismu s pudovou živelností je z díla cítit dodnes. Kamera pravidelného Bertolucciho spolupracovníka a pozdějšího trojnásobného oscarového laureáta (za filmy Apokalypsa, Rudí a Poslední císař) Vittoria Storara totiž často pracuje s mimoobrazovým prostorem, pohybuje se po detailech hereckých představitelů i jejich okolí a s oblibou využívá deformovaných záběrů přes zrcadla či skla. Jako inspirace posloužily také obrazy britského malíře Francise Bacona vyznačující se výraznou barevností s dominancí oranžové a znepokojivými obličeji postav sžíraných vnitřními démony. Diváckou dezorientaci umocňují i hlasité výtrysky saxofonové hudby z pera Gata Barbieriho využívající jak nezbytného tanga, tak i melancholického jazzu." O filmu Poslední tango v Paříži (Ultimo tango a Parigi / Last Tango in Paris, 1972) Bernarda Bertolucciho, který v ČR na DVD před lety vydala společnost MGM, napsal v Kinoboxu Mojmír Sedláček. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 4.2. 2023/

Stojedenadvacetiletý Dustin
     Mezi slavnými "anti-westerny" zaujímá nepřehlédnutelné místo Malý velký muž (Little Big Man, 1971) Arthura Penna, natočený podle stejnojmenné (a i v češtině vydané) knižní předlohy Thomase Bergera. Retrospektivně vyprávěný příběh veterána indiánských válek, stojedenadvacetiletého Jacka Crabba (výtečný Dustin Hoffman), jenž - ač běloch - byl vychován Čejeny, patří k prvním "deziluzivním" pohledům na pionýrské období amerických dějin, což je mimochodem zcela v intencích Pennovy režijní tvorby (na DVD s českými titulky je zastoupena pěti tituly včetně toho nejslavnějšího, "gangsterky" Bonnie a Clyde z roku 1968). Na DVD vydala Malého velkého muže společnost Paramount v roce 2003 a v tuzemské distribuci se disk objevil dvakrát - nejprve ho nedlouho po premiéře dovezl tehdejší český distributor paramountské produkce, společnost HCE a podruhé tak učinil v roce 2008 MagicBox, který od HCE distribuci titulů Paramountu převzal. Mnoho let vyprodané DVD se do českých obchodů vrátí letos v březnu, stejně jako v roce 2008 v podobě dolisu dnes již dvacet let starého disku, přesto se ale chystaná reedice drobné inovace dočká - MagicBox totiž tentokrát disk nevybaví původním obalem (na němž byla reprodukována herecká dvojice Dustin Hoffman a Faye Dunawayová), nýbrž výrazně podařenějším přebalem (na němž je herec sám), který před deseti lety vytvořil Paramount pro BD s Malým velkým mužem, vydané v Evropě jen v Británii a Německu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 3.2. 2023/

Short Cuts
     ♣   Podle čísel zveřejněných na webu Borovan prodal v loňském roce v ČR MagicBox 617.223 disků, z toho 445.000 DVD, 146.500 BD a 25.800 UHD. Je to o cca 20 tisíc disků méně než v roce 2021, přičemž počet prodaných DVD byl meziročně stejný a protože rostl i prodej UHD (o cca 7 tisíc), jde meziroční pokles výhradně na vrub BD (prodalo se jich o téměř 30 tisíc méně). Nejprodávanějšími tituly (v součtu všech tří typů disků) byly snímky Není čas zemřít (No Time to Die, 2021) Caryho Fukunagy (10.090 prodaných ks), Mimoni 2: Padouch přichází (Minions: The Rise of Gru, 2022) Kyleho Balda a Brada Ablesona (8.286 ks), Top Gun: Maverick (2022) Josepha Kosinskiho (7.845 ks), Duna (Dune: Part One, 2021) Denise Villeneuvea (5.644 ks) a Jurský svět: Nadvláda (Jurassic World: Dominion, 2022) Colina Trevorrowa (4.355 ks).
     ♣   Kriminálka Training Day (2001) Antoina Fuquy, za níž si Denzel Washington došel na pódium pro svého druhého Oscara (a Ethan Hawke se musel spokojit jen s první ze čtyř neproměněných oscarových nominací), vyšla v ČR na DVD s logem Warnerů na obalu už před 21 lety. Letos v březnu se přičiněním stejného vydavatele poprvé do českých obchodů Training Day dostane i ve "vysokém rozlišení", na souběžně vydaných BD a UHD (oba typy disků uvede do tuzemské distribuce MagicBox).
     ♣   Poslední série mého oblíbeného "nerdcomu" Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory, 2007-19) vyšla v ČR na DVD před čtyřmi lety a její tehdejší premiéru doprovodil MagicBox i edicí megaboxu, nabízejícího na 36 discích všech 12 seriálových řad. Již delší dobu vyprodaná warnerská kolekce se letos v březnu vrátí do obchodů v reedici a tentokrát si za ní MagicBox bude účtovat 3.000 korun.
     ♣   Nejzajímavější položkou v programu kanálu ČT art v prvním únorovém týdnu je sobotní (4. února) uvedení snímku Shining (1980) Stanleyho Kubricka nejen v titulkované verzi, ale hlavně v tzv. americkém sestřihu, o 27 minut delším než verze, která se v Evropě promítala před čtyřiceti lety v kinech a před dvaceti lety vyšla i na "počeštěném" DVD. O den později pak ČT art odvysílá snímek Smrt si říká Engelchen (1963) Jána Kadára a Elmara Klose a hned po něm hodinový portrét Jana Kačera z cyklu Zlatá šedesátá (2009), natočený Martinem Šulíkem.
     ♣   Svého času populární komedii Bosé nohy v parku (Barefoot in the Park, 1967) Genea Sakse, adaptující divadelní hru Neila Simona a využívající tehdy hvězdnou (a mladou) dvojici Robert Redford a Jane Fondová, vydal na DVD s českými titulky Paramount už v roce 2001 a později dopravil MagicBox na český trh i reedici, lišící se kromě obalu i doplněným českým dabingem. Protože vyprodaná jsou mnoho let obě vydání, pošle letos v březnu MagicBox do obchodů dolis novějšího provedení disku, nabízejícího oba typy české podpory.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 2.2. 2023/

Předplatíte si Zónu?
     Avizoval jsem, že vždy na začátku každého měsíce připomenu možnost "předplatit si Zónu", a i dnes, první únorový den, tak tedy činím. Před třemi lety jsem čtenářům Zóny "nabídl" její dobrovolné předplatné a popsal důvody, které mě k tomu vedly (onen text najdete tady). Podstata tehdejšího sdělení je shrnutelná do následující věty: Jste-li solventní a nacházíte-li na Zóně informace, které jsou pro vás cenné, můžete buď jednorázově či pravidelně, třeba jednou měsíčně (formou trvalého příkazu), na Zónu přispět libovolnou částkou, jejíž výší si sami pro sebe určíte, za kolik vám tento web "stojí" (pokud se pro "dobrovolné předplatné" rozhodnete, posílejte ho na účet vydavatelství Zóna č. 247041314/0300 a označte platbu variabilním symbolem 666). Někteří čtenáři Zóny tak i v lednu učinili, čímž mi samozřejmě udělali velkou radost (a tímto jim děkuji!). Toť vše, připomenu se opět za měsíc. A abych tímto opakujícím se sdělením nepřipravil čtenáře každý měsíc o jednu regulérní zóní zprávu, tak tu dnešní najdete níže.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 1.2. 2023/

Stream Cuts
     ♣   Nadlouho poslední globální streamovací služba, která se chystá oblažit svou produkcí tuzemské diváky, oznámila oficiální termín spuštění. Pod nepříliš šťastným názvem SkyShowtime ukrytý "stream", kombinující filmovou i seriálovou nabídku studií Universal a Paramount, odstartuje v ČR za dva týdny, v úterý 14. února a za jeho měsíční předplatné zájemci zaplatí 179 korun. Pokud jsem ale správně pochopil zveřejněné specifikace, nabídku SkyShowtime půjde přehrávat jen na některých z chytrých televizí (se systémy Android TV, Google TV a LG TV, ale nikoliv Tizen), takže služba nebude dostupná pro majitele v ČR suverénně nejrozšířenějších televizí Samsung.
     ♣   V mezidobí od posledního "vydání" této streamovací rubriky rozšířila služba HBO Max svou bressonovskou nabídku o další dva tituly, takže si na ní lze spustit již pět režisérových filmů. K dosavadní trojici Kapsář (Pickpocket, 1959), A co dále, Baltazare (Au hasard Balthazar, 1966) a Proces Jany z Arcu (Proces de Jeanne d´Arc, 1962) přibyl snímek Muška (Mouchette, 1967), před lety v ČR vyšlý na DVD v řadě ´Netuctové filmy´ (tady) a závěrečná "položka" Bressonovy filmografie, drama Peníze (L´Argent, 1983), odměněné (společně s Tarkovského Nostalgií) Cenou za režii v Cannes (tady).
     ♣   Dvouapůlhodinový dokument Ennio (2021), který o legendárním skladateli filmové hudby natočil Giuseppe Tornatore, sklidil po svém loňském podzimním uvedení v tuzemských kinech nadšené ohlasy recenzentů i diváků. Šance, že by se Ennio objevil na nějakém typu "počeštěného" nosiče, je mizivá a tak zájemce o něj jistě potěší možnost jeho zhlédnutí na streamovací službě KVIFF.TV (tady). K dispozici je na "kviffu" jak v rámci měsíčního předplatného, tak formou týdenní výpůjčky (za 70 korun) či trvalého stažení (120 korun).
     ♣   Z filmů o éře mccarthismu v Hollywoodu je v ČR nejznámější satira Na černé listině (The Front, 1976) Martina Ritta s Woodym Allenem v hlavní roli, která se na konci sedmdesátých let promítala i v československých kinech. Na opačném pólu známosti naopak stojí drama Předem vinni (Guilty by Suspicion, 1991) Irwina Winklera, premiérované v Cannes (v roce 1991 se s ním o Zlatou palmu utkaly i filmy Dvojí život Veroniky, Krásná hašteřilka, Europa, Přerušený krok čápa či Barton Fink). Snímek, v němž si hlavní roli režiséra Davida Merrilla zahrál Robert De Niro, najdete s českými titulky v nabídce HBO Max (tady).
     ♣   Když jsem před rokem psal o filmech Alfreda Hitchcocka, nalezitelných s českými titulky v nabídce Netflixu, dopočítal jsem se trojice Farmářova žena (The Farmer´s Wife, 1928), … a neuveď nás v pokušení (The Manxman, 1929) a Rozmary bohaté ženy (Champagne, 1928). Od té doby se "hitchovská" nabídka Netflixu rozrostla o gangsterku Číslo sedmnáct (Number Seventeen, 1932), adaptující divadelní hru Josepha J. Farjeona (tady) a romantickou komedii Co moře pohltí aka Bohatí a cizí (Rich and Strange, 1932) s Henrym Kendallem v hlavní roli (tady), kterou před lety společnost Levné knihy při vydání na DVD propagovala neodolatelně patafyzickou anotací na obalu ("Zchudlí a zubožení odjíždějí Barry a Kendall domů na prosté obchodní lodi, která ztroskotá. Manžele zachrání posádka, která ale začíná jíst jejich kočku!").
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 1.2. 2023/

Příběh milenců
     Film Philipa Kaufmana Nesnesitelná lehkost bytí (The Unbearable Lightness of Being, 1987) je pro českého diváka zajímavý hned z několika důvodů - je natočen podle románu Milana Kundery, odehrává se převážně v Čechách (protože se točilo v hnusných časech, v nichž Petr Pavel ještě nebyl inkarnovaným Václavem Havlem, nýbrž předsedou ZO KSČ, vznikaly "pražské" exteriéry v Lyonu), do filmu jsou implantovány dokumentární záběry Jana Němce z příjezdu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Prahy, roličku v něm si vystřihl Pavel Landovský a kromě Janáčkovy hudby se objeví i fragment skladby ´Hey Jude´, zpívané Martou Kubišovou... Kaufmanův téměř tříhodinový film sice rezignoval na kunderovské filosofující odbočky a soustředil se především na popis vypravěčsky vděčného milostného trojúhelníku, odehrávajícího se uprostřed "zlých časů" (scénář napsal zkušený Jean-Claude Carriere), dodnes ale zaujme zajímavými hereckými výkony (Daniel Day-Lewis, Juliette Binocheová, Lena Olinová, v epizodách Daniel Olbrychski, Stellan Skarsgard či Erland Josephson), ryze ne-hollywoodskou vypravěčskou náladou (styl filmu byl inspirován Bergmanovým Mlčením) a skvělou kamerou Svena Nykvista (nastoupil na "plac" hned po dokončení Tarkovského Oběti). Úžasná je především výše zmíněná šestiminutová černobílá sekvence sovětské invaze, kde jsou do autentických dokumentárních materiálů organicky "vkomponováni" hlavní aktéři příběhu (detailní popis realizace této pasáže najdete na straně 139 autobiografie Svena Nykvista Úcta ke světlu, vydané v roce 1999 Pasekou). Kaufmanův snímek vyšel na DVD s českými titulky hned dvakrát, v ČR se ale prodávala jen starší ze dvou edic, připravená Warnery už před dvaceti lety. Toto jednodiskové provedení (v mimořádně nepovedeném obalu) nabídlo jen samotný film, zatímco o tři roky později vydaná dvojdisková speciální edice, tehdy s českou titulkovou podporou získatelná v Polsku či Německu, "ukrývala" i nový půlhodinový dokument ´Emotional History: The Making of The Unbearable Lightness of Being´ a společný komentář režiséra Philipa Kaufmana, scenáristy Jeana-Claudea Carriera, střihače Waltera Murche a herečky Leny Olinové (komentář byl pořízen pro první americkou edici filmu, připravenou společností Criterion v roce 1999). Po mnoha letech, kdy bylo DVD s Nesnesitelnou lehkostí bytí v ČR beznadějně vyprodáno, ho letos v březnu v podobě reedice vrátí do tuzemské distribuce MagicBox - ani tentokrát se ale bohužel nedočkáme novějšího vydání z roku 2006, ale dolisu jednodiskového provedení z roku 2003. Jedinou drobnou odlišnost od tehdejší edice nabídne obal - celkové příšerné grafické řešení sice zůstane nezměněné, zatímco ale stará verze nabízela texty v angličtině, letošní obal už bude kompletně "počeštěn", což grafikovi umožnilo název filmu na přední straně obalu doplnit o kuriózní slogan ´Příběh milenců´.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 31.1. 2023/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Jarmusch Jim
Trvalá dovolená (Permanent Vacation, 1980) - Levné knihy
Trvalá dovolená (Permanent Vacation, 1980) - Aerofilms
Podivnější než ráj
(Stranger Than Paradise, 1984) - Levné knihy
Podivnější než ráj
(Stranger Than Paradise, 1984) - Aerofilms
Mimo zákon
(Down by Law, 1986) - Levné knihy
Mimo zákon
(Down by Law, 1986) - Aerofilms
Tajuplný vlak
(Mystery Train, 1989) - Levné knihy
Tajuplný vlak
(Mystery Train, 1989) - Aerofilms
Noc na Zemi
(Night on Earth, 1991) - Levné knihy
Noc na Zemi
(Night on Earth, 1991) - Aerofilms
Mrtvý muž
(Dead Man, 1995) - Levné knihy
Mrtvý muž
(Dead Man, 1995) - Aerofilms
Ghost Dog - Cesta samuraje
(Ghost Dog: The Way of the Samurai, 1999) - HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX", jako příloha deníku Blesk ze dne 10.12. 2008 a 20.6. 2011 ve stánkové řadě HCE)
Dalších deset minut
(Ten Minutes Older: The Trumpet, 2002) - povídka Int. Přívěs. Noc (Int. Trailer. Night) - příloha měsíčníku Stereo & Video č. 10/2005
Zlomené květiny (Broken Flowers, 2004) - HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, 2003) - Artcam/Filmhouse (též vyšlo 7.4. 2009 ve "stánkové" řadě Filmová galerie)
Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, 2003) - Levné knihy
Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, 2003) - Aerofilms
Hranice ovládání
(The Limits of Control, 2009) - HCE (též vyšlo 20.5. 2010 v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive, 2013) - HCE
Paterson (2016) - Aerofilms/BMP
Mrtví neumírají (The Dead Don´t Die, 2019) - Universal/MagicBox
Mrtví neumírají /BD/ (The Dead Don´t Die, 2019) - Universal/MagicBox

Jarrott Charles
Tisíc dnů s Annou (Anne of the Thousand Days, 1969) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na britském vydání
Marie Stuartovna, královna skotská aka Marie Stuartovna, královna Skotska (Mary, Queen of Scots, 1971) - DVD Edice


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2023, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil