ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.276
(osmnáctá sezóna)
82 / 2019
sobota
23. března 2019


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Dějiny čtení
     ♣   "Zdá se to jako včera, ale o disneyovském nákupu Foxů se mluví od listopadu 2017. Myšák se tehdy snažil získal lišáky za 52,4 miliardy dolarů, nakonec však celý obchod nešel zrovna hladce. Comcast totiž boj o Foxy nevzdal v prvním kole a Disney nakonec vyhrál až ve druhém s nabídkou 71,3 miliardy dolarů. Loni se pak několikrát řešilo, že je celý obchod skoro u konce. Reálně jsme ale v cílové rovince až teď, jelikož celá transakce oficiálně proběhne 20. března ve 12:02. Po poledni (samozřejmě amerického času) se tedy Foxové zařadí po bok Marvelu, Lucasfilmu nebo Pixaru. A celý filmový svět začne (znovu...) řešit, co přesně tenhle obchod znamená a jestli bychom se z něj měli radovat nebo ne." O "sloučení" studií 20th Century Fox a Disney píše na Moviezone Karel Ryška. Více tady.
     ♣   "Zatímco se nejslavnější japonský tvůrce animovaných filmů Hajao Mijazaki neustále odebírá do důchodu, z něhož se zase na skok vrací, jedenapadesátiletý režisér Mamoru Hosoda pilně pracuje na tom, aby se stal nástupcem tohoto mistra jemných dětských vyprávění odehrávajících se uprostřed velkolepých světů. Novinka ´Mirai, dívka z budoucnosti´ byla letos nominována na Oscara za nejlepší animovaný film. Také se stala prvním japonským animovaným titulem, který měl premiéru na festivalu v Cannes." Deset tipů z programu právě probíhajícího Febiofestu zveřejnila redakce Aktuálně. Více tady.
     ♣   "Finále už je neseno v rozverně smířlivé atmosféře při rodinné oslavě po narození dvou dcer proutníka Gustava Adolfa (tu první porodila jeho manželka, druhou milenka). Alexandr prožitím různých peripetií i jejich reflexí dozrál, nasazuje si baret, známý z fotografií slavného režiséra, stává se tedy před našima očima Ingmarem a dává pracovní pokyny filmovému štábu." Bergmanovskou inscenaci Fanny a Alexandr v Divadle na Vinohradech recenzovaly i Lidovky. Více tady.
     ♣   "Autor díky archivům či tisku shromáždil obdivuhodné množství informací a svědectví. Čtenář by neměl vynechávat ani poznámky pod čarou (je jich přes dva tisíce šest set!), i v nich se totiž vedle odkazů na prameny ukrývají cenné zajímavosti včetně takových detailů, jako že třeba neherec Zdeněk Mátl, který hrál v Adelheid bratra titulní postavy, působil od osmdesátých let v Texasu, kde založil vlastní školu juda a trénoval zde mimo jiné i Chucka Norrise." Další recenze vláčilovské monografie Petra Gajdošíka vyšla v Hostu. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.3. 2019/

Monstrózní UHD
     "Rousselot točil ´Grindelwaldovy zločiny´ na Arri Alexu 65, což je digitální kamera, která má tak obří čip, že simuluje pětašedesátimilimetrový kinofilm, čemuž se logicky musí přizpůsobit i použitá optika. Záznam probíhal v na současné standardy stále ještě neobvyklém a vyloženě monstrózním rozlišení 6.5k (běžné mainstreamové produkce se průměrně pohybují kolem 2.8k, přičemž se jedná o kamery s menšími čipy a tím pádem s jinak se chovajícími skly). Mastering se zastavil na ještě méně obvyklých 4k (běžné je 2k). A colour grading probíhal s výstupem pro všechny myslitelné formáty, přičemž na domácí video dostala ´Fantastická zvířata´ vedle obligátního HDR-10 také prémiovou vrstvu s Dolby Vision. To mimo jiné znamená, že film byl masterovaný a barvený na čtyřtisícinitovém monitoru Dolby Pulsar. Barvič jeho schopnosti při mapování HDRka využil skutečně naplno - kontrolou signálu na Vertexu jsem zjistil, že obraz v nejjasnějších bodech dosahuje téměř tří tisíc devíti set nitů! K tomu, co to znamená v praxi, se ještě dostaneme, ale videofilové si z téhle změti termínů a čísel mohou odnést to nejdůležitější: Lepší technologický základ současný film mít nemůže." Technologičtí puristé by neměli přehlédnout aktuální recenzi Štěpána Čermáka na Blu-space - podle něj totiž právě vydané UHD s filmem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, 2018) demonstruje absolutní vrchol schopností současné reprodukční technologie. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.3. 2019/

Distant Journey
     Vizionářský debut Alfréda Radoka Daleká cesta z roku 1949, halucinační vize života v terezínském ghettu, smontovaná jako svébytná koláž hraných a dokumentárních pasáží doplněných "unaveným" komentářem Václava Vosky, se na DVD dostala před čtrnácti lety, nejprve v Americe přičiněním společnosti Facets a nedlouho poté i v ČR, na disku připraveném společností FEX (tehdy prodávaném jako "příbal" časopisu DiViDi společně s dalším Radokovým filmem Dědeček automobil). Není tajemstvím, že technická kvalita tehdejších disků FEXu se pohybovala na škále mezi "podprůměrnou" a "průměrnou" (a u disků Facets šlo ve většině případů o přepisy v pravém slova smyslu příšerné), a tak se prvního skutečně důstojného vydání Daleké cesty dočkáme až nyní - restaurovanou verzi filmu totiž momentálně připravuje Národní filmový archiv a pravděpodobně letos ve druhém pololetí ji vydá nejen na DVD, ale i na BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.3. 2019/

Přelud
     Jak jsem se před několika dny dozvěděl z recenze na DVDFreak, pomyslný seznam DVD, BD a UHD vydaných v zahraničí a vybavených nějakou formou "česko-slovenské podpory" obsahuje už delší dobu i položku, o níž jsem neměl ani tušení. Maďarský eastern Přelud (Délibáb / Mirage, 2014), do nějž režisér Szabolcs Hajdu obsadil Isaacha De Bankolé (oblíbeného Jarmuschova herce, včetně hlavní role v Hranicích ovládání), vznikl totiž částečně i za slovenské peníze, a tak si kromě uvedení ve slovenských kinech (před čtyřmi lety prostřednictvím ASFK) "vysloužil" i slovenskou titulkovou sadu na DVD, vydaném (a prodávaném) v Maďarsku společností ADS Service. Freakovskou recenzi DVD s filmem, v ČR promítaným na Febiofestu a Letní filmové škole, najdete tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.3. 2019/

MagicBox v dubnu
     Jediným zaznamenatelným snímkem v dubnové sestavě DVD, BD a UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox je Soumrak (Napszállta, 2018) László Nemese.
     Heslovitý soupis všech dubnových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
3.4. - Aquaman, Lucie, postrach ulice (remasterovaná verze), ...a zase ta Lucie! (remasterovaná verze), Chobotnice z II. patra (remasterovaná verze), Veselé Vánoce přejí chobotnice (remasterovaná verze), Prázdniny pro psa (remasterovaná verze).
10.4. - Pat a Mat: Zimní radovánky, Smrtelné stroje, Soumrak.
17.4. - Princezna a dráček.
24.4. - Vilík: Rychle a vesele.
Tituly na BD:
3.4. - Aquaman, Aquaman 3D+2D (2BD),
10.4. - Smrtelné stroje.
Tituly na UHD:
3.4. - Aquaman (UHD+BD).
10.4. - Smrtelné stroje (UHD+BD), Jak vycvičit draka(UHD+BD), Jak vycvičit draka 2 (UHD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.3. 2019/

Manbiki kazoku
     Před necelým rokem mě zpráva, že Zlatou palmu, tedy nejprestižnější festivalovou cenu, jakou může režisér získat, si z Cannes odveze Hirokazu Koreeda za drama Zloději (Manbiki kazoku, 2018), vlastně nijak nepřekvapila. O pár měsíců dříve mě totiž nadchnul režisérův čtyři roky starý snímek, též v Cannes uvedená nádherná "ozuovská" miniatura Naše malá sestra (Umimachi Diary, 2015), po jehož zhlédnutí jsem si říkal, že už ten by si Zlatou palmu zasloužil. V posledních letech důkladný "zprostředkovatel" toho nejzajímavějšího z canneské soutěže, společnost Film Europe, mezitím Zloděje dovezla do českých kin a v květnu je vydá i na DVD. Stejně jako zmíněný snímek Naše malá sestra rozveze i disk se Zloději do obchodů společnost MagicBox, jen s tím rozdílem, že Naše malá sestra vyšla v graficky sjednocené digipackové řadě Festival 12, zatímco Zloději vyjdou jako "obyčejné" DVD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.3. 2019/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 11.3. do 24.3. 2019)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat snímky 3 dny v Quiberonu (3 Tage in Quiberon, 2018) Emily Atefové (Film Europe/MagicBox) a Bratři Lumiérové (Lumiere! L´aventure commence, 2017) Thierryho Frémauxe (Film Europe/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Jak týden právě končící, tak týden příští jsou co do ohlášených zajímavých BD i UHD-premiér zcela plonkové.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.3. 2019/

Dějiny čtení
     ♣   "Počas Marenčinovho pôsobenia na Kolibe vznikli filmy Pieseň o sivom holubovi (1961) Stanislava Barabáša, ktorý predznačoval nové myslenie v slovenskom filme, a Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, ktoré je považované za začiatok československej novej vlny. Toto prelomové dielo prinieslo do slovenskej kinematografie nový spôsob filmového rozprávania a nový analytický pohľad na realitu zameranú na človeka a jeho pocity." Na svém webu Slovenský filmový ústav připomněl Alberta Marenčína, který zemřel 9. března ve věku nedožitých 97 let. Více tady.
     ♣   "Jemný, ale nikoliv měkký a poddajný, takový byl Václav Kučera, jak jsem ho poznal později, když jsme spolu pro Českou televizi připravovali pořad Musicblok. Chodil v černém, havraní vlasy na mikádo, spíš se ptal, než mluvil, takový Jim Jarmusch nebo Anton Corbijn z pražské Letné, říkal jsem si. Jemný, citlivý rocker rád dokumentoval právě i takovou hudbu." Nekrolog režiséra Václava Kučery, jehož celovečerní dokument Takovej barevnej vocas letící komety (2015) vyšel před čtyřmi lety i na DVD, napsal pro Artzónu Petr Vizina. Více tady.
     ♣   "V dokumentární sekci Febiofest letos kromě oscarového portrétu Alexe Honnolda ´Free Solo´ nabídne také film ´Friedkin Uncut´, věnovaný kontroverznímu režisérovi filmů ´Francouzská spojka´ nebo ´Vymítač ďábla´ (ten bude na Febiofestu uveden také). Forma by měla být podobně prostá jako u nedávného (a excelentního) dokumentu ´De Palma´ - William Friedkin sedí před kamerou a detailně rekapituluje svůj život a kariéru. Neměl by se přitom vyhýbat ani nepříjemným tématům, jako byl skandál vyvolaný homofobní krimi ´Na lovu´. Jeho pohled by zároveň mělo doplnit několik dalších známých osobností, od Wese Andersona a Francise Forda Coppoly po Quentina Tarantina." Deset tipů z programu blížícího se Febiofestu sepsala redakce Filmu a doby. Více tady.
     ♣   "Adaptace filmů Ingmara Bergmana se objevují na jevišti především pro velké herecké příležitosti. Po Slovenském národním divadle sáhlo nyní i pražské Divadlo na Vinohradech po Bergmanově posledním opusu pro filmové plátno ´Fanny a Alexandr´. A bylo to šťastné rozhodnutí. Zkušený dramatizátor Jan Vedral vyšel z knižní filmové novely v překladu Zbyňka Černíka a našel v ní scénický potenciál i téma rodiny držící za všech okolností při sobě, rodiny, jež nabízí pestrou galerii postav s jejich lidskými hříchy i ctnostmi. A také otázku, jak obojí od sebe odlišit a posuzovat." Fanoušci divadelních adaptací slavných filmů jistě nepřehlédli bergmanovskou premiéru v Divadle na Vinohradech. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.3. 2019/

Bonton v dubnu
     Nepočetná dubnová sestava DVD, BD a UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti Bonton potěší především fanoušky snímku Vetřelec (Alien, 1979) Ridleyho Scotta, protože premiérové UHD slibuje ultimátní kvalitu. Ve starších zóních zprávách jsou k nalezení též texty o snímcích Vdovy (Widows, 2018) Stevea McQueena a Spider-Man: Paralelní světy (Spider-Man: Into the Spider-Verse, 2018) režisérské trojice Bob Persichetti, Peter Ramsey a Rodney Rothman.
     Heslovitý soupis všech dubnových prodejních premiér Bontonu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
3.4. - Mladý gangster, Čertí brko, Holmes & Watson.
10.4. - Vdovy, Ve spárech ďábla.
17.4. - Spider-man: Paralelní světy.
Tituly na BD:
3.4. - Mladý gangster, Čertí brko.
10.4. - Vdovy.
17.4. - Spider-man: Paralelní světy, Spider-man: Paralelní světy 3D (2BD).
Tituly na UHD:
3.4. - Vetřelec (UHD+BD).
10.4. - Vdovy (UHD+BD).
17.4. - Spider-man: Paralelní světy (UHD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.3. 2019/

Premiéra nepremiéra
     Trochu zmatků může mezi dubnovými premiérovými novinkami napáchat skupina filmů s logem společnosti Universal. Filmy jako Casino (1995) Martina Scorseseho, Gladiátor (Gladiator, 2000) Ridleyho Scotta, Apollo 13 (1995) Rona Howarda, Čelisti (Jaws, 1975) a E.T. - Mimozemšťan (E.T.: The Extra-Terrestrial, 1982) Stevena Spielberga, Spy Game (2003) Tonyho Scotta či Hanebný pancharti (Inglourious Basterds, 2009) Quentina Tarantina totiž v minulosti (některé i vícekrát) v ČR vyšly, a tak by mohlo být od jejich dubnového nového "zjevení se" v obchodech na DVD či BD (a v některých případech na obou naráz) očekáváno nové provedení typu speciální edice, kvalitnějšího přepisu či doplněného bonusového materiálu. Ve skutečnosti ale na český trh dorazí nachlup stejné disky, které se v minulosti již v ČR prodávaly, jen dodané jiným distributorem - jak už jsem před časem psal, od letoška převzala tuzemskou distribuci titulů jmenovaného hollywoodského vydavatele od Bontonu společnost MagicBox, a ta začíná (vedle novinek) postupně zařazovat do svého katalogu i některé starší tituly Universalu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.3. 2019/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2019, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil