ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.457
(osmnáctá sezóna)
263 / 2019
pátek
20. září 2019


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Třicet jedna in the Shade
     Za tři dny, v pondělí 23. září, vstupuje v Británii do prodeje ve světové premiéře BD se snímkem Třicet jedna ve stínu (Ninety Degrees in the Shade, 1965) Jiřího Weisse. Jak už jsem před časem psal, na disk vydavatel, společnost Powerhouse Films, zařadil obě verze filmu, tedy britskou i českou (tu druhou s vypinatelnými anglickými titulky), lišící se nejen "jazykem" (v britské jsou do angličtiny nadabováni čeští herci, v české naopak), ale i délkou (britská verze je o 8 minut delší). Včera se na DVDBeaver objevila podrobná (a zajímavá) recenze BD (najdete ji tady), informující o tom, že oba sestřihy jsou nejen různě dlouhé, ale jsou v nich například použity i odlišné verze některých záběrů, což detailně dokládá pro BD připravený dvaadvacetiminutový dokument Degrees of Separation (2019). Pro pořádek opakuji, že v bonusech disku jsou i Weissovy válečné dokumenty Uloupení Československa (1939), 100 miliónů žen (1942), Sovětský Svaz útočí (1942) a Ohnivý rybolov (1943).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.9. 2019/

MagicBox v říjnu
     Z titulů, nalezitelných v říjnové sestavě DVD, BD a UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox, jsem ve starších zprávách na Zóně obsáhleji psal o snímcích Osvícení aka Shining (1980) Stanleyho Kubricka, Americký gangster (American Gangster, 2008) Ridleyho Scotta, Zjizvená tvář (Scarface, 1983) Briana De Palmy, Dilili v Paříži (Dilili a Paris, 2018) Michela Ocelota, Láska mezi regály (In den Gängen, 2018) Thomase Stubera, Bolest a sláva (Dolor y gloria, 2019) Pedro Almodóvara, dokumentu Spitfire (2018) Davida Fairheada a Anta Palmera a seriálu Černobyl (Chernobyl, 2019).
     Heslovitý soupis všech říjnových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
2.10. - John Wick 3, Princezna Emmy, Máma, UglyDolls, Černobyl (2DVD).
9.10. - Dilili v Paříži, Spitfire.
16.10. - Rocketman, Annabelle 3, Láska mezi regály.
23.10. - Podfukářky, Psí poslání, Kolekce Psí poslání (2DVD), Tajný život mazlíčků 2, Kolekce Tajný život mazlíčků (2DVD).
30.10. - Yesterday, Bolest a sláva.
Tituly na BD:
2.10. - John Wick 3, Osvícení, Máma, Černobyl (2BD).
16.10. - Rocketman, Annabelle 3.
23.10. - Podfukářky, Tajný život mazlíčků 2, Tajný život mazlíčků 2 3D+2D (2BD).
30.10. - Yesterday.
Tituly na UHD:
2.10. - Osvícení (UHD+BD), Gremlins (UHD), U Konce světa (UHD+BD), Jednotka příliš rychlého nasazení (UHD).
16.10. - Rocketman (UHD+BD), Americký gangster (UHD+BD).
23.10. - Zjizvená tvář (UHD+BD), Tajný život mazlíčků 2 (UHD+BD).
30.10. - Yesterday (UHD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.9. 2019/

Láska mezi regály
     Tradiční přehlídka Be2Can, premiérově do českých kin uvádějící soutěžní a oceněné tituly z Berlinale, Cannes a Benátek, se letos uskuteční od 2. do 10. října (podrobnosti o programu najdete např. tady), na DVD už je ale k dispozici několik titulů zařazených do předešlého ročníku. K těm dosud vydaným (mj. Zloději, Soumrak, 3 dny v Quiberonu či Záhada Silver Lake) přidá v říjnu společnost Film Europe "civilní romanci ze supermarketu" Láska mezi regály (In den Gängen, 2018), za níž si německý režisér Thomas Stuber odvezl z loňského berlínského festivalu Cenu ekumenické poroty. Snímek, který se po uvedení na přehlídce Be2Can dostal v únoru i do běžné tuzemské kinodistribuce, rozveze na DVD do obchodů ve třetím říjnovém týdnu MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.9. 2019/

Poosmé do země Oz
     Málokterý snímek se může pochlubit tolika edicemi, jako klasický muzikál Čaroděj ze země Oz (The Wizard of Oz, 1939) Victora Fleminga. Českou podporou vybavila společnost Warner postupně hned čtveřici různých DVD-vydání a i BD-verze jsou ve zdejším Katalogu zaneseny tři, byť jen proto, že českými titulky vybavený bonusový disk byl u první tuzemské edice, distribuované před deseti lety MagicBoxem, "vypuštěn", takže plnohodnotná dvoudisková edice byla ke koupi jen v zahraničí (například v Polsku). Dosavadním nejexkluzivnějším provedením Čaroděje ze země Oz byla před šesti lety i v ČR vydaná výroční edice na blu-ray, připravená k 75. výročí premiéry filmu (75th Anniversary Edition) a chlubící se tehdy nejvyspělejší technologií masteringu (ve warnerské terminologii se jí říkalo True4k) a též 3D-verzí. Na letošní listopad Warnery (a v ČR tedy MagicBoxem) chystaná osmá "počeštěná" edice Čaroděje ze země Oz, prezentovaná opět jako výroční (tentokrát už 80th Anniversary Edition), samozřejmě nemůže dorazit jinak než na UHD, skenovaná z negativu v 8K, s Dolby Vision a nepřeberným množstvím bonusových materiálů.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.9. 2019/

Shining v trojí premiéře
     Letos v květnu měla na festivalu v Cannes světovou premiéru restaurovaná verze snímku Osvícení aka Shining (1980) Stanleyho Kubricka, připravená z originálního negativu a "masterovaná" ve 4K. Potěšující zpráva je, že pět měsíců poté si ji i v ČR půjde koupit - na BD i UHD, která na první říjnový týden celosvětově ohlásila společnost Warner, totiž budou uloženy i české titulky (nikoliv dabing) a ve stejném termínu se disk prostřednictvím MagicBoxu objeví i v české distribuci. Film si tím pádem odbyde hned tři "počeštěné" premiéry naráz - poprvé bude s českými titulky dostupný ve "vysokém rozlišení" (protože s českou podporou dosud vyšel jen na DVD a nikoliv na BD či UHD), v obrazovém formátu 1,85:1 (na DVD byl přenesen ve verzi 1,33:1) a hlavně v delším, tzv. americkém sestřihu (zatímco na DVD vyšla tzv. evropská verze snímku, dlouhá 119 minut, na BD i UHD bude americká verze s metráží 146 minut, tedy o 27 minut delší - podrobněji jsem o odlišnosti obou sestřihů psal na Zóně v jejím úplném "pravěku", už před více než 17 lety tady).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.9. 2019/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 9.9. do 22.9. 2019)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Kafarnaum (Capharnaüm, 2018) Nadine Labakiové (Film Europe/MagicBox) a box s třetí řadou seriálu Temný případ (True Detective, 2014) z produkce HBO (Warner/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na UHD objevilo Casino (1995) Martina Scorseseho (Universal/MagicBox), týden příští je co do ohlášených zaznamenáníhodných BD a UHD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.9. 2019/

Dějiny čtení
     ♣   "Prezident Miloš Zeman vyznamená srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu medailí Za zásluhy. Učiní tak 28. října při oslavách státního svátku. Podle prezidenta může být Kusturica pojítkem mezi Českou republikou a Srbskem. S Kusturicou, který v 70. letech minulého století studoval v Praze, se Miloš Zeman setkal v Bělehradě." O chystaném "filmařském" vyznamenání napsal mj. web Aktuálně. Více tady.
     ♣   "Na trhu jsou velké obrázkové knihy věnované filmovému studiu Barrandov, filmům, které tam vznikaly, i jejich tvůrcům. Sepsal je Pavel Jiras. Vesměs se nazývají BARRANDOV, opatřeny doprovodným slovním nebo číselným dovětkem. V minulých letech vyšly tři svazky pokrývající období do roku 1945, kromě toho též ´monografický´ příspěvek pojednávající o Miloši Formanovi, pak ještě následoval svazek mapující zahraniční filmy na Barrandově natáčené. Nyní vyšel díl pokrývající poválečnou tvorbu až do roku 1960 a opatřený podtitulem ´Nešťastně šťastná generace´." Knihu Pavla Jirase Barrandov 1945-1960 – Nešťastně šťastná generace zrecenzoval v Kultuře 21 Jan Jaroš. Více tady.
     ♣   "Oficiální spuštění služby bude 12. listopadu. V tento den bude Disney+ dostupná ve třech zemích - USA, Velké Británii a Nizozemí, a to za 6,99 dolarů/euro za měsíc. A protože se aktuálně nacházíme s Filmtoro v Nizozemí, mohli jsme pro vás nejen nahlédnout dovnitř, ale také sestavit kompletní seznam titulů, které jsou k dispozici. V Česku si na službu budeme muset ještě chvíli počkat. Na přelomu roku 2019 a 2020 se Disney+ vydá do západní Evropy a východní Asie, východní Evropa a Jižní Amerika přijdou na řadu koncem roku 2020, tedy nejdříve za rok." O momentálně nejdiskutovanější streamovací službě Disney+ napsal web Filmtoro. Více tady.
     ♣   "Kdo by mohl zapomenout na slavnou závěrečnou scénu Dr. Divnolásky, kde za tónů písničky ´Very Lynn We´ll Meet Again´ začnou bouchat atomovky? Nikdo, že? A věděli jste, že Kubrick točil dál? Vám dobře známá scéna končí závěrečným vzepjetím Divnolásky z jeho vozíku, a právě tady měla scéna pokračovat. Divnoláska měl po pár krocích upadnout. Následně generál Turgidson zaregistruje, jak všechny fotí ruský velvyslanec. Chce ho prohledat, ale velvyslanec se nedá a hodí po něm koláč, který má po ruce. Samozřejmě se netrefí a sladké sejme prezidenta Muffleyho. A to zdaleka není vše." Do článku o deseti nejdražších vystřižených scénách ze slavných filmů na Moviezone "pronikla" i satira Dr. Divnoláska (Dr. Strangelove, or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, 1964) Stanleyho Kubricka. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.9. 2019/

Journey to the Beginning of Time
     Na říjen chystané britské vydání restaurované verze snímku Cesta do pravěku (Journey to the Beginning of Time, 1955) Karla Zemana zdánlivě nenabízí nic, co by tuzemský zájemce již nevlastnil - v ČR totiž restaurovaná verze vyšla na BD už letos v březnu, tedy dokonce ještě před tím, než se dlouho a složitě restaurovaný film objevil v kinech. Příslovečné čertovo kopýtko se ale ukrývá ve slovním spojení "vyšla na BD" z předchozího souvětí - tuzemský vydavatel, Muzeum Karla Zemana, totiž rezignoval na zpřístupnění restaurované verze na starším typu nosiče, a tak byl snímek pro zájemce na DVD dosud nedostupný. Britští Second Run ovšem chystají svou říjnovou "pravěkou" edici současně na obou typech nosičů, a tak si právě až na disku s jejich logem odbyde restaurovaná Cesta do pravěku světovou premiéru na DVD. Mimochodem, u všech tří dosud restaurovaných "zemanovek" tak bude platit, že na DVD vyšly jen v Británii - stalo se tak totiž i v případě snímků Vynález zkázy (Invention For Destruction, 1958) a Baron Prášil (The Fabulous Baron Munchausen, 1961).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.9. 2019/

Dilili v Paříži
     Nestor (a samorost) francouzské animace Michel Ocelot, zatvrzele pracující s archaickou siluetovou animací, si ke svým pětasedmdesátinám "nadělil" celovečerní snímek Dilili v Paříži (Dilili a Paris, 2018). Do hlavní evropské metropole přelomu devatenáctého a dvacátého století situovaná dětská "edukativní detektivka", do níž Ocelot "zasadil" řadu známých osobností své doby (Picasso, Proust, Monet, Toulouse-Lautrec, Debussy, Verne, Bergson, Rodin, Balzac), pracuje s málokdy viděným obrazovým řešením - jednoduše animovaní hrdinové příběhu jsou totiž "dokreslováni" do dobových reálných fotografií a pohlednic, tvořících tak obrazové pozadí příběhu. První Ocelotův celovečerní snímek, který se dostane na "počeštěné" DVD, vydá v říjnu společnost Film Europe (disk bude distribuovat MagicBox), podepsaná před rokem i pod jeho uvedením do tuzemských kin.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.9. 2019/

Stůj při mně
     "Povídku Stephena Kinga ´Tělo´, ódu na chlapecké přátelství ještě bez autorových typických hororových prvků, nádherně pro filmové plátno adaptoval režisér Rob Reiner a scenáristé Raynold Gideon a Bruce A. Evans.´Stůj při mně´ je příběh o přátelství, zasazený do překrásné oregonské krajiny, mladými herci výtečně zahraný a Reinerem lyricky zrežírovaný." Citovaná pasáž z knihy "1.001 filmů, které musíte vidět, než umřete" pochází z kapitolky věnované snímku Stůj při mně (Stand by Me, 1986) Roba Reinera s Riverem Phoenixem, který v Americe patří k nejpopulárnějším "klukovským" filmům, zatímco u nás o něm jen málokdo slyšel. Před pár dny se v Americe Stůj při mně přidalo k titulům, které završily obvyklé ediční "kolečko" v pořadí DVD, BD a UHD, protože na (i kompletní českou podporou vybaveném) UHD ho právě tam vydala v celosvětové premiéře společnost Sony. Týž disk brzy čeká i prodejní premiéra tuzemská - do zdejší distribuce ho v polovině října uvede Bonton.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.9. 2019/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2019, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil