ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.212
(osmnáctá sezóna)
18 / 2019
pátek
18. ledna 2019


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Povolání: Michelangelo
     Jak jsem za léta z rozhovorů s přáteli a známými vypozoroval, bývají sympatie k legendární "čtyřce" italských režisérských guruů šedesátých let minulého století obvykle poskládány do (sestupné) řady Fellini - Pasolini - Visconti - Antonioni. Můj vztah k nim sice prošel drobnými proměnami, ale ať si už o mně budete myslet co chcete, stejně přiznám, že moje pořadí je přesně opačné, přičemž ty "drobné proměny" se nikdy netýkaly Michelangela Antonioniho, který mě uhranul hned při prvním setkání, Zatměním (L´eclisse, 1961) promítaným z rozšvihané archivní kopie v pražském filmovém klubu (tehdy ještě) v Klimentské ulici. A když už se zde přiznávám ke kacířství takového kalibru, rovnou dodám, že i v antonioniovské filmografii jsem si vytvořil vlastní záchytné body, mezi něž nepatří učebnicemi tolik adorovaná Zvětšenina (Blow-Up, 1965), ale třeba z hlavy nevypuditelné obrazy černobílých liduprázdných sídlištních "planin" v Zatmění a Noci (La notte, 1960), uhrančivý odlesk "widescreenové Ameriky" v Zabriskie Point (1969) či křehká poslední "kostelní" povídka v režisérově labutí písni Za mraky (Al di la delle nuvole, 1995). Za zcela svébytnou antonioniovskou "kategorii" pak považuji snímek Povolání: reportér (Professione: reporter, 1975), drásavou studii o (ne)zaměnitelnosti lidské identity se skvělým Jackem Nicholsonem a (krásnou) Marií Schneiderovou v hlavních rolích (Nicholson tuto roli považoval ve své kariéře za natolik výjimečnou, že později k filmu dokonce skoupil distribuční práva). Snímek s legendární finální kamerovou jízdou Luciana Tovoliho se "masové" DVD-edice dočkal v roce 2006 díky společnosti Columbia (aka Sony), která českými titulky vybavila několik evropských mutací disku a prostřednictvím Bontonu jednu z nich nakrátko dopravila i do tuzemské distribuce. Šance, že se Povolání: reportér někdy s českou podporou objeví i na BD, je nulová, přesto se ale zítra nabízí možnost snímek ve vysokém rozlišení bezproblémově zhlédnout - HD-verzi s českými titulky uvede ve 21.40 h. program ČT art.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.1. 2019/

Citizen Buzzard
     Včera na mě na Facebooku při pátrání po jedné ztracené fotografii nečekaně vyskočil sedm let starý kratičký text, na který jsem už dávno zapomněl, ale i z odstupu mi přišel stejně vtipný jako v době, kdy jsem ho četl poprvé. Objevil se tehdy jen na facebookové verzi Zóny, a nedokáži se s ním "nepochlubit" i zde, na "klasické" Zóně. Tehdejší text tedy kopíruji níže a současně srdečně zdravím jeho autora, letitého a stále stejně vtipného čtenáře Zóny:
     "S bezkonkurenčně nejvtipnějším ´filmovým´ zážitkem s trafikantem se mi pochlubil Jaroslav Stuchlý ze Šumperka. Jakmile prodavač v novinovém stánku zjistil, že si prohlíží regál s filmovými DVD, jal se mu doporučovat ten den dodaný snímek Orsona Wellese slovy ´Teď tady mám ještě tohohle Občana Káněte´."
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.1. 2019/

Deset nejlépe nasnímaných filmů dvacátého století
     Ke svým stým narozeninám Americká společnost kameramanů vyhlásila "Deset nejlépe nasnímaných filmů 20. století". Výsledný "žebříček" je velmi zajímavý a zaujme i tím, že se do něj (s Konformistou) dostal jeden ryze evropský snímek ne-amerického kameramana (právě Vittorio Storaro je jediným kameramanem, který je v top ten zastoupen dvakrát, podruhé za Apokalypsu). Vedle vítězného Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962), nasnímaného Freddiem Youngem, vyšlo i dalších osm filmů z žebříčku na "počeštěných" DVD (z oné desítky chybí jen Konformista), a protože některé z nich i na BD a UHD, je práce jejich kameramanů zájemcům dostupná ve slušné (a u UHD i v té nejkvalitnější možné) prezentaci. K mé radosti jsou v desítce i Malickovy Nebeské dny (Days of Heaven, 1978), ty jsou ale bohužel zrovna tím jediným příkladem z devíti, kdy letité "počeštěné" DVD od Paramountu nabízí obraz, který je jen odleskem toho, jak vypadá Almendrosem nasnímaný originál. Kompletní žebříček s příslušnými videi najdete na Moviezone tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.1. 2019/

6.208: Jistota trvání
     Vždy jedinkrát za rok, 15. ledna, si dovoluji blažený luxus "vypustit" psaní jedné nové zóní zprávy, a spokojím se s pouhým znovuotištěním univerzálního textu, aktualizovaného o nové číselné údaje (vzniklé přičtením čísla 365 k hodnotám z předchozího, rok starého zveřejnění).
     Ten text zní takto:
     Web o "netuctových filmech na DVD" Zóna se na internetu - zveřejněním první zprávy - objevil v noci ze 14. na 15. ledna roku 2002, to znamená, že právě uzavřel sedmnáct let své existence a startuje svou osmnáctou sezónu. Číslo v titulku není náhodné - pro mě samotného je totiž čím dál víc nepochopitelné, že v předchozích 6.208 dnech jsem vždy našel sílu napsat pravidelnou zprávu a kolem půlnoci ji "vyvěsit" na web. Nepochopitelnost tohoto aktu tkví v tom, že se tak stalo v této "sedmnáctiletce" bez jediného dne pauzy - nová zpráva se totiž na Zóně objevila v jednom každém z oněch 6.208 dnešku předcházejících dnů, bez ohledu na to, zda šlo o všední den či víkend, Štědrý den či Nový rok, a to raději nevzpomínám na různé nemoci či jiné "životní nepříjemnosti"...
     Dovolte mi tedy toto vpravdě sisyfovské kulaté výročí oslavit pro mě tím nejpříjemnějším způsobem - předstíráním, že povinnosti napsat dnešní zóní zprávu jsem dostatečně učinil zadost pouhým připomenutím tohoto jubilea...
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.1. 2019/

Čtyřikrát Film Europe
     Společnost Film Europe vydává většinu své produkce v rámci artových DVD-řad (ta loňská nesla název Be2Can DVD), kromě toho ale občas pošle do obchodů i "nezařazený" titul ze svého portfolia. Přesně to se stane v únoru, kdy vydá na DVD hned čtyři snímky, které před časem uvedla i do tuzemských kin - adaptaci autobiografické knihy Romaina Garyho Příslib úsvitu (La promesse de l´aube, 2017), režírovanou Ericem Barbierem, Stříbrným medvědem na Berlinale odměněnou "komedii" Tvář (Twarz, 2018) Małgorzaty Szumowské, životopisný snímek Gauguin (2017) Edouarda Deluca a v jednom záběru natočené "doku-drama" Utoya, 22. července (Utoya 22. juli, 2018) Erika Poppea. Jak to bývá v poslední době u produkce Film Europe zvykem, všechny čtyři disky uvede do distribuce společnost MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.1. 2018/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 7.1. do 20.1. 2019)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštím týdnu budou na DVD k nepřehlédnutí snímky Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka (Bonton) a Selský rozum (2017) Víta Janečka a Zuzany Piussi (Bonton).
     A "modré placky"? Jak týden právě končící, tak týden příští jsou co do ohlášených zajímavých BD-premiér zcela plonkové.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.1. 2019/

Dějiny čtení
     ♣   "Rok 2019 bude rokem ponurých znečištěných megaměst, všemocných korporací, tajných experimentů a umělých lidí bojujících o svoje práva. A taky brakové osmdesátkové postapokalypsy. Aspoň takhle si letošní rok představovali tvůrci sci-fi snímků. V roce 2019 se odehrávají dva klasické filmy, k nimž se hlásí cyberpunkové hnutí – ´Blade Runner´ a japonské anime ´Akira´. Stejným letopočtem ale zarámoval svůj megalomanský propadák ´Ostrov´ i Michael Bay." O filmařské představě roku 2019 nejen ve Scottově Blade Runnerovi (1982) napsal na webu Radia Wave Antonín Tesař. Více tady.
     ♣   "Putovní výstava mapující historii a současnost světoznámého animačního studia Pixar zamíří letos do Prahy. Fanoušci animovaného filmu na ni mohou zajít od 15. února do 26. května do Křižíkových pavilonů Výstaviště Holešovice. Expozici studia, které vytvořilo dvacítku celovečerních filmů jako ´Úžasňákovi´, ´Příběh hraček´, ´Příšerky s.r.o.´ či ´Hledá se Nemo´, v minulosti zhlédly milióny lidí po světě." O chystané pražské pixarovské výstavě vydala zprávu ČTK. Více tady.
     ♣   "Vítězem se stal životopisný film o kapele Queen a jejím lídrovi Freddie Mercurym nazvaný ´Bohemian Rhapsody´. Vzhledem k vlažným či smíšeným recenzím poměrně překvapivě získal trofej v hlavní kategorii nejlepší drama před snímky ´Zrodila se hvězda´, ´BlacKkKlansman´, ´Black Panther´ nebo dramatem z Haarlemu ´If Beale Street Could Talk´. Hlasující tak pozoruhodně přehlédli zkušenost černošské Ameriky ve prospěch filmu, který si příliš neláme hlavu s  klišé při zobrazování homosexuálů." Vždy mě pobaví, jak Respekt umně dokáže do jakéhokoliv textu (včetně tohoto o výsledcích Zlatých glóbů) hned na několika místech vpravit povinné ideologické školení. Více tady.
     ♣   "Snímky prvního českého filmového tvůrce Jana Kříženeckého byly konečně zviditelněny ve své (ne)úplnosti, a nutno dodat, že nepřipomínají nic, co si pod nejranější etapou kinematografie většinou představujeme. Zatímco nově restaurované filmy bratří Lumierů, pospojované erudovaným, odkazy sršícím výkladem Thierryho Frémauxe (Bratři Lumiérové), nabízejí krásnou, přehlednou a celistvou zkušenost vznikání pohyblivých obrazů, digitalizovaná tvorba Kříženeckého toto magické opojení od základu narušuje. Díky zvolené metodě digitalizace, zdůrazňující nestabilitu původního materiálu, aparátu i projekce, je návrat do počátků kinematografie prožitkem otřesu, rozpadu a degradace. Prožitkem, který je matoucí, místy až děsivý, a přesto fascinující." I redakce a spolupracovníci Indiefilmu v anketě bilancovali filmový rok 2018. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.1. 2019/

Les Vieilles légendes tchéques
     Tuzemské vydání v roce 2015 Národním filmovým archivem restaurovaného snímku Staré pověsti české (1952) Jiřího Trnky před několika lety zkomplikovala nespokojenost Trnkových dědiců se způsobem, jakým NFA snímek zrestauroval, a více než rok rok trvalo, než NFA přistoupil na veřejně nespecifikované úpravy, s jakými se pak film na DVD dostal. Disk, vybavený i anglickými titulky, vydalo před dvěma lety v nákladu 3.000 kusů nakladatelství Studio Trnka, kde je setrvale ke koupi dodnes (tady). Všechny "trnkology" jistě potěší, že na jaře se Trnkův snímek konečně dostane i na blu-ray. Nestane se tak ale u nás, nýbrž ve Francii - restaurovanou verzi Starých pověstí českých tam na DVD a BD trochu kuriózně vydá společnost Artus films, specializovaná především na exploatační a zombie snímky. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by francouzský vydavatel hodlat dubnovou edici nějak odfláknout - disky by měly být zabalené do mediabooku, vybaveného více než šedesátistránkovým bookletem.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.1. 2019/

Démanty na dohled
     Že pomyslný souboj o to, kdo jako první na světě na některém z "nosičů" vydá loni v Cannes premiérovanou restaurovanou verzi snímku Démanty noci (1964) Jana Němce, vyhrála britská společnost Second Run, je známo už od listopadu. Jistě k tomu přispělo i to, že Britové svůj ediční záměr oznámili o mnoho měsíců dříve než oba "konkurenti", zdejší Národní filmový archiv a americká společnost Criterion - ani jeden z nich termín na letošek plánovaného vydání BD ještě ani nenaznačil. Na britských e-shopech se BD s Démanty začne prodávat už za pár dní, v pondělí 21. ledna a disk půjde pořídit za cca 16 liber, tedy za nižší cenu, než jakou bude pravděpodobně vybaveno budoucí tuzemské vydání filmu. Sluší se též připomenout, že britský vydavatel svou edici Démantů vyšperkuje celosvětovou "digitální" premiérou dalšího Němcova filmu - v bonusové sekci bude totiž přítomen i jeho dvanáctiminutový absolventský snímek Sousto (1960), natočený stejně jako Démanty noci podle předlohy Arnošta Lustiga.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.1. 2019/

King of Overshots
     Musím se přiznat, že byť řadu jejich hudebních souputníků mám velmi rád, kapelu Queen jsem od první písně, kterou jsem od nich uslyšel, nikoliv jen ignoroval, ale upřímně nesnášel (a pokud bych měl být obviněn, že na vině je má homofobie, tak to, že slizoun Freddie je homosexuál, jsem se dozvěděl až dlouho poté, co jsem si muziku Queen zařadil někam mezi dechovku a Helenu Vondráčkovou). Snímek Bohemian Rhapsody (2018) Bryana Singera ovšem v českých kinech viděl neuvěřitelný více než milión diváků (a před dvěma dny vyhrál na Zlatých glóbech hlavní kategorii "nejlepší drama"), čili si zde svou zmínku snad zaslouží - současně na DVD, BD a UHD s logem společnosti 20th Century Fox ho v prvním březnovém týdnu do tuzemských obchodů pošle Bonton.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.1. 2018/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2019, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil