ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.096
(sedmnáctá sezóna)
267 / 2018
pondělí
24. září 2018


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Restauruji, restauruješ, restaurujeme
     Letošní rok je zatím na restaurované klasické české tituly chudý. V kinech byl z těch klasických uveden jediný, byť zásadní - Démanty noci (1964) Jana Němce měly premiéru dokonce v Cannes a jejich budoucí BD-edici avizovali jak Britové (Second Run), tak NFA. Alespoň na DVD, trochu utajeně vydaném Českou televizí, se na jaře dostal snímek Radúz a Mahulena (1971) Petra Weigla a stručný seznam doplňují britské BD-verze Intimního osvětlení (1965) Ivana Passera a Černého Petra (1963) Miloše Formana, vydané společností Second Run (BD s Formanovým filmem později vydal i NFA). V říjnu se o další restaurované české snímky podělí tuzemští vydavatelé - zatímco o připravovaném BD se Svěrákovým Akumulátorem 1 (1994) jsem už psal, edici restaurovaného Menzelova snímku Na samotě u lesa (1976) na DVD avizuje společnost BMP. Za restaurováním v tomto případě stojí kameraman filmu Jaromír Šofr, který společně s režisérem sdílí averzi k restaurátorským postupům NFA a je jedním ze spoluautorů i v tomto případě použité metody DRA.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 24.9. 2018/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 17.9. do 30.9. 2018)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštím týdnu budou na DVD k nepřehlédnutí snímky Zoufalství a naděje (First Reformed, 2017) Paula Schradera (Universal/Bonton) a Earth: Den na zázračné planetě (One Amazing Day, 2017) režisérské trojice Peter Webber, Richard Dale a Lixin Fan (BMP).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zajímavějších novinek obešel, v tom příštím je na UHD ohlášen Robin Hood (2010) Ridleyho Scotta (Universal/Bonton).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.9. 2018/

Dějiny čtení
     ♣   "Režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Počátek) žádá po výrobcích moderních televizí, aby z funkce automatického vyhlazování obrazu udělali volitelnou funkci. Řada režisérů totiž svoje filmy schválně rozmazává a tato funkce tak narušuje jejich tvůrčí vizi." O vzkazu, který někteří režiséři poslali výrobcům televizorů, napsaly Lidovky. Více tady.
     ♣   "Proč je Jarmuschův film důležitý? Protože hrdinou není někdo, kdo by unikl z města, od práce nebo od rodiny, aby v samotě nalezl klid. Hrdinou je člověk, který u toho všeho zůstává, ne však jako úředník žijící ve světě tabulek, ale jako básník s otevřenýma očima, který nalézá klid. Jinými slovy, jako ten, jehož bydlení je děkováním za vše vezdejší, co má." Text Andreje Chovance "Básnicky bydlí Paterson" o filmu, který v ČR právě vyšel na DVD, publikoval web Film & spiritualita. Více tady.
     ♣   "Lidé, které pro tuto práci jmenoval ředitel Národního filmového archivu, se nedokáží na film podívat z hlediska kvality obrazu, ale jen jako diváci. Je to vůči autorům strašně nepoctivé, protože digitální technologie umožňuje dělat dokonalé faksimile filmu, ale tato činnost k tomu nesměřuje. Administrativně a arogancí mocenskou je z toho udělaná pouťovina. Zdaleka to nekopíruje původní kvality. K restaurování byly pečlivě vybrané filmy mrtvých autorů. A ani jeden se nepodařilo udělat dobře. Zejména Adelheid dopadla špatně." Rozhovor s kameramanem Jaromírem Šofrem, jehož část se týká problematiky restaurování, je sice dva roky starý, zde na Zóně jsem ale jeho existenci dosud nezmiňoval. Více tady.
     ♣   "Český název ´Zoufalství a naděje´ vcelku trefně vystihuje hlavní téma filmu, který je mimo jiné právě o snaze kněze najít východisko ze zoufalé situace. Kromě toho je v něm ale spousta dalších témat, která ale slouží jednomu účelu, a tím je psychologické vykreslení postavy hrané Ethanem Hawkem. Schrader napsal výjimečně psychologicky propracovanou figuru, kterou Hawke ztvárňuje velmi civilně a přesvědčivě. Také scénář je výjimečně duchaplný a nabízí mnoho podnětů k přemýšlení. Výborný je také nečekaný a překvapivý konec." O filmu Zoufalství a naděje (First Reformed, 2017) Paula Schradera, vycházejícím příští týden na DVD, napsal na Filmserveru Václav Limberk. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.9. 2018/

Sedmikrásky v říjnu
     Britská společnost Second Run ohlásila záměr vydat letos BD s filmem Sedmikrásky (Daisies, 1966) Věry Chytilové už před časem, tento týden pak doplnila podrobnosti o obsahu disku a termínu jeho premiéry. V prodeji na britských e-shopech by se Sedmikrásky měly objevit v pondělí 22. října, přičemž podmiňovací způsob jsem ve větě použil záměrně - není totiž mnoho titulů s logem Second Run, které by "ve finiši" nenabraly výrobní zpoždění (někdy i několikatýdenní). V nijak bohaté výbavě disku (dva komentáře a booklet) může české zájemce o koupi zaujmout především hodinový dokument Cesta (2004), v němž Jasmina Blaževič portrétovala Věru Chytilovou - ten v ČR před dvanácti lety vydal na DVD Bonton a na britském disku si (na rozdíl od Sedmikrásek, které se poprvé na BD objevily v Německu) odbyde premiéru ve vysokém rozlišení.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.9. 2018/

Neposlušnost
     Jméno Sebastián Lelio vešlo v širokou známost před pár měsíci, když chilský režisér za "transgenderové drama" Fantastická žena (Una mujer fantástica, 2017) získal Oscara pro neanglicky mluvený snímek (překvapilo to určitě i společnost Artcam, která ho do českých kin uvedla o několik měsíců dříve a přišla tím o návštěvnický bonus, který by jinak byl s po-oscarovou premiérou jistě spojen). Následující režisérův film do českých kin nedorazil, bude ale pro změnu prvním, který se dočká "počeštěné" edice nejen na DVD, ale dokonce i na BD - evropská práva (včetně ČR) na tentokrát "lesbické" drama Neposlušnost (Disobedience, 2017) totiž skoupila společnost Sony. Protože ale do londýnské ortodoxní židovské komunity situovaný snímek s Rachel McAdamsovou a Rachel Weiszovou v hlavních rolích nebyl vydavatelem na DVD ani BD vybaven českým dabingem, nýbrž jen titulky, není zatím jisté, zda ho Bonton doveze do tuzemské distribuce, každopádně ale oba "počeštěné" typy disků s Neposlušností lze od začátku září koupit například na německých e-shopech.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.9. 2018/

Gagman
     Českému divákovi nejméně známou položkou ve filmografii Juraje Herze je seriál Gagman (1987) s Borisem Hybnerem v titulní roli. Důvod je jednoduchý - jednak ho Herz natočil pro západoněmeckou společnost OKO-Film München (koproducentem byla Slovenská televize) a navíc po dokončení emigroval, což z něj na nějaký čas učinilo (jak bylo u emigrantů obvyklé) personu non grata. Šestidílný seriál s hudbou Petra Hapky, skládající láskyplnou poctu zlaté éře hollywoodské grotesky, zažije své znovuzrození v polovině října, kdy ho na DVD vydá společnost BMP.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.9. 2018/

MagicBox v říjnu
     Říjnová várka DVD, BD a UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox patří k těm početně skromnějším, pro příznivce ultimativního obrazu a zvuku se v ní ale ukrývá skutečný skvost - restaurovaná verze snímku 2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey, 1968) Stanleyho Kubricka na UHD. Pokud jde o to zajímavější ve zbytku soupisu, ve starších zprávách jsou na Zóně k nalezení též texty o snímcích Krotká (Une femme douce, 2017) Sergeje Loznici (vychází na DVD) a Akumulátor 1 (1994) Jana Svěráka (objeví se v "modré" premiéře).
     Heslovitý soupis všech říjnových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
3.10. - Debbie a její parťačky.
10.10. - Krotká, Dámský klub.
17.10. - Máš ji!, Ledové království: Vánoce s Olafem.
24.10. - Pat a Mat znovu v akci.
Tituly na BD:
3.10. - Debbie a její parťačky.
17.10. - Máš ji!
24.10. - Akumulátor 1.
Tituly na UHD:
3.10. - Prokletý ostrov (UHD+BD), Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (UHD+BD), Matrix Reloaded (UHD+BD), Matrix Revolutions (UHD+BD), Debbie a její parťačky (UHD+BD).
31.10. - 2001: Vesmírná odysea (UHD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.9. 2018/

Besson za sto
     Měsíc co měsíc zde píši o aktuálních slevových akcích na velkých e-shopech, které u řady titulů na omezenou dobu (obvykle právě na jeden měsíc) stlačují ceny BD leckdy na poloviční (a občas třeba i na čtvrtinovou) cenu. Vzhledem k tuzemskému cenovému standardu BD považuji za zaznamenáníhodné disky s cenovkami 200 a méně korun, přičemž na nové zajímavé přírůstky se zde obvykle snažím upozorňovat i jejich vyjmenováním. Tím nejzajímavějším v zářijových akcích s cenovkou 99 korun jsou za tuto cenu poprvé získatelné snímky Leon (1995) a Pátý element (The Fifth Element, 1997) Luca Bessona, Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994) Franka Darabonta, La La Land (2016) Damiena Chazellea, Mlčení (Silence, 2016) Martina Scorseseho či Zlato (Gold, 2016) Stephena Gaghana, za dvojnásobek (199 korun) pak lze v akcích narazit na BD s filmy Dokonalý svět (A Perfect World, 1993) Clinta Eastwooda, Král Artuš: Legenda o meči (King Arthur: Legend of the Sword, 2017) Guye Ritchieho či Logan: Wolverine (Logan, 2017) Jamese Mangolda. Pro zájemce o filmy Woodyho Allena pak dodávám, že v září lze opět (v minulosti se to již dvakrát stalo) za stokorunu sehnat čtyří z pěti jeho v ČR na BD vydaných filmů, tedy Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris, 2011), Jasmíniny slzy (Blue Jasmine, 2013), Iracionální muž (Irrational Man, 2015) a Café society (2016).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.9. 2018/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 10.9. do 23.9. 2018)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zaznamenáníhodného začaly prodávat snímky filmy Paterson (2016) Jima Jarmusche (BMP), Psí ostrov (Isle of Dogs, 2018) Wese Andersona (20th Century Fox/Bonton), Ta, která odešla (Ang Babaeng Humayo, 2016) Lava Diaze (Film Europe/MagicBox), Třicet jedna ve stínu (1965) Jiřího Weisse (BMP), Ztratili jsme Stalina (The Death of Stalin, 2017) Armanda Iannucciho (Bonton), Planeta Česko (2017) Mariána Poláka (Bonton) a Lajka (2017) Aurela Klimta (MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na BD objevily filmy Psí ostrov (Isle of Dogs, 2018) Wese Andersona (20th Century Fox/Bonton), Planeta Česko (2017) Mariána Poláka (Bonton) a Lajka (2017) Aurela Klimta (MagicBox), týden příští je co do ohlášených zaznamenáníhodných BD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.9. 2018/

Dějiny čtení
     ♣   "Recenze se snaží ve zkratce popsat zápory a klady výrazových prostředků, dramaturgie, narace, psychologii vztahů a motivaci postav a to vše začlenit do možností a obrazců daného žánru podle nějakého víceméně neexistujícího dokonalého vzoru. Proto, skoro bez výjimky, je každá recenze více či méně zavádějícím polotovarem. Ale co s dílem, které má všechno to, co hodnotí recenze, jaksi ´směrované´ jinak! Tak se kritika doslova srazí s neuchopitelností reálného, věrohodného dění v duchovní rovině prostého, a tím neobyčejného lidského života. A nejednou neplatí nic z toho, čeho jsme schopni se zachytit." O Kadrnkově snímku Křižáček (2017) napsal na webu Film & spiritualita Vladimír Suchánek. Více tady.
     ♣   "Když se zaváděly televizní kvóty – mimochodem dotyčná směrnice nesla paradoxní volnomyšlenkářský název Televize bez hranic – důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Namísto seriálů typu Kriminálka Miami či Kriminálka Las Vegas se vyrojily Kriminálka Berlín, Kriminálka Istanbul, Kriminálka Kolín, Kriminálka Paříž či Kriminálka Stuttgart, v hrdých postfederálních barvách česko-slovenské koprodukce například Kriminálka Staré Město. Tedy vesměs slabší odvary amerických předloh, ovšem s evropským výrobním razítkem stvrzujícím, že zaměstnaly místní umělce. Podobně se daří třeba německé romantické sérii podle děl Rosamunde Pilcherové, jejíž tklivé epizody zpravidla vyplňují evropské normy na komerčních stanicích. Pravda, o tvorbě, natož snad o umění se už v červené knihovně nedá zrovna mluvit, spíš o pragmatické velkovýrobě, ale to úřad neřeší. Hlavně že se plní." Glosu k "evropským" kvótám na streamovacích službách nazvanou "Navoněná cenzura" napsala na iDnes Mirka Spáčilová. Více tady.
     ♣   "Za nezbytný předpoklad dobrého kritika nepovažuji vystudovanou filmovou vědu. Důležitá je pro mě ochota stále si rozšiřovat obzory (časově, geograficky i mimo oblast kinematografie), pěstovat svou estetickou vnímavost, neustrnout u jednoho ´výchozího nastavení´ a neaplikovat na všechny filmy stejná kritéria kvality (mnohé filmy jsou dobré, i když jsou nepříjemné, ´nudné´ nebo zdánlivě nesoudržné). Největším přínosem filmové kritiky pro mne není pomoc s rozhodováním, zda jde o dobrý či špatný film, ani ´výzva ke spolupřemýšlení´ (o které výstižně psala Galina Kopaněva). Hlavní hodnotu kvalitních kritických textů (nejen o filmech, ovšem ke kritikám hudby, divadla či výtvarného umění se nevyjadřuji, neb jim nerozumím) spatřuji v tom, že nabízejí praktické příklady kritického myšlení (které myslím má hodně blízko myšlení analytickému)." Úvahu nazvanou "Kriticky myslet" publikoval na svém blogu O filmu Martin Šrajer. Více tady.
     ♣   "Viscontiho ´Hvězdy Velkého vozu´ zahajují dobu přezrávání, kdy se z osobního zaujetí stane utkvělá představa. Rozpad rodinných vazeb, kolísání nálad, podrážděnost citů, prudkost reakcí, výrony hluboce zasutých, časem patřičně zhnisaných resentimentů a frustrací nejsou prostředkem, ale předmětem zkoumání tvůrce. Zápletky filmů se stále více vymykají běžné zkušenosti a ztotožnění (posedlost láskou, či krásou jako ve ´Smrti v Benátkách´). Nestačí jen naznačit; mohutnost ´nepřirozeného´ prožívání postav se do velké míry buduje divadelní silou: popisnou výřečností dialogů a předváděním emocí." O jednom z méně známých Viscontiho filmů napsal na svém blogu Betelgeusova Blog-O-Vize aka dr.film David Rychta. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.9. 2018/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2018, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil