ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.336
(osmnáctá sezóna)
142 / 2019
středa
22. května 2019


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Gulliver na artu
     Včera to bylo 30 let, co zemřel Pavel Juráček (ve věku pouhých 53 let, půl roku před 17. listopadem 1989). Za jakési "neúmyslné" připomenutí tohoto výročí lze považovat už loňskou předvánoční torstovskou edici toho nejočekávanějšího ze čtyř svazků jeho deníku - více než tisícistránkový "špalek" nazvaný Deník III. 1959 - 1974 totiž pokrývá tu část Juráčkova života, v níž vznikly všechny jeho filmy. Výročí připomene dnes večer televizní kanál ČT art důstojným způsobem - uvede restaurovanou verzi Juráčkova opus magnum, snímku Případ pro začínajícího kata (1969), což jistě ocení především ti, kdo chtějí restaurovanou verzi vidět bez toho, že by museli investovat do koupě DVD či BD, vydaných před dvěma lety Národním filmovým archivem. Při této příležitosti připomínám, že jeden z důležitých "juráčkologických artefaktů" je dostupný na disku, o němž jen málokdo ví - hodinový dokument Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků aneb poslední cesta Lemuela Gullivera (2002), vystavěný na úryvcích z režisérových deníků, dobových fotografií a hraných stylizovaných obrazech z jeho života (zahrál si v nich Juráčkův syn Marek), vydala už před lety s originálním českým zvukem a (vypinatelnými) německými a anglickými titulky německá společnost Absolut Medien a dodnes je na tamním Amazonu (pod názvem "Der Schlüssel, um Zwerge zu definieren oder Lemuel Gullivers letzte Reise") bezproblémově ke koupi.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.5. 2019/

Zrodila se delší hvězda
     Ze tří starších stejnojmenných zpracování (1937, 1954, 1976) jedné z "věčných" hollywoodských látek dorazila na "počeštěný" disk jediná - snímek Zrodila se hvězda (A Star Is Born, 1976) Franka Piersona s Barbrou Streisandovou a Krisem Kristofferson vyšel před šesti lety přičiněním Warnerů na BD. Loňskou čtvrtou, nečekaně povedenou verzi snímku s týmž názvem, režírovanou debutujícím Bradleym Cooperem, dopravil letos v únoru na český trh stejný distributor (MagicBox), ovšem v násobně bohatším provedení - snímek, odměněný "hudebním" Oscarem, totiž společnost Warner vydala současně na DVD, BD a UHD. V červnu, tedy po čtyřech měsících, se snímek dočká celosvětově druhého vydání, tentokrát ve verzi delší o 12 minut, označené jako "Special Encore Edition". I na té nebude chybět "počeštění", byť tentokrát už ne na třech, ale na jediném typu nosiče - BD s kompletní českou podporou (titulky + dabing) bude v ČR k dostání pod názvem Zrodila se hvězda - prodloužená verze od 5. června.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.5. 2019/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 13.5. do 26.5. 2019)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Zloději (Manbiki kazoku, 2018) Hirokazu Koreedy (Film Europe/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Jak týden právě končící, tak týden příští jsou co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkové.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.5. 2019/

Dějiny čtení
     ♣   "Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky ´Prázdniny v Římě´ či ´Ben Hur´. Sekce ´Filmová čítanka´ se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnes Vardová či Jacques Rivette. Hostem sekce bude Michel Marie, emeritní profesor pařížské Sorbonny, který je autorem první odborné studie o nové vlně s názvem ´Nová vlna aneb umělecká škola´ nebo knih o díle Jeana-Luca Godarda." První informace o programu letošní Letní filmové školy zveřejnil web 25fps. Více tady.
     ♣   "Je veřejným tajemstvím, že na luxusních jachtách kotvících v zálivu a v pětihvězdičkových hotelích na promenádě se děje víc než dojednávání filmových obchodů. Luxusní eskort je součástí koloritu. Reportér deníku New York Times popsal v loňském článku situaci, kdy mu během deseti minut po vstupu do luxusního hotelu nabídly za 600 euro své služby dvě ženy. ´Cannes je oslava mužských mozků a ženské krásy... řada prominentních zástupců filmového průmyslu si platí modelky nebo společnice jako festivalový doprovod,´ citoval pak loni Guardian bývalou filmovou kritičku deníku Times a v současnosti aktivistku v kampani Time´s Up s tím, že to ´vysílá vůči režisérkám znepokojivou zprávu, čeho si muži, kteří rozhodují, vlastně cení´." Angažované zpravodajství Respektu o sexuálním obtěžování na festivalu v Cannes jde letos až na hranici sebeparodie. Více tady.
     ♣   "V roce 2006 začalo být pomalu jasné, že 8,5 GB na dvouvrstvém DVDčku nepostačuje rostoucím nárokům spotřebitele šilhajícího po HD televizi, a tím pádem muselo dojít ke známému souboji HD-DVD vs. Blu-ray. Vítěz je notoricky známý a vy si i dnes jistě nějaký modrý disk koupíte. Bohužel pro hollywoodská studia však nedošlo k plánovanému nahrazení DVD. Blu-ray je dodnes spíše doplňkem, který se těší popularitě hlavně díky sběratelům syslícím doma steelbooky a jiná sběratelská balení. Kdepak, modrý disk promine, ale budoucnost domácí zábavy si pro sebe ukradl Netflix a jeho následovníci." Detailní pohled na změnu trendů v hollywoodských tržbách napsal pro Filmtoro Jiří Pospíšil. Více tady.
     ♣   "Nemám chuť argumentovat, proč frustrované feministky, píšící udání na slavné, že je kdysi poplácali po zadku a pak z toho už nic nebylo, mě neoslovují a jsou mi vyloženě odporné. Prostě to tak je, nehodlám se za to stydět a hodlám ve svém nemoderním názoru veřejně setrvat. Pravděpodobně se rozejdu s dobrou polovinou svých levicových přátel, kteří jsou okouzleni současným progresivistickým kulturním diskursem, pijí sojové latté bez lepku a přikusují k tomu farmářskou biosušenku s příběhem. Pravděpodobně budu dál mluvit o sexuálně frustrovaných feministkách stejně sprostě jako dosud. Ještě hůř budu mluvit o některých mladých politicích a političkách, případně jejich novinářích a novinářkách, vyžívajících se v obhajobě rovnátek pro všechny. Pravděpodobně budu dál koukat na filmy s Alainem Delonem a Jeanem Gabinem, plných genderových stereotypů, sexistických narážek a vykouřených gauloisek bez filtru a smutně přemýšlet o časech, kdy auta měla tvář, benzín nevoněl po biolihu, muži byli muži a ženy ženami." K nejnovější kampani mladých "progresivistů" (pro starší generaci: svazáků), tentokrát cílené na Alaina Delona, si své napsal Štěpán Kotrba. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.5. 2019/

Shining v trojí premiéře
     Tento týden má na festivalu v Cannes světovou premiéru restaurovaná verze snímku Osvícení aka Shining (1980) Stanleyho Kubricka, připravená z originálního negativu a "masterovaná" ve 4K. Potěšující zpráva je, že za necelých pět měsíců si ji i v ČR půjde koupit - na UHD, které na říjen celosvětově ohlásila společnost Warner, budou uloženy i české titulky a tím pádem je v podstatě jisté, že se disk prostřednictvím MagicBoxu objeví i v české distribuci. Film si tím pádem odbyde hned tři "počeštěné" premiéry naráz - poprvé bude s českými titulky dostupný ve "vysokém rozlišení" (protože s českou podporou dosud vyšel jen na DVD a nikoliv na BD), v obrazovém formátu 1,85:1 (na DVD byl přenesen ve verzi 1,33:1) a hlavně v delším, tzv. americkém sestřihu (zatímco na DVD vyšla tzv. evropská verze snímku, dlouhá 119 minut, na UHD bude americká verze s metráží 146 minut, tedy o 27 minut delší - podrobněji jsem o odlišnosti obou sestřihů psal na Zóně v jejím úplném "pravěku", už před více než 17 lety tady). To, co zatím Warneři neoznámili, je podoba případného BD s filmem, které bývá k UHD-edicím v drtivé většině případů standardně přiloženo - pokud totiž bude součástí chystaného "komba" i BD s českými titulky, odbyde si touto zprostředkovanou cestou film současně i "počeštěnou" premiéru na BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.5. 2019/

Short Cuts
     ♣   O chystané červnové "remasterované" edici Herzova snímku Petrolejové lampy (1971) jsem už psal, nebude ale jediným titulem, který MagicBox pošle ve stejné reediční řadě v šestém měsíci letošního roku do obchodů. Dalšími dvěma budou snímky Dobří holubi se vracejí (1988) Dušana Kleina a Pozor, vizita! (1981) Karla Kachyni.
     ♣   K nedávno vydanému BD s restaurovanou verzí snímku Cesta do pravěku (1955) Karla Zemana přidá Muzeum Karla Zemana i CD s jeho audioverzí. V neobvyklé "zvukové adaptaci" Cesty do pravěku dostal roli vypravěče Oldřich Kaiser, doprovozený úryvky ze zvukové stopy filmu včetně dialogů a hudby E.F. Buriana.
     ♣   Na Munifestu neboli filmovém festivalu ke 100. výročí Masarykovy univerzity v brněnském kině Scala bude v sobotu 18. května po odpolední projekci Ďáblovy pasti (1961) besedovat o knize František Vláčil: Život a dílo její autor Petr Gajdošík. 
     ♣   Působivé porovnání čtyř ve světě vydaných DVD-verzí snímku Extase (1932) Gustava Machatého, včetně té před dvěma lety vydané Národním filmovým archivem, připravil recenzní server DVDFreak. Komparace screenshotů průkazně dokládá, že co do kvality přepisu "o parník" vede německé vydání. Recenzi najdete tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.5. 2019/

La Belle et la Bete
     Každé BD s českým filmem, vydané zahraničním vydavatelem, si zaslouží zdejší pozornost, ta o řád vyšší je ale samozřejmě určena edicím, které snímek nabízejí ve světové premiéře (jinak řečeno: když jde o filmy, které v ČR na BD dosud nevyšly). Na příští týden ohlášená francouzská BD-edice filmu Panna a netvor (La Belle et la Bete, 1978) Juraje Herze stojí "rozkročena" mezi oběma výše zmíněnými "kategoriemi" - v ČR film na BD sice nevyšel, ale svou světovou "modrou" premiéru si odbyl už před rokem v Německu, kde ho pod názvem Die Jungfrau und das Ungeheuer vydala tamní společnost Ostalgica. Stejně jako německá edice bude i ta francouzská obsahovat i originální českou zvukovou stopu (francouzština bude zastoupena jak dabingem, tak titulky) a její drobnou zvláštností je "combo" provedení, kdy součástí balení (digipack) bude kromě BD i DVD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.5. 2019/

Welcome to Marwen
     Vyslovení jména Robert Zemeckis obvykle automaticky asociuje jeho velepopulárního Forresta Gumpa (1994), při zasvěcenějším pohledu ale nelze přehlédnout režisérovo neustávající experimentátorství v segmentu animovaného filmu. Už třicet let stará Falešná hra s králíkem Rogerem (Who Framed Roger Rabbit?, 1988) přinesla na dekádu nejdokonalejší syntézu hraného a animovaného filmu (technologicky překonanou až plně počítačovou animací), nezaslouženě přehlédnut zůstal vizuálně téměř experimentální Beowulf (2007) a v učebnicích jednou budou zaznamenány i další režisérovy "hrátky" s CGI animací ve filmech Polární expres (The Polar Express, 2004) a Vánoční koleda (A Christmas Carol, 2009). O další "prolnutí" hraného a animovaného filmu se Zemeckis pokusil loni, na rozdíl od předchozích filmů to ale tentokrát skončilo finanční katastrofou - snímek Vítejte v Marwenu (Welcome to Marwen, 2018) o muži, který si trauma z přepadení kompenzuje "propadáním se" do vlastnoručně vystavěného loutkového světa, v kinech propadl a prodělal několik desítek miliónů dolarů. Alespoň část ztrát se teď jeho producent, společnost Universal, pokusí pokrýt prodejem disků, a tak se Vítejte v Marwenu v červnu v tuzemských obchodech objeví nejen na DVD, ale i v "modrém" provedení.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.5. 2019/

Chčije a chčije modře
     Před týdnem jsem psal, že MagicBox vrátí v červnu do distribuce DVD s restaurovanou verzi snímku Na samotě u lesa (1976) Jiřího Menzela, které loni vydala (dnes již na trhu s "domácími nosiči" nepůsobící) společnost BMP. V mezidobí ale došlo k zajímavému vývoji - kromě DVD se totiž v červnu do obchodů dostane i "modrá" verze filmu, která si tím pádem odbyde prodejní premiéru (společnost BMP loni film vydala pouze na starším typu nosiče). Komedie Na samotě u lesa tak bude pátým Menzelovým filmem, vydaným ve vysokém rozlišení, z nich ale teprve třetím dostupným v ČR - zatímco snímek Obsluhoval jsem anglického krále (2006) vydal na BD v roce 2008 MagicBox a restaurované Ostře sledované vlaky (1966) v roce 2015 Národní filmový archiv, filmy Skřivánci na niti (1969) a Vesničko má středisková (1986) jsou na BD k dispozici jen v Japonsku (obě BD vydala v roce 2017 tamní společnost IVC).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.5. 2019/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 6.5. do 19.5. 2019)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat muzikál Mary Poppins (1964) Roberta Stevensona, "ukrytý" v boxu nazvaném Kolekce Mary Poppins (Warner/MagicBox).
     V příštím týdnu bude na DVD k nepřehlédnutí snímek Zloději (Manbiki kazoku, 2018) Hirokazu Koreedy (Film Europe/MagicBox).
     A "modré placky"? Jak týden právě končící, tak týden příští jsou co do ohlášených zajímavých BD-premiér zcela plonkové.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.5. 2019/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2019, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil