ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.927
(22. sezóna)
275 / 2023
pondělí
2. října 2023


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Short Cuts
     ♣   Veřejnoprávní kanál ČT2 dnes večer odvysílá (v dabingu, ale duálně) snímek Válečník (The War Lord, 1965) Franklina J. Schaffnera s Charltonem Hestonem v hlavní roli. Dnes asi už jen málokdo tuší, že syrové středověké drama, zasazené do jedenáctého století, vydala v ČR před čtrnácti lety na lokálně připraveném DVD společnost MagicBox.
     ♣   Premiérová BD-edice restaurované verze snímku Krysař (The Pied Piper, 1985) Jiřího Barty, vzniklá ve studiu Deaf Crocodile a v zámoří distribuovaná společností Vinegar Syndrome, je na amerických e-shopech v prodeji od srpna. Pochvalná recenze disku, doprovozená deseti screenshoty, se nedávno objevila na Blu-ray.com (tady).
     ♣   Doufám, že to není předznamenání budoucího dění v naší části světa, ale společnost Disney v Austrálii, Novém Zélandu a Oceánii (s výjimkou Indonésie) ukončila (kvůli nerentabilitě) vydávání všech fyzických nosičů, tedy DVD, BD i UHD.
     ♣   V červnu jsem na Zóně avizoval, že v říjnu se francouzská společnost Artus Films chystá na BD vydat snímky Marketa Lazarová (1967) a Údolí včel (La Vallée des abeilles, 1967) Františka Vláčila, ten druhý ve světové "modré" premiéře. Vydavatel si tento záslužný počin nerozmyslel, jen o měsíc posunul datum vydání - oba disky by měly do francouzských e-shopů dorazit až 7. listopadu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 2.10. 2023/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 25.9. do 8.10. 2023)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat snímky Schindlerův seznam (Schindler´s List, 1993) Stevena Spielberga (Universal/MagicBox), Zjizvená tvář (Scarface, 1983) Briana De Palmy (Universal/MagicBox), Vertigo (1958) Alfreda Hitchcocka (Universal/MagicBox) a nově digitalizované verze filmů Slavnosti sněženek (1983), Konec starých časů (1989) a Vesničko má středisková (1986) Jiřího Menzela (všechny tři vydal i distribuuje Multiland).
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí filmy Příběh z Filadelfie (The Philadelphia Story, 1940) George Cukora (Warner/MagicBox), Mys hrůzy (Cape Fear, 1991) Martina Scorseseho (Universal/MagicBox), Zelená míle (The Green Mile, 1999) Franka Darabonta (Universal/MagicBox), Nejsme žádní andělé (We´re No Angels, 1954) Michaela Curtize (Paramount/MagicBox), Nejsme žádní andělé (We´re No Angels, 1989) Neila Jordana (Paramount/MagicBox), Flákači (Mallrats, 1995) Kevina Smithe (Universal/MagicBox), Spy Game (2003) Tonyho Scotta (Universal/MagicBox), Spáči (Sleepers, 1996) Barryho Levinsona (Universal/MagicBox), Jak přicházejí sny (What Dreams May Come, 1998) Vincenta Warda (Universal/MagicBox), Návrat růžového pantera (The Return of the Pink Panther, 1975) Blakea Edwardse (Universal/MagicBox), trojice Potíže s Harrym (The Trouble With Harry, 1956), Marnie (1964) a Roztržená opona (Torn Curtain, 1966) Alfreda Hitchcocka (Universal/MagicBox), box Kolekce Kmotr: Coppolova remasterovaná edice s filmy Kmotr (The Godfather, 1972), Kmotr II (The Godfather: Part II, 1974) a Kmotr III (The Godfather: Part III, 1990) Francise Forda Coppoly (Paramount/MagicBox) a box Kolekce Vymítač ďábla, v němž jsou i oba sestřihy snímku Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973/2001) Williama Friedkina (Warner/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zajímavějších novinek na BD a UHD obešel, v týdnu příštím je na BD ohlášen snímek Zelená míle (The Green Mile, 1999) Franka Darabonta (Universal/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 1.10. 2023/

Dějiny čtení
     ♣   "A.I. je nejvíce medializovaná a momentálně nejtajemnější položka finální dohody. Scenáristé si prý uhájili své duševní vlastnictví, ale studiím a streamerům zůstal manévrovací prostor pro experimenty. Co to znamená? To zatím nikdo neví. Co všichni tuší jest, že nejrůznější entity mimo systém budou stejně zveřejněné scénáře na trénink A.I. používat a nástrojů, které by rozeznaly případné falzifikáty (podobně jako je to u diplomových prací na univerzitách), zatím moc neexistuje. Pokud vzniknou, vždy to bude hra na kočku a myš, kdy podvodníci budou mít určitý náskok. Pozitivní nicméně je, že autorské právo se v této fázi dočkalo zastání a nějaké opory v rámcové dohodě." Václav Rybář napsal o detailech dohody mezi hollywoodskými studii, streamery a scenáristy, která ukončila 5 měsíců trvající stávku. Více tady.
     ♣   "Třetí kapitola nese název ´Iterace historického estetismu´, a tím pádem prozrazuje postupující zahlcenost textu málo srozumitelnými výrazy, když se opět dovolává zahraničních zdrojů – začleňování termínů jako kauzální antecedenty sotva přispěje ke snadnému pochopení textu. Snaží se upozornit na používání předvídatelných syžetových, vypravěčských, ikonografických, sexuálních a jiných schémat při předvádění zvolené dějinné události a jejích aktérů, na jedné straně viníků a naproti nim obětí. Nechybí ani zamyšlení nad zdánlivě nepřijatelnou (tragi)komikou, byť leckdy hrůznou a morbidní, vinoucí se už od Chaplinova Diktátora (1940). V tuzemské kinematografii – najmě v éře normalizace – se navíc mnohdy přihodilo, že důvod uvěznění se z nežádoucího rasového původu přesouval k odbojové komunistické činnosti." Nakladatelstvím NAMU vydanou knihu Zdeňka Hudce Historický estetismus s podtitulem ´Reprezentace holokaustu v československém a českém hraném filmu 1948-2019´ recenzoval v iLiteratuře Jan Jaroš. Více tady.
     ♣   "Jubilejní desátý ročník ´Be2Can´ uvede devět premiérových titulů a tři reprízované. Mezi premiérami bude novinka legendárního 87letého britského režiséra Kena Loache ´Starý dub´, která navazuje na jeho civilní a mimořádně lidská sociální dramata. Název filmu odkazuje k místu, které je středobodem příběhu. Starý dub je název poslední hospody ve vesnici v anglickém Durhamu, kde se po zavření dolů lidé cítí odříznutí od světa a s odlivem obyvatelstva se tam objevuje místo pro syrské uprchlíky. Ken Loach a jeho dvorní scenárista Paul Laverty se v titulu soustředí na problematiku střetu kultur a na původ nesnášenlivosti v opomíjených komunitách." Podrobnosti o desátém ročníku přehlídky Be2Can, začínající v pondělí 4. října, publikoval Kinobox. Více tady.
     ♣   "Po skončení války odjel Hans Janowitz do Berlína a ještě koncem roku 1918 začal s Carlem Mayerem pracovat na ´Kabinetu doktora Caligariho´. Oba zcela bez zkušeností s filmovou tvorbou napsali scénář k přelomovému snímku, který dodnes fascinuje filmové diváky i historiky. Sám Janowitz se o natáčení filmu mnohokrát později vyjadřoval, ale jeho tvrzení je v mnoha případech jen velmi obtížné doložit. Příkladem může být například historka o vraždě dívky, jíž byl údajně v roce 1913 svědkem v hamburském Holstenwallu – odtud prý převzal do scénáře Holstenwall jako jméno města, v němž se film odehrává. Ať již byly jeho vzpomínky pravdivé či nikoliv, až do konce života Janowitz trval na tom, že Kabinet psal jako alegorii celého Německa a že rozhodnutí režiséra Roberta Wieneho vsadit Caligariho příběh do rámujícího příběhu ze sanatoria oslabilo ostré politické vyznění celého filmu." O poděbradském rodákovi Hansovi Janowitzovi napsal ve Filmovém přehledu Tomáš Hubáček. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 30.9. 2023/

MagicBox v říjnu
     Mezi tituly, nalezitelnými v říjnové sestavě DVD, BD či UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox, jsou i na Zóně v samostatných zprávách představené disky s filmy Příběh z Filadelfie (The Philadelphia Story, 1940) George Cukora, Mezi živly (Elemental, 2023) Petera Sohna, Mys hrůzy (Cape Fear, 1991) Martina Scorseseho, Zelená míle (The Green Mile, 1999) Franka Darabonta, Nejsme žádní andělé (We´re No Angels, 1954) Michaela Curtize, Nejsme žádní andělé (We´re No Angels, 1989) Neila Jordana, Flákači (Mallrats, 1995) Kevina Smithe, Potíže s Harrym (The Trouble With Harry, 1956), Marnie (1964) a Roztržená opona (Torn Curtain, 1966) Alfreda Hitchcocka a box Kolekce Kmotr: Coppolova remasterovaná edice s filmy Kmotr (The Godfather, 1972), Kmotr II (The Godfather: Part II, 1974) a Kmotr III (The Godfather: Part III, 1990) Francise Forda Coppoly.
     Heslovitý soupis všech říjnových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
4.10. - Zelená míle, Invalida, Junior, Mys hrůzy, Spy Game, Spáči, Beethoven, Stůj, nebo maminka vystřelí!, Navždy, Mercury, Noční dravci, Rozpoutané peklo, Návrat Růžového pantera, Jak přicházejí sny, Pták na drátě, Trosečník (2DVD), Kolekce Vymítač ďábla (6DVD), Kouzelná chůva Nanny McPhee, Barbie a kouzelné Vánoce, Barbie a dokonalé Vánoce, Vítězství, V cizí kůži, Ženy sobě, Kopačky, Prci, prci, prcičky: Školní sraz, Prci, prci, prcičky 3: Svatba, Marnie, Roztržená opona, Potíže s Harrym, Flákači, Rozchod!, Shrekovy Vánoce, Příběh z Filadelfie (2DVD), Badatelé, Nejsme žádní andělé (verze 1955), Nejsme žádní andělé (verze 1989), Kolekce Kmotr (5DVD).
11.10. - Krakenteena Ruby, Mejdan v Las Vegas, Akta X (4. série, 7DVD), Akta X (5. série, 6DVD), Akta X (6. série, 6DVD), Akta X (7. série, 6DVD).
18.10. - Mezi živly, Transformers: Probuzení monster, Kolekce Transformers (7DVD).
Tituly na BD:
4.10. - Zelená míle, Prci, prci, prcičky: Školní sraz, Prci, prci, prcičky 3: Svatba, Invalida.
11.10. - Rudá volavka.
18.10. - Transformers: Probuzení monster, Kolekce Transformers (7BD).
Tituly na UHD:
18.10. - Transformers: Probuzení monster.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 29.9. 2023/

Kevinománie
     Éra vrcholné "smithofilie" je už dvě desetiletí vzdálená, adoraci, jíž se dostávalo čemukoliv se jménem Kevin Smith v titulcích, mám ale myslím nejen já stále v živé paměti. Můj vztah ke Smithovým filmům je ambivalentní - dva z nich, Podvodníci z New Jersey aka Mladí muži za pultem (Clerks., 1994) a Clerks 2: Muži za pultem (Clerks II, 2006), patří k mým oblíbeným komediím, další dva či tři mě úplně neurazily, ale rozhodně nepřiměly, abych si je pustil podruhé a zbytek mi buď přišel příšerný nebo jsem se ho (na základě ohlasů) ani neodvážil pustit. Posledním režisérovým filmem, který se promítal v českých kinech, byla před 14 lety komedie Zack a Miri točí porno (Zack and Miri Make a Porno, 2008), následující Poldové (Cop Out, 2010) s Brucem Willisem se přičiněním MagicBoxu objevili už jen na DVD a BD a dalších sedm filmů počínaje komediálním hororem Red State (2011) se tuzemské distribuci totálně vyhnulo, tedy nepromítaly se v kinech ani v ČR nevyšly na žádném z nosičů (jen horor Mroží muž z roku 2014 vydala na DVD vybaveném mj. i českým dabingem a titulky společnost Sony, disk v tomto provedení byl ale v prodeji jen v Maďarsku a Polsku). O připomenutí Smithovy tvorby se letos v říjnu pokusí společnost MagicBox, která po téměř dvaceti letech pošle do obchodů dolis DVD se snímkem Flákači (Mallrats, 1995), vydaného Universalem a v ČR poprvé v roce 2004 distribuovaného Bontonem. Pro pořádek dodávám, že Flákači jsou druhým režisérovým celovečerním filmem a před devatenácti lety byli i jeho druhým filmem, který v ČR vyšel na DVD (tím prvním nebyl jeho debut Mladí muži za pultem, nýbrž v roce 2003 společností SPI vydaná komedie Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder, natočená až jako pátá).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 28.9. 2023/

Deset let od ultravysoké kamufláže
     Mezi raritními formáty, které se objevily v posledních pětadvaceti letech, kdy vycházejí filmy na digitálních nosičích, patří k těm nejméně známým BD s přídomkem ´Mastered in 4K´. Tyto disky, označované zkratkami ´BD 4K´ či ´BD 4M´, vznikly před deseti lety (v roce 2013), vymyslela je společnost Sony, vyšlo na nich jen několik desítek titulů a českou podporou byly vybaveny necelé tři desítky z nich. To, že s nimi přišla právě společnost Sony, nebylo náhodné - před deseti lety se totiž coby absolutní technologická novinka objevily první televizory Sony s rozlišením 4K a protože technologie UHD (přehravač ani disk) ještě neexistovala, hledal se nosič, který by pro nový typ televizorů (tehdy prodávaný za ceny v řádu statisíců korun) nabídl adekvátní "pokrm" (reklamní kampaň byla postavená na tom, že kupci prvních 4K televizorů Sony v jeho ceně dostali i deset ´BD 4K´ s filmy). A tak vznikl ´BD 4K´, tedy disk, který předstíral, že je něčím jiným, než ve skutečnosti byl... Odlišnost klasického BD a "nového" ´BD 4K´ je totiž jen v názvu - šlo o standardní BD, jen s nově a jinak masterovaným filmem na disku uloženým. Zjednodušeně řečeno - film byl při přípravě edice na ´BD 4K´ nově naskenován ve 4K-rozlišení a poté byl zkomprimován do HD-rozlišení, aby se kapacitně vešel na staré známé BD... Díky novým přepisům a masteringu byla obrazová kvalita téhož filmu na ´BD 4K´ o něco lepší než na původním vydání na BD, především v barevném podání, zaznamenatelné to ale bylo jen na nových 4K-televizorech a navíc si recenzenti u některých přepisů stěžovali, že barevné provedení je výrazně jiné než originální podoba filmu (viz dobová česká polemika tady). Na zdejší trh dovezl první ´BD 4K´ tituly od Sony v srpnu a září roku 2013 Bonton, po skončení promo akcí k novým televizorům už ale ve vydávání dalších titulů nepokračoval. Z klasických titulů vyšel na ´BD 4K´ s českou podporou jen Taxikář (Taxi Driver, 1976) Martina Scorseseho, s určitostí v ČR kromě něj Bonton prodával dalších 14 disků (Amazing Spider-Man, Světová invaze, Krotitelé duchů, Glory, Karate Kid, Benga v záloze, Spider-Man, Total Recall, Andělé a démoni, Godzilla, Muži v černém, Travička zelená, Spider-Man 2, Moneyball) a cca desítka dalších filmů vybavených českou podporou se prodávala v zahraničí (mj. Amazing Spider-Man 2, Dokonalý svědek s.r.o., Elysium, Kapitán Phillips, Krotitelé duchů 2, Machři 2, Moje dívka 2, Po zániku země, Policajt ze sámošky 2 či Spider-Man 2).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 27.9. 2023/

Cape Fear
     Podoba tuzemských DVD-edic se snímky nesoucími název Cape Fear alias Mys hrůzy, tedy s filmy Johna Lee Thompsona z roku 1962 a remaku Martina Scorseseho z roku 1991, je pro mě trochu záhadou a musím o nich v tomto textu mírně spekulovat. Důvod je jednoduchý - k premiérovým "počeštěným" edicím obou snímků došlo v roce 2001, tedy ještě před vznikem Zóny, okolnosti (a termíny) vydání obou DVD si bohužel nepamatuji, první dohledatelná zmínka o nich na Zóně je až z roku 2004 (navíc je bohužel jen dílčí a interpretovatelná více způsoby) a jiné věrohodné informační zdroje jsem přes nemalou snahu nenalezl (např. v databázi ČSFD je záznam o první tuzemské DVD-edici jen u Scorseseho verze a její datace je domnívám se chybná). Jisté každopádně je, že oba filmy na DVD vyšly přičiněním Universalu v provedení s českou podporou (pouze titulky) v Evropě v roce 2001 a přinejmenším jeden z nich - se Scorseseho verzí - ve stejném roce dovezl do tuzemské distribuce Bonton (pravděpodobně se v ČR současně prodávalo i DVD s Thompsonovou verzí, ale stoprocentně to nejsem schopen potvrdit). To tuzemské edice obou filmů z následujících let už jsou na Zóně zmapovány bez "bílých míst", počínaje vydáním z roku 2004, v ČR distribuovaným tehdy nově vzniklou pobočkou Universalu v podobě dvojdisku, kdy byly v jedné krabičce vloženy a společně prodávány tři roky staré disky s oběma verzemi filmu (1962 a 1991). Důležité je, že všechny další edice v následujících letech se týkaly už jen Scorseseho verze, která se nejprve v letech 2009 a 2010 opakovaně prodávala na novinových stáncích, to už ale v pozměněném provedení lisovaném čistě jen pro tuzemský trh, takže z disku zmizelo 14 z původních 15 titulkových sad (zůstala jen ta česká) a proměnou prošla i sekce zvukových stop (odebrány byly francouzský, německý, španělský a italský dabing, zůstala originální anglická zvuková stopa a přibyl český dabing). V roce 2011 pak Scorseseho verze vyšla přičiněním Universalu i na BD, v témže roce příslušnou mutaci, vybavenou českými titulky i dabingem, dovezl do českých obchodů Bonton a týž disk o dekádu později, tedy v roce 2021, Universal zreeditoval a tentokrát ho v ČR prodával (a stále prodává) MagicBox. To, co v českých obchodech mnoho let chybí, tedy již řadu let vyprodané DVD se Scorseseho Mysem hrůzy, se do obchodů vrátí letos na začátku října - stejně jako v případě BD bude i dolis staršího typu nosiče poprvé distribuovat MagicBox a ze dvou v minulosti vydaných variant disku půjde samozřejmě o provedení s kompletní českou podporou, tedy s titulky i dabingem.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 26.9. 2023/

Short Cuts
     ♣   Mezi cca čtyřiceti mnoho let nedostupnými DVD, které v říjnu v podobě nezměněného dolisu vrátí na tuzemský trh MagicBox (o leckterých z nich jsem už psal, mj. o snímcích Marnie, Roztržená opona, Potíže s Harrym, Příběh z Filadelfie, Nejsme žádní andělé či Spy Game), budou též filmy Jak přicházejí sny (What Dreams May Come, 1998) Vincenta Warda, Navždy (Always, 1989) Stevena Spielberga a Návrat růžového pantera (The Return of the Pink Panther, 1975) Blakea Edwardse, všechny z produkce Universalu.
     ♣   Kanál ČT art dnes večer odvysílá s českými titulky snímek Humr (The Lobster, 2015) řecké festivalové superstar Yorgose Lanthimose, který si v roce vzniku odvezl Cenu poroty z hlavní soutěže v Cannes. Jak je ve starším zpravodajství na Zóně (i ve zdejším Katalogu) zaznamenáno, snímek vydala na DVD a BD s českou podporou před šesti lety společnost Sony, oba typy disků se ale v tuzemské distribuci nikdy neobjevily a lze je koupit jen v zahraničí.
     ♣   Americká společnost Vinegar Syndrome zveřejnila podrobnosti o na Zóně již zmíněném chystaném BD s filmem Monstrum z galaxie Arkana (1981), který v jugoslávsko-československé koprodukci režíroval Dušan Vukotić. Snímek, restaurovaný studiem Deaf Crocodile, se v zámoří začne prodávat 30. října a v bonusové sekci nabídne pět krátkých animovaných filmů Dušana Vikotiće z let 1959-1969 (Kráva na měsíci, Piccolo, 1.001 výkresů, Náhražka, Ars Gratia Artis), z nichž desetiminutová Náhražka (Surogat, 1961) získala Oscara v kategorii ´Nejlepší krátkometrážní animovaný film´.
     ♣   V úterý 26. září večer se na veřejnoprávním kanále ČT art objeví v televizní premiéře českými titulky opatřený snímek Ona (Her, 2013) Spikea Jonzeho, odměněný na festivalu v Římě cenou za nejlepší ženský herecký výkon pro Scarlett Johanssonovou, byť se v něm ani na jedinou vteřinu neobjeví na plátně (ve filmu totiž "hraje" jen její hlas). Film se v ČR v roce 2014 prodával prostřednictvím Bontonu na DVD připraveném společnosti Sony, obdobně českou podporou vybavené BD ale do zdejších obchodů nikdy oficiálně nedorazilo a bylo ke koupi např. v Polsku.
     ♣   V červnu jsem zmiňoval, že se americká společnost Criterion chystá ve světové premiéře vydat na UHD restaurovaný snímek Walkabout (1971) Nicolase Roega, který před 16 lety vyšel v ČR na DVD v řadě ´Netuctové filmy´. Disk do amerických obchodů dorazil před necelými dvěma týdny a už se dočkal i tradičně precizní recenze na serveru DVDBeaver (tady) s obvyklou sadou názorných srovnávacích screenshotů se staršími edicemi na DVD a BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 25.9. 2023/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 18.9. do 1.10. 2023)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat snímky Asteroid City (2023) Wese Andersona (Universal/MagicBox), 1941 (1978) Stevena Spielberga (Universal/MagicBox), Gladiátor (Gladiator, 2000) Ridleyho Scotta (Universal/MagicBox), Věc (The Thing, 1982) Johna Carpentera (Universal/MagicBox) a Okno do dvora (Rear Window, 1954) Alfreda Hitchcocka (Universal/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí nově digitalizované verze filmů Slavnosti sněženek (1983), Konec starých časů (1989) a Vesničko má středisková (1986) Jiřího Menzela (všechny tři vydává i distribuuje Multiland).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevily snímek Asteroid City (2023) Wese Andersona (Universal/MagicBox) a na UHD Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973/2011) Williama Friedkina (Warner/MagicBox), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 24.9. 2023/

Dějiny čtení
     ♣   "Projekt by měl studentstvo FAMU propojit se světovou tvorbou. Béla Tarr totiž patří mezi nejvýznamnější současné světové tvůrce. Jeho snímky ´Turínský kůň´, ´Muž z Londýna´ (v němž hlavní roli ztvárnil Miroslav Krobot) nebo ´Satanské tango´ se promítaly po celém světě. Tarr si za ně odnesl prestižní ocenění na festivalu Berlinale, získal s nimi taky nominaci na Zlatou palmu z festivalu v Cannes či na European Film Awards. Režisér taky na konci října obdrží také čestný doktorát Akademie múzických umění v Praze." Filmový režisér Béla Tarr bude jeden semestr vyučovat na FAMU. Více tady.
     ♣   "Kolují nekonečné historky o tom, jak se Coppole podařilo získat pozornost Billa Murraye, jenž tou dobou už neměl profesionálního agenta a odmítal podepisovat dopředu jakékoli smlouvy. Coppola mu prý roli psala na tělo a musela mu nechat stovky hlasových zpráv, než s ní byl ochotný začít mluvit. Byl zvyklý vystupovat spíš v projektech svých známých. Ještě týden před začátkem natáčení nebylo jasné, jestli se na place objeví. Ať už těmto historkám věříte, nebo ne, skutečně si snímek nejde představit bez něj. Přes počáteční odstup Murray nyní tento film považuje za svůj nejlepší a dost možná má pravdu. Johansson mu však velmi zdatně konkuruje a jejich chemie je úžasná." Martin Svoboda připomněl v Kinoboxu 20 let od natočení snímku Ztraceno v překladu (Lost in Translation, 2003) Sofie Coppolové. Více tady.
     ♣   "Těžiště knihy spočívá v dějinném vývoji 70., 80. a počátku 90. let. Nejen že mu autor věnuje asi dvě třetiny knihy, ale z dynamiky vyprávění lze vycítit jeho lásku k tehdy hrané hudbě. Nezměněn od prvního vydání zůstává i autorův styl psaní. Již v roce 2015 se různí recenzenti pochvalně vyjadřovali k jeho nekomplikovanosti a svižnosti (např. Petr Nagy v tom souzní s Josefem Chuchmou). Oba tyto rysy se skvěle doplňují s Pospíšilovým střízlivým odstupem a osobitým humorem. Společně s výše naznačenou nezaujatostí pak tvoří strohý charakter textu, jenž líčí zobrazované události bez příkras, avšak uchovává a zpřístupňuje jejich atmosféru i čtenářům, kteří je osobně nezažili." O rozšířeném druhém vydání skvělé knihy Příliš pozdě zemřít mladý Iva Pospíšila, mj. i majitele legendární pražské DVD-půjčovny Radost, napsala v iLiteratuře Markéta Kupcová. Více tady.
     ♣   "To takhle odpromítáte na festivalu jedno ze svých nejžhavějších želízek, nový film Davida Finchera jménem ´Killer´, a s překvapením zjistíte, že větší ovace sklízí ´Hit Man´ od Richarda Linklatera – shodou okolností další film o nájemném zabijákovi. A co uděláte, když máte platinovou platební kartu? Na Netflixu naštěstí nebude k vidění jen záplava ozdobených smrků a vánočního cukroví. Ke ´Killerovi´ v podání Michaela Fassbendera se přidá Hit Man s Glenem Powellem. A stálo to „jen” 20 milionů dolarů, což si letošní torontský filmový festival TIFF může připsat jako rekordní akvizici. Dává to absolutní smysl, protože Netflix získá parádní film a eliminuje riziko, že by ho proti Fincherovi postavil některý z jeho konkurentů." Ve svém newsletteru tento týden Václav Rybář napsal i o nových filmech Davida Finchera a Richarda Linklatera. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.9. 2023/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2023, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil