ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.512
(osmnáctá sezóna)
318 / 2019
čtvrtek
14. listopadu 2019


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Daleká cesta
     Vizionářský debut Alfréda Radoka Daleká cesta z roku 1949, halucinační vize života v terezínském ghettu, smontovaná jako svébytná koláž hraných a dokumentárních pasáží doplněných "unaveným" komentářem Václava Vosky, se na DVD dostala před čtrnácti lety, nejprve v Americe přičiněním společnosti Facets a nedlouho poté i v ČR, na disku připraveném společností FEX (tehdy prodávaném jako "příbal" časopisu DiViDi společně s dalším Radokovým filmem Dědeček automobil). Není tajemstvím, že technická kvalita tehdejších disků FEXu se pohybovala na škále mezi "podprůměrnou" a "průměrnou" (a u disků Facets šlo ve většině případů o přepisy v pravém slova smyslu příšerné), a tak se prvního skutečně důstojného vydání Daleké cesty dočkáme až nyní - restaurovanou verzi filmu totiž momentálně připravuje Národní filmový archiv a v zatím neupřesněném termínu v roce 2020 ji vydá nejen na DVD, ale i na BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.11. 2019/

Game of Thrones
     Velepopulární seriál Hra o trůny (Game of Thrones, 2011) letos definitivně uzavřela osmá série, což bylo na vyhlašování cen Emmy očekávaně "reflektováno" vítězstvím v hlavní kategorii dramatický seriál. Na DVD a BD od počátku Hru o trůny celosvětově vydává společnost Warner, a tak (stejně jako v případě předchozích sedmi) i boxy se závěrečnou řadou dorazí (v prosinci) prostřednictvím MagicBoxu na český trh, v troj (BD) a čtyřdiskovém (DVD) provedení. Ukončení seriálu pak vydavatel samozřejmě využije i k jeho souběžnému kompletnímu znovuvydání, tentokrát v podobě mega-boxů se všemi osmi sériemi, kdy verze na DVD obsáhne 38 disků a verze na BD o dva disky méně. Pro úplnost nelze opominout ani fakt, že Hra o trůny je jedním z pouhých dvou seriálů, které se s českou podporou (kompletně, či alespoň částečně) objevily i na UHD - zatímco v případě seriálu Westworld (2016) se tak stalo v případě obou jeho existujících sérií (první a druhá řada), u Hry o trůny zatím vyšla jen série první (loni) a k ní se nyní (v prosinci) přidá box se sérií osmou (v kombu 3UHD+3BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.11. 2019/

A Star Is Falling Upwards
     Před měsícem jsem ve zprávě, sepisující sporá "herecká" angažmá Karla Gotta v českých (a vlastně i zahraničních) filmech, upozornil na překvapivý fakt, že na DVD nikdy nevyšel jediný film, v němž si zahrál hlavní roli, tedy na normalizační realitu naroubovaná adaptace Strakonického dudáka nazvaná Hvězda padá vzhůru (1974), režírovaná Ladislavem Rychmanem. Zjevně jsem ale nebyl sám, kdo si takového "nedopatření" všiml, protože už ve druhém prosincovém týdnu MagicBox tento "nedostatek" napraví a film na DVD vydá pod označením "remasterovaná verze" v edici "Klenoty českého filmu". Obě jmenovaná "avíza", uvedená na obalu, jsou ale v tomto případě až drze klamavá - označení "remasterovaná verze" se totiž používá k odlišení nového vydání, technicky vylepšeného oproti starší edici (a ta v tomto případě neexistuje) a označení "klenot" by bylo adekvátní snad jen v případě, kdyby bylo použito ve slovním spojení "Klenoty normalizačního škváru".
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.11. 2019/

Začít znovu
     Francouzská režisérka Mia Hansen-Loveová si zvládla odvézt ceny z Berlinale i Cannes, není tedy divu, že ji do svého "portfolia" zařadila právě na festivaly "velké trojky" zaměřená společnost Film Europe. Podobně jako v případě snímku Sils Maria (2014) Oliviera Assayase, který na DVD vychází v tomto týdnu, ale tento specializovaný artovo/evropský distributor sáhl po filmu, který se v českých kinech promítal už před několika lety. Drama Začít znovu (L´Avenir, 2016), do nějž Hansen-Loveová obsadila Isabelle Huppertovou, byl v roce svého vzniku na Berlinale odměněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii a na DVD ho Film Europe pošlou (tak, jak je jejich zvykem - tedy prostřednictvím MagicBoxu) ve druhém prosincovém týdnu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.11. 2019/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 4.11. do 17.11. 2019)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat snímky Mrtví neumírají (The Dead Don´t Die, 2019) Jima Jarmusche (Universal/MagicBox) a Hmyz (2018) Jana Švankmajera (Athanor).
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí filmy High Life (2018) Claire Denisové (Film Europe/MagicBox) a Sils Maria (2014) Oliviera Assayase (Film Europe/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na BD objevily snímky Mrtví neumírají (The Dead Don´t Die, 2019) Jima Jarmusche (Universal/MagicBox), Hmyz (2018) Jana Švankmajera (Athanor) a box se sedmi filmy Jana Švankmajera (Athanor), v němž jsou kromě Hmyzu i filmy Něco z Alenky (1988), Lekce Faust (1994), Spiklenci slasti (1996), Otesánek (2000), Šílení (2005) a Přežít svůj život (2010), v týdnu příštím je na UHD ohlášen Čaroděj ze země Oz (The Wizard of Oz, 1939) Victora Fleminga (Warner/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.11. 2019/

Dějiny čtení
     ♣   "James Dean bude 64 let poté, co zemřel, díky digitálním trikům účinkovat v novém filmu. Společnost Magic City Films získala práva na to, aby znovu vytvořila jeho podobiznu pro chystané akční drama z období války ve Vietnamu nazvané ´Finding Jack´. Deanovu postavu studio vytvoří kombinací starých fotografií, archivních záznamů, digitálních triků a scén natočených s dubléry, jejichž podoba bude posléze počítačově upravena." O chystaném "zmrtvýchvstání" Jamese Deana napsalo Aktuálně. Více tady.
     ♣   "Jan Werich vylíčil, jak byl s Jiřím Voskovcem na Riviéře právě ve stejné době, kdy tam Chaplin prchal před zvědavými turisty, případně se slunil na pláži s dvojicí Fairbanks–Pickofordová. Jindy seděl Werich vedle Chaplina v jistém baru v Nice, jenže kvůli vlastní škytavce si prý legendy skryté za novinami nevšiml. Do třetice společně vystupovali v newyorské Carnegie Hall, ale těsně předtím, než se V+W stihli seznámit, odvedl jim Chaplina jeho známý." O knize Ondřeje Suchého "Když Chaplin potkal Buriana" napsala Mirka Spáčilová. Více tady.
     ♣   "To, že se zavřely Topserialy.to, rozhodně neznamená konec pirátství v Čechách. Konkurence je veliká a když zavřete jeden pirátský web, další dva vzniknou. U Ulož.to je to komplikovanější, protože je pod neustálým drobnohledem a kontrolou. Topserialy.to byl strukturovaný web typu Netflixu, kam přijdete, zvolíte si seriál a máte všechny díly k dispozici. Takhle to u Ulož.to nefunguje. Musíte hledat. Ten seriál tam pak možná je, ale možná také není." Rozhovor s Tomášem Vyskočilem, zakladatelem serveru Filmtoro, vyšel v Lidovkách. Více tady.
     ♣   "Autori publikácie o vybraných filmoch píšu filozoficky, esteticky aj autobiograficky ladené eseje. Delí ich dvadsať rokov, odlišné vzdelanie aj kritický prístup, čím vzniká polemický dialóg o dejinách filmu. V prvom vydaní bola publikácia rozčlenená do desiatich kapitol, v druhom pribudli dve kapitoly, každá obsahuje desať filmov. O každom filme sú dve eseje, prvú píše ten, kto film navrhol, druhá je komentárom druhého autora." O vydání knihy "Naše filmové storočie" autorské dvojice František Gyárfáš a Juraj Malíček informoval Slovenský filmový ústav. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.11: 2019/

Curaetion 25
     O hudebních discích zde píši jen výjimečně, osobně ale znám hned několik čtenářů Zóny, které tato zpráva určitě potěší. Kapela The Cure patří k těm nemnoha, které promyšleně pečují i o svou "image" na koncertních záznamech, a tak je každý z nich v daném segmentu mimořádnou událostí. Bylo tomu poprvé už před deseti lety, kdy na DVD a BD vyšel koncertní záznam Trilogy, na němž v Berlíně The Cure kompletně přehráli tři ze svých nejproslulejších alb (Pornography, Disintegration. Bloodflowers), a stalo se tak i před několika dny, kdy opět na DVD i BD vyšla nahrávka Curaetion 25, zaznamenávající dva výroční koncerty z roku 2018, první z londýnské Royal Festival Hall a druhý z Hyde Parku, což v součtu znamená působivých 57 "tracků". V prodeji (včetně ČR) jsou i luxusní šestidisková provedení, které kromě 2 BD (či 2 DVD) obsahují i 4 CD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.11. 2019/

Tenkrát v Hollywoodu
     Zanedlouho se Quentin Tarantino pravděpodobně dočká své třetí oscarové nominace za režii a není vyloučeno, že ji poprvé "dotáhne" až k výhře, ostatně co jiného by už mělo akademiky před jejich volbou ovlivnit víc než tříhodinová stylová pocta "továrně na sny", režírovaná s až obsesivní péčí o detail? Tarantinovy filmy jsou populární a tudíž hojně vydávané (na DVD s českou podporou vyšly všechny a jejich nadpoloviční většina i na BD), i tak si ale retro Tenkrát v Hollywoodu (Once Upon a Time in Hollywood, 2019) připíše primát - bude totiž prvním režisérovým filmem, který se (přičiněním vydavatele, společnosti Sony) dočká i edice na UHD. Drobnou kuriozitou je pak fakt, že tuzemský distributor poslední tarantinovky, Bonton, výrazně upřednostnil zájemce o dražší typy nosičů - zatímco BD a UHD do obchodů dorazí 13. prosince, DVD bude do široké distribuce uvolněno až ve druhé polovině ledna 2020, tedy s více než měsíčním zpožděním.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.11. 2019/

Radok vs. brak
     Po více než půl roce je opět důvod napsat o specializovaném "filmovém" nakladatelství Casablanca, které se na začátku listopadu přihlásilo hned s dvěma svazky naráz. Tím prvním je Andreou Schnapkovou a Zdeňkem Hudcem sestavený sborník Daleká cesta, věnovaný klasickému snímku Daleká cesta (1949) Alfréda Radoka, druhým kniha Krev, slzy a sperma: Čítanka filmového braku, v níž se na 240 stranách autoři Jiří Blažek, David Čeněk, Jiří Flígl a Antonín Tesař věnují snímkům považovaným "za díla braková, pokleslá, vulgární, drastická určená pro otrlého diváka, která si ale někdy právě díky svým opovrhovaným vlastnostem vydobyla status kultovních děl". Obě knihy, jak je u produkce Casablancy obvyklé, lze nejvýhodněji získat přímo na e-shopu vydavatele (tady), kde při platbě převodem zaplatíte (včetně poštovného) výrazně méně než v knihkupectvích.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 6.11. 2019/

Woody po stovce
     Zejména u BD je vstup některých titulů do cenových akcí hojně sledován, protože rozdíl mezi standardní a akční cenou je leckdy opravdu propastný. Názorným případem je čerstvé zařazení snímku Kolo zázraků (Wonder Wheel, 2017) Woodyho Allena do slevové akce e-shopu Filmgame, v níž je v "modré" verzi k získání za 99 Kč, tedy za čtvrtinu částky, za níž se dosud prodává v drtivé většině obchodů (400 Kč). Vzhledem k mé letité slabosti pro Allenovy filmy, kterou setrvale oživuje i fakt, že za skvělé považuji i některé vzniklé v posledním desetiletí (Půlnoc v Paříži, Kouzlo měsíčního svitu), si tedy dovoluji upozornit na fakt, že po zlevnění Kola zázraků jsou (či byly, popř. zase budou) za jmenovaných 99 Kč k mání na některých e-shopech všechny "allenovky", které dosud vyšly na BD s českou podporou - tedy ve všech případech MagicBoxem připravené snímky Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris, 2011), Jasmíniny slzy (Blue Jasmine, 2013), Iracionální muž (Irrational Man, 2015), Café society (2016) a Kolo zázraků (Wonder Wheel, 2017).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 5.11: 2019/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2019, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil