ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.026
(sedmnáctá sezóna)
197 / 2018
pondělí
16. července 2018


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Tully
     Pryč jsou časy, kdy se režisérská kariéra Jasona Reitmana drala strmě vzhůru. Po se zjevným talentem natočeném debutu Děkujeme, že kouříte (Thank You for Smoking, 2005) a kritiky velechválené "smutné komedii" Juno (2007) oceněné Oscarem za scénář "přetáhl" Reitmana Paramount a "svěřil mu" pro snímek Lítám v tom (Up in the Air, 2009) George Clooneyho, za což se Reitman odvděčil šesti nominacemi na Zlaté glóby a stejný počtem těch oscarových. Zprvu nenápadný sešup začal s jeho čtvrtým snímkem Znovu a jinak (Young Adult, 2011), jemuž k většímu ohlasu nepomohla ani Charlize Theronová v hlavní roli a gradoval úkrokem k melodramatu Prodloužený víkend (Labor Day, 2013) s Kate Winsletovou a Joshem Brolinem (a teď nechávám stranou, že oba se mi líbily víc než předchozí trojice). Reitmanův tři roky starý ambiciózní pokus vrátit se do ranku režisérů osobitějších filmů, melancholický pohled na "vztahy v době internetu a sociálních sítí" Men, Women & Children (2014), ovšem v amerických kinech propadl tak hrůzostrašně, že ho Paramount v podstatě utajil a rovnou přemístil "na video" a byť na DVD i BD dostal i české titulky, disky se v tuzemské distribuci nikdy neobjevily a jsou získatelné jen v zahraničí. K podobné situaci dochází i letos, se sedmým Reitmanovým celovečerákem Tully (2018), do nějž opět obsadil Charlize Theronovou - snímek, jenž kiny v těch nemnoha zemích, v nichž byl uveden, na jaře jen prošuměl, se rychle stěhuje na "nosiče" a bude na jednom z nich (DVD) vybaven i českou titulkovou podporou. Dodejme, že DVD, připravené společností Universal, tentokrát do tuzemské distribuce dorazí - stane se tak v půli srpna přičiněním Bontonu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.7. 2018/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 9.7. do 22.7. 2018)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zaznamenáníhodnějšího začaly prodávat filmy Nikdys nebyl (You Were Never Really Here, 2017) Lynne Ramsayové (Film Europe/MagicBox), Nepříčetná (Unsane, 2018) Stevena Soderbergha (20th Century Fox/Bonton), Lady Bird (2017) Grety Gerwigové (Universal/Bonton) a Akta Pentagon: Skrytá válka (The Post, 2017) Stevena Spielberga (MagicBox).
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí snímky Já, Tonya (I, Tonya, 2018) Craiga Gillespieho (Bonton) a Ready Player One: Hra začíná (Ready Player One, 2018) Stevena Spielberga (Warner/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na BD objevily filmy Nepříčetná (Unsane, 2018) Stevena Soderbergha (20th Century Fox/Bonton), Lady Bird (2017) Grety Gerwigové (Universal/Bonton) a Akta Pentagon: Skrytá válka (The Post, 2017) Stevena Spielberga (MagicBox), v tom příštím je na BD a UHD ohlášen snímek Ready Player One: Hra začíná (Ready Player One, 2018) Stevena Spielberga (Warner/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.7. 2018/

Dějiny čtení
     ♣   "Záběr na hvězdné nebe se na filmovém plátně objevuje už od průkopnických počátků kinematografie v nejrůznějších kontextech. Radikální Rakušan Johann Lurf se rozhodl tyto kontexty vynechat – a sestavil svůj experimentální film pouze z těchto záběrů vystřižených z 550 filmových titulů. Seřadil je přísně chronologicky - podle data premiéry. Tyto útržky doplněné originálním zvukem jsou samozřejmě jen výběrem, např. česká kinematografie ve sledovaném vzorku zcela chybí - tvoří nicméně tkanivo „automatické“ eseje, která je poetická - a z hlediska sledování proměn filmového vypravěčství i skutečně vzrušující." Alena Prokopová byla jedním z respondentů ve "varské" anketě Respektu. Více tady.
     ♣   "Součástí jaké estetické filmové historie se tyto filmy jednou stanou či mohou stát? Zvláštní festivalové filmové historie, která se možná proměňuje ve více či méně nezávislou na národních trzích, trendech či tématech? K jakým divákům vlastně hovoří? Hovoří k profesně nezainteresovaným festivalovým divákům, k porotám, ke kritikům, ke grantovým agenturám? Co z nich budeme moci jednou vyvozovat? S jakými tradicemi vlastně tyto filmy komunikují? Na jaké tradice navazují? Jak vlastně bude lze takovou estetickou historii psát?" Úderné "festivalové" zamyšlení zveřejnil na svém blogu Radomír D. Kokeš. Více tady.
     ♣   "Tím, zda se mi některé scény jenom nezdály, si nejsem jistý po půlnoční projekci Mandy, což je podobně slow burn film jako Burning, ale ve druhé polovině se rozjede takovým způsobem, že všechny ty šílené nápady a maniakální škleby Nicolase Cage nestíháte vstřebávat. Výtvarně úchvatný mystický film, který dokáže budit současně dojem totálního braku i vysokého umění a kterým je možná lepší se dvě hodiny kochat, než hlouběji přemýšlet nad tím, co se nám snaží sdělit o náboženských fanaticích, amerických dřevorubcích a démonech jezdících v S/M oblečení na motorkách." V karlovarském "referátu" Martina Šrajera najdete i seznam na festivalu uvedených filmů, které se postupně dostanou do tuzemské distribuce. Více tady.
     ♣   "Nesnil jsem nikdy o kariéře režiséra. Když jsem vyrůstal, ani jsem nevěděl, že něco jako povolání režisér existuje. Jediný režisér, kterého jsem znal, byl Alfred Hitchcock - a u něj jsem věděl jen to, že má něco společného s určitými filmy. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem to kulturně dohnal a z filmu se stalo moje médium. Pohltil mě, viděl jsem šest set filmů ročně." Rozhovor s Richardem Linklaterem zveřejnil Respekt. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.7. 2018/

Woody v bedně
     Dnes večer začíná na televizním kanálu ČT Art přehlídka filmů Woodyho Allena, rozprostřená do šesti červencových a srpnových pátků. Atraktivní je především její první a druhé "zastavení" - zatímco od třetího snímku (Poznáš muže svých snů) je totiž sestavená z novějších režisérových filmů, vesměs dostupných na DVD (a v případě třeba Půlnoci v Paříži i na BD), první dva zastupují pro Allena hodně vydařená devadesátá léta a navíc patří k těm nemnoha Allenovým filmům, které neexistují na DVD s českou podporou. Když píši "nemnoha", je to termín přesný - "allenovek" na DVD (či BD) s českými titulky vyšlo neuvěřitelných 41, takže těch nevydaných je pouhých šest, z čehož pět bylo natočených právě v devadesátých letech minulého století. Přehlídka začíná dnes večer snímkem Výstřely na Broadwayi (Bullets Over Broadway, 1994) a druhý na DVD nevydaný snímek Mocná Afrodité (Mighty Aphrodite, 1995) televize uvede za týden, samozřejmě v obou případech s titulky Dany Hábové.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.7. 2018/

Puntičkářství po deseti letech
     Leckterá kategorická tvrzení procházejí v toku času podstatnou revizí. Před deseti lety, v roce 2008, jsem při příležitosti premiérové edice snímku 2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey, 1968) na blu-ray psal, že snímek je tímto poprvé v dějinách "domácího kina" reprodukován v kvalitě odpovídající Kubrickově technicky puntičkářské vizi. Je sice možné, že za deset let budu následující větu citovat jako další příklad toho, jak "leckterá tvrzení procházejí v toku času podstatnou revizí", ale už jen pro tu srandu ji napíši: letos na přelomu října a listopadu bude 2001: Vesmírná odysea poprvé v dějinách "domácího kina" reprodukována v kvalitě odpovídající Kubrickově technicky puntičkářské vizi. A teď již vážněji: na podzim společnost Warner celosvětově vydá tentokrát na UHD letos restaurovanou verzi filmu, vycházející ze 4K-skenu ze sedmdesátimilimetrového negativu a prováděnou pod supervizí Christophera Nolana (ten následně prohlásil, že barevná paleta i rozlišení 4K-masteru poprvé odpovídá originální analogové kinoverzi). Tato zpráva samozřejmě nemůže končit ničím jiným než konstatováním, že výše popisované UHD, vybavené kromě jiných i českými titulky, doveze na zdejší trh v listopadu MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.7. 2018/

The Miraculous Virgin
     Druhým filmem Štefana Uhera (po Slnku v sieti), který se dočká restaurované verze, bude stylizovaná surrealistická "bajka" podle Tatarkovy předlohy Panna zázračnica (1966), s jistou nadsázkou někdy označovaná za "slovenské Loni v Marienbadu". Originální snímek, který v "obyčejné" verzi na DVD na Slovensku vyšel před devíti lety, momentálně restauruje Slovenský filmový ústav, aniž by zatím oznámil, zda (a pokud ano, tak kdy) ho vydá i na nosičích. Ať budoucí slovenská edice dopadne jakkoliv, zájemci o restaurovanou Pannu zázračnici uspokojeni budou - po dohodě s SFÚ ji totiž na podzim na DVD i BD pod názvem The Miraculous Virgin vydá britská společnost Second Run, v obou případech ve světové premiéře. Kromě filmu samotného by v bonusech obou typů disků měl být i Uherův středometrážní dokument Poznačení tmou (1959) a Slovenským filmovým ústavem nově připravený "film o filmu".
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.7. 2018/

Gagarinovýma očima
     Na některých discích, vydaných a prodávaných v zahraničí, byste českou titulkovou podporu opravdu nečekali. Chcete příklad? Před sedmi lety, u příležitosti 50. výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru, vznikl celovečerní "pseudodokument" First Orbit (2011) Christophera Rileyho. Téma měl prosté - takřka v reálném čase zprostředkovat Gagarinův let, respektive "výhled", který měl kosmonaut z oběžné dráhy na planetu Zemi během jejího obletu. Obrazový záznam z Vostoku samozřejmě neexistuje, a tak byl "nasimulován" - záběry obletu Země z obdobné výšky, v níž letěl Gagarin, natočil na HD-kameru z paluby orbitálního komplexu ISS astronaut Paolo Nespoli a zvukový doprovod tvoří autentický záznam Gagarinovy komunikace s Bajkonurem (podložený hudbou Philipa Shepparda). Stominutový snímek (reálný Gagarinův let byl o cca 10 minut delší) v roce 2012 na DVD a BD vydala společnost The Attic Room, v komfortním jazykovém provedení, protože například na BD je 30 titulkových sad včetné české (byť překlad je ryze "fandovský"). Přítomnost českých titulků platí nejen pro BD, ale i pro DVD, bez ohledu na to, že disky v tuzemsku samozřejmě nemají oficiálního distributora. Protože provedení DVD i BD je jednotné pro celý svět, najdete ale české titulky při koupi disků kdekoliv, nejsnáze asi v síti Amazon, kde je dodnes nabízí jak americká, tak většina evropských poboček.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.7. 2018/

Ahój, bobře
     Dnešek je velkým dnem pro všechny Petry - v Británii totiž jde přičiněním společnosti Second Run do prodeje restaurovaný Černý Petr (Black Peter, 1963) Miloše Formana ve světové premiéře ve "vysokém rozlišení", tedy na "modrém" nosiči. Jak už bylo na Zóně opakovaně psáno, na DVD vyšla restaurovaná verze Černého Petra už loni, v tuzemské edici připravené Národním filmovým archivem, zda se ale NFA v budoucnu odhodlá i k edici filmu na BD není dodnes jasné (a po dnešku je to svým způsobem už vlastně bezpředmětné). Že je restaurovaný přepis podařený, vědí zájemci už z jeho uvedení v kinech a na DVD, nepřekvapí tedy, že prestižní recenzní server DVDBeaver je z BD unešen (více tady). Právě tato recenze názorně ukazuje, v jak otřesné kvalitě leckdy v minulosti některé snímky vycházely - prostřednictvím screenshotů totiž porovnává dávnou DVD-edici americké společnosti Facets, letité české DVD společnosti FEX a aktuální britské BD a zejména americký disk z této konfrontace vychází opravdu pekelně.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.7. 2018/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 2.7. do 15.7. 2018)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštím týdnu budou na DVD k nepřehlédnutí snímky Nikdys nebyl (You Were Never Really Here, 2017) Lynne Ramsayové (Film Europe/MagicBox), Nepříčetná (Unsane, 2018) Stevena Soderbergha (20th Century Fox/Bonton), Lady Bird (2017) Grety Gerwigové (Universal/Bonton) a Akta Pentagon: Skrytá válka (The Post, 2017) Stevena Spielberga (MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zajímavějších novinek obešel, v tom příštím jsou na BD ohlášeny filmy Nepříčetná (Unsane, 2018) Stevena Soderbergha (20th Century Fox/Bonton), Lady Bird (2017) Grety Gerwigové (Universal/Bonton) a Akta Pentagon: Skrytá válka (The Post, 2017) Stevena Spielberga (MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.7. 2018/

Dějiny čtení
     ♣   "Gilliam se k současné situaci staví s nadsázkou, má pro své lesbické alter ego už i jméno – Lorreta. ´Měli jsme ve skupině jednoho Američana a jednoho gaye... dnes musíte mít ve filmu pokrytého úplně každého na planetě. To nemusíte mít herce, můžete si najmout normální lidi, ale bude to asi pěkně nudné,´ uvedl. ´Nestačí mi být transgenderový, chci být transdruhový!´ dovedl ve stylu svého humoru situaci k absurditě." Terry Gilliam perlil na tiskovce v Karlových Varech. Více tady.
     ♣   "Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že novou plazmu již neseženou a jiné technologie nestojí za moc. Ale platí to stále? Postavili jsme tehdejší špičkovou plazmu Panasonic proti nejvyššímu OLEDu stejného výrobce a máme odpověď." Odpověď na vstupní otázku je obsažena už v titulku ("Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED"), článek na Technetu je ale hodně zajímavé čtení. Více tady.
     ♣   "Vila pro manžele Liškovy a jejich rodiče je umístěná přímo na Kudlově v blízkosti ateliérů a zároveň na samotě uprostřed přírody. Stavba z šedesátých let minulého století je pozoruhodná svou stylovou rozmanitostí. Spojuje typologické a architektonické motivy z různých epoch i prostředí v pozoruhodný celek." Proslulou vilu skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky představil článek na Novinkách. Více tady.
     ♣   "O nevážném vztahu tvůrce k projektu svědčí i to, jak málo vyostří jeho konflikt – padouch je grázlíkem oportunně užívajícím výdobytků kontra-kultury - a jak rychle ´odsekává´ vyprávění (úvodní akce začínající uprostřed a ještě prokládaná úvodními titulky)." David Rychta na svém blogu Betelgeusova Blog-O-Vize aka dr.film připomněl populární "béčko" Cooganův trik (Coogan´s Bluff, 1968) Dona Siegela, s českou podporou existující na DVD i BD. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.7. 2018/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2018, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil