ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.805
(22. sezóna)
153 / 2023
pátek
2. června 2023


NA VLASTNÍ OČI


TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


 
aktuální zpravodajství
   (7532)
Woody Z
     Pro "allenology" je nedílnou součástí jeho filmografie i snímek, který nerežíroval a navíc ho na e-shopech najdete v sekci dětských filmů. Čtvrtstoletí starý celovečerní animák Mravenec Z (AntZ, 1998) Erica Darnella a Tima Johnsona přitom patří k filmům, které si násobně víc než děti užijí dospělí, obzvlášť pokud jde o "cinefily" - příběh o depresivním a deprimovaném mravenci, který se necítí dobře v mraveništi fungujícím obdobně jako dnešní korporace, je totiž prošpikován vtipnými kinematografickými odkazy (od Pulp Fiction přes Válku světů po Hvězdnou pěchotu), má úžasné "hlasové" obsazení (Gene Hackman, Dan Aykroyd, Sharon Stoneová, Christopher Walken, Danny Glover) a především famózního hlavního hrdinu s rysy, hlasem a utrápenými monology Woodyho Allena. Bohužel, o DVD-produkci studia DreamWorks se před dvaceti lety v Evropě starala společnost Universal, a ta tehdy razila pravidlo, že pro český trh se animované filmy netitulkují, nýbrž jen dabují (totéž Universal provedl mj. i se Slepičím úletem) a i když se Mravenec Z na český trh v následujících dvou desetiletích dostal i péčí jiných distributorů (Bonton, MagicBox), vždy šlo jen o jinak zabalené DVD nabízející "češtinu" pouze v podobě dabingu. Premiérová možnost zhlédnout Mravence Z s originálním zvukem s českými titulky je zájemcům k dispozici až od tohoto týdne, a to nikoliv přičiněním "nosiče", ale streamovací služby - otitulkovaný snímek se totiž k mé velké radosti objevil mezi novinkami videotéky SkyShowtime.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 2.6. 2023/

   (7531)
Short Cuts
     ♣   Včera oslavil 93. narozeniny Clint Eastwood, stále nikoliv v důchodu, ale uprostřed příprav na svou čtyřicátou (a definitivně poslední) režijní práci, snímek Juror #2. Jak jsem svého času na Zóně zesumarizoval, z dosavadních 39 Eastwoodových filmů jich 38 vyšlo na nějakém z typů "počeštěného" nosiče (37 na DVD, 20 na BD a 4 na UHD), přičemž jediným Eastwoodovým titulem, který na DVD, BD ani UHD s českou podporou nevyšel nikdy a nikde, je téměř tříhodinový Bird (1988), portrét jazzmana Charlieho Parkera s Forestem Whitakerem v hlavní roli.
     ♣   Vítěz posledních Českých lvů v šesti kategoriích, snímek Il Boemo (2022) Petra Václava, měl na DVD a BD vyjít 15. března, edici obou typů disků ale MagicBox těsně před premiérou odsunul o měsíc. Odkladová anabáze tím ale neskončila, Il Boemo totiž nevyšel nejen v dubnu a v květnu, ale není ani v červnové várce DVD a BD-premiér MagicBoxu. Podle nejčerstvější informace dorazí oba typy disků s Václavovým snímkem do obchodů v prvním prázdninovém měsíci.
     ♣   Právě vyšlo nové číslo Cinepuru s pořadovým číslem 146, jehož ústředním tématem je jedna ze zásadních osobností "duchovního filmu", japonský režisér Jasudžiro Ozu (mezi sedmi tematickými texty jsou i příspěvky Rudolfa Schimery, Andreje Chovance či Antonína Tesaře). Kompletní obsah čísla najdete tady.
     ♣   Společnost Disney vydá ve většině světa souběžně s červencovou DVD, BD a UHD-premiérou fantasy Avatar: The Way of Water (2022) Jamese Camerona i remasterovanou verzi "jedničky", tedy filmu Avatar (2009). Po třinácti letech od premiéry "vyčištěná" verze s upraveným obrazem i zvukem se loni v září krátce promítala i v českých kinech a s českou podporou se objeví i na nově připravených DVD a BD. Kdy se disky s remasterovanou verzí Avatara objeví v tuzemské distribuci zatím MagicBox nepotvrdil, BD s kompletní českou podporou ale bude v prodeji od poloviny července na italských e-shopech.
     ♣   Tři tuzemští kinodistributoři se už pochlubili svými "úlovky" ze soutěžní sekce nedávno skončeného festivalu v Cannes. Společnost Aerofilms do českých kin uvede filmy Kuolleet lehdet (2023) Akiho Kaurismäkiho, Club Zero (2023) Jessicy Hausnerové, Rapito (2023) Marca Bellocchia, Chiméra (La Chimera, 2023) Alice Rohrwacherové a Perfect Days (2023) Wima Wenderse, společnost Film Europe avizuje tuzemské uvedení filmů Jeanne du Barry – Králova milenka (Jeanne du Barry, 2023) režisérky Maiwen a Starý Dub (The Old Oak, 2023) Kena Loache a CinemArt koupil práva na snímek Asteroid City (2023) Wese Andersona, který má jako jediný ze všech osmi už stanovený termín české kinopremiéry (22. června).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 1.6. 2023/

   (7530)
Předplatíte si Zónu?
     Vždy na konci každého měsíce připomínám možnost "předplatit si Zónu", a i dnes, poslední květnový den, tak tedy činím. Před třemi lety jsem čtenářům Zóny "nabídl" její dobrovolné předplatné a popsal důvody, které mě k tomu vedly (onen text najdete tady). Podstata tehdejšího sdělení je shrnutelná do následující věty: Jste-li solventní a nacházíte-li na Zóně informace, které jsou pro vás cenné, můžete buď jednorázově či pravidelně, třeba jednou měsíčně (formou trvalého příkazu), na Zónu přispět libovolnou částkou, jejíž výší si sami pro sebe určíte, za kolik vám tento web "stojí" (pokud se pro "dobrovolné předplatné" rozhodnete, posílejte ho na účet vydavatelství Zóna č. 247041314/0300 a označte platbu variabilním symbolem 666). Někteří čtenáři Zóny tak i v květnu učinili, čímž mi samozřejmě udělali velkou radost (a tímto jim děkuji!). Toť vše, připomenu se opět za měsíc. A abych tímto opakujícím se sdělením nepřipravil čtenáře každý měsíc o jednu regulérní zóní zprávu, tak tu dnešní najdete níže.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 31.5. 2023/

   (7529)
Noir podle Krejčíka
     Každoroční srpnová přehlídka "černých filmů" Noir Film Festival není zajímavá pouze pro její přímé účastníky - počínaje pátým ročníkem totiž funguje neoficiální "festivalová edice", rok co rok přicházející (nejprve) s jedním diskem, který se obvykle s nedlouhým zpožděním od srpnové prodejní premiéry na festivalu dostane i do běžného prodeje. Prvním vydaným "festivalovým" titulem byla v roce 2017 Hra bez pravidel (1967) Jindřicha Poláka (na DVD), druhým o rok později (na stejném typu nosiče) snímek Třicet jedna ve stínu (1965) Jiřího Weisse. Před čtyřmi lety došlo k výraznému kvalitativnímu vylepšení - vydaný disk byl totiž v modré krabičce a nabídl film v pravém slova smyslu mezinárodně proslulý, nejprve Rebeccu (1940) Alfreda Hitchcocka a o rok později satiru Sladká vůně úspěchu (Sweet Smell of Success, 1957) Alexandera Mackendricka. "Remízový stav" mezi nosiči (dvě DVD, dvě BD) nezvrátily v následujících letech ani dva poslední festivalové ročníky, organizátoři pro ně totiž zajistili vždy po jednom titulu na každém typu nosiče - na DVD vyšel předloni snímek Závrať (1962) Karla Kachyni a loni psychologické drama Mrtvý mezi živými (1946) Bořivoje Zemana (oba po dohodě s MagicBoxem), zatímco na BD připravilo vydavatelství Art4Film noirového nadšence Alana Záruby v roce 2021 "společensky uvědomělý" noir Není cesty ven (No Way Out, 1950) Josepha L. Mankiewicze a loni snímek Líbej mě až k smrti (Kiss Me Deadly, 1955) Roberta Aldriche. I letos pravděpodobně festivalovou řadu rozšíří DVD a BD, stoprocentně potvrzený je ale zatím jen titul připravovaný k vydání na starším typu nosiče. Bude jím snímek českého režiséra Jiřího Krejčíka Polnočná omša (1962), na Kolibě se slovenskými herci a ve slovenštině natočená adaptace stejnojmenné divadelní hry Petera Karvaše, nasnímaná Rudolfem Stahlem v cinemascopu 2,35:1 a "doprovozená" hudbou Zdeňka Lišky. Disk bude premiérově v prodeji na konci srpna přímo na Noir Film Festivalu, letos konaném na hradě Český Šternberk a následně ho do běžné distribuce uvede společnost MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 31.5. 2023/

   (7528)
Připoutejte se, Ruzyně!
     V sedmdesátých letech minulého století vzniklá volná série filmů se slovem "letiště" v názvu se dopočítala pořadového čísla čtyři a byť o tom málokdo tuší, dostala se téměř celá i na "počeštěná" DVD - druhý až čtvrtý snímek série, tedy Letiště 1975 (Airport 1975, 1974) Jacka Smighta, Letiště ´77 (Airport ´77, 1977) Jerryho Jamesona a Concorde - Letiště 1979 (The Concorde... Airport ´79, 1979) Davida Lowella Riche, totiž už před dvěma desetiletími vydal s českými titulky Universal, aniž by se ovšem obtěžoval zajistit jejich dopravení do tuzemské distribuce (pro přesnost: naposledy jmenované Letiště 1979 se později v ČR dočkalo i lokální malonákladové "pošetkové" edice, vybavené kromě českých titulků i dabingem). Asi jediné, co lze o jmenovaných filmech slušného napsat, je holé konstatování, že se v nich v hlavních rolích postupně objevili tři slavní herci (Charlton Heston, Jack Lemmon, Alain Delon), se "zakladatelským" snímkem série, adaptací bestselleru Arthura Haileyho Letiště (Airport, 1970), režírovanou Georgem Seatonem, se to ale má úplně jinak - Letiště totiž neplánovaně ustavilo nový filmový žánr katastrofického filmu, jehož celosvětová móda gradovala v polovině sedmdesátých let. Na deset Oscarů nominované drama s dobově hvězdným hereckým obsazením (Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Sebergová, Jacqueline Bissetová), o deset let později kuriózně "znovuoživené" coby jeden z hlavních inspiračních zdrojů pro parodii Připoutejte se, prosím! (Airplane!, 1980) Jima Abrahamse a Jerryho a Davida Zuckerových, vydal v ČR před sedmi lety na dvou typech disků MagicBox a zatímco na DVD lze v nabídce e-shopů narazit dodnes, BD bylo několik posledních let vyprodané. Dnes už je ale vše jinak - "modré" Letiště totiž MagicBox před pár dny zreeditoval a vybavil výprodejovou cenovkou (99 Kč), s níž ho opět najdete v nabídce tuzemských obchodů.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 30.5. 2023/

   (7527)
Short Cuts
     ♣   Nakladatelství Pro-PLAKÁT se chystá vydat Pavlem Rajčanem sestavenou monografii Karel Vaca 1919-1989: Filmové plakáty a další užitá tvorba. Představí tvorbu malíře, ilustrátora, grafika, scénografa a kostýmního výtvarníka, který v letech 1958 až 1988 pro Ústřední půjčovnu filmů navrhl 302 filmových plakátů (mj. Adelheid, Sladký život, Kinoautomat, Muž z Hongkongu, Na černé listině, Obžalovaný, Perný den, Rio Bravo, Tři dny kondora), z nichž většina je k prohlédnutí v jeho "virtuální galerii" na webu Terryho ponožek (tady).
     ♣   Prvním ze čtyř filmů Jamese Camerona, které na letošek k vydání připravuje společnost Disney, bude v prvním červencovém týdnu fantasy Avatar: The Way of Water (2022). Protože ČR patří k těm evropským zemím, v nichž Disney své tituly nevydává na UHD, dorazí Cameronův druhý příběh z Pandory do tuzemských obchodů na DVD a ve dvojím "modrém" provedení - ve standardní verzi a ve steelbooku (v obou případech na 2BD).
     ♣   I v tuzemských kinech uvedený (viz např. recenze na Moviezone tady) příspěvek k nedlouho existujícímu subžánru "desktopového thrilleru", snímek Nezvěstná (Missing, 2023) Nicholase D. Johnsona a Willa Merricka, vydala na DVD s českými titulky společnost Sony. Do oficiální tuzemské distribuce se disk nepodívá (nemá ho kdo dovézt) a v zahraničí je příslušná mutace disku s českou podporou ke koupi zatím jen v Austrálii.
     ♣   Populární seriál o sériovém vrahovi Dexter (2006-13) nenajdete v "počeštěné" variantě v nabídce žádné ze streamovacích služeb, a tak neklesá zájem o jeho DVD-verzi. V ČR od roku 2012 do roku 2015 postupně MagicBox vydal boxy se všemi osmi řadami Dextera a souběžně se sérií poslední tehdy připravil i šestadvacetidiskovou mega-kolekci s kompletním seriálem. Jak kolekce, tak většina z jednotlivých sérií je v ČR stále v prodeji, dlouhodobě byl ale vyprodán čtyřdiskový box se závěrečnou osmou řadou. Právě ten se před několika dny objevil v nabídce tuzemských e-shopů poté, co ho MagicBox nechal dolisovat.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 29.5. 2023/

   (7526)
Vyšlo/vyjde (pro týdny od 22.5. do 4.6. 2023)
     Tentokrát to bude stručné - jak v týdnu právě končícím, tak v týdnu příštím se v obchodech neobjevil, a ani není ohlášen, žádný ze "Zónou sledovaných titulů" na DVD, BD ani UHD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 28.5. 2023/

   (7525)
Dějiny čtení
     ♣   "DVD tu je pro ty, kdo chtějí hlavně obsah. Pro ty, kterým moc nezáleží na kvalitě obrazu a zvuku. Filmy na DVD jsou levné a dají se stále sehnat. 4K HDR Blu-ray zase nabízí maximální kvalitu obrazu a zvuku, jakou on-line nikdy nenabídne (až na Sony Bravia Core, ta ale není pro každého). Pokud jste tedy fajnšmekr, tak sice zaplatíte více, ale dostanete pak to nejlepší – obrazově i zvukově. Ale jestli vám jde čistě o obsah, DVD bude stále stačit. Důležité je, že lisovaná optická média vydrží v normálních podmínkách dlouhé roky. U vypalovaných takovou jistotu nemáte – na uložení vlastních videí, o které nechceme přijít, jsou vhodná, z dlouhodobého hlediska jsou ale ty lisované lepší sázkou na jistou. Nebo můžete ukládat na svůj HDD a optické disky nechat jen jako zálohu." Zamyšlení nad přednostmi nosičů s filmy nazvané ´Sbírejte filmy na DVD a Blu-ray. Dokud to jde´ napsal pro AVmanii Jaromír Puk. Více tady.
     ♣   "Nedílnou součástí Noir Film Festivalu jsou i speciální pocty hollywoodským hercům a herečkám, jejichž kariéra je neodmyslitelně spjatá s filmem noir. Jedna z nich bude patřit Joan Bennett (1910–1990), ta je noirovým fanouškům a fanynkám známá především jako femme fatale z amerických filmů Fritze Langa jako Žena za výlohou (1944) a Šarlatová ulice (1945). Noir Film Festival ji představí v pozdějším titulu její herecké dráhy, noiru Lehkovážný okamžik (1948), který značil její posun do rolí pečujících manželek a matek. Druhá pocta bude patřit Richardu Widmarkovi (1914–2008), který se již na začátku herecké kariéry v Hollywoodu v polovině 40. let etabloval jako představitel noirových padouchů, jako například na NFF v minulosti uváděných titulech Polibek smrti (1947) či Není cesty ven (1950). V roli agresivního záporáka, šéfa zločinecké organizace se na festivalu představí i letos, a to ve filmu Bezejmenná ulice (1948)." Organizátoři srpnového Noir Film Festivalu zveřejnili další informace o letošním ročníku. Více tady.
     ♣   "Snad ještě podstatnější je trefná metafora Las Vegas jako zhmotnění toho nejhoršího z americké mentality. Město je neustále přehlcené podněty, klade důraz na peníze namísto hodnot a falešně vábí jedince na možnost poražení systému tím, že člověk třeba zázračně zbohatne v kasinu. V několika až překvapivě lucidních scénách Raoul vzpomíná na nadějeplné období v polovině 60. let či si uvědomuje bezvýchodnost přítomnosti roku 1971, navíc s neustále přítomným a vracejícím se motivem americké vlajky. Jen málokterému filmu se s odstupem času podařilo vystihnout ducha doby s takovou naléhavostí i hravostí. V několika pochvalných retro recenzích si toho všimli kritici a kritičky až v minulé dekádě, kdy mimo jiné proběhlo několik speciálních projekcí ve Velké Británii." Čtvrtstoletí od premiéry snímku Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas, 1998) Terryho Gilliama připomněl v Kinoboxu Mojmír Sedláček. Více tady.
     ♣   "U Disneyho se uklízí důkladně. Nejen že probíhá třetí vlna propouštění, která by prý měla být na dlouho poslední, ale platforma Disney+ oznámila, že se zbaví desítek seriálových a filmových titulů. Proč? Protože je to výhodné. Ukazuje se, že David Zaslav, který k podobným škrtům v rámci optimalizace HBO Max přistoupil už loni a dostal za to slušnou sodu, byl svým způsobem prorok. Bob Iger se nechal inspirovat a tne do živého velmi podobně. Některé z titulů se mohou objevit v rámci exkluzivních dohod u konkurence, jiné nenávratně zmizí. A právě z toho se některým předplatitelům dělá mdlo. Ve zlaté éře Netflixu bylo poselství streamovacího giganta jasné: Všechny filmy a seriály, co jste kdy chtěli. Na jednom místě. Navždy. Nejdřív se vaše oblíbené značky rozeběhly do katalogů svých majitelů, když si studia stavěla vlastní platformy. Teď nastupuje přežití nejschopnějších. Máte nějaké to guilty pleasure, nepříliš známý či oblíbený film, na který se ale chcete na VOD jednou za čas podívat? Příště už ho tam pravděpodobně nenajdete." V jubilejním dvacátém "streamovacím newsletteru" napsal Václav Rybář o aktuálním trendu eliminace nabídky streamovacích služeb. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 27.5. 2023/

   (7524)
Po strništi noir
     Černobílost obrazu je jaksi podvědomě automaticky spojována s artovostí, přesto ale existují výjimky, kdy je "noirové" obrazové řešení vtištěno ryzímu blocbusteru. Poprvé se i u nás o podobném nápadu psalo v roce 2015, kdy se rozhodl převést do černobílé svůj svým způsobem fenomenální snímek Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road, 2015) George Miller, původní nápad vydat tuto verzi celosvětově na BD ale nakonec Warneři vykostili a tak se tzv. Black & Chrome Edition objevila až s déle než ročním zpožděním oproti "barevné" edici a navíc nikoliv v ČR (českými titulky i dabingem vybavenou černobílou verzi Zběsilé cesty šlo získat v Polsku, kde vyšla v podobě dvojdisku prodávaného pod označením Edycja Specjalna Black&Chrome). V tuzemsku se ti, kdo byli zvědaví na to, co udělá s hollywoodským velkofilmem převod do černobílé, dočkali až o dva roky později, v roce 2017, kdy totožný nápad realizoval James Mangold, režisér snímku Logan: Wolverine (Logan, 2017). Jedno z mnoha pokračování série X-Men se stalo nečekaným celoplanetárním megahitem (jen v Americe film utržil téměř čtvrtmiliardu dolarů) a Mangold tak dostal v případě převodu Logana na "nosiče domácího kina" od studia volné ruce k představení jeho obrazově "temnější" černobílé verze. Tu si pod názvem Logan Noir mohli z BD pustit i tuzemští zájemci - našli ji coby "bonus" výhradně na dvoudiskových BD-vydáních Logana, prodávaných ve steelbooku a digibooku. K dvojici Miller a Mangold se v prosinci téhož roku přidal i ten nejméně očekávaný režisérský kolega - svou "noirovou", tedy černobílou verzi snímku Po strništi bos (2017), se totiž rozhodl představit divákům Jan Svěrák. Tato nejen černobílá, ale i "režisérská" verze (je o čtyři minuty delší, přičemž každá z verzí měla nejen vlastního střihače, ale i odlišný zvukový mix), byla krátce v prodeji výhradně na dvojdiskovém BD, kdy první disk nabídl 109minutovou barevnou kinoverzi a druhé BD černobílou režisérskou verzi dlouhou 111 minut. Několik let vyprodaný (a pravděpodobně tím pádem i tak trochu zapomenutý) dvojdisk zažije svůj "reunion" až v těchto dnech, kdy ho MagicBox zreeditoval a vrátil do obchodů.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 26.5. 2023/

   (7523)
Zahradníkův návrat
     Pozoruhodná tvorba amerického režiséra Hala Ashbyho je na "počeštěných" DVD zastoupena obvyklým - tedy neúplným - způsobem. Z jeho sedmi výrazných filmů, natočených v rozmezí let 1970-1979, se bez tří budeme muset obejít zřejmě už definitivně (Pan domácí, Cesta ke slávě, Návrat domů), statistiku přesto do optimistické podoby 5:3 posunuje započítání celovečerního dokumentu o turné Rolling Stones v roce 1981 Let´s Spend the Night Together (1982), vydaného v ČR před lety na DVD společností HCE. Čtveřice Ashbyho "počeštěných" celovečeráků je ovšem skvělá - černou komedii Harold a Maude (Harold and Maude, 1971) vydal na BD s kompletní českou podporou Paramount, Poslední eskortu (The Last Detail, 1973) s Jackem Nicholsonem a Šampón (Shampoo, 1974) s Warrenem Beattym vydala na česky otitulkovaných DVD před dvaceti lety Columbia (a do ČR tehdy dovezl Bonton) a v roce 2003 na český trh poprvé dorazila i českými titulky vybavená warnerská DVD-edice Ashbyho nejproslulejšího snímku Byl jsem při tom (Being There, 1979). Nejznámější z této čtveřice je díky uvedení v československých kinech v osmdesátých letech (mimochodem: ve vystříhané verzi) právě naposledy jmenovaný snímek Byl jsem při tom s Peterem Sellersem, natočený podle stejnojmenné knihy Jerzyho Kosinského. Sžíravý příběh, ilustrující názorně tezi, že politickým velikánem se může stát (na základě prostomyslného plácání o pravidlech při pěstování rostlin, považovaného jeho okolím za hlubokomyslné metafory o "chodu světa") i retardovaný zahradník, vyšel na "počeštěném" DVD dokonce ve dvojím provedení, v roce 2009 se totiž dočkal i "speciální edice", nabízející remasterovaný obraz i zvuk odpovídající standardům tehdy počínající éry "velkoplošných obrazovek". Edice, připravená ke 30. výročí premiéry filmu, ale byla co do bonusového materiálu odbytá obdobným způsobem jako starší disk - jestliže DVD z roku 2003 nabízelo kromě filmu pouze trailer, SE k tomu přidala jen čtvrthodinový dokument ´Memories from Being There with Illeana Douglas´, pojmenovaný podle vnučky Melvyna Douglase, který za roli senátora Randa dostal Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli. Českými titulky vybavená SE dorazila do tuzemské distribuce přičiněním MagicBoxu v únoru roku 2009 a setrvala v ní několik let, než došlo k jejímu vyprodání. S dolisem si MagicBox dal načas, neb k němu došlo až letos na jaře, a protože znovuvydání dlouho nesehnatelného disku MagicBox nijak neavizoval, s potěšením upozorňuji na jeho čerstvou dostupnost v tuzemských e-shopech.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 25.5. 2023/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D Ď E Ě F G H CH I J K L M N 
Ň O Ö P Q R Ř S Š T Ť U V W X Y Z Ž 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Quine Richard
Zvon, kniha a svíčka (Bell, Book and Candle, 1958) - Columbia/Bonton
Paříž v letním parnu (Paris - When It Sizzles, 1964) - Paramount/MagicBox - DVD se v ČR postupně prodávalo i pod názvy ´Paříž v letním žáru´, ´Paříž, když na to přijde´ a ´Paříž, když to hoří´
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Vězeň ze Zendy (1979)
  (471)

Quintero Jose
Římské jaro paní Stoneové (Roman Spring of Mrs. Stone, 1961) - Warner   (388)


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2023, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil