ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 5.910
(sedmnáctá sezóna)
81 / 2018
čtvrtek
22. března 2018


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Přehlédnutá Marilyn
     Příjemným zpestřením poměrně nudného životě člověka, o němž se říká, že "ví o DVD všechno", jsou chvíle, kdy se ukáže, že zdaleka všechno neví. Naposledy se mi to stalo před několika dny, kdy mi jeden ze čtenářů Zóny napsal, že existují dva klasické filmy s Marilyn Monroeovou, o nichž zdejší Katalog, a tedy ani já coby jeho autor, nemá sebemenší tušení. A aby bylo jasné, jak dlouho mé pomýlení trvalo, napíši hned na úvod, že se týkalo zprávy napsané téměř před patnácti lety (najdete ji tady). Tehdy totiž společnost 20th Century Fox vydala v západní Evropě tucet filmů s Marilyn Monroeovou, z nichž šest vybavených českými titulky (Jak si vzít milionáře, Páni mají radši blondýnky, Slaměný vdovec, Zastávka v Kansasu, Není nad showbyznys, Někdo to rád horké) o rok později dovezl do zdejších obchodů Bonton. Jak se až nyní vyjevilo, ze zbylé šestice (Niagara, Don´t Bother To Knock, Řeka do nenávratna, Omlazovací prostředek, Milujme se, Mustangové) byly dlouhá léta s českými titulky dostupné též filmy Don´t Bother To Knock (1952) Roye Bakera a Řeka do nenávratna (River of No Return, 1954) Otto Premingera. Na chabou obranu své "profesní" cti dodávám, že u obou jsou české titulky nikoliv na některé z několika DVD-mutací, před patnácti lety prodávaných v západní Evropě, ale výhradně na discích vylisovaných až později pro Polsko, Chorvatsko či Bulharsko a dnes sehnatelných jen v prvně jmenované zemi.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.3. 2018/

Bonton v dubnu
     Stejně jako v případě té březnové je výhodou i dubnové sestavy DVD, BD a UHD BD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti Bonton především to, že nijak neohrozí váš rodinný rozpočet. Za zmínku z ní totiž stojí snad jen snímek Čára (Čiara, 2017) Petera Bebjaka a šestidiskové komplety nazvané Vetřelec: Kompletní kolekce 6 filmů, sestavené ze čtyř starších (Vetřelec, Vetřelci, Vetřelec 3, Vetřelec: Vzkříšení) a dvou nových (Prometheus, Vetřelec: Covenant) filmů "alienovské" ságy.
     Heslovitý soupis všech dubnových prodejních premiér Bontonu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
11.4. - Přání k mání, Cizinka (3. série, 5DVD), Cizinka kolekce (1.-3. série, 16DVD), Vetřelec: Kompletní kolekce 6 filmů (6DVD).
18.4. - Ferdinand.
25.4. - Ladíme 3, Ladíme trilogie (3DVD), Špindl, Přízrak, Jumanji: Vítejte v džungli!, Jumanji kolekce, Čára.
Tituly na BD:
11.4. - Vetřelec: Kompletní kolekce 6 filmů (6BD).
18.4. - Ferdinand.
25.4. - Ladíme 3, Špindl, Rudé horko (digibook), Total Recall (digibook), Terminator 2: Den zúčtování (digibook), Jumanji: Vítejte v džungli!, Jumanji: Vítejte v džungli! 3D+2D (2BD), Jumanji: Vítejte v džungli! (steelbook), Jumanji kolekce (2BD).
Tituly na UHD BD:
4.4. - Já, padouch 3 (UHD BD+BD), Neuvěřitelný Hulk (UHD BD+BD).
18.4. - Ferdinand (UHD BD+BD).
25.4. - Jumanji: Vítejte v džungli! (UHD BD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.3. 2018/

Něljubov
     Vzrušivost faktu, že vychází první režisérův film na DVD s českou podporou, byla u Andreje Zvjaginceva "saturována" před dvěma lety, když společnost Film Europe v řadě Festival 12 vydala jeho západoevropskou kritikou adorovaný snímek Leviatan (Leviafan, 2014). Jestliže za ten si Zvjagincev z Cannes odvezl Cenu za scénář, o tři roky později stanul tamtéž těsně pod vrcholem, protože drama Nemilovaní (Něljubov, 2017) dostalo prestižní Cenu poroty. Zvjagincevův opět formálně obdivuhodný "popis rozkladu manželství Borise a Ženi" do českých kin dorazil letos v lednu a na DVD se přesune o čtyři měsíce později, připravený stejným vydavatelem, jen v řadě s inovovaným názvem Be2Can, v níž se vklíní mezi "dubnové" Zabití posvátného jelena (The Killing of a Sacred Deer, 2017) Yorgose Lanthimose a "červnovou" Cestu času (Voyage of Time, 2016) Terrenceho Malicka.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.3. 2018/

MagicBox v dubnu
     V dubnové várce DVD a BD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox zabere většinu výrobních kapacit nový díl Star Wars, takže je zbytek nabídky stručný. Kompletovači DVD-řady Be2Can si ale i tak mohou připravit peníze na snímek Zabití posvátného jelena (The Killing of a Sacred Deer, 2017) Yorgose Lanthimose a bez zdůraznění jsem v minulých dnech na Zóně nemohl nechat ani steelbooky s "modrými" reedicemi filmů Neúplatní (The Untouchables, 1987) Briana De Palmy a Strážci - Watchmen (Watchmen, 2009) Zacka Snydera.
     Heslovitý soupis všech dubnových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
4.4. - Kačeří příběhy: Žjóva!, Příšerákovi.
11.4. - Zabití posvátného jelena.
18.4. - Nádech pro lásku, Matky na tahu o Vánocích.
25.4. - Star Wars: Poslední z Jediů.
Tituly na BD:
25.4. - Neúplatní (steelbook), Strážci - Watchmen (steelbook), Star Wars: Poslední z Jediů (2BD, limitovaná edice Odpor), Star Wars: Poslední z Jediů (2BD, limitovaná edice První řád), Star Wars: Poslední z Jediů 3D+2D (3BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.3. 2018/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 12.3. do 25.3. 2018)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat filmy Pěkně blbě (The Big Sick, 2017) Michaela Showaltera (BMP), Čtverec (The Square, 2017) Rubena Östlunda (Film Europe/MagicBox), Roman J. Israel, Esq. (2017) Dana Gilroye (Sony/Bonton) a Vražda v Orient expresu (Murder on the Orient Express, 2017) Kennetha Branagha (20th Century Fox/Bonton)).
     V příštím týdnu budou na DVD k nepřehlédnutí snímky 8 hlav šílenství (2017) Marty Novákové (Bonton) a The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years (2016) Rona Howarda (Bonton).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na BD objevil snímek Roman J. Israel, Esq. (2017) Dana Gilroye (Sony/Bonton) a na BD a UHD BD Vražda v Orient expresu (Murder on the Orient Express, 2017) Kennetha Branagha (20th Century Fox/Bonton), týden příští je co do ohlášených zaznamenáníhodných BD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.3. 2018/

Dějiny čtení
     ♣   "Mým prvním úkolem bylo dát dohromady filmové sbírky, protože byly uloženy v neuvěřitelně špatných podmínkách. Neexistoval depozitář, jen několik skladů, z nichž nejhorší byly Všetaty. V cihelně a kruhové peci byly uloženy většinou duplikační kopie bez jakéhokoliv záznamu a plísně prorůstaly krabicemi. Další sklad byl v konírně, věži a sklepení hradu Kost. Průměrné roční teploty dosahovaly mezi jednotlivými ročními obdobími vysokých rozdílů a velmi kolísala i relativní vlhkost. Navíc jsem zjistil, že v zimě skladníci shazovali filmy z hradeb do sněhových závějí." Rozhovor s bývalým ředitelem Národního filmového archivu Vladimírem Opělou připravil u příležitosti jeho osmdesátých narozenin Filmový přehled. Více tady.
     ♣   "Kniha by pravděpodobně byla mnohem rozsáhlejší, kdyby Pikkov zahrnul i japonskou animaci. Bez ohledu na osobní preference nebo averze čtenářů vůči anime nelze popřít, že japonská animovaná tvorba je důležitá a vlivná. Ani Hajao Mijazaki nedostal více než dvě tři zmínky, přestože Studio Ghibli už léta produkuje kritikou i diváky oceňované filmy. Jeho založení také nebylo uvedeno v seznamu milníků animace, což je poněkud zarážející. Ve výčtu totiž jsou zmíněni manželé Kinošitovi (zakladatelé Hiroshima International Animation Festival) a Goro Mijazaki (syn Hajaa Mijazakiho)." Knihu Animasofie: Teoretické úvahy o animovaném filmu Ülo Pikkova, vydanou Nakladatelstvím Akademie múzických umění, zrecenzovala pro 25fps Barbora Kaplánková. Více tady.
     ♣   "První MicroLED televizor, který si doma smontujete z menších segmentů, bude obří 146" (370 cm) The Wall a na americký a jihokorejský trh se dostane na podzim tohoto roku. Jeho obrazovka je složena z bezrámečkových panelů MicroLED zobrazovačů. Na nich obraz vytvářejí miniaturní světelné diody, přičemž každá bude řízena samostatně. Sestavené panely budou připojeny k jednotce s řídicí elektronikou a zde se dostáváme do oblasti ´velké neznámé´. Výrobce totiž u modulárních televizorů vyzdvihuje možnost vytvořit si vlastní formát obrazu - kupříkladu 1:1 čtverec, nebo 21:9 širokoúhlou ´nudli´, nebo jiný poměr stran a libovolnou velikost si bude zákazník přát." O revoluční technologie sestavení televizní obrazovky dle vlastního přání píše Technet. Více tady.
     ♣   "Je to hybrid několika žánrových prvků. V jádru stojí metafora ne nepodobná Zóně z Pikniku u cesty bratrů Strugackých – tajemné území, na němž vlivem nevysvětlené anomálie přestávají platit známé přírodní zákony. Příběh pětice vědkyň, jež se ho vydávají prozkoumat, koresponduje s tradičním ´first encounter´ sci-fi. Garland ovšem přimíchává ještě hororové elementy a vše zaštiťuje metafyzickou disputací o touhách a nejniternějších procesech, které tvoří naše těla a duše. A samozřejmě i globální metaforou lidského vlivu na planetu." Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, adaptace skvělé knihy Jeffreyho Scotta VanderMeera Anihilace (Annihilation, 2018), režírovaná Alexem Garlandem, se do českých kin nakonec nedostane, i tak ji ale pro Radio Wave zrecenzoval Vít Schmarc. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.3. 2018/

Neúplatný Kevin
     Výtečnou gangsterku Neúplatní (The Untouchables, 1987) Briana De Palmy s doslova legendární Morriconeho hudbou jistě není třeba detailněji představovat, minimálně skvěle nasnímanou sekvenci přestřelky na schodišti, citující Ejzenštejnova Potěmkina, zná mnohý pravověrný cinefil nazpaměť a sám za sebe jistě mluví i herecký Oscar pro Seana Conneryho. Neúplatní se na DVD s českými titulky objevili poprvé před sedmnácti lety, v roce 2004 je pak Paramount vydal podruhé ve "speciální edici" s novým obrazovým a zvukovým přepisem a se zajímavou bonusovou sekcí. Vydavatelské kolečko završilo v roce 2011 opět paramountské "modré" provedení, v ČR distribuované MagicBoxem. Ty, kdo rychle vyprodané BD tehdy v obchodech prošvihli, jistě potěší jeho na duben avizovaná reedice, tentokrát ovšem zabalená do steelbooku. Že se její limitovaný náklad v obchodech "nezdrží" dlouho považuji za jisté.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.3. 2018/

Potvorologie
     Filmy z "vetřelecké" série, odstartované už před málem čtyřiceti lety ikonickým snímkem Vetřelec (Alien, 1979) Ridleyho Scotta, se v několikaletých pauzách vrací do prodeje samostatně i v nejrůzněji provedených kolekcích. Sběratelsky ceněná je především BD-kolekce z roku 2010 s efektní replikou "vajíčka", nabízející všechny čtyři filmy (Vetřelec, Vetřelci, Vetřelec 3, Vetřelec: Vzkříšení) ve dvou sestřizích a s dalšími dvěma disky s množstvím bonusových materiálů. Loňská kinopremiéra Scottova celovečeráku Vetřelec: Covenant (Alien: Covenant, 2017) logicky přiměla společnost 20th Century Fox k vytvoření další varianty "modrého" kompletu, která pod názvem Vetřelec: Kompletní kolekce nabídla jak čtyři filmy z původní série, tak dva nové (Prometheus, Vetřelec: Covenant). Rychle vyprodaný box, dostupný jen ve steelbooku, se letos v dubnu dočká druhého vydání, lišícího se od původní edice novým obalem (tentokrát nikoliv steelbook, ale klasický box) a také tím, že vedle BD-provedení poprvé vyjde i jeho DVD-varianta.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.3. 2018/

Courage
     O existenci bronzové jezdecké sochy Jošta Lucemburského, vytvořené Jaroslavem Rónou pro Moravské náměstí v Brně, ví díky kuriózní medializaci (viz např. typický titulek "Socha Jošta z podhledu připomíná pánský rozkrok, řeší Brňané" v iDNES) asi každý, totéž ale určitě neplatí pro celovečerní dokument Odvaha (2016) Pavla Štingla, který formou navazujících rozhovorů zachycuje tři roky trvající komplikované přípravy i samotný vznik tohoto pozoruhodného artefaktu. Sedmdesátiminutový dokument, který (vyjma karlovarského festivalu) nebyl promítán v kinech, zato byl v roce vzniku uveden v České televizi, je nyní zájemcům dostupný na anglickými titulky vybaveném DVD, vydaném Štinglovou producentskou společností K2. Tak jak je u řady podobných minoritních projektů, nedostupných v běžné distribuční síti, dobrým zvykem, je jediným spolehlivým nákupním zdrojem DVD s Odvahou pražský obchod (i e-shop) Terryho ponožky v pasáži Světozoru.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.3. 2018/

Oslavovaní i nechápaní
     Filmových adaptací komiksů existují mraky, jen málokterým z nich se ale dostane pozornosti vlastní seriózním filmovým počinům - vždyť v novém století se k této "metě důvěryhodnosti" na dohled dostalo snad jen (alespoň v mém případě divácky až návykové) Sin City: Město hříchu (Sin City, 2005) Roberta Rodrigueze a Franka Millera. Jeho "kritické pokrytí" se ale ani zdaleka nemohlo rovnat poprasku, který před devíti lety vyvolala adaptace komiksu Alana Moorea Watchmen, na plátna českých kin uvedená pod "multilinguálním" názvem Strážci - Watchmen (Watchmen, 2009). Divácky nepodbízivý, předloze nadmíru věrný a vypravěčsky nekompromisní snímek Zacka Snydera (více o něm např. v dobové recenzi Kamila Fily nazvané "Přelomoví Watchmeni budou oslavováni i nechápáni" tady) tehdy vydala na DVD a BD celosvětově společnost Paramount a v ČR oba typy disků distribuoval MagicBox. Zatímco na DVD-verzi lze občas ještě narazit, BD je už několik let beznadějně vyprodáno, a tak není divu, že na tuto situaci letos v dubnu MagicBox zareaguje vydáním reedice BD Strážců, sběratelsky ozvláštněné "zabalením" do steelbooku.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.3. 2018/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2018, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil