ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 6.754
(devatenáctá sezóna)
195 / 2020
úterý
14. července 2020


NA VLASTNÍ OČI


TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


 
aktuální zpravodajství
   (6442)
Hitch na UHD
     Když píšete nějaký web denně delší dobu, třeba osmnáct a půl roku, naskytne se vám pozoruhodná možnost "přivítat" edici prvního filmu některého významného režiséra na disku s českou podporou postupně třikrát. Protože Zóna vznikla v době, kdy bylo DVD ještě téměř revoluční novinkou, užil jsem si "vítání" české DVD-premiéry jednotlivých významných tvůrců nespočetněkrát, aniž bych tehdy samozřejmě i jen tušil, že se po DVD objeví i další typy nosičů. Zhruba po deseti letech jsem si "vítací kolečko" zopakoval, byť v menší míře, u BD a po další desetiletce psaní nyní dělám totéž u UHD. Protože aktuálně nejnovější formát je ale v ČR oproti BD (o DVD nemluvě) vydavateli využíván jen řídce, dojde na premiéru některého z režisérských klasiků či tvůrců "netuctových" filmů nanejvýš párkrát za rok. Z tohoto pohledu nás na podzim čeká zcela mimořádný ediční počin - nejen že se objeví českou podporou vybavené první UHD s filmem Alfreda Hitchcocka, ale ještě k tomu nebude jediné. Společnost Universal si totiž pro svou celosvětovou hitchcockovskou UHD-premiéru vybrala čtveřici Okno do dvora (Rear Window, 1954), Vertigo (1958), Psycho (1960) a Ptáci (The Birds, 1963), kterou vydá v boxu nazvaném The Alfred Hitchcock Classics Collection. České titulky jsou už u všech čtyř titulů (na některých mutacích) potvrzeny (na Vertigu a Ptácích bude i český dabing), přesný termín uvedení boxu (či jednotlivých disků z něj) na český trh MagicBoxem ale ještě znám není. Důvodem k mému tipu, že se tak stane v říjnu, je fakt, že box se v prodeji v premiéře objeví za oceánem 4. září a ve velkých evropských prodejních destinacích o necelý měsíc později.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.7. 2020/

   (6441)
Short Cuts
     ♣   Kauza (ne)vydá(vá)ní pamětí Woodyho Allena Apropos of Nothing (Co se týče ničeho) byla v březnu předzvěstí událostí, které vyvrcholily před pár dny přenesením čistokrevných tálibánských praktik v zacházení se sochami a dalšími kulturními statky do USA i některých evropských zemí. Střední Evropa je - díkybohu! - v přejímáni progresivistických novinek výrazně pozadu za "krásným novým světem", a tak vydání českého překladu knihy, který v prosinci chystá Argo, doufejme žádní magoři v červených baretech nezablokují.
     ♣   V tomto týdnu se na programu ČT2 objeví dva filmy Alfreda Hitchcocka. Dnes, tj. v pondělí 13. července, to bude adaptace románu Daphne du Maurierové Mrtvá a živá (Rebecca, 1940) a v neděli 19. července Psycho (1960). Oba filmy ČT2 uvede v dabingu, samozřejmě s možností jejich spuštění s originálním zvukem a českými titulky pro neslyšící.
     ♣   Před několika dny jste si na Zóně mohli přečíst soupis všech 32 filmů, pod nimiž je dosud coby restaurátor podepsán Národní filmový archiv. Ještě letos se seznam rozroste o další položku, která ale srdce cinefilů obávám se příliš nerozbuší - na prosinec totiž NFA ohlásil kinopremiéru restaurované verze pohádky S čerty nejsou žerty (1984) Hynka Bočana.
     ♣   Dnes v Británii vychází ve světové BD-premiéře sedmihodinový dokument CzechMate – Hledání Jiřího Menzela (CzechMate: In Search of Jirí Menzel, 2018) indického režiséra Shivendry Singha Dungarpura, připravený společností Second Run. Jak už jsem svého času psal, v bonusové části BD jsou i Menzelovy famácké snímky Domy z panelů (Prefabricated Houses, 1959) a Umřel nám pan Foerster (Our Mr. Foerster Died, 1963).
     ♣   Recenzní web DVDFreak se důkladně věnoval jednomu z bonusů britské BD-edice Cesty do pravěku (Journey to the Beginning of Time, 1955), totiž "rekonstruované" podobě dávné americké distribuční verze Zemanova snímku (recenzi s řadou screenshotů najdete tady). K tématu se hodí připomenout, že o rozdílech mezi oběma verzemi filmu už před čtrnácti lety v textu nazvaném "Cesta do pravěku na americký způsob" psal na Nostalghia.cz Petr Gajdošík (tady).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.7. 2020/

   (6440)
Vyšlo/vyjde (pro týdny od 6.7. do 19.7. 2020)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Neviditelný (The Invisible Man, 2020) Leigha Whannella (Universal/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí filmy Pardon, nezastihli jsme vás (Sorry We Missed You, 2019) Kena Loache (Film Europe/MagicBox) a 1917 (2019) Sama Mendese (MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD a UHD objevil Neviditelný (The Invisible Man, 2020) Leigha Whannella (Universal/MagicBox), v týdnu příštím je na BD ohlášen snímek 1917 (2019) Sama Mendese (MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.7. 2020/

   (6439)
Dějiny čtení
     ♣   "Allen si dal práci a sepsal vlastní obhajobu, která má podobu brutální obžaloby bývalé partnerky, s níž strávil dekádu života a svého času představovali snový pár. Ten se ale dávno rozplynul a aktuálně zhmotnil v pasáž, z níž se čtenář vynoří nepříjemně ulepený. Kromě nového pohledu na uvažování Woody Allena je tak kniha i potvrzením, že do toho, co se stalo nebo nestalo, nevidí nikdo jiný než přímí účastníci - a čtení jejich verzí žádné ´prozření´ nepřinese." O knižních memoárech Woodyho Allena napsala v Respektu Jindřiška Bláhová. Více tady.
     ♣   "Schorm se při využití biblických aluzí odklání od idealismu a navazuje na existencialistickou tendenci. S tímto odklonem souvisí i režisérův pesimismus. Otázkou zůstává, nakolik je tvůrce nedůvěřivý vůči možnostem člověka nechat se morálně obohatit biblickým mýtem a nakolik vůči mýtu samotnému." O biblických variacích ve filmech Evalda Schorma napsal ve Filmovém přehledu Andrej Chovanec. Více tady.
     ♣   "Súčasťou prehliadky Fellini 100 v Kine Lumiere je výstava devätnástich reprodukcií kreslených obrázkov nazvaná Federico Fellini: Kniha snov. Vystavené kresby vo foyer kina sú z Felliniho denníka, ktorý si na radu psychoanalytika Ernsta Bernharda viedol od 60. do 90. rokov minulého storočia. Počas tohto obdobia dôsledne formou obrázkov, poznámok a skíc dokumentoval svoje sny a nočné mory, ktoré nazýval ´čarbanice, náhlivé a nesúrodé poznámky´." Bratislavské Kino Lumiere uvede čtyři restaurované filmy Federica Felliniho. Více tady.
     ♣   "Podle toho, jak jsem to teď spočítala, tak ve sbírce je zhruba 1.500 rozhovorů se zhruba 750 narátory. Do toho teď už počítám samozřejmě i ty nejnovější věci, co vznikly v posledních letech." Rozhovor s Marií Barešovou o sbírce orální historie Národního filmového archivu vyšel ve Filmovém přehledu. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.7. 2020/

   (6438)
Bilance archivního restaurování
     Restaurovaný Kouř (1990) Tomáše Vorla, který před několika dny vstoupil do kin, je 32. filmem, pod nímž je coby restaurátor podepsán Národní filmový archiv. Při této příležitosti je vhodné zesumarizovat jak to, které filmy restaurováním v gesci NFA prošly, tak to, které z nich jsou v restaurované verzi dostupné na DVD či BD. Seznam, seřazený podle roku premiéry filmu, vypadá takto: Filmy Jana Kříženeckého (1898-1908), Takový je život (1929), Ze soboty na neděli (1931), Extase (1932), Bílá nemoc (1937), Zborov (1938), Špalíček (1947), Daleká cesta (1948), Krakatit (1948), Staré pověsti české (1952), Dobrý voják Švejk (1956), Poslušně hlásím (1957), Pytel blech (1962), Černý Petr (1963), Ikarie XB 1 (1963), Postava k podpírání (1963), Démanty noci (1964), Starci na chmelu (1964), Intimní osvětlení (1965), Lásky jedné plavovlásky (1965), Obchod na korze (1965), Ostře sledované vlaky (1966), Marketa Lazarová (1967), Hoří, má panenko (1967), Spalovač mrtvol (1968), Všichni dobří rodáci (1968), Adelheid (1969), Případ pro začínajícího kata (1969), Tři oříšky pro Popelku (1973), Adéla ještě nevečeřela (1977), Postřižiny (1980) a Kouř (1990). Pokud jde o dostupnost restaurovaných verzí na "nosičích", podstatnou část jmenovaných titulů zvládl NFA zpřístupnit na DVD, BD či obou typech nosičů současně. Protože to bude stručnější, vypíši tedy pouze ty, které se tuzemské edice (zatím) nedočkaly. Logicky se to týká nejnovější dvojice (Postřížiny, Kouř), u níž lze DVD či BD-edici očekávat až na podzim a pak Trnkova snímku Špalíček, jehož zpřístupnění na DVD či BD si nepřejí dědicové, tedy držitelé autorských práv. Kromě této trojice pak v ČR na žádném nosiči nevyšlo ještě dalších pět restaurovaných titulů, pro všechny ale platí, že o ně projevil zájem zahraniční vydavatel a lze je tedy bezproblémově získat v zahraničí. Čtyři z nich vydala britská společnost Second Run, z toho tři na BD (Daleká cesta, Intimní osvětlení a Lásky jedné plavovlásky) a jeden na DVD (Pytel blech), zbývající (Obchod na korze) by během léta měl na DVD i BD vyjít na Slovensku, v edici připravené Slovenským filmovým ústavem. Znamená to, že na konci letošního roku by ze všech 32 "archivem" restaurovaných titulů měl být na DVD či BD nezískatelný jediný, výše zmíněný Špalíček.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.7. 2020/

   (6437)
Králové videa
     "Když jsme k panu Moravcovi přijeli poprvé a já otevřel jedny z dvířek jejich obývací stěny, tak se mi změnil svět. Viděl jsem tam obrovské množství kazet naskládaných vedle sebe na třech policích. Všechny názvy filmů byly napsány na psacím stroji a nalepeny na kazety jako štítek. Hledal jsem tam svůj svatý grál. Nakonec mi pan Moravec ukázal seznam, ať si to ´Komando´ podle čísla kazety najdu. Bylo tam." Chystaný celovečerní dokument Králové videa (2020) Lukáše Bulavy, který se věnuje jednomu z historických českých unikátů, rychlodabingu a kopírování videokazet, loni na podzim představily ve velkém rozhovoru Lidové noviny (tady). Projekt dokázal na Startovači (tady) vybrat potřebnou částku (270 tisíc korun) a vše nasvědčovalo tomu, že letos na jaře vyjdou Králové videa i na DVD, které bylo na Startovači jednou z nabízených "odměn" (v tomto případě za požadovaných 400 korun). Koronavirová pandemie ale finální práce pozdržela, takže dokument je dokončován až nyní, nečekaným překvapením naopak je to, že bude od 3. září společností Film Europe distribuován i do kin (premiéra proběhne v pražském kině Lucerna). Následně pak "vyjde" (respektive bude rozesláno těm, kdo si ho na Startovači předplatili) i avizované DVD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.7. 2020/

   (6436)
Pardon, nezastihli jsme vás
     Koronavirová pandemie má dopad i na podobu řady Be2Can DVD společnosti Film Europe, distribuované MagicBoxem. V červenci v ní měl vyjít Cenou FIPRESCI v Cannes odměněný snímek To musí být nebe (It Must Be Heaven, 2019) Elii Suleimana, ten byl ovšem nečekaně v červnu poslán do kin, a tak byla jeho DVD premiéra přesunuta až na prosinec. Nahradí ho další z typických dramat veterána britské "sociální kinematografie" Kena Loache Pardon, nezastihli jsme vás (Sorry We Missed You, 2019), které se mělo DVD-premiéry podle původního edičního plánu dočkat až v říjnu. Jde o šestnáctý režisérův film, který byl zařazen do soutěže v Cannes a protože Loach je dvojím držitelem Zlaté palmy, pravděpodobně ho nijak zvlášť nemrzelo, že tentokrát odjel z festivalu bez ceny. Jeden ze dvou jeho filmů, ověnčených Zlatou palmou, snímek Já, Daniel Blake (I, Daniel Blake, 2016), byl mimochodem prvním (a dosud jediným) snímkem z Loachovy početné filmografie, který se dočkal "počeštěné" edice na DVD - stalo se tak před třemi lety v řadě Festival 12.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.7. 2020/

   (6435)
Koncerty velmože filmové hudby
     Včerejší den přinesl smutnou morriconeovskou zvěst, připomenu tedy to, o čem jsem zde na Zóně psal před sedmnácti a dvanácti lety. Kromě všemožných filmů s Morriconeho hudbou vyšly v letech 2003 a 2008 na DVD, v prvním případě ke skladatelovým pětasedmdesátinám a ve druhém k osmdesátinám, záznamy koncertního provedení jeho ikonických filmových kompozic. Starší DVD, nazvané Ennio Morricone - Arena Concerto, nabídlo záznam dvouhodinového koncertu, na kterém oddirigoval ve veronské aréně přehlídku své filmové hudby (z opusů Cinema Paradiso, Tenkrát v Americe, Hodný, zlý, ošklivý, Tenkrát na západě, Hlavou dolů, Bitva o Alžír, Sacco a Vanzetti, Podivné vyšetřování, Ostrov v ohni, Tatarská poušť, Misie aj.) v provedení jednadevadesátičlenného orchestru a téměř stejně početného pěveckého sboru. Novější disk, distribuovaný pod názvy Ennio Morricone In Venice či Ennio Morricone: Peace Notes - Live in Venice, nabídl záznam o pět let později uspořádaného koncertu na náměstí San Marco v Benátkách a byl v prodeji nejen v DVD-verzi, ale i v luxusnějším boxu doplněného o 2 CD. S několikaletým odstupem pak vyšel druhý koncertní záznam i v limitované reedici, v němž bylo DVD zaměněno za BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.7. 2020/

   (6434)
Týdenní počítání mrtvých
     Tentotýdenní probírku programem kanálů ČT2 a ČT art, umožňujících sledování filmů s originálním zvukem a českými titulky, začnu u Martina Scorseseho. Ne kvůli snímku Kundun (1997), dostupnému v ČR na DVD i BD (pondělí 6. července), ale kvůli méně známému Počítání mrtvých (Bringing Out the Dead, 1999), natočenému podle scénáře Paula Schradera (neděle 12. července) - jde totiž o jeden z pouhých pěti hraných Scorseseho celovečeráků, které nevyšly na žádném typu "počeštěného" nosiče (dalšími jsou Berta z dobytčáku, New York, New York, Král komedie a Irčan). Obdobně je na nosičích s českou podporou nedostupná i Studená válka (Zimna wojna, 2018) Pawła Pawlikowského (pondělí 6. července), která svého času opanovala předávání cen Evropské filmové akademie (kromě hlavní kategorie - evropský film roku - dostala mj. i ceny za režii, scénář či ženský herecký výkon) a též zahajující snímek cyklu ´Americké nezávislé léto´, Florida Projekt (The Florida Project, 2017) Seana Bakera (sobota 11. července). Pro poslední dva zaznamenáníhodné snímky z týdenního programu, dokument Beatles: Perná léta (The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years, 2016) Rona Howarda (sobota 11. července) a gangsterku Bonnie a Clyde (Bonnie and Clyde, 1968) Arthura Penna (pátek 10. července), naopak platí, že svého času na DVD s českými titulky vyšly.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 6.7. 2020/

   (6433)
Vyšlo/vyjde (pro týdny od 29.6. do 12.7. 2020)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začala prodávat Judy (2019) Ruperta Goolda (MagicBox).
     V příštích sedmi dnech bude na DVD k nepřehlédnutí snímek Neviditelný (The Invisible Man, 2020) Leigha Whannella (Universal/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zaznamenáníhodných novinek na BD a UHD obešel, v týdnu příštím je na BD a UHD ohlášen Neviditelný (The Invisible Man, 2020) Leigha Whannella (Universal/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 5.7. 2020/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D Ď E Ě F G H CH I J K L M N 
Ň O Ö P Q R Ř S Š T Ť U V W X Y Z Ž 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Yates Peter
Bullittův případ (Bullitt, 1968) - Warner
Bullittův případ SE (Bullitt, 1968) - Warner/MagicBox
Garderobiér (The Dresser, 1983) - Columbia/Bonton
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hlubina (1977), Planeta Krull (1983), Eleni (1985), Podezřelý (1987), Nevinný (1989)   (228)


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2020, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil