ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.212
(dvacátá sezóna)
289 / 2021
sobota
16. října 2021


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Dějiny čtení
     ♣   "Vorel ve scénách, které mohly být tím pravým materiálem pro sentimentální finále filmu, ukazuje (na začátek roku 1990 opravdu prorocky) ono rychlé převlékání kabátů, kterého jsme později byli svědky. Zatímco dosud mlčící většina v čele s oportunistickými totalitními funkcionáři provolává slávu rehabilitovanému disidentovi, inža si píská úvodní tóny filmového soundtracku a ví své. Právě tato drzost a schopnost ironicky reflektovat i ty nejuctívanější společenské a historické jevy zajišťuje ´Kouři´ pozici určitého solitéra v české kinematografii a přidává jeho kultovnímu vyznění." Text Jany Koutné ´Kult Kouře´ zveřejnil Filmový přehled. Více tady.
     ♣   "Vloni dokončený, teprve nedávno oficiálně ´odpremiérovaný´ dokument přibližuje tvorbu produkční společnosti Athanor (v češtině alchymická pec), jejímiž zakladateli jsou producent Jaromír Kallista a výtvarník, spisovatel a režisér Jan Švankmajer. Oba pánové dávají nahlédnout do historie a podob své spolupráce: jak k ní vůbec došlo, v čem se jejich pohledy různí, jak se vzájemně ovlivňují. Větší prostor v dokumentu celkem pochopitelně dostává Švankmajer, který na kameru sděluje své úvahy o tvorbě, životě i světě, zařazeny jsou četné ukázky ze Švankmajerovy filmové tvorby, můžeme zde vidět unikátní záběry z pracných příprav autorových výstav. Je to mohutný dokument o imaginaci, ale také o stárnutí." Jan Jaroš upozornil na ArtZóně na sobotní (16. října) televizní premiéru dokumentu Alchymická pec (2020). Více tady.
     ♣   "Na publikácii sa autorsky podieľalo jedenásť osobností predovšetkým z oblasti slovenskej kinematografie a audiovízie, no i zo širšieho prostredia slovenskej filmovej kultúry. Ústredným textom je štúdia nazvaná ´História filmu Jánošík´, ktorej autorkou je Renáta Šmatláková, faktografka a katalogizátorka z Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb SFÚ. V svojej rozsiahlej štúdii sa podrobne venuje pozadiu vzniku filmu, východiskom jej textu sa stali najmä archívne materiály, dobová tlač i publikácie zo zbierkových fondov SFÚ, tiež osobné fondy viacerých historikov, venujúcich sa téme Jánošíka, i zachovaná osobná a úradná korešpondencia, ktorá v knihe vďaka bohatým citáciám pravdivo dokumentuje udalosti späté so vznikom prvého slovenského celovečerného hraného filmu." Stostránkovou knihu Jánošík a 100 rokov slovenskej kinematografie vydal Slovenský filmový ústav. Více tady.
     ♣   "Dnes se na ty filmy dívám, jako kdyby to nebylo moje nebo... dívám se na to jako na skutečnost. Jako kdybyste šla do galerie, tam viděla obraz a posuzovala ho. Snažím se při tom být velmi objektivní. Někdy se mi stává, že jsem mile překvapený, ani ne tak tím konkrétním dílem, ale tím, jak nasálo svoji dobu. Některé ty filmy mám vyloženě rád, třeba Evaldovy mám rád všechny. Ale i třeba ´Flirt se slečnou Stříbrnou´. Taky Vláčila, ´Údolí včel´. Když se jako stařec dívám na toho třicetiletého herce, někdy se mi stane, že si říkám – Hergot, nebyl to vůl. Určitá věc, která se v tom filmu ukázala jako dobrá, by mě teď už třeba nenapadla. Když mám být neskromnej, tak můžu říct, že jsem se svými filmy vesměs spokojenej." Jan Kačer v rozhovoru k jeho pětaosmdesátinám vzpomíná i na své účinkování ve filmech ze šedesátých let. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.10. 2021/

Přátele namodro
     Tuzemskou historii vydávání nejslavnějšího (a nejúspěšnějšího) sitcomu všech dob, desetidílné série Přátelé (Friends, 1994-2003), lze jednoduše rozdělit do tří etap. Poprvé seriál průběžně (a částečně doslova "v reálném čase"), tedy ještě v letech, kdy byl natáčen a vysílán, vydávala společnost Warner, prostřednictvím své tehdy ještě existující české pobočky. Seriál vycházel v boxech po jednotlivých řadách a "počeštěn" byl tím nejjednodušším způsobem, tedy prostřednictvím českých titulků. Poslední, desátá řada, šla v ČR do prodeje v lednu roku 2005 a těsně poté Warneři oznámili, že se chystají znovuvydat všech deset řad nikoliv formou dolisu, ale nového vydání, doplněného i o český dabing, převzatý z České televize. Následovalo pětileté "mezidobí", v němž byla tuzemská pobočka Warnerů zrušena, distribuce firemní produkce v ČR se ujal MagicBox a ten několikrát ročně stanovoval (a následně rušil) další a další termíny vydání Přátel. Dotáhnout záměr do úspěšného konce se podařilo až v roce 2010, kdy se v říjnu v obchodech objevil box s první sérií otitulkovaných i "odabovaných" Přátel a v měsíčních intervalech byly do srpna roku 2011 postupně dovydány i boxy s devíti dalšími sériemi. O další rok později, v srpnu roku 2012, do obchodů dorazil "megabox" Přátelé, nabízející 39 disků se všemi deseti sériemi, prodávaný za 4.000 korun a po dalších pěti letech, v březnu roku 2017, byl box zreeditován a přebalen do úspornějších "viva"-obalů, což reflektovala nová cena 2.500 korun (ve všech případech ale byly uvnitř boxů i krabiček stejné disky s titulky i dabingem, vylisované v letech 2010 a 2011). Své třetí edice se Přátelé dočkají po dalších deseti letech, letos v polovině listopadu, kdy Warneři s MagicBoxem seriál pošlou do tuzemských obchodů v "modré" premiéře. Tentokrát ho nepůjde získat po jednotlivých řadách, ale rovnou pouze v kompletu - box Přátelé (vybavený českými titulky i dabingem z ČT) si vzhledem k vyšší kapacitě disků vyžádá pouhých 20 BD (oproti 39 DVD před deseti lety) a opatřen bude cenovkou 3.000 korun, na e-shopech samozřejmě poníženou o cca deset procent.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.10. 2021/

37-20-4
     Před rokem jsem v dlouhém bilančním textu, napsaném k devadesátinám Clinta Eastwooda, spočítal (a názvy doložil), že ze 38 filmů, které do té doby (včetně tehdy posledního snímku Richard Jewell z roku 2019) režíroval, jich 37 vyšlo na nějakém z typů "počeštěného" nosiče (36 na DVD, 19 na BD a 3 na UHD). V mezidobí jsem v průběžném zóním "eastwoodovském zpravodajství" zaznamenal jen několik marginálií (mj. dolisování delší dobu vyprodaných titulů Nesmiřitelní, Tulák z širých plání, Život po životě a Americký sniper), z nichž asi nejzajímavější byla společností Sony připravená premiérová UHD-edice snímku S nasazením života (In the Line of Fire, 1993) Wolfganga Petersena, v němž si Eastwood zahrál hlavní roli. Výše zmíněná bilance (36-19-3) se po déle než roce promění až letos na začátku prosince, a to současně ve všech třech položkách "číselníku", který do stavu 37-20-4 pootočí rozhodnutí společností Warner (a MagicBox) vydat současně na DVD, BD i UHD snímek Cry Macho (2021). Příběh bývalé hvězdy rodea, který staví na stejných "ingrediencích" jako tři roky starý Pašerák (The Mule, 2018), tedy na Eastwoodově současném angažmá jak na režijní, tak na herecké "židli", se českým kinům úplně vyhnul a v amerických se jen mihnul, protože byl souběžně přímo do domácností "vyslán" i prostřednictvím (zatím jen v Americe fungující) warnerské streamovací služby HBO Max.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.10. 2021/

Čtyři anime na UHD
     Jedním ze zdejšími vydavateli DVD nejignorovanějších žánrů (o BD raději vůbec nemluvě) je japonské anime. Nechám-li stranou specifický případ Hajaa Mijazakiho, je totiž zastoupení anime na "počeštěných" DVD opravdu tristní - před lety se několik titulů náhodně objevilo mezi evropskými edicemi připravenými majors (mj. Steamboy, Tokijští kmotři, Paprika, Metropolis) a v dobách vrcholícího "pošetkového" byznysu s myšlenkou anime-řady koketovala společnost MIDO, aby z ní ale realizovala pouhé torzo (do prodeje se dostaly mj. snímky Vexille či Kitaro). Před třinácti lety pak svou jedinou anime vydala i společnost Mirax, když na stánky poslala sci-fi Appleseed (2004) Šindžiho Aramakiho, v rámci žánru ceněnou především kvůli ve své době inovativnímu technickému zpracování. Celosvětová úspěšnost snímku Appleseed později vedla producenty k jeho dvojímu "pokračování", z nichž sedm let starý prequel nazvaný Appleseed Alpha (2014), postapokalyptická sci-fi, opět režírovaná Aramakim, byla po dlouhé době dalším zástupcem žánru na DVD s českou podporou přičiněním společnosti Sony, která si k filmu zajistila světová distribuční videopráva a na český trh ho na DVD poslala prostřednictvím Bontonu. Společnost Sony byla od té doby posledním mohykánem, alespoň jednou za čas zpřístupňujícím japonské animáky českým zájemcům - před pěti lety se v ČR na DVD i BD prodával snímek Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016) Takešiho Nozuy, vzniklý v americké koprodukci a v roce 2016 se v zahraničí (např. v Polsku) objevila českou podporou vybavená DVD a BD se snímkem Hvězdná pěchota: Zrádce z Marsu (Starship Troopers: Traitor of Mars, 2017) Šindžiho Aramakiho a Masaru Matsumota. Naposledy jmenovaná sci-fi se nedlouho poté stala i prvním anime, vydaným s českou podporou na UHD, dodnes ovšem získatelným výhradně v zahraničí. Letos pak společnost Sony rozpoutala doslova "anime boom", v rychlém sledu totiž na UHD vydala další tři starší japonské "animáky" - nejprve (výše jmenovaný) snímek Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016) Takešiho Nozuy, v létě Final Fantasy VII: Advent Children (2004) Tetsuyo Nomury a v těchto dnech Final Fantasy: Esence života (Final Fantasy: The Spirits Within, 2001) Hironobu Sakagučiho a Motonori Sakakibary. Pro všechna čtyři UHD platí dvojí - v tuzemské distribuci se nevyskytují (a ani v budoucnosti se tento stav s vysokou mírou pravděpodobnosti nezmění) a českou titulkovou podporou jsou vybaveny mutace prodávané na německých e-shopech.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.10. 2021/

Last and First Men
     "Jóhannsson hledí na své kamenné objekty, jako by to byly nikoli několik dekád staré skulptury uprostřed evropských lesů; díky chytrému snímání a pulzující, zároveň jednoduché i monumentální hudbě se z nich stávají tvorové z budoucnosti tak vzdálené, že takový obzor přesahuje běžnou lidskou představivost. Pohybuje se uprostřed napůl abstraktních výjevů, jejichž geometrická krása snímaná na šestnáctimilimetrový pás zrnitě září do ticha a temnoty kinosálu. Do toho zní uhrančivé vesmírné harmonie a jediným konkrétním průvodcem je hypnotický hlas, velmi povědomý, už mnohokrát slyšený," napsal Tomáš Stejskal (tady) o snímku Last and First Men (2020) Jóhanna Jóhannssona. Na černobílý šestnáctimilimetrový formát nasnímaná meditativní "sci-fi", kombinující (Tildou Swintonovou čtené) pasáže se stejnojmenné knihy britského filozofa a spisovatele Olafa Stapledona s téměř statickými záběry na fragmenty v krajině "zapuštěných" brutalistních pomníků z časů Titovy Jugoslávie, patří k nemnoha filmům, které lze v "domácím kině" legálně vidět současně s jejich českou kinopremiérou. Zatímco do tuzemských kin totiž uvedla celovečerní režijní debut (již nežijícího) hudebníka a tvůrce několika nezapomenutelných "soundtracků" (především Příchozí a Sicario) společnost Artcam 23. září, tuzemská verze streamovací služby HBO GO ho s českými titulky svým předplatitelům nabízí už od konce srpna (tady).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.10. 2021/

Short Cuts
     ♣   Před osmi lety v souvislosti s inovativním využitím formátu 3D vyzdvihovaná sci-fi Gravitace (Gravity, 2013) Alfonso Cuaróna se už dva roky střídavě objevuje a zase mizí v edičním UHD-plánu společnosti Warner. Ještě v létě bylo považováno za jisté, že UHD dorazí ve světě (i v ČR) do obchodů letos v říjnu, aktuální info ale říká, že disk nevyjde dříve než v příštím roce.
     ♣   Svého času hvězdného, a pak dlouho téměř druhořadého M. Nighta Shyamalana vrátil do režisérské širší první ligy před pěti lety psychologický thriller Rozpolcený (Split, 2016), který s rozpočtem pouhých deseti miliónů dolarů utržil celosvětově téměř třicetkrát tolik. Další ze Shyamalanových až extrémně rozpolceně přijímaných titulů, mysteriózní Čas (Old, 2021), se po červencové premiéře v českých kinech objeví v listopadu v obchodech hned na třech typech nosičů (DVD, BD, UHD) vydaných Universalem a distribuovaných MagicBoxem.
     ♣   Bontonské DVD s desetidílným seriálem Vyšehrad (2016), střílejícím si z českých fotbalových primadon a ze zdejšího prvoligového fotbalu jako takového, se do tuzemských DVD-análů před čtyřmi lety zapsalo tím, že šlo o vůbec první tuzemskou oficiální DVD-edici seriálu vzniklého nikoliv pro televizní obrazovku, ale čistě pro internet. Letos v listopadu pošle do obchodů pro změnu MagicBox DVD s "hybridem" Vyšehrad: Seryjál (2021) Jakuba Štáfka a Martina Koppa, který vznikl spojením epizod původního seriálu a několika nových scén z připravovaného celovečerního filmu, inspirovaného seriálem.
     ♣   Kniha Milana Haina V tradici kvality a prestiže: David O. Selznick a výroba hvězd v Hollywoodu 40. a 50. let už byla sice na Zóně zmíněna, stalo se tak ale jen formou odkazu v rubrice ´Dějiny čtení´ a tak na ni pro jistotu upozorňuji i ve zpravodajské sekci. Stejně jako všechny předchozí knihy specializovaného filmového vydavatelství Casablanca lze i tuto nejlevněji získat na e-shopu vydavatele.
     ♣   Kolem sporně restaurované verze snímku Až přijde kocour (1963) Vojtěcha Jasného zuří už několik měsíců válka nejen v odborných kruzích, ale i v parlamentu. Kdyby měli poslanci smysl pro humor, mohli by diskutéři k tématu napochodovat k řečnickému pultíku oblečeni ve stylových šatičkách s motivy z filmu, které v několika variantách vyrobil a prodává Národní filmový archiv (prohlédnout si je můžete tady).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.10. 2021/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 4.10. do 17.10. 2021)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat snímky Země (Land, 2021) Robin Wrightové (Universal/MagicBox), Země nomádů (Nomadland, 2020) Chloé Zhaové (Disney/MagicBox), 12 opic (12 Monkeys, 1995) Terryho Gilliama (Universal/MagicBox), Prometheus (2012) Ridleyho Scotta (Disney/MagicBox), Duše (Soul, 2020) Petea Doctera a Kempa Powerse (Disney/MagicBox), Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty, 2003) bratří Coenových (Universal/MagicBox) a Pí a jeho život (Life of Pi, 2012) Anga Leeho (Disney/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevily filmy Monty Python: Smysl života (Monty Python´s The Meaning of Life, 1983) Terryho Jonese (Universal/MagicBox), 127 hodin (127 Hours, 2010) Dannyho Boylea (Disney/MagicBox), JFK (1991) Olivera Stonea (Disney/MagicBox), Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty, 2003) bratří Coenových (Universal/MagicBox), Pí a jeho život (Life of Pi, 2012) Anga Leeho (Disney/MagicBox) a Sugarlandský expres (The Sugarland Express, 1974) a Navždy (Always, 1989) Stevena Spielberga (oba Universal/MagicBox), v týdnu příštím je na UHD ohlášen snímek Hanebný pancharti (Inglourious Basterds, 2009) Quentina Tarantina (Universal/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.10. 2021/

Dějiny čtení
     ♣   "Jancsó nerad teoretizoval o formálních aspektech svých děl, ač byl tvůrcem jedinečného stylu, jehož analýzou se zabývá řada odborných studií. K používání dlouhých záběrů tvrdil, že neumí stříhat a změny ve své poetice vysvětloval vnějšími příčinami: když kameraman Tamás Somló nechěl točit třistašedesátistupňové panorámy, vystřídal ho János Kende; a když ten se nechtěl vzdát složitých sekvenčních záběrů, domluvil se režisér s Ferencem Grunwalským." Nedožité sté narozeniny maďarského samorosta připomněl čtvrtletník Film a doba zveřejním staršího textu Jaromíra Blažejovského ´Mechanika, erotika a ironie revolucí podle Miklóse Jancóa´. Více tady.
     ♣   "U filmu ´Až přijde kocour´ je zcela zřejmé, že proti výsledku digitalizace tohoto filmu protestují jak dědicové umělců podílejících se na tomto filmu, tak profesní asociace (Asociace českých kameramanů, Asociace filmových střihačů, Asociace pracovníků se zvukem, Filmového a televizního svazu FITES, Herecké Asociace), tak i příslušní kolektivní správci (OOA-S, OAZA). Nositelé autorských práv (dědicové) i kolektivní správci se již oficiálně vyjádřili, že si nepřejí další šíření digitalizované kopie filmu." Kauza sporné kvality restaurování českých filmů byla popáté připomenuta z parlamentního pultíku. Více tady.
     ♣   "Scénografka a kostýmní výtvarnice Krumbachová by se dala v nadsázce přirovnat k Járovi Cimrmanovi: také byla všude, kde vznikalo něco nového, zásluhy si však připisovali jiní. Vedle Chytilové, s níž vedle ´Sedmikrásek´ chystala i jejich nerealizované pokračování, a Němce, kterému pomáhala s filmy ´Mučedníci lásky´ či ´O slavnosti a hostech´, spolupracovala s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou nebo Otakarem Vávrou. Pro Vávrovo ´Kladivo na čarodějnice´ měla původně dodat jen dobové kostýmy, ale z vlastní iniciativy se nakonec podílela i na některých dialozích a scénách. Napsala také český text ve filmu použité německé písně ´Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják´." O knize 5 a půl scénáře Ester Krumbachové, vydané Nakladatelstvím AMU, napsala v iDNES Mirka Spáčilová. Více tady.
     ♣   "V České republice a dalších zemích budou na ´HBO Max´ dostupné všechny nové filmy z produkce studia Warner Bros. už 45 dnů po jejich uvedení v kinech. A to bez jakéhokoliv dalšího příplatku. Aplikace bude dostupná k přímému stažení anebo přes distribuční partnery. Spustit půjde na mobilech, na webu, v chytrých televizorech i na herních konzolích. ´HBO Max´ nahradí stávající streamovací služby poskytované pod značkou ´HBO´ a bude k dispozici jak novým, tak stávajícím zákazníkům." Nové informace ohledně "českého" spuštění streamovací služby HBO MAX se objevily na Lupě. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.10. 2021/

Short Cuts
     ♣   Na Oscara nominovaný krátkometrážní loutkový snímek Dcera (2019) Darji Kaščejevové uvede dnes večer, tedy v pátek 8. října, kanál ČT art. Jak už jsem na Zóně psal, je překvapivě dostupný na DVD - společnost MAUR film ho totiž loni zařadila na kompilaci Trojhlas společně s desetiminutovým animákem Noctuelle (2019) Martina Pertlíčka a sedmiminutovým loutkovým snímkem Betonová džungle (2019) Marie Urbánkové.
     ♣   V rámci reklamní kampaně na nový snímek Poslední souboj (The Last Duel, 2021) Ridleyho Scotta byl uvolněn atypický pětiminutový trailer, jehož podstatnou část tvoří kompletní první čtyři minuty filmu (nejsnáze je ke spuštění na Moviezone tady). Pokud by měl na uvedeném odkazu někdo problém s nalezením traileru (jako se to přihodilo mně), přidám nápovědu - spustí se po kliknutí na velkou fotografii pod titulkem článku.
     ♣   MagicBox opět dolisoval některé dlouhodobě vyprodané disky a od začátku října je postupně uvolňuje do obchodů. Na DVD jde mj. o snímky Casablanca (1942) Michaela Curtize, Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973) Williama Friedkina, Drsný Harry (Dirty Harry, 1971) Dona Siegela, Nesmiřitelní (Unforgiven, 1992) Clinta Eastwooda či Mafiáni (GoodFellas, 1990) Martina Scorseseho, mezi BD jsou k nepřehlédnutí filmy Excalibur (1981) Johna Boormana či Mars útočí! (Mars Attacks!, 1996) Tima Burtona.
     ♣   Před devatenácti lety (vážně!) jsem na (tehdy na ani ne rok existující) Zóně ve zprávě ´Federico přichází...´ (najdete ji tady) avizoval společností Vapet připravované tuzemské DVD se snímkem Sladký život (La dolce vita, 1960) Federica Felliniho. Zítra, tedy v sobotu 9. října, ho večer odvysílá v titulkované verzi kanál ČT art.
     ♣   Ve své DVD-řadě vydala Česká televize box První republika, nabízející na šesti discích 22 epizod 1. řady historického (a dle diváckých ohlasů očekavatelně dementního) seriálu, premiérovaného v roce 2014. Z logiky věci lze následně očekávat i boxy s následujícími dvěma řadami, vzniklými v tříletém a čtyřletém odstupu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.10. 2011/

Když už člověk jednou je
     Filmografie Jana Wericha je na DVD zastoupena skutečně reprezentativně, převážně přičiněním společnosti FEX, která v prvním desetiletí tohoto století vydala všechny jeho nejznámější tituly, včetně čtveřice snímků dvojice V+W (Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej - rup!, Svět patří nám), historické veselohry Císařův pekař a Pekařův císař (1951) Martina Friče či (momentálními spory o kvalitu restaurování zmedializovanou) satiru Až přijde kocour (1963) Vojtěcha Jasného. Z "utajenějších" edic, o nichž vědí možná jen sběratelé Werichova díla, pak za zmínku stojí především Českou televizí před devíti lety vydaný čtyřdiskový box Jan Werich, nabízející televizní snímky Medvěd (1961) a Slzy, které svět nevidí (1962) Martina Friče, Kočár nejsvětější svátosti (1962) a Drahý zesnulý (1964) Františka Filipa, Magnetické vlny léčí (1965) Vojtěcha Jasného a vzpomínkovou "estrádu" Werichiáda (1992) Zdeňka Podskalského. Loňské čtyřicáté výročí Werichovy smrti motivovalo Martina Slunečka a Miloslava Šmídmajera k vytvoření celovečerního dokumentu Jan Werich: Když už člověk jednou je… (2021) - zatímco na uvedení do kin si kvůli kovidovým peripetiím musel počkat až do letošního srpna, čekání na jeho DVD-verzi (s "filmem o filmu" v bonusové sekci) bude překvapivě krátké, protože společnost Multiland pošle DVD do obchodů už na konci října.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.10. 2021/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2021, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil